2021 spalio 27 d. trečiadienis, 20:06
Reklama  |  facebook

Gera žinia verslui iš Vokietijos: švelnėja atsiskaitymo sąlygos

2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stipriai krito.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (RASEINIŲ STATYBA) arch. nuotr.


Minimos įmonės
Coface Baltics Services, UAB
Pastebėta, kad mokėjimų terminai tapo trumpesni, o vidutiniai mokėjimų vėlavimai sutrumpėjo daugiau nei savaite. 41 proc. apklaustų įmonių pozityviai vertina šių metų pabaigą, tačiau tik 32 proc. išlaiko optimizmą žiūrėdami į 2022-uosius metus. Pagrindine grėsme vokiečių verslininkai įvardina pandemijos sutrikdytas tiekimo grandines.

Pagal „Coface“ tyrimą, 2021 m. Vokietijos įmonės kiek atsikvėpė ir ryžosi suteikti savo klientams ilgesnius mokėjimo terminus. Pernai, užklupus pandemijai, klientus kredituoti sutinkančių bendrovių skaičius krito nuo 80 proc. iki 62 proc., o šiuo metu atidėti mokėjimą sutinkančių įmonių skaičius paaugo iki 74 proc. Pagrindinis šio pokyčio variklis yra įmonės, vykdančios veiklą tik šalies viduje. 2020 metais 53 proc. tokių įmonių siūlė mokėjimo atidėjimus, šiemet šis rodiklis pakilo iki 73 proc. Vis dėlto, pažymima tyrime, labiausiai atidėtus mokėjimus taiko bendrovės, veikiančios savo šalies rinkoje, o pernelyg greitą verslo atsipalaidavimą „Coface“ ekonomistai vadina keliančiu nerimą, nes vos prieš metus Vokietijos ekonomika patyrė didžiausią ekonominį nuosmukį po 2008 m.

„Mes manome, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios vokiečių įmonės taip greitai sušvelnino atsiskaitymo sąlygas, yra valstybės teikiama parama. Tačiau įdėmiai stebėsime, kaip įmonės ir toliau sugebės išlaikyti galvą virš vandens, kai neteks gelbėjimosi liemenių“, – situaciją komentuoja pranešime cituojama „Coface“ ekonomistė Christiane von Berg.

Trumpiausi – iki 30 dienų – mokėjimo terminai taikomi statybų sektoriuje

Vokietijos ekonomikoje ir toliau vyrauja trumpi apmokėjimo terminai iki 60 dienų – tokiomis sąlygomis pageidauja dirbti net 88 proc. įmonių. Panaši situacija buvo pernai ir užpernai. Vidutinis apmokėjimo laikotarpis sutrumpėjo nuo 33,4 d. 2020 m. iki 32,6 d. 2021 m.

Vertinant situaciją skirtinguose sektoriuose pastebima, kad trumpiausi apmokėjimo terminai taikomi statybose: beveik 75 proc. įmonių tikisi, kad apmokėjimai bus atlikti per 30 dienų. Vidutinis apmokėjimo terminas šiame sektoriuje sudaro 24,4 dienos.

Septyniuose iš vienuolikos sektorių pastebimi ilgesni nei 90 dienų apmokėjimo terminai, tačiau itin ilgi, daugiau kaip 120 d., terminai dabar fiksuojama labai retai.

„Coface“ analizėje pažymima, kad ryškiausias apmokėjimų terminų pailgėjimas, beveik 10 dienų, pastebimas statybų ir tekstilės bei aprangos sektoriuose. Sąskaitų apmokėjimo terminai trumpėjo gamybos priemonių (-8,2 d.), žemės ūkio (-7,3 d.) ir automobilių gamybos (-6,3d.) sektoriuose.

Delsimų mažėja, tačiau metalo pramonėje vėluojama atsiskaityti daugiau kaip 150 dienų

Palyginus su 2020 m., daugiau įmonių už prekes ir paslaugas atsiskaitė laiku. Šiemet tik 59 proc. įmonių susidūrė su mokėjimų vėlavimais, kai pernai šis skaičius siekė 68 proc. Apmokėjimų terminai trumpėjo beveik visuose sektoriuose, išskyrus metalo ir automobilių pramonės. Mažiausiai (iki 50 proc.) vėluojančių apmokėjimų buvo fiksuojama žemės ūkio sektoriuje. Tačiau su šia problema teigia susiduriančios net 70 proc. tekstilės ir aprangos pramonės įmonių.

Informacinių ir ryšių technologijų (IRT) įmonėse, kaip rašoma pranešime, pastebėti vieni trumpiausių apmokėjimų vėlavimų terminai. Dauguma šio sektoriaus įmonių pranešė, kad apmokėjimai vėluoja iki 30 dienų, tačiau nė viena įmonė nepranešė apie daugiau kaip 60 dienų vėluojančius mokėjimus. Tuo metu metalo sektorius buvo vienintelis, pranešęs apie didesnius kaip 150 dienų vėlavimus.

„Coface“ išsiaiškino, kad palyginti su pernai vidutinis vėlavimo laikotarpis Vokietijoje per metus sutrumpėjo 8-mis dienomis ir pasiekė 27,7 d. Tai yra mažiausi vėlavimai per pastarąjį laikotarpį. Apie delsimų mažėjimą pranešė beveik visi sektoriai, o labiausiai šie terminai trumpėjo farmacijos ir chemijos (-26 d.) bei IRT (-25 d.) sektoriuose. Dabar IRT įmonės praneša apie trumpiausius delsimo terminus, vidutiniškai 17,5 d., o didžiausia kantrybe pasižymi mašinų gamybos bendrovės, vidutiniškai laukdamos apmokėjimo po 35,8 d.

Pagrindinė vėluojančių apmokėjimų priežastis yra finansiniai sunkumai, kuriuos išgyvena 41 proc. apklaustų įmonių 2021 metais. 20 proc. įmonių taip pat nurodė sumažėjusį vartojimą šalies viduje. Įdomu tai, kad dar 20 proc. respondentų citavo finansavimo trūkumą, nors vis dar aktyviai taikomos paramos priemonės, padedančios įmonėms susidoroti su pandemijos sukeltais sunkumais.

Finansinė rizika, susijusi su vėluojančiais mokėjimais Vokietijoje 2021 m. vertinama kaip maža. Tik 4,4 proc. respondentų pranešė, kad turi neapmokėtų sąskaitų, kurias delsiama apmokėti nuo 6 mėn. iki 2 metų, o pradelstos sumos sudaro 2 proc. metinės apyvartos.

Įmonių optimizmą didino valstybės pagalba

Tyrimo metu apklaustos Vokietijos įmonės į šių metų pabaigą ir 2022-ųjų pradžią žvelgia gana optimistiškai. Tačiau, pastebi „Coface“ ekonomistai, vertėtų nepamiršti, kad šalis vis dar lipa iš 2020-ųjų recesijos. 41 proc. respondentų tiki, kad šių metų pabaiga bus ekonomiškai pozityvi, tačiau 11 proc. yra įsitikinę, kad jų įmonių situacija prastės, palyginti su 2020-aisiais. Vis dėlto „Coface” surinkti atsakymai rodo ryškų nuotaikų posūkį, palyginti su pesimistiniais 2020-aisiais. Daugiau atsigavimo galima įžvelgti visuose sektoriuose, ypač metalo ir automobilių pramonėje.

2022 m. perspektyva išlieka pozityvi, tačiau įmonės į ateitį žvelgia atsargiau. Ateinančius metus pozityviausiai mato tekstilės ir aprangos sektorius. Tačiau šis kilimas turėtų būti lyginamas su 2020 ir 2021 metais, kurie buvo ypač sudėtingi būtent šiai pramonei. Panašiai situaciją mato ir automobilių gamintojai, kuriems šių ir ateinančių metų perspektyvos atrodo kur kas šviesesnės nei 2020-aisiais.

Tyrimas atskleidė, kad įmonės didžiausia rizika jų veiklai laiko pasaulinių tiekimo grandinių sutrikimus: dėl jų susirūpinimą išsakė 40 proc. respondentų. 20 proc. apklaustųjų paminėjo kylančias kasdienio vartojimo ne naftos produktų kainas, 10 proc. baiminasi Covid-19 pasekmių ekonomikai ir 8 proc. išreiškė nerimą dėl Vokietijos ekonomikos būklės.

„Coface“ tyrime pažymima, kad būtina stebėti, kaip keisis verslo optimizmas ateinančiais metais, kai nebebus teikiama valstybės parama. Vokietijoje finansinė pagalba verslui ir federalinės mokesčių lengvatos baigiasi 2021 m. rugsėjį, o specialios atostogų programos ir valstybės finansuojamos paskolų programos baigsis šių metų pabaigoje. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-10-27 14:27
Savivaldybių administracijos ir regioniniai atliekų tvarkymo centrai gali teikti paraiškas valstybės paramai namų ūkiuose susidariusioms asbesto atliekoms tvarkyti. Iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos tam skirta 925 tūkst. eurų. Gyventojams nebereikės patiems mokėti už tokių atliekų išvežim...
nuotrauka
2021-10-27 12:04
Neblaivumas darbe – viena iš didžiausių grėsmių įvykti nelaimingiems atsitikimams. Sulėtėja reakcija, neblaivaus darbuotojo elgesys dažnai būna neadekvatus, neįvertinama situacija bei pavojus savo ir kitų gyvybei.
nuotrauka
2021-10-27 11:23
Lietuvos energetikoje 2022 m. prasidės skaitmeninis virsmas – klientus pasieks išmanieji elektros energijos skaitikliai. Aktyviai ruošiamasi šiam pokyčiai – pasirašyta sutartis su skaitiklių tiekėju, kuris vykdo parengiamuosius veiksmus gamybos procesui, o lygiagrečiai atliekami kiti, su skaitiklių ...
nuotrauka
2021-10-27 09:16
Įtardami dviejų statybos ir betonavimo darbais užsiimančių įmonių galimą didelio masto mokesčių vengimą, atlyginimų vokeliuose mokėjimą Lietuvoje dirbantiems užsienio šalių darbininkams bei galimą 750 tūkst. eurų pasisavinimą, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Vilniaus apygardos valdybos...
nuotrauka
2021-10-27 07:38
Organizuodami ir vykdydami darbus apie saugą ir sveikatą turime galvoti visi, nes kiekvienas esame už tai atsakingi. Statybos sektorius 2020 m. pagal mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų skaičių užėmė antrą vietą po transporto sektoriaus. Uždarosios akcinės bendrovės „SDG“ tikslas – suteikti įmon...
nuotrauka
2021-10-26 14:23
Aplinkos ministerija lapkričio 26 d. kviečia architektus, urbanistus, savivaldybių administracijų ir bendruomenių atstovus, nekilnojamojo turto vystytojus, miestų atsinaujinimu ir ateitimi besidominčius gyventojus į tradicinį Lietuvos urbanistinį forumą. Jis šiemet rengiamas jau penkioliktąjį kartą.
nuotrauka
2021-10-26 12:24
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) darbuotojai lankėsi memorialiniuose muziejuose Kultūros ministerijos pavedimu dėl valstybės kultūros įstaigų memorialinių muziejų 2021–2027 m. modernizavimo (atnaujinimo) darbų ir investicijų poreikių vertinimo. Vizitų tikslas – įvertinti, kokios investicijos bū...
nuotrauka
2021-10-26 12:02
Baigiantis metams nekilnojamojo turto (NT) savininkai tradiciškai turi deklaruoti ir sumokėti mokesčius už jiems priklausančią žemę ir statinius. Konkreti mokėtina suma priklauso nuo Registrų centro kasmet atliekamo masinio visos šalies NT vertinimo, kurio metu apskaičiuojamos vidutinės rinkos vertė...
nuotrauka
2021-10-26 10:19
Spalio mėnesį prasidėjusi ir pusę metų truksianti pasaulinė „EXPO 2020“ paroda – dėl pandemijos organizuota metais vėliau – pritraukė milijonus lankytojų iš viso pasaulio. Tarp beveik 200 prisistatančių valstybių yra ir Lietuvos paviljonas, atspindintis tvarumo temą.
nuotrauka
2021-10-26 07:06
Mikroklimato sprendimų ir šildymo bei vandentiekio sistemų gamintoja kompanija UPONOR, atliepdama tvarumo principus, sprendimus diegia dviem kryptimis: efektyvina gamybą ir rinkai siūlo naujos kartos gaminius bei sprendimus.
nuotrauka
2021-10-25 12:30
„Soletanche Polska“ – tai didelių iškasų išramstymus bei giliuosius pamatus projektuojanti ir rangos darbus vykdanti įmonė, kuri turi įvairių, konkretiems atvejams skirtų specializuotų technologijų, tokių kaip atraminės sienos, CFA poliai, „Trenchmix“ poliai, „Screwsol“ poliai ar srautinė injekcija ...
nuotrauka
2021-10-25 07:37
Viena iš pagrindinių sėkmingo, ilgus metus išsilaikyti rinkoje siekiančio verslo krypčių – tvarūs, socialiai atsakingi ir etiški sprendimai. Visos šios vertybės labai svarbios ir statybų sektoriui, tad Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras siekia įgalinti jaunus žmones siekti etiškos lyderystės ...
nuotrauka
2021-10-23 07:38
Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas per pirmąjį šių metų pusmetį gavo 9,9 mln. eurų pajamų, tai yra 85 proc. daugiau nei tuo pat metu pernai, kai pajamos siekė 5,34 mln. eurų. Kaip ir prognozuota, šį pajamų augimą lėmė perėjimas nuo panaud...
nuotrauka
2021-10-23 07:36
Klaipėdos apylinkės teismas, išnagrinėjęs viešąjį interesą ginančios prokuratūros pareiškimą, priėmė naują sprendimą civilinėje byloje dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, siekiant atkurti sodybą Pajūrio regioninio parko teritorijoje. Šiuo sprendimu teismas atmetė vienos Klaipėdos bendrovė...
nuotrauka
2021-10-22 09:01
Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) perdavė Vilniaus miesto savivaldybei valdyti patikėjimo teise tris žemės sklypus sostinės Žirmūnų mikrorajone.
nuotrauka
2021-10-22 08:32
Užimtumo tarnyba, siekdama derinti darbo jėgos pasiūlos atitikimą paklausai, kasmet rengia „Profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvos Respublikoje, sąrašą pagal ekonominės veiklos rūšis“. Jau parengtas šio sąrašo projektas 2022-iesiems.
nuotrauka
2021-10-22 08:10
Po karantino fiksuojami darbo rinkos pokyčiai ir ryškėjantis darbuotojų deficitas keičia Lietuvos gyventojų požiūrį. Rugsėjį net 116,2 proc. išaugo dalyvavimas Užimtumo tarnybos finansuojamose persikvalifikavimo programose, palyginti su rugpjūčiu. Mokytis pradėjo 802 asmenys (pernai tuo pačiu laikot...
nuotrauka
2021-10-21 16:26
Kitų metų valstybės biudžeto projekte numatyti asignavimai Aplinkos ministerijai sudaro 352 mln. eurų, o konsoliduoti asignavimai auga 54 mln. eurų – iki 481 mln. eurų. Gerokai didėja atlyginimų dalis – nuo 49,86 mln. eurų šių metų biudžete iki 58,9 mln. eurų 2022-aisiais.
nuotrauka
2021-10-21 12:17
Vilniaus apylinkės teismas priėmė apkaltinamąjį teismo nuosprendį didelės vertės sukčiavimo baudžiamojoje byloje dėl fiktyviai įdarbintų 925 Lenkijos piliečių. Fiktyvūs darbo santykiai buvo paremti Europos Sąjungos Ministrų Tarybos Reglamentu „Dėl socialinės apsaugos sistemų taikymo pagal darbo suta...
nuotrauka
2021-10-21 12:14
Vilniaus miesto apylinkės teismas nusprendė tenkinti prieš savaitę kartu su prevenciniu ieškiniu laidojimo namams „Ligamis" Vilniaus miesto savivaldybės pateiktą prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Savivaldybės prašymu, teismas uždraudė vykdyti bet kokią ritualinių paslaugų veiklą pastat...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Tvarumas ir žaliosios sienos didmiesčiuose

Miestų želdynai – tema, kuri darosi vis aktualesnė brangstant sklypams, aktyvėjant statyboms, žaliųjų erdvių rekonstrukcijos projektams ir visiems siekiant turėti atgaivos suteikiančias žali...