2024 vasario 29 d. ketvirtadienis, 11:19
Reklama  |  facebook

Gera žinia verslui iš Vokietijos: švelnėja atsiskaitymo sąlygos

2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stipriai krito.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (RASEINIŲ STATYBA) arch. nuotr.


Minimos įmonės
Coface Baltics Services, UAB
Pastebėta, kad mokėjimų terminai tapo trumpesni, o vidutiniai mokėjimų vėlavimai sutrumpėjo daugiau nei savaite. 41 proc. apklaustų įmonių pozityviai vertina šių metų pabaigą, tačiau tik 32 proc. išlaiko optimizmą žiūrėdami į 2022-uosius metus. Pagrindine grėsme vokiečių verslininkai įvardina pandemijos sutrikdytas tiekimo grandines.

Pagal „Coface“ tyrimą, 2021 m. Vokietijos įmonės kiek atsikvėpė ir ryžosi suteikti savo klientams ilgesnius mokėjimo terminus. Pernai, užklupus pandemijai, klientus kredituoti sutinkančių bendrovių skaičius krito nuo 80 proc. iki 62 proc., o šiuo metu atidėti mokėjimą sutinkančių įmonių skaičius paaugo iki 74 proc. Pagrindinis šio pokyčio variklis yra įmonės, vykdančios veiklą tik šalies viduje. 2020 metais 53 proc. tokių įmonių siūlė mokėjimo atidėjimus, šiemet šis rodiklis pakilo iki 73 proc. Vis dėlto, pažymima tyrime, labiausiai atidėtus mokėjimus taiko bendrovės, veikiančios savo šalies rinkoje, o pernelyg greitą verslo atsipalaidavimą „Coface“ ekonomistai vadina keliančiu nerimą, nes vos prieš metus Vokietijos ekonomika patyrė didžiausią ekonominį nuosmukį po 2008 m.

„Mes manome, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios vokiečių įmonės taip greitai sušvelnino atsiskaitymo sąlygas, yra valstybės teikiama parama. Tačiau įdėmiai stebėsime, kaip įmonės ir toliau sugebės išlaikyti galvą virš vandens, kai neteks gelbėjimosi liemenių“, – situaciją komentuoja pranešime cituojama „Coface“ ekonomistė Christiane von Berg.

Trumpiausi – iki 30 dienų – mokėjimo terminai taikomi statybų sektoriuje

Vokietijos ekonomikoje ir toliau vyrauja trumpi apmokėjimo terminai iki 60 dienų – tokiomis sąlygomis pageidauja dirbti net 88 proc. įmonių. Panaši situacija buvo pernai ir užpernai. Vidutinis apmokėjimo laikotarpis sutrumpėjo nuo 33,4 d. 2020 m. iki 32,6 d. 2021 m.

Vertinant situaciją skirtinguose sektoriuose pastebima, kad trumpiausi apmokėjimo terminai taikomi statybose: beveik 75 proc. įmonių tikisi, kad apmokėjimai bus atlikti per 30 dienų. Vidutinis apmokėjimo terminas šiame sektoriuje sudaro 24,4 dienos.

Septyniuose iš vienuolikos sektorių pastebimi ilgesni nei 90 dienų apmokėjimo terminai, tačiau itin ilgi, daugiau kaip 120 d., terminai dabar fiksuojama labai retai.

„Coface“ analizėje pažymima, kad ryškiausias apmokėjimų terminų pailgėjimas, beveik 10 dienų, pastebimas statybų ir tekstilės bei aprangos sektoriuose. Sąskaitų apmokėjimo terminai trumpėjo gamybos priemonių (-8,2 d.), žemės ūkio (-7,3 d.) ir automobilių gamybos (-6,3d.) sektoriuose.

Delsimų mažėja, tačiau metalo pramonėje vėluojama atsiskaityti daugiau kaip 150 dienų

Palyginus su 2020 m., daugiau įmonių už prekes ir paslaugas atsiskaitė laiku. Šiemet tik 59 proc. įmonių susidūrė su mokėjimų vėlavimais, kai pernai šis skaičius siekė 68 proc. Apmokėjimų terminai trumpėjo beveik visuose sektoriuose, išskyrus metalo ir automobilių pramonės. Mažiausiai (iki 50 proc.) vėluojančių apmokėjimų buvo fiksuojama žemės ūkio sektoriuje. Tačiau su šia problema teigia susiduriančios net 70 proc. tekstilės ir aprangos pramonės įmonių.

Informacinių ir ryšių technologijų (IRT) įmonėse, kaip rašoma pranešime, pastebėti vieni trumpiausių apmokėjimų vėlavimų terminai. Dauguma šio sektoriaus įmonių pranešė, kad apmokėjimai vėluoja iki 30 dienų, tačiau nė viena įmonė nepranešė apie daugiau kaip 60 dienų vėluojančius mokėjimus. Tuo metu metalo sektorius buvo vienintelis, pranešęs apie didesnius kaip 150 dienų vėlavimus.

„Coface“ išsiaiškino, kad palyginti su pernai vidutinis vėlavimo laikotarpis Vokietijoje per metus sutrumpėjo 8-mis dienomis ir pasiekė 27,7 d. Tai yra mažiausi vėlavimai per pastarąjį laikotarpį. Apie delsimų mažėjimą pranešė beveik visi sektoriai, o labiausiai šie terminai trumpėjo farmacijos ir chemijos (-26 d.) bei IRT (-25 d.) sektoriuose. Dabar IRT įmonės praneša apie trumpiausius delsimo terminus, vidutiniškai 17,5 d., o didžiausia kantrybe pasižymi mašinų gamybos bendrovės, vidutiniškai laukdamos apmokėjimo po 35,8 d.

Pagrindinė vėluojančių apmokėjimų priežastis yra finansiniai sunkumai, kuriuos išgyvena 41 proc. apklaustų įmonių 2021 metais. 20 proc. įmonių taip pat nurodė sumažėjusį vartojimą šalies viduje. Įdomu tai, kad dar 20 proc. respondentų citavo finansavimo trūkumą, nors vis dar aktyviai taikomos paramos priemonės, padedančios įmonėms susidoroti su pandemijos sukeltais sunkumais.

Finansinė rizika, susijusi su vėluojančiais mokėjimais Vokietijoje 2021 m. vertinama kaip maža. Tik 4,4 proc. respondentų pranešė, kad turi neapmokėtų sąskaitų, kurias delsiama apmokėti nuo 6 mėn. iki 2 metų, o pradelstos sumos sudaro 2 proc. metinės apyvartos.

Įmonių optimizmą didino valstybės pagalba

Tyrimo metu apklaustos Vokietijos įmonės į šių metų pabaigą ir 2022-ųjų pradžią žvelgia gana optimistiškai. Tačiau, pastebi „Coface“ ekonomistai, vertėtų nepamiršti, kad šalis vis dar lipa iš 2020-ųjų recesijos. 41 proc. respondentų tiki, kad šių metų pabaiga bus ekonomiškai pozityvi, tačiau 11 proc. yra įsitikinę, kad jų įmonių situacija prastės, palyginti su 2020-aisiais. Vis dėlto „Coface” surinkti atsakymai rodo ryškų nuotaikų posūkį, palyginti su pesimistiniais 2020-aisiais. Daugiau atsigavimo galima įžvelgti visuose sektoriuose, ypač metalo ir automobilių pramonėje.

2022 m. perspektyva išlieka pozityvi, tačiau įmonės į ateitį žvelgia atsargiau. Ateinančius metus pozityviausiai mato tekstilės ir aprangos sektorius. Tačiau šis kilimas turėtų būti lyginamas su 2020 ir 2021 metais, kurie buvo ypač sudėtingi būtent šiai pramonei. Panašiai situaciją mato ir automobilių gamintojai, kuriems šių ir ateinančių metų perspektyvos atrodo kur kas šviesesnės nei 2020-aisiais.

Tyrimas atskleidė, kad įmonės didžiausia rizika jų veiklai laiko pasaulinių tiekimo grandinių sutrikimus: dėl jų susirūpinimą išsakė 40 proc. respondentų. 20 proc. apklaustųjų paminėjo kylančias kasdienio vartojimo ne naftos produktų kainas, 10 proc. baiminasi Covid-19 pasekmių ekonomikai ir 8 proc. išreiškė nerimą dėl Vokietijos ekonomikos būklės.

„Coface“ tyrime pažymima, kad būtina stebėti, kaip keisis verslo optimizmas ateinančiais metais, kai nebebus teikiama valstybės parama. Vokietijoje finansinė pagalba verslui ir federalinės mokesčių lengvatos baigiasi 2021 m. rugsėjį, o specialios atostogų programos ir valstybės finansuojamos paskolų programos baigsis šių metų pabaigoje. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-02-29 09:59
Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtino Daugiafunkcio komplekso projekto pakeitimus ir pritarė siūlomam kainos indeksavimui bei papildomų darbų įsigijimui. Taip pat pritarta siūlymui sutrumpinti mokėjimo grafiką, siekiant sumažinti skolinimosi palūkanų dydį.
nuotrauka
2024-02-29 09:39
Alytaus apylinkės prokuratūra Lietuvos Aukščiausiojo Teismo prašo panaikinti apeliacinės instancijos nutartį, kuria Alytaus vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinskas buvo išteisintas dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo, ir bylą grąžinti apeliacinės instancijos teismui nag...
nuotrauka
2024-02-29 09:29
„Workland", pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių operatorius Baltijos šalyse ir Suomijoje, plečia savo tinklą regione ir Vilniuje atidarys dar vieną centrą – „Workland Flow". Artimiausiuose įmonės planuose – ir po naują centrą Rygoje bei Taline, kurie padidins „Workland" portfelį daug...
nuotrauka
2024-02-28 17:27
Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė apygardos teismo nuosprendį – nenustatė, kad buvęs Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas pripažįsta savo kaltę ir nuoširdžiai gailisi, ir už kyšininkavimą jam paskyrė 5 metų laisvės atėmimo bausmę, kurią, atsižvelgęs į prokuroro ...
nuotrauka
2024-02-28 17:17
Pirmoji dainykla duris vilniečiams atvers pavasarį. Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė antrosios dainyklos patalpų nuomos konkursui. Daugiau kaip 7 metams bus išnuomotos daugiau nei 400 kv. m. paviljonas, esantis Pylimo gatvėje.
nuotrauka
2024-02-28 15:51
Prieš dvejus metus Vilniuje buvo pradėtas kurti virtualus miesto judumo žemėlapis, kuris padės dar tiksliau stebėti miesto pulsą ir atlikus duomenų analizes, spręsti miesto infrastruktūros problemas. Visomis sistemos galimybėmis Vilniaus miesto planuotojai ir viešojo transporto administratoriai prad...
nuotrauka
2024-02-28 12:31
Didžiausia Lietuvoje pramonės atliekų tvarkymo bendrovė „Žalvaris“, priklausanti žiedinės ekonomikos įmonių grupei „GreenGroup“, paskelbė pasirašiusi medžio granulių gamintojos UAB „Granulita“ įsigijimo sutartį. Sulaukus Konkurencijos tarybos leidimo, sandorį ketinama užbaigti šių metų antrojo ketvi...
nuotrauka
2024-02-28 09:55
AB Vidaus vandens kelių direkcija (VVKD) numato įsigyti elektrinį laivą-stūmiką, kuris būtų vienas iš numatomų įsigyti šešių elektrinių laivų-stūmikų, įgyvendinant 75 mln. Eur vertės projektą. Turint elektrinį laivyną būtų sukurta nulinės emisijos vidaus vandenų transporto grandinė tarp Kauno ir Kla...
nuotrauka
2024-02-27 09:13
Jeigu netoli namų pasigendate gerų kelių, pramogų vietų ar kitų patogumų – esate ne vieni. Naujausia „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa rodo, kad net pusė Lietuvos gyventojų ne iki galo patenkinti savo gyvenamosiomis apylinkėmis. Vis dėlto, rečiau besikraustantys žmonės apie savo gyvenvietes ...
nuotrauka
2024-02-27 09:07
Nuo šių metų valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose patikėjimo teise perduota valdyti savivaldybėms. Joms patikėta teisė sudaryti valstybinės žemės nuomos, panaudos sandorius, priimti administracinius sprendimus, susijusius su patikėjimo teisės įgyvendinimu. Šių naujų valstybinės žemės patikėtini...
nuotrauka
2024-02-27 08:30
Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) struktūrinė pertvarka ir sustiprinta vidaus procesų kontrolė leido atskleisti įžūlų nusikaltimą klastojant nuosavybės teisių atkūrimo dokumentus. Pirminiais duomenimis nustatyta, kad dalyvaujant buvusiems NŽT darbuotojams buvo suklastoti nuosavybės teisių atkūrimo d...
nuotrauka
2024-02-26 14:13
Vis didėjant būsto paskolų palūkanų normoms, JAV ir ES kyla susirūpinimas dėl galimo būsto rinkos žlugimo. Yra rinkos ekspertų, kurie mano, kad toks scenarijus iš tiesų įmanomas.
nuotrauka
2024-02-26 12:46
Vasario 23 dieną, antrųjų Rusijos karo prieš Ukrainą metinių išvakarėse, Europos, Ukrainos ir pasaulio architektūros ir urbanistikos profesionalams buvo pristatyta naujai steigiama Naujojo Europos Bauhauso (NEB) laboratorija „Viešoji infrastruktūra Ukrainai“. Tai pirmoji lietuviškos organizacijos in...
nuotrauka
2024-02-26 11:42
KTU laboratorijų centrui „M-Lab“ sparčiai žengiant į priekį, prie jo įveiklinimo prisideda „Continental“ įmonė. 2023 m. gruodžio mėnesį pasirašyta bendradariavimo sutartis tarp universiteto ir bendrovės. Remiantis ja, KTU įsigytą naujausią mokslinių tyrimų infrastruktūrą papildė „Continental“ gamykl...
nuotrauka
2024-02-26 11:30
Siekiant kokybiško laisvalaikio ir daugiau erdvių vaikams ir jaunimui, Klaipėdos miesto savivaldybės planuose – kasmet kompleksiškai sutvarkyti pasirinktą viešąją erdvę ir įrengti kelias vaikų žaidimo aikšteles.
nuotrauka
2024-02-26 09:15
Pastaruosius kelis metus Lietuvoje stebėjome sparčiai besitraukiantį būsto rinkos aktyvumą, kuris jau atsiliepia ir naujo būsto plėtros apimtims. Pastaruoju metu su didžiausiais iššūkiais susidūrė šalies didmiesčiuose daugiabučius plėtojančios įmonės, kurios 2022–2023 metais fiksavo itin kuklius but...
nuotrauka
2024-02-26 07:07
Nors dauguma Vilniaus gyventojų jau susipažino su nauja maisto atliekų rūšiavimo tvarka, dalis įmonių vis dar nežino, kad oranžinių maišelių rulonėlį ir specialų kibirėlį gali atsiimti ir verslai. Anot specialistų, metų pradžioje įsigalioję pokyčiai aktualūs toms įmonėms, kurių veikloje susidaro bui...
nuotrauka
2024-02-26 07:03
Pasirašyta projektavimo sutartis dėl Kirdiejų rūmų komplekso (pagrindinio pastato, oficinos, vežiminės, kiemo ir tvoros) sutvarkymo bei įveiklinimo. Būtent čia įsikurs Vilniaus miesto muziejus, kuris šiuo metu laikinai veikia Vokiečių gatvėje.
nuotrauka
2024-02-26 06:48
Mirtinos nelaimės darbe tęsiasi. Praėjusią savaitę, kaip pranešė VDI, užfiksuota informacija apie du mirtinus įvykius darbe. Šįkart abi nelaimės įvyko atliekant krovimo darbus.
nuotrauka
2024-02-23 10:13
„Paraiškos užpildymo greitis bus esminis faktorius teikiant prašymą paramai saulės elektrinės įrengimui gauti. Pavyks sparčiausiems“, – sako Vaidas Brazinskas, vienos bendrovės atstovas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos