2023 birželio 7 d. trečiadienis, 6:02
Reklama  |  facebook

Gera žinia verslui iš Vokietijos: švelnėja atsiskaitymo sąlygos

2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stipriai krito.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (RASEINIŲ STATYBA) arch. nuotr.


Minimos įmonės
Coface Baltics Services, UAB
Pastebėta, kad mokėjimų terminai tapo trumpesni, o vidutiniai mokėjimų vėlavimai sutrumpėjo daugiau nei savaite. 41 proc. apklaustų įmonių pozityviai vertina šių metų pabaigą, tačiau tik 32 proc. išlaiko optimizmą žiūrėdami į 2022-uosius metus. Pagrindine grėsme vokiečių verslininkai įvardina pandemijos sutrikdytas tiekimo grandines.

Pagal „Coface“ tyrimą, 2021 m. Vokietijos įmonės kiek atsikvėpė ir ryžosi suteikti savo klientams ilgesnius mokėjimo terminus. Pernai, užklupus pandemijai, klientus kredituoti sutinkančių bendrovių skaičius krito nuo 80 proc. iki 62 proc., o šiuo metu atidėti mokėjimą sutinkančių įmonių skaičius paaugo iki 74 proc. Pagrindinis šio pokyčio variklis yra įmonės, vykdančios veiklą tik šalies viduje. 2020 metais 53 proc. tokių įmonių siūlė mokėjimo atidėjimus, šiemet šis rodiklis pakilo iki 73 proc. Vis dėlto, pažymima tyrime, labiausiai atidėtus mokėjimus taiko bendrovės, veikiančios savo šalies rinkoje, o pernelyg greitą verslo atsipalaidavimą „Coface“ ekonomistai vadina keliančiu nerimą, nes vos prieš metus Vokietijos ekonomika patyrė didžiausią ekonominį nuosmukį po 2008 m.

„Mes manome, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios vokiečių įmonės taip greitai sušvelnino atsiskaitymo sąlygas, yra valstybės teikiama parama. Tačiau įdėmiai stebėsime, kaip įmonės ir toliau sugebės išlaikyti galvą virš vandens, kai neteks gelbėjimosi liemenių“, – situaciją komentuoja pranešime cituojama „Coface“ ekonomistė Christiane von Berg.

Trumpiausi – iki 30 dienų – mokėjimo terminai taikomi statybų sektoriuje

Vokietijos ekonomikoje ir toliau vyrauja trumpi apmokėjimo terminai iki 60 dienų – tokiomis sąlygomis pageidauja dirbti net 88 proc. įmonių. Panaši situacija buvo pernai ir užpernai. Vidutinis apmokėjimo laikotarpis sutrumpėjo nuo 33,4 d. 2020 m. iki 32,6 d. 2021 m.

Vertinant situaciją skirtinguose sektoriuose pastebima, kad trumpiausi apmokėjimo terminai taikomi statybose: beveik 75 proc. įmonių tikisi, kad apmokėjimai bus atlikti per 30 dienų. Vidutinis apmokėjimo terminas šiame sektoriuje sudaro 24,4 dienos.

Septyniuose iš vienuolikos sektorių pastebimi ilgesni nei 90 dienų apmokėjimo terminai, tačiau itin ilgi, daugiau kaip 120 d., terminai dabar fiksuojama labai retai.

„Coface“ analizėje pažymima, kad ryškiausias apmokėjimų terminų pailgėjimas, beveik 10 dienų, pastebimas statybų ir tekstilės bei aprangos sektoriuose. Sąskaitų apmokėjimo terminai trumpėjo gamybos priemonių (-8,2 d.), žemės ūkio (-7,3 d.) ir automobilių gamybos (-6,3d.) sektoriuose.

Delsimų mažėja, tačiau metalo pramonėje vėluojama atsiskaityti daugiau kaip 150 dienų

Palyginus su 2020 m., daugiau įmonių už prekes ir paslaugas atsiskaitė laiku. Šiemet tik 59 proc. įmonių susidūrė su mokėjimų vėlavimais, kai pernai šis skaičius siekė 68 proc. Apmokėjimų terminai trumpėjo beveik visuose sektoriuose, išskyrus metalo ir automobilių pramonės. Mažiausiai (iki 50 proc.) vėluojančių apmokėjimų buvo fiksuojama žemės ūkio sektoriuje. Tačiau su šia problema teigia susiduriančios net 70 proc. tekstilės ir aprangos pramonės įmonių.

Informacinių ir ryšių technologijų (IRT) įmonėse, kaip rašoma pranešime, pastebėti vieni trumpiausių apmokėjimų vėlavimų terminai. Dauguma šio sektoriaus įmonių pranešė, kad apmokėjimai vėluoja iki 30 dienų, tačiau nė viena įmonė nepranešė apie daugiau kaip 60 dienų vėluojančius mokėjimus. Tuo metu metalo sektorius buvo vienintelis, pranešęs apie didesnius kaip 150 dienų vėlavimus.

„Coface“ išsiaiškino, kad palyginti su pernai vidutinis vėlavimo laikotarpis Vokietijoje per metus sutrumpėjo 8-mis dienomis ir pasiekė 27,7 d. Tai yra mažiausi vėlavimai per pastarąjį laikotarpį. Apie delsimų mažėjimą pranešė beveik visi sektoriai, o labiausiai šie terminai trumpėjo farmacijos ir chemijos (-26 d.) bei IRT (-25 d.) sektoriuose. Dabar IRT įmonės praneša apie trumpiausius delsimo terminus, vidutiniškai 17,5 d., o didžiausia kantrybe pasižymi mašinų gamybos bendrovės, vidutiniškai laukdamos apmokėjimo po 35,8 d.

Pagrindinė vėluojančių apmokėjimų priežastis yra finansiniai sunkumai, kuriuos išgyvena 41 proc. apklaustų įmonių 2021 metais. 20 proc. įmonių taip pat nurodė sumažėjusį vartojimą šalies viduje. Įdomu tai, kad dar 20 proc. respondentų citavo finansavimo trūkumą, nors vis dar aktyviai taikomos paramos priemonės, padedančios įmonėms susidoroti su pandemijos sukeltais sunkumais.

Finansinė rizika, susijusi su vėluojančiais mokėjimais Vokietijoje 2021 m. vertinama kaip maža. Tik 4,4 proc. respondentų pranešė, kad turi neapmokėtų sąskaitų, kurias delsiama apmokėti nuo 6 mėn. iki 2 metų, o pradelstos sumos sudaro 2 proc. metinės apyvartos.

Įmonių optimizmą didino valstybės pagalba

Tyrimo metu apklaustos Vokietijos įmonės į šių metų pabaigą ir 2022-ųjų pradžią žvelgia gana optimistiškai. Tačiau, pastebi „Coface“ ekonomistai, vertėtų nepamiršti, kad šalis vis dar lipa iš 2020-ųjų recesijos. 41 proc. respondentų tiki, kad šių metų pabaiga bus ekonomiškai pozityvi, tačiau 11 proc. yra įsitikinę, kad jų įmonių situacija prastės, palyginti su 2020-aisiais. Vis dėlto „Coface” surinkti atsakymai rodo ryškų nuotaikų posūkį, palyginti su pesimistiniais 2020-aisiais. Daugiau atsigavimo galima įžvelgti visuose sektoriuose, ypač metalo ir automobilių pramonėje.

2022 m. perspektyva išlieka pozityvi, tačiau įmonės į ateitį žvelgia atsargiau. Ateinančius metus pozityviausiai mato tekstilės ir aprangos sektorius. Tačiau šis kilimas turėtų būti lyginamas su 2020 ir 2021 metais, kurie buvo ypač sudėtingi būtent šiai pramonei. Panašiai situaciją mato ir automobilių gamintojai, kuriems šių ir ateinančių metų perspektyvos atrodo kur kas šviesesnės nei 2020-aisiais.

Tyrimas atskleidė, kad įmonės didžiausia rizika jų veiklai laiko pasaulinių tiekimo grandinių sutrikimus: dėl jų susirūpinimą išsakė 40 proc. respondentų. 20 proc. apklaustųjų paminėjo kylančias kasdienio vartojimo ne naftos produktų kainas, 10 proc. baiminasi Covid-19 pasekmių ekonomikai ir 8 proc. išreiškė nerimą dėl Vokietijos ekonomikos būklės.

„Coface“ tyrime pažymima, kad būtina stebėti, kaip keisis verslo optimizmas ateinančiais metais, kai nebebus teikiama valstybės parama. Vokietijoje finansinė pagalba verslui ir federalinės mokesčių lengvatos baigiasi 2021 m. rugsėjį, o specialios atostogų programos ir valstybės finansuojamos paskolų programos baigsis šių metų pabaigoje. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-06-06 10:03
Darbo kodekso 44 str. numato darbdavio pareigą pranešti darbuotojui apie darbo sąlygas. Be to, iki darbo pradžios darbdavys privalo pateikti darbuotojui informaciją apie darbo funkcijos apibūdinimą ar aprašą arba darbo (pareigybės arba pareigų, profesijos, specialybės) pavadinimą ir, jeigu nustatyta...
nuotrauka
2023-06-05 13:07
Vilniaus apygardos teismas kaltu dėl piktnaudžiavimo pripažino buvusį Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Teisės departamento direktorių Tautvydą Jakutį. Teismas jam skyrė galutinę 24 479 eurų baudą. Dar penki asmenys nuteisti už prekybą poveikiu. Jie turės sumokėti teismo skirtas baudas nuo 11 29...
nuotrauka
2023-06-05 06:41
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas gegužę atmetė UAB „Zarasų projektas“ apeliacinį skundą ir paliko galioti Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo panaikintas Vilniaus savivaldybės administracijos išduoto statybos leidimo (SLD) statyti daugiabutį gyvenamąjį namą, atra...
nuotrauka
2023-06-05 06:22
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) gauto skundo dėl galimai neteisėtai pastatytos tvoros su atramine sienele pagrindu atliko faktinių duomenų patikrinimą Šiauliuose, Ginkūnų g. Patikrinimo metu išaiškinta ir daugiau šiurkščių pažei...
nuotrauka
2023-06-04 14:40
Vienoje seniausių Vilniaus senamiesčio gatvių už 1,071 mln. eurų parduodamos patalpos istoriniame Vaistinės name. Tai vienas pirmųjų Šv. Jono gatvėje atsiradusių mūrinių pastatų, išsaugojęs bėgančių laikmečių pėdsakus nuo pat ankstyvosios gotikos iki šių dienų.
nuotrauka
2023-06-04 12:13
Nekilnojamojo turto ekspertai sutaria, kad esminę įtaką pardavimams daro išaugusi 6 mėnesių EURIBOR palūkanų norma – šiuo metu ji siekia 3,78 proc., kai praėjusį mėnesį buvo 3,622 proc.
nuotrauka
2023-06-03 07:29
Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, gindamas viešąjį interesą, priėmė nutarimą, kuriuo įpareigojo Trakų rajono savivaldybės administraciją pašalinti pažeidimus Trakuose, Akmenos ežero pakrantėje esančioje valstybės žemėje, kurie nustatyti vienai įmonei leidus pastatyti terasas ir įrengti dvi...
nuotrauka
2023-06-02 11:37
Kauno oro uostas žengia svarbų strateginį žingsnį – skelbiami tarptautiniai rangovų atrankos viešieji pirkimai keleivių terminalo ir šiaurinio perono plėtros projektams. Šių metų duomenys rodo, kad keleivių srautai Kauno oro uoste yra rekordiniai ir lenkia ankstesnes prognozes. Jei ši tendencija išl...
nuotrauka
2023-06-01 14:35
Vakar, gegužės 31 d. pasibaigus kvietimui daugiabučiams atnaujinti, buvo gauta arti 500 paraiškų. Preliminariais skaičiavimais bendra investicijų suma siekia apie 440 mln. eurų.
nuotrauka
2023-06-01 12:01
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) informuoja apie nuo birželio 1 d. koreguojamus dalies teikiamų paslaugų įkainius. Jie keičiami įvertinus pastarųjų metų pokyčius statybos sektoriuje ir išaugusias sąnaudas gerinant paslaugų kokybę ir prieinamumą.
nuotrauka
2023-06-01 05:56
Šiandien, birželio 1 d., prasideda pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas. Į valstybės finansuojamas studijų vietas universitetuose ir kolegijose šiemet numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių. Profesinio mokymo įstaigose valstybės finansavimą planuojama ...
nuotrauka
2023-05-31 15:46
Vyriausybė pritarė, kad UAB Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) būtų perduodamas Vilniaus Gedimino technikos universitetui (VILNIUS TECH). Tai sudarys palankias sąlygas VILNIUS TECH studentams ir mokslininkams kartu su bendrovės specialistais vykdyti aukšto lygio mokslinius tyrimus, ek...
nuotrauka
2023-05-31 09:55
Po pareigūnų atliktų kratų grindų dangą pardavinėjusios uostamiesčio įmonės akcininkas ir direktorė sulaukė įtarimų dėl mokesčių vengimo ir keletą metų apgaulingai tvarkytos bendrovės finansinės apskaitos. Įtariama, kad asmenys į valstybės biudžetą galėjo nesumokėti beveik 412 tūkst. eurų pridėtinės...
nuotrauka
2023-05-30 14:29
AB Lietuvos automobilių kelių direkcija kreipiasi į projektuotojus, kad rengdami kelių tvarkymo projektus, visais atvejais įvertintų galimybes išsaugoti kuo daugiau medžių, pritaikant kitas inžinerines saugos priemones, kurios apsaugotų eismo dalyvius.
nuotrauka
2023-05-30 09:55
Pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų pagalbai asmenims, patyrusiems smurtą ar priekabiavimą, suteikti.
nuotrauka
2023-05-30 06:26
Po Europos Komisijos paskelbtos Naujojo Europos bauhauzo iniciatyvos Aplinkos ministerija pradeda skatinti daugiabučių kvartalinę renovaciją. Modernizuojant daugiabučius itin daug dėmesio bus skiriama kvartalo visumai. Planuojama atrinkti iki dešimties Lietuvos savivaldybių, kuriose ši iniciatyva bū...
nuotrauka
2023-05-29 12:56
Pastarojo meto padėtį ir dabartinius iššūkius puikiai apibendrina Europos Sąjungos (ES) ekonomikos komisaro Paolo Gentiloni pareiškimas, kuriame teigiama, kad Rusijos invazija sukelia ne tik neapsakomas kančias ir destrukciją Ukrainoje, bet taip pat trukdo Europos ekonomikos atsigavimui. Karas padid...
nuotrauka
2023-05-29 06:02
Statybos inžinerijos studentų skaičius per pastaruosius keliolika metų sumažėjo kelis kartus. Lietuvoje inžinerijos studentų – tebestudijuojančių ir jau baigusių – ieško taip pat ir užsienio kompanijos. Ką daryti, kad daugiau moksleivių pasirinktų statybos inžineriją, diskutavo Lietuvos statybininkų...
nuotrauka
2023-05-27 09:24
Vilniaus vystymo kompanija mieste vystomiems projektams rengia atviro projekto konkursus. Projektuotojai kviečiami kurti kokybiškus, šiuolaikines tendencijas atitinkančius bei racionalių sprendimų pastatus. Šiuos konkursus vertina kompetentingi komisijos nariai, kurių atranką skelbia Vilniaus vystym...
nuotrauka
2023-05-26 09:27
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija papildomai skirs 3 mln. eurų jaunoms šeimoms finansinei paskatai pirmajam būstui įsigyti. Šių lėšų turėtų pakakti daugiau kaip 200 jaunų šeimų, kurios laukia pažymos, patvirtinančios jų teisę į finansinę paskatą. Daugiau lėšų jaunoms šeimoms finansinei paskat...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos