2022 rugpjūčio 13 d. šeštadienis, 6:52
Reklama  |  facebook

Gera žinia verslui iš Vokietijos: švelnėja atsiskaitymo sąlygos

2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stipriai krito.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (RASEINIŲ STATYBA) arch. nuotr.


Minimos įmonės
Coface Baltics Services, UAB
Pastebėta, kad mokėjimų terminai tapo trumpesni, o vidutiniai mokėjimų vėlavimai sutrumpėjo daugiau nei savaite. 41 proc. apklaustų įmonių pozityviai vertina šių metų pabaigą, tačiau tik 32 proc. išlaiko optimizmą žiūrėdami į 2022-uosius metus. Pagrindine grėsme vokiečių verslininkai įvardina pandemijos sutrikdytas tiekimo grandines.

Pagal „Coface“ tyrimą, 2021 m. Vokietijos įmonės kiek atsikvėpė ir ryžosi suteikti savo klientams ilgesnius mokėjimo terminus. Pernai, užklupus pandemijai, klientus kredituoti sutinkančių bendrovių skaičius krito nuo 80 proc. iki 62 proc., o šiuo metu atidėti mokėjimą sutinkančių įmonių skaičius paaugo iki 74 proc. Pagrindinis šio pokyčio variklis yra įmonės, vykdančios veiklą tik šalies viduje. 2020 metais 53 proc. tokių įmonių siūlė mokėjimo atidėjimus, šiemet šis rodiklis pakilo iki 73 proc. Vis dėlto, pažymima tyrime, labiausiai atidėtus mokėjimus taiko bendrovės, veikiančios savo šalies rinkoje, o pernelyg greitą verslo atsipalaidavimą „Coface“ ekonomistai vadina keliančiu nerimą, nes vos prieš metus Vokietijos ekonomika patyrė didžiausią ekonominį nuosmukį po 2008 m.

„Mes manome, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios vokiečių įmonės taip greitai sušvelnino atsiskaitymo sąlygas, yra valstybės teikiama parama. Tačiau įdėmiai stebėsime, kaip įmonės ir toliau sugebės išlaikyti galvą virš vandens, kai neteks gelbėjimosi liemenių“, – situaciją komentuoja pranešime cituojama „Coface“ ekonomistė Christiane von Berg.

Trumpiausi – iki 30 dienų – mokėjimo terminai taikomi statybų sektoriuje

Vokietijos ekonomikoje ir toliau vyrauja trumpi apmokėjimo terminai iki 60 dienų – tokiomis sąlygomis pageidauja dirbti net 88 proc. įmonių. Panaši situacija buvo pernai ir užpernai. Vidutinis apmokėjimo laikotarpis sutrumpėjo nuo 33,4 d. 2020 m. iki 32,6 d. 2021 m.

Vertinant situaciją skirtinguose sektoriuose pastebima, kad trumpiausi apmokėjimo terminai taikomi statybose: beveik 75 proc. įmonių tikisi, kad apmokėjimai bus atlikti per 30 dienų. Vidutinis apmokėjimo terminas šiame sektoriuje sudaro 24,4 dienos.

Septyniuose iš vienuolikos sektorių pastebimi ilgesni nei 90 dienų apmokėjimo terminai, tačiau itin ilgi, daugiau kaip 120 d., terminai dabar fiksuojama labai retai.

„Coface“ analizėje pažymima, kad ryškiausias apmokėjimų terminų pailgėjimas, beveik 10 dienų, pastebimas statybų ir tekstilės bei aprangos sektoriuose. Sąskaitų apmokėjimo terminai trumpėjo gamybos priemonių (-8,2 d.), žemės ūkio (-7,3 d.) ir automobilių gamybos (-6,3d.) sektoriuose.

Delsimų mažėja, tačiau metalo pramonėje vėluojama atsiskaityti daugiau kaip 150 dienų

Palyginus su 2020 m., daugiau įmonių už prekes ir paslaugas atsiskaitė laiku. Šiemet tik 59 proc. įmonių susidūrė su mokėjimų vėlavimais, kai pernai šis skaičius siekė 68 proc. Apmokėjimų terminai trumpėjo beveik visuose sektoriuose, išskyrus metalo ir automobilių pramonės. Mažiausiai (iki 50 proc.) vėluojančių apmokėjimų buvo fiksuojama žemės ūkio sektoriuje. Tačiau su šia problema teigia susiduriančios net 70 proc. tekstilės ir aprangos pramonės įmonių.

Informacinių ir ryšių technologijų (IRT) įmonėse, kaip rašoma pranešime, pastebėti vieni trumpiausių apmokėjimų vėlavimų terminai. Dauguma šio sektoriaus įmonių pranešė, kad apmokėjimai vėluoja iki 30 dienų, tačiau nė viena įmonė nepranešė apie daugiau kaip 60 dienų vėluojančius mokėjimus. Tuo metu metalo sektorius buvo vienintelis, pranešęs apie didesnius kaip 150 dienų vėlavimus.

„Coface“ išsiaiškino, kad palyginti su pernai vidutinis vėlavimo laikotarpis Vokietijoje per metus sutrumpėjo 8-mis dienomis ir pasiekė 27,7 d. Tai yra mažiausi vėlavimai per pastarąjį laikotarpį. Apie delsimų mažėjimą pranešė beveik visi sektoriai, o labiausiai šie terminai trumpėjo farmacijos ir chemijos (-26 d.) bei IRT (-25 d.) sektoriuose. Dabar IRT įmonės praneša apie trumpiausius delsimo terminus, vidutiniškai 17,5 d., o didžiausia kantrybe pasižymi mašinų gamybos bendrovės, vidutiniškai laukdamos apmokėjimo po 35,8 d.

Pagrindinė vėluojančių apmokėjimų priežastis yra finansiniai sunkumai, kuriuos išgyvena 41 proc. apklaustų įmonių 2021 metais. 20 proc. įmonių taip pat nurodė sumažėjusį vartojimą šalies viduje. Įdomu tai, kad dar 20 proc. respondentų citavo finansavimo trūkumą, nors vis dar aktyviai taikomos paramos priemonės, padedančios įmonėms susidoroti su pandemijos sukeltais sunkumais.

Finansinė rizika, susijusi su vėluojančiais mokėjimais Vokietijoje 2021 m. vertinama kaip maža. Tik 4,4 proc. respondentų pranešė, kad turi neapmokėtų sąskaitų, kurias delsiama apmokėti nuo 6 mėn. iki 2 metų, o pradelstos sumos sudaro 2 proc. metinės apyvartos.

Įmonių optimizmą didino valstybės pagalba

Tyrimo metu apklaustos Vokietijos įmonės į šių metų pabaigą ir 2022-ųjų pradžią žvelgia gana optimistiškai. Tačiau, pastebi „Coface“ ekonomistai, vertėtų nepamiršti, kad šalis vis dar lipa iš 2020-ųjų recesijos. 41 proc. respondentų tiki, kad šių metų pabaiga bus ekonomiškai pozityvi, tačiau 11 proc. yra įsitikinę, kad jų įmonių situacija prastės, palyginti su 2020-aisiais. Vis dėlto „Coface” surinkti atsakymai rodo ryškų nuotaikų posūkį, palyginti su pesimistiniais 2020-aisiais. Daugiau atsigavimo galima įžvelgti visuose sektoriuose, ypač metalo ir automobilių pramonėje.

2022 m. perspektyva išlieka pozityvi, tačiau įmonės į ateitį žvelgia atsargiau. Ateinančius metus pozityviausiai mato tekstilės ir aprangos sektorius. Tačiau šis kilimas turėtų būti lyginamas su 2020 ir 2021 metais, kurie buvo ypač sudėtingi būtent šiai pramonei. Panašiai situaciją mato ir automobilių gamintojai, kuriems šių ir ateinančių metų perspektyvos atrodo kur kas šviesesnės nei 2020-aisiais.

Tyrimas atskleidė, kad įmonės didžiausia rizika jų veiklai laiko pasaulinių tiekimo grandinių sutrikimus: dėl jų susirūpinimą išsakė 40 proc. respondentų. 20 proc. apklaustųjų paminėjo kylančias kasdienio vartojimo ne naftos produktų kainas, 10 proc. baiminasi Covid-19 pasekmių ekonomikai ir 8 proc. išreiškė nerimą dėl Vokietijos ekonomikos būklės.

„Coface“ tyrime pažymima, kad būtina stebėti, kaip keisis verslo optimizmas ateinančiais metais, kai nebebus teikiama valstybės parama. Vokietijoje finansinė pagalba verslui ir federalinės mokesčių lengvatos baigiasi 2021 m. rugsėjį, o specialios atostogų programos ir valstybės finansuojamos paskolų programos baigsis šių metų pabaigoje. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-08-12 11:01
Kultūros ministerija kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos pristato interaktyvų kultūros paveldo objektų, kurie bus pradėti tvarkyti pagal Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų (paveldotvarkos) finansavimo 2022–2024 metų programą, žemėlapį.
nuotrauka
2022-08-12 10:47
Oficialu: parengti Nemuno krantus jungiančio tilto projektiniai pasiūlymai. 258 metrų ilgio pėsčiųjų ir dviratininkų tiltas ne tik pagerins susisiekimą, bet ir taps nauju traukos centru. Iš čia atsivers 360 laipsnių miesto panoramos. Tilto prieigose ir prie vandens kuriamos laisvalaikio erdvės. Tiki...
nuotrauka
2022-08-12 09:28
2022 m. antrąjį ketvirtį baigta statyti 2 493 nauji gyvenamieji ir negyvenamieji pastatai, tai 47,1 proc. daugiau nei 2021 m. atitinkamą ketvirtį.
nuotrauka
2022-08-10 10:00
Pastarieji du vasaros mėnesiai – pragaištingi. Vien per šių metų liepos ir rugpjūčio mėn. įvyko keli tragedija pasibaigę nelaimingi atsitikimai darbe. Neužtikrinus darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų dėl elektros srovės poveikio žuvo 3 darbuotojai.
nuotrauka
2022-08-08 14:51
Kasmet valstybė paveldi apie 400 butų, įmonių akcijų, įvairių ūkinių pastatų ir kitokio turto bei jo dalių. Toks valstybei tenkantis nekilnojamasis turtas, kai jo dėl skolų nenori priimti įpėdiniai arba jų tiesiog nėra, perduodamas Turto bankui ir vėliau parduodamas viešuose aukcionuose. Praėjusiais...
nuotrauka
2022-08-08 13:51
Vidurvasarį – net 30 proc. (67,6 tūkst.) mažiau darbo neturinčių žmonių nei prieš metus. Rugpjūčio 1 d. Užimtumo tarnyboje registruota 158,7 tūkst. neaktyvių darbingo amžiaus gyventojų.
nuotrauka
2022-08-08 13:35,      papildyta 2022-08-09 12:30, Papildyta
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT), atsižvelgdama į UAB „Perlas energija“ pateiktus vienašališkus siūlymus vartotojams keisti sudarytas sutartis ir pereiti nuo fiksuoto tarifo į tiesiogiai su birža susietą planą, pabrėžtinai akcentuoja, kad šie UAB „Perlas energija“ veiksmai n...
nuotrauka
2022-08-08 10:04
Liepos 15 d. startavęs kvietimams teikti paraiškas kompensacijoms už elektrines iš saulės parkų jau sulaukė milžiniško susidomėjimo. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė daugiau kaip 5200 paraiškų už 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2022-08-05 11:13
Šią savaitę baigėsi Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimas teikti paraiškas kompensacinėms išmokoms už gyvenamųjų namų (vieno ar dviejų butų) modernizavimą. APVA gavo beveik 1300 paraiškų už daugiau kaip 11 mln. eurų. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos l...
nuotrauka
2022-08-05 09:44
„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) Grupė iš sostinės centro ketina iškelti lokomotyvų remonto depą. Senamiesčio kaimynystėje esanti 3,6 ha ploto teritorija yra stoties rajono konversijos projekto „Vilnius Connect“ dalis. Ateityje buvusi lokomotyvų remonto bazės teritorija su čia esančiais pastatais galės...
nuotrauka
2022-08-05 09:12
Augančios kainos neaplenkė ir būsto nuomos rinkos. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, per metus gyvenamojo nekilnojamojo turto nuoma brango visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, tik uos-tamiestyje ji liko panaši. Nors daugiausia už būsto nuomą moka vilniečiai ir kauniečiai, praėjusiai...
nuotrauka
2022-08-04 14:47
Rugsėjo mėnesį aukcione bus parduodamas, kaip teigiama, vienintelis pasaulyje išlikęs pastatas tiesiogiai susijęs su esperanto kalbos atsiradimu. Šios kalbos sumanytojo garbei pavadintoje L. Zamenhofo gatvėje, Kaune, Turto bankas parduoda greta esančius du objektus.
nuotrauka
2022-08-04 11:40
Remiantis Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Darbo ginčų komisijos gavo beveik 3000 prašymų išnagrinėti darbo ginčus tarp darbuotojo ir darbdavio. Daugiausia prašymų gauta iš transporto ir saugojimo veiklos sektoriaus įmonių, antroje vietoje – statybų sektor...
nuotrauka
2022-08-03 09:11
156,8 tūkst. – tiek darbo skelbimų Užimtumo tarnybos informacinėje platformoje pirmąjį pusmetį įregistravo šalies darbdaviai. Laisvų darbo vietų neterminuotam darbui šiemet 0,7 tūkst. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Tuo tarpu terminuotam mažėjo šeštadaliu (1,9 tūkst.). Vidutiniškai kas mėn...
nuotrauka
2022-08-02 16:43
Ekonomikos ir inovacijų ministerija Lietuvos savivaldybių infrastruktūros projektams skiria 10 mln. eurų. Pasinaudojusios šiomis lėšomis, jos galės įrengti ir tobulinti Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ), pramonės parkuose ir kitose pramoninėse teritorijose esančią infrastruktūrą. Paraišk...
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-08-01 15:12
Šiuo metu galiojančio LR Darbo kodekso (DK) 144 str. 8 d. nustatyta, kad darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba atliekamas lauko sąlygomis, arba susijęs su kelionėmis ar važiavimu, kompensuojamos su tuo susijusios padidėjusios išlaidos už faktiškai tokio pobūdžio dirbtą darbo laiką...
nuotrauka
2022-08-01 14:46
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė gavo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įsteigtą Ukrainos taikos apdovanojimą. Ukrainos žmonių vardu ministrė apdovanota už paramą Ukrainai šalies karo su Rusija metu.
nuotrauka
2022-08-01 11:43
Šiandien, rugpjūčio 1 d., įsigalioja LR piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 21 straipsnio pakeitimas, kuriuo pratęsiamas laikas už miestuose turėtą žemę pasirinkti miško plotą kaimo vietovėje. Tikimasi, kad šios įstatymo pataisos paspartins nuosavybės teisių a...
nuotrauka
2022-07-29 10:56
Užbaigus viešųjų pirkimų procedūras, Vilniaus stoties rajono transformacijos projekte „Vilnius Connect“ baigiamas svarbus etapas – geležinkelio stoties teritorijos architektūrinio konkurso laimėtoja oficialiai paskelbta Londone įsikūrusi kompanija „Zaha Hadid Architects“.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos