2022 birželio 26 d. sekmadienis, 2:17
Reklama  |  facebook

Gytis Morkūnas: užsieniečių įdarbinimo procesas verslui – kliūtis, kuri veda į šešėlį

2018-01-02 11:09
Nelegalus darbas yra vienas iš šešėlinės ekonomikos veiksnių, kuris daro neigiamą įtaką sklandžiai verslo veiklai, darbo kokybei ir į augimą orientuotai ekonomikai. „Versli Lietuva“ analizė parodė, kad užsieniečių įdarbinimo sąlygos šiuo metu yra viena iš verslo kliūčių, kuri išnyktų supaprastinant bei optimizuoti procesą „vieno langelio“ principu. Šiuos ir kitus pasiūlymus „Versli Lietuva“ šiemet jau pateikė Migracijos departamentui.
nuotrauka
Šiemet palengvėjo užsieniečių įdarbinimo sąlygos patvirtinus profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą ir tapo lengviau įdarbinti suvirintojus, metalinių laivų korpusų surinkėjus. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Versli Lietuva, VŠĮ

„Versli Lietuva“ analizės duomenimis, sunkiai suprantamas ir pernelyg dažnai kintantis užsieniečių įdarbinimo Lietuvoje proceso teisinis reguliavimas verslui kelia dideles problemas – net ir sąžiningai stengdamiesi įdarbinti užsieniečius darbdaviai neretai neteisingai interpretuoja taisyklių turinį ir dėl to nusižengia įstatymui arba yra priversti ieškoti profesionalios teisinės pagalbos, o tai ypač didina smulkaus ir vidutinio verslo sąnaudas.

Užsieniečių įdarbinimas verslui – nauja galimybė

„Kasdien atsakydami į verslui aktualius klausimus konsultacijų metu susilaukiame vis daugiau užklausų dėl užsieniečių įdarbinimo Lietuvoje. Smulkiesiems verslininkams esamas procesas yra per painus, bet susiduriant su vis didesniu darbuotojų trūkumu užsieniečių įdarbinimo klausimas tampa vis aktualesnis ir smulkaus bei vidutinio dydžio įmonėms. Deja, bet užsieniečių įdarbinimo sunkumai sukuria terpę apeiti juos ir veiklą perkelti į „šešėlį“. Tuomet atsitinka taip, kad Lietuvoje pradeda dirbti trečiųjų šalių piliečiai, gavę Šengeno šalių vizas Lenkijos turizmo agentūrose ir leidimus dirbti Lenkijoje“, – sako Gytis Morkūnas, „Versli Lietuva“ Verslumo departamento direktorius.

G. Morkūno vertinimu, šiemet palengvėjo užsieniečių įdarbinimo sąlygos patvirtinus profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą ir tapo lengviau įdarbinti suvirintojus, metalinių laivų korpusų surinkėjus, siuvėjus, tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonių vairuotojus. Šiose darbo srityse sumažėjo nelegalaus darbo atvejų, nes darbdaviams nereikia Lietuvos darbo biržos sprendimo, kad užsieniečio darbas atitinka darbo rinkos poreikius.

„Tačiau nelegalus darbas toliau klesti kitose veiklos srityse, todėl logiška būtų neriboti užsieniečių teisių dirbti nekvalifikuotą darbą ir atsisakyti trūkstamų profesijų sąrašų, o Lietuvos darbo biržai priimant sprendimą vertinti ne paskutinių vienerių metų darbo patirtį pagal turimą profesinę kvalifikaciją per pastaruosius dvejus metus, o bent jau per 6 metus, nes, pvz., ukrainiečiams , atvykstantiems dirbti iš karo zonos sričių, pasitaiko atvejų, kai nėra galimybės iš darbdavių gauti tai patvirtinančių dokumentų. Taip pat Lietuvos darbo biržai siūlome leisti keisti įdarbinamo užsieniečio pareigybę įmonėje, sudarant darbuotojui galimybę tobulėti ir kilti karjeros laiptais. Be to, Lietuvos darbo biržos sprendimo suteikimo terminas yra nepagrįstai per ilgas – siūlome jį trumpinti nuo 28 iki 10 darbo dienų“, – teigia jis.

Nei darbuotojui, nei verslui nenaudinga sistema

„Versli Lietuva“ taip pat atkreipia dėmesį į per ilgą prašymų išduoti užsieniečiams leidimą laikinai gyventi Lietuvoje nagrinėjimo terminą – dabar įprastine tvarka tai trunka 4 mėn., o skubos – iki 2 mėn. „Jei pridėtume dar ir laikotarpį, per kurį užtrunka susirinkti visus reikiamus dokumentus, tai užtruktų vidutiniškai apie pusę metų. Tokie terminai parodo mūsų įstatymų nelankstumą, nes Latvija ir Estija leidimus gyventi užsieniečiams išduoda per 5 darbo dienas. Mes siūlome dabartinį terminą trumpinti bent iki 1 mėn.“, – sako G. Morkūnas.

Vertinamas kaip neadekvatus nacionalinės vizos (D) išdavimo laikotarpis. „Dažniausiai ši viza yra išduodama tik 4 mėnesių laikotarpiu, o norint ją prasitęsti reikia Lietuvoje turėti bent 3 mėn. darbo stažą, tačiau vertinant kitų leidimų išdavimo terminus, darbuotojas geriausiu atveju atvyksta dirbti jau praėjus mėnesiui ar daugiau, ko pasėkoje, nesusidaro reikiamas darbo stažas vizos pratęsimui. Laukiant vizos pratęsimo užsienietis išvyksta iš šalies, dirba nelegaliai arba renkasi kaimynines šalis, kur vizų išdavimo procesas liberalesnis. Mes siūlome Lietuvoje išduoti nacionalines vizas (D) iki 1 metų laikotarpiui“, – dėsto G. Morkūnas.

Pasak jo, Lietuvai ekonomiškai nenaudingas sprendimas yra ir tai, kad trečiųjų šalių piliečiams šeimos narius galima atsivežti tik po 2 metų gyvenimo Lietuvoje, kai bus turimas bent metus galiojantis leidimas gyventi Lietuvoje ir turimas pagrįstas perspektyvas įgyti teisę nuolat gyventi Lietuvoje.

„Tai parodo kad mes ne tik kad nepritraukiame šeimos narių kaip vartotojų mūsų šalyje net 2 metus, bet dar ir leidžiame išvežti uždirbtus pinigus į kitą šalį, kurie bus skirti šeimoms išlaikyti tose šalyse. Mūsų siūlymas – leisti užsieniečiui pasikviesti į šalį savo šeimos narius po pusės metų“, – sako G. Morkūnas.

„Versli Lietuva“ siūlymu, ženklus palengvėjimas įdarbinant užsieniečius iš trečiųjų šalių, būtų visų leidimų išdavimo tvarkos perkėlimas į elektroninę erdvę ir proceso optimizavimas „vieno langelio“ principu. „Dabar tiek norinčioms įdarbinti užsieniečius įmonėms, tiek patiems užsieniečiams prireikia tarpininkų pagalbos, kad sutvarkytų visus administracinius formalumus, o taip neturėtų būti – procesas turi būti paprastas ir lengvai suprantamas“, – pažymi „Versli Lietuva“ atstovas.

Taip pat skaitykite: Statybų sektoriuje daugėja neteisėtai dirbančių užsienių piliečių

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-06-23 10:31
Nuo liepos 1 dienos įsigalios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengti teisės aktų pakeitimai, kurie sumažins darbdavio galimybę piktnaudžiauti ir išmokėti skirtingas dienpinigių sumas.
nuotrauka
2022-06-23 09:50
Šių metų gegužę visos pramonės produkcijos vertė sudarė 2,9 mlrd. EUR to meto kainomis ir, palyginti su balandžiu, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sumažėjo 7,6 proc. palyginamosiomis kainomis (nepašalinus – 6,1 proc.).
nuotrauka
2022-06-23 09:26
Finansų sektorius jau ne vienerius metus laikosi Europos žaliojo kurso diktuojamos tvarumo krypties. Bendraudami su savo klientais, bankai tampa žaliųjų idėjų ambasadoriais – komentuodami savo politiką verslo atstovams, kartu jiems perteikia ir pasaulio lūkesčius dėl tvarumo. Tačiau žaliosios ekonom...
nuotrauka
2022-06-23 07:55
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena, kad fiziniai asmenys, norintys gauti kompensaciją pasikeitus taršius šilumos įrenginius į šilumos siurblius ar biokuro katilus pagal 2021m. rugsėjo 1 d. skelbtą kvietimą iki liepos 1 d. privalo įsirengti atsinaujinančius energijos išteklius naudojan...
nuotrauka
2022-06-22 09:06
Kaip ir kasmet rugsėjį įvyks vienas didžiausių ir svarbiausių metų renginių Lietuvos statybininkų bendruomenei – Statybininkų dienos šventė. Šios šventės metu tradiciškai pagerbiami statybos inžinieriai.
nuotrauka
2022-06-21 11:22
„Civinity“ grupės valdybai nusprendus transformuoti klasikiniu modeliu veikiančią pastatų priežiūros grupę į technologijų įmonę, pristatomi pirmieji darbai – įkurta nekilnojamojo turto technologijų įmonė „Smart Technologies“, kuriai vadovauti ėmėsi skaitmeninės rinkodaros ir finansinių technologijų ...
nuotrauka
2022-06-21 11:12
Kultūros ministerija, siekdama sustiprinti kultūros paveldo apsaugą ir patobulinti jo teisinį reglamentavimą, pradėjo naujos Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcijos rengimo procesą.
nuotrauka
2022-06-21 10:35
Lietuvos bankas pateikė savo poziciją Finansų ministerijai dėl siūlomo visuotinio nekomercinio nekilnojamojo turto (NT) mokesčio projekto. Ekspertai pateikia ir siūlomas priemones, kad mokestis mažintų turtinę nelygybę, skatintų savivaldybes investuoti į infrastruktūrą ir reikšmingai prisidėtų prie ...
nuotrauka
2022-06-21 10:13
Bendrovės „Realco“ duomenimis, beveik kas antras jaunas žmogus turi nuosavą būstą, o būsto nesibaimina keisti vis daugiau gyventojų.
nuotrauka
2022-06-20 16:42
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą dėl nekilnojamojo turto vystytojo pareigos pateikti garantinio laikotarpio prievolių įvykdymo užtikrinimą būsto pirkėjams.
nuotrauka
2022-06-20 09:36
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) išnagrinėjo ginčą tarp vartotojo ir AB „Klaipėdos energija“ dėl įmonės geriamojo vandens pašildymo kainos taikymo bei mokėjimų už 2022 m. sausio ir vasario mėn. eilutėje „vandens pašildymas“ apskaičiavimo.
nuotrauka
2022-06-20 09:27
Apleista ir neprižiūrima žemė niekam nedaro garbės, o ir naudos iš jos mažai. Tačiau Lietuvoje pastaruoju metu ir toliau mažėja apleistų žemės sklypų - šiuo metu šalyje suskaičiuojama per 40 tūkst. apleistų sklypų, o bendras apleistos žemės plotas siekia 24 tūkst. hektarų. Didžiausi apleistos žemės ...
nuotrauka
2022-06-20 09:09
Tobulėjančios statinių technologijos bei inovacijos gali tapti ir privalumu įmonėms plečiant veiklos apimtis, ir kliūtimi tai daryti. Viskas priklauso nuo to, kaip tokius objektus apibrėžia teisės aktai. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad teisinis reglamentavimas nėra aiškus, tad tikėtina, jog inovatyv...
nuotrauka
2022-06-20 06:44
Neretai kyla klausimų dėl keliamų reikalavimų mėšlinių ir srutų kauptuvų statybai. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) informuoja, kokiais atvejais reikalingi leidimai, norint įrengti organinių trąšų (mėšlo ir srutų) laikymui skirtą...
nuotrauka
2022-06-17 13:03
Vis daugiau jaunų porų, planuodamos įsigyti naują būstą, turi dar vieną planą – kurti šeimą. Tokiu atveju, keliami kriterijai naujam būstui yra kitokie: labiau atsižvelgiama į tai, kas gali būti aktualu ne tik suaugusiam, bet ir vaikui. Pasak psichologės ir nekilnojamo turto (NT) eksperto, labai sva...
nuotrauka
2022-06-17 12:03
Už „Rail Baltica“ projekto Lietuvoje įgyvendinimą atsakinga bendrovė „LTG Infra“ pasirašė sutartis su dviejų konkursų laimėtoju. Pagal vieną jų bus suplanuota Panevėžio geležinkelio mazgo infrastruktūra, pagal antrąją – rengiami regioninių stočių ir inžinerinių sistemų projektavimui reikalingi dokum...
nuotrauka
2022-06-16 11:26
Rekonstruojant Neries krantinę ir nuėmus dalį asfalto dangos P. Vileišio gatvėje, rastas akmenimis grįstas senovinis grindinys. Pagal pirminius archeologo vertinimus, tai tarpukariu (1930 m.) klota gatvė, besidriekianti palei upės krantą.
nuotrauka
2022-06-16 07:12
Vilniaus apygardos administracinis teismas, kaip rašoma teismo pranešime, išnagrinėjęs pareiškėjos VšĮ Inovacijų agentūra skundą atsakovui Registrų centrui, nusprendė, kad atsakovas Inovacijų agentūrai turės grąžinti 252 559,44 Eur, nepagrįstai sumokėtus už Registrų centro teiktus registrų ir valsty...
nuotrauka
2022-06-16 07:01
Regionų apygardos administraciniame teisme, rašoma šio teismo pranešime, birželio 14 d. buvo numatyta tęsti administracinės bylos nagrinėjimą pagal pareiškėjos Kauno m. savivaldybės administracijos skundą dėl atsakovo Kultūros paveldo departamento 2021 m. rugsėjo 1 d. reikalavimo stabdyti Vilniaus g...
nuotrauka
2022-06-16 06:46
Visą mėnesį gyventojai kviečiami teikti paraiškas paramai dėl senų šildymo katilų keitimo. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė naują paramos etapą, kuriame maksimali paramos suma pareiškėjui siekia net 14,5 tūkst. eurų, tuo tarpu Vilniaus miesto savivaldybė sostinės gyventojams savo r...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos