2022 sausio 19 d. trečiadienis, 10:04
Reklama  |  facebook

Gytis Morkūnas: užsieniečių įdarbinimo procesas verslui – kliūtis, kuri veda į šešėlį

2018-01-02 11:09
Nelegalus darbas yra vienas iš šešėlinės ekonomikos veiksnių, kuris daro neigiamą įtaką sklandžiai verslo veiklai, darbo kokybei ir į augimą orientuotai ekonomikai. „Versli Lietuva“ analizė parodė, kad užsieniečių įdarbinimo sąlygos šiuo metu yra viena iš verslo kliūčių, kuri išnyktų supaprastinant bei optimizuoti procesą „vieno langelio“ principu. Šiuos ir kitus pasiūlymus „Versli Lietuva“ šiemet jau pateikė Migracijos departamentui.
nuotrauka
Šiemet palengvėjo užsieniečių įdarbinimo sąlygos patvirtinus profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą ir tapo lengviau įdarbinti suvirintojus, metalinių laivų korpusų surinkėjus. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Versli Lietuva, VŠĮ

„Versli Lietuva“ analizės duomenimis, sunkiai suprantamas ir pernelyg dažnai kintantis užsieniečių įdarbinimo Lietuvoje proceso teisinis reguliavimas verslui kelia dideles problemas – net ir sąžiningai stengdamiesi įdarbinti užsieniečius darbdaviai neretai neteisingai interpretuoja taisyklių turinį ir dėl to nusižengia įstatymui arba yra priversti ieškoti profesionalios teisinės pagalbos, o tai ypač didina smulkaus ir vidutinio verslo sąnaudas.

Užsieniečių įdarbinimas verslui – nauja galimybė

„Kasdien atsakydami į verslui aktualius klausimus konsultacijų metu susilaukiame vis daugiau užklausų dėl užsieniečių įdarbinimo Lietuvoje. Smulkiesiems verslininkams esamas procesas yra per painus, bet susiduriant su vis didesniu darbuotojų trūkumu užsieniečių įdarbinimo klausimas tampa vis aktualesnis ir smulkaus bei vidutinio dydžio įmonėms. Deja, bet užsieniečių įdarbinimo sunkumai sukuria terpę apeiti juos ir veiklą perkelti į „šešėlį“. Tuomet atsitinka taip, kad Lietuvoje pradeda dirbti trečiųjų šalių piliečiai, gavę Šengeno šalių vizas Lenkijos turizmo agentūrose ir leidimus dirbti Lenkijoje“, – sako Gytis Morkūnas, „Versli Lietuva“ Verslumo departamento direktorius.

G. Morkūno vertinimu, šiemet palengvėjo užsieniečių įdarbinimo sąlygos patvirtinus profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą ir tapo lengviau įdarbinti suvirintojus, metalinių laivų korpusų surinkėjus, siuvėjus, tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonių vairuotojus. Šiose darbo srityse sumažėjo nelegalaus darbo atvejų, nes darbdaviams nereikia Lietuvos darbo biržos sprendimo, kad užsieniečio darbas atitinka darbo rinkos poreikius.

„Tačiau nelegalus darbas toliau klesti kitose veiklos srityse, todėl logiška būtų neriboti užsieniečių teisių dirbti nekvalifikuotą darbą ir atsisakyti trūkstamų profesijų sąrašų, o Lietuvos darbo biržai priimant sprendimą vertinti ne paskutinių vienerių metų darbo patirtį pagal turimą profesinę kvalifikaciją per pastaruosius dvejus metus, o bent jau per 6 metus, nes, pvz., ukrainiečiams , atvykstantiems dirbti iš karo zonos sričių, pasitaiko atvejų, kai nėra galimybės iš darbdavių gauti tai patvirtinančių dokumentų. Taip pat Lietuvos darbo biržai siūlome leisti keisti įdarbinamo užsieniečio pareigybę įmonėje, sudarant darbuotojui galimybę tobulėti ir kilti karjeros laiptais. Be to, Lietuvos darbo biržos sprendimo suteikimo terminas yra nepagrįstai per ilgas – siūlome jį trumpinti nuo 28 iki 10 darbo dienų“, – teigia jis.

Nei darbuotojui, nei verslui nenaudinga sistema

„Versli Lietuva“ taip pat atkreipia dėmesį į per ilgą prašymų išduoti užsieniečiams leidimą laikinai gyventi Lietuvoje nagrinėjimo terminą – dabar įprastine tvarka tai trunka 4 mėn., o skubos – iki 2 mėn. „Jei pridėtume dar ir laikotarpį, per kurį užtrunka susirinkti visus reikiamus dokumentus, tai užtruktų vidutiniškai apie pusę metų. Tokie terminai parodo mūsų įstatymų nelankstumą, nes Latvija ir Estija leidimus gyventi užsieniečiams išduoda per 5 darbo dienas. Mes siūlome dabartinį terminą trumpinti bent iki 1 mėn.“, – sako G. Morkūnas.

Vertinamas kaip neadekvatus nacionalinės vizos (D) išdavimo laikotarpis. „Dažniausiai ši viza yra išduodama tik 4 mėnesių laikotarpiu, o norint ją prasitęsti reikia Lietuvoje turėti bent 3 mėn. darbo stažą, tačiau vertinant kitų leidimų išdavimo terminus, darbuotojas geriausiu atveju atvyksta dirbti jau praėjus mėnesiui ar daugiau, ko pasėkoje, nesusidaro reikiamas darbo stažas vizos pratęsimui. Laukiant vizos pratęsimo užsienietis išvyksta iš šalies, dirba nelegaliai arba renkasi kaimynines šalis, kur vizų išdavimo procesas liberalesnis. Mes siūlome Lietuvoje išduoti nacionalines vizas (D) iki 1 metų laikotarpiui“, – dėsto G. Morkūnas.

Pasak jo, Lietuvai ekonomiškai nenaudingas sprendimas yra ir tai, kad trečiųjų šalių piliečiams šeimos narius galima atsivežti tik po 2 metų gyvenimo Lietuvoje, kai bus turimas bent metus galiojantis leidimas gyventi Lietuvoje ir turimas pagrįstas perspektyvas įgyti teisę nuolat gyventi Lietuvoje.

„Tai parodo kad mes ne tik kad nepritraukiame šeimos narių kaip vartotojų mūsų šalyje net 2 metus, bet dar ir leidžiame išvežti uždirbtus pinigus į kitą šalį, kurie bus skirti šeimoms išlaikyti tose šalyse. Mūsų siūlymas – leisti užsieniečiui pasikviesti į šalį savo šeimos narius po pusės metų“, – sako G. Morkūnas.

„Versli Lietuva“ siūlymu, ženklus palengvėjimas įdarbinant užsieniečius iš trečiųjų šalių, būtų visų leidimų išdavimo tvarkos perkėlimas į elektroninę erdvę ir proceso optimizavimas „vieno langelio“ principu. „Dabar tiek norinčioms įdarbinti užsieniečius įmonėms, tiek patiems užsieniečiams prireikia tarpininkų pagalbos, kad sutvarkytų visus administracinius formalumus, o taip neturėtų būti – procesas turi būti paprastas ir lengvai suprantamas“, – pažymi „Versli Lietuva“ atstovas.

Taip pat skaitykite: Statybų sektoriuje daugėja neteisėtai dirbančių užsienių piliečių

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-01-18 14:25
2021-aisiais su darbuotojų trūkumu susidūrė daugiau nei pusė Užimtumo tarnybos apklaustų darbdavių. Praėjusių metų pabaigoje vykdytoje apklausoje nuomonę išreiškė 2,5 tūkst. šalies įmonių.
nuotrauka
2022-01-18 13:27
Nuo šių metų balandžio 1 d. kiekvienas statybos darbus atliekantis fizinis asmuo privalės turėti galiojantį Skaidriai dirbančio ID kodą. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimui bus naudojama „Sodros“ informacinė sistema, apdraustųjų ir išmokų gavėjų registrai bei juose šiuo metu jau kaupiami duom...
nuotrauka
2022-01-17 07:33
Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą dėl kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo tarnyba. Kaltinimai dėl galimai įvykdytų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų pareikšti 5 asmenims: Biržų rajono savivaldybės merui, buvusiems minė...
nuotrauka
2022-01-17 07:24
Statybos inspekcija praneša pradėsianti tyrimą dėl penktadienio (sausio 14 d.) vakarą gautos informacijos apie apie Vilniuje, Geležinio Vilko ir Mokslininkų gatvių sankryžoje, naujai statomo daugiaaukščio (verslo centro) avariją.
nuotrauka
2022-01-14 15:36
Įvairių vėjo energetikos specialistų skaičius išaugs penkis kartus, prognozuoja „Deutsche Welle“ (DW). Portalo duomenimis, dabar vėjo energetikos sektoriuje visame pasaulyje dirba beveik 1,3 mln. žmonių. Daugiausia – apie 600 000 dirba vėjo parkų planavimo sektoriuje. Dar beveik 450 000 žmonių – tur...
nuotrauka
2022-01-14 15:26
Kelių ir gatvių priežiūros, lietaus nuotekų tinklų priežiūros ir plėtros, avarinių situacijų lokalizavimo, viešųjų miesto teritorijų, kiemų priežiūros ir remonto bei kitas paslaugas Vilniuje teikianti UAB „Grinda" turi naują vadovą – viešą Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą konkursą laimėjo Andriu...
nuotrauka
2022-01-14 11:56
2022 m. sausį oficialiai baigtas didžiausias šalies aviacijos istorijoje Vilniaus oro uosto aerodromo atnaujinimo projektas. Trejus metus trukusios rekonstrukcijos metu atnaujinti ir įrengti nauji orlaivių riedėjimo takai, pakeistos ir išplatintos dangos, sudarant sąlygas riedėti didesnės kategorijo...
nuotrauka
2022-01-13 08:14
Jei esi statytojas ir nuomojamoje valstybinėje žemėje planuoji statybas – svarbu žinoti apie Žemės įstatymo pakeitimą, kuris įsigalios jau nuo 2022 m. kovo 1 dienos.
nuotrauka
2022-01-12 09:13
Trys asmenys siunčiami į teisiamųjų suolą dėl galimai apgaule įgytų per 48 tūkst. eurų lėšų iš „Sodros“ administruojamo Garantinio fondo. Jiems pareikšti kaltinimai apgaule įgijus didelės vertės svetimą turtą. Ikiteisminį tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėž...
nuotrauka
2022-01-11 10:25
Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmai išnagrinėjo civilinę bylą,– Rokiškio rajono savivaldybės administracijai leista nugriauti Juodupės miestelio buvusį gyvenamąjį pastatą be bendrasavininkų sutikimo.
nuotrauka
2022-01-11 09:57
Lietuvos darbo rinka stabilizavosi – tai rodo gruodžio mėnesio registruoto nedarbo lygis. Jis sausio 1 d. siekė 10,2 proc. ir, palyginti su lapkričio mėnesiu, didėjo 0,1 proc. Tokios tendencijos, kai žiemos sezono paveikta darbo rinka pasižymi lėtesniais įdarbinimo procesais ir mažėjančiu darbo viet...
nuotrauka
2022-01-10 14:44
Statant ir rekonstruojant naujus pastatus, jų parkingo aikštelėse elektromobilių įkrovimo prieigų turės būti įrengta 20 proc. nuo bendrų automobilių stovėjimo vietų skaičiaus.
nuotrauka
2022-01-10 14:42
Vykdant teismo sprendimą, kuriuo buvo patenkintas Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, ieškinys, praėjusių metų paskutinėmis dienomis buvo nugriauti Vilniuje valstybinės žemės sklype neteisėtai pastatyti statiniai.
nuotrauka
2022-01-10 14:22
Dar 2020 metais Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenys rodė, kad žalieji pirkimai sudarė tik 5 proc. visų viešųjų pirkimų vertės. Baigiantis 2021 metams, remiantis VPT duomenimis, žaliųjų pirkimų vertė siekė beveik 15 proc. Nors skaičiai dar toli gražu nėra dideli, tačiau pokytis matomas. Prie jo t...
nuotrauka
2022-01-10 11:12
Šių metų pradžioje Registrų centras baigė svarbų Nekilnojamojo turto registro ir naujai pradėjusio veikti Sutarčių ir teisių suvaržymo registro modernizavimo projektą. Šis technologinis pokytis gyventojams ir verslui sudarė daugiau galimybių savarankiškai nuotoliniu būdu susitvarkyti įkeitimo (hipot...
nuotrauka
2022-01-10 09:55
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), siekdama didinti Statybos inspekcijos veiklos efektyvumą, mažinti įstaigos sukeliamą priežiūros ir administracinę naštą, tobulinti informacinėmis sistemomis teikiamų paslaugų kokybę, įsteigė Pata...
nuotrauka
2022-01-10 08:52
Šiaulių apygardos teismas baudžiamojoje byloje dėl galimos korupcijos Raseinių rajono savivaldybėje organizuojant ir vykdant kai kuriuos viešuosius pirkimus, paskutinį žodį tarė kaltinamieji. Kiek anksčiau išklausyta šioje byloje valstybinio kaltintojo baigiamoji kalba, kurioje jis teismo prašė visu...
nuotrauka
2022-01-07 12:51
Už „Rail Baltica” projekto Lietuvoje vykdymą atsakinga „LTG Infra” paskelbė dar vieną rangos darbų konkursą. Pastarojo nugalėtojas įrengs beveik 18 km ilgio naujo geležinkelio sankasą dvikeliui bei pastatys inžinerinius statinius Jonavos rajone, konkrečiai – atkarpoje tarp Žeimių ir Šėtos.
nuotrauka
2022-01-07 10:18
Pandemija, kaip praneša Lietuvos statistikos departamentas, didelės įtakos įmonių skaičiaus kitimui neturėjo. Ryškiau pasikeitė tik vienas sektorius.
nuotrauka
2022-01-06 13:52
Žaliojo koridoriaus iniciatyva paskatino stambius investuotojus plėstis regionuose. Ekonomikos ir inovacijų ministerijai su bendrovėmis „Teltonika EMS“ „ir „Vilmers“ pasirašius stambaus investicinio projekto sutartis, verslininkai planuoja sukurti 784 naujas darbo vietas Šiauliuose ir Molėtuose.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos