2021 liepos 31 d. šeštadienis, 9:41
Reklama  |  facebook

Gyventojai privalės jungtis prie vandentiekio sistemų

Vitalija VITKAUSKIENĖ, Kretinga      2017-03-24 12:37
Šiandieną jungtis prie naujų tinklų gyventojai skatinami geranoriškai, tačiau netrukus tai turėtų tapti prievole. Šiuo metu ruošiamas vandentvarkos įstatymo pakeitimas, pagal kurį, ten kur yra centralizuoti vandentiekio ir nuotekų tinklai, jungtis prie jų gyventojai privalės“, – aiškino „Kretingos vandenų“ vadovas G. Valinevičius. Jo teigimu, kai už ES paramos pinigus pastatomi vandentiekio, nuotekų tinklai, nuotekų valymo, vandens kokybės gerinimo įrenginiai ir tos teritorijos gyventojai jais nesinaudoja, yra pažeidžiama viena iš ES direktyvų. G. Valinevičiaus žiniomis, įstatymo pataisą, įpareigosiančią namų ūkių šeimininkus jungtis prie centralizuotų vandens ir nuotekų tinklų, Seimas turėtų priimti nedelsdamas.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Irdaiva, UAB
Plungės lagūna, UAB

Pasirinkimo jungtis ar ne – neliks

Baigtas įgyvendinti 5,41 mln. eurų kainavęs Grūšlaukės, Jokūbavo ir Salantų gyvenviečių vandentvarkos projektas. Darbai truko 3 metus, nutiestais nuotekų tinklais naudotis turėtų 430, geriamojo vandens – 133 namų ūkiai. Tačiau ne visi skuba tapti naujų įrenginių vartotojais. 

„Pradžia yra, gyventojai rašo prašymus jungtis prie naujų tinklų, kuriuos eksploatuoti pradėjome tik praeitą savaitę“, – teigė G. Valinevičius. Direktorius neslėpė, jog pastatyti naujus tinklus, įrenginius yra paprasčiau negu įtikinti kai kuriuos gyventojus tapti tinklų bei kitų įrenginių vartotojais. „Šiandieną kaltę, kad vartotojai vangiai jungiasi prie pastatytų tinklų, meta mums – vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo paslaugų teikėjams.

Griežtins reikalavimus individualiems gręžiniams

Gręžti nuosavus vandens gręžinius šiandieną Lietuvoje nedraudžiama. „Šito proceso niekas nesukontroliuoja, tuos gręžinius kas ir kur nori žemėje bado“, – sakė G. Valinevičius. Jis įsitikinęs, jog netolimoje ateityje naudotis centralizuotais tinklais bus pigiausia.

Aplinkos ministerija renka duomenis, kiek gyventojų nuotekas tvarkosi individualiai ir kiek yra prisijungę prie centralizuotų jų šalinimo tinklų. „Netolimoje ateityje individualių gręžinių gręžimas, nuotekų tvarkymas bus griežtai reglamentuotas. Savininkas bus priverstas rūpintis jų tinkama eksploatacija, priežiūra, patikra. Dabar ir kieme užtikta moteriškė nemėtydama pėdų rodo nuotekų duobę ir porina, jog visą amžių, kiek čia gyvena, duobės turinys sunkdavosi ir tebesisunkia į upelį. Nors su aplinkos apsaugos, Savivaldybės viešosios tvarkos specialistais periodiškai tikriname, kaip gyventojai tvarko buitines nuotekas, bet vis dar atsiranda nesuprantančių, kad nesandarūs, netinkamai eksploatuojami nuotekų rezervuarai daro žalą gamtai, kelia pavojų ir pačių žmonių sveikatai“, – kalbėjo „Kretingos vandenų“ vadovas.

Kretingos rajone yra 43 vandenvietės ir tik 13 nuotekų valyklų. Net 35-ios vandenvietės, kurių dauguma įrengtos anais kolūkių laikais, neatitinka šiandieną joms keliamų reikalavimų. Šių senųjų gręžinių vandens rykštė – fluoridai. Fluoridai mūsų krašte yra gilesniuose žemės sluoksniuose, o tais laikais gręžė gilius gręžinius, nes daug vandens reikėjo ir kolūkių fermoms. Seklesnių gręžinių vandens kokybę dažniausiai prastina leistinas normas viršijanti geležis, nitratai. Pagal valstybėje galiojančią tvarką Savivaldybė turi užtikrinti kokybiško geriamojo vandens tiekimą gyvenvietėms, turinčioms ne mažiau kaip 50 gyventojų. Koks vanduo tyvuliuoja sodybų šuliniuose – tebėra pačių gyventojų reikalas, todėl neretai giriamas kaip itin skanus vieno ar kito šulinio vanduo būna pavojingai užterštas nei kvapo, nei skonio neturinčiais nitratais.

Neturėjo centralizuotos nuotekų sistemos

Grūšlaukėje ir Jokūbave, kur gyvena maždaug po 600 žmonių, centralizuotos nuotekų šalinimo sistemų lig šiolei nebuvo. Vykdant projektą Grūšlaukės gyvenvietėje pastatė nuotekų valymo įrenginius, kurių paros galingumas – 90 kub. m, paklojo 5,7 km nuotekų šalinimo ir 1,3 km geriamojo vandens tiekimo tinklų. Be to, buvo rekonstruota 1,02 km Peldžių gatvės vandentiekio. Šiek tiek mažesnio – 70 kub. m galingumo nuotekų valymo įrenginiai pastatyti Jokūbave, paklota 5,7 km nuotekų ir 0,5 km vandentiekio tinklų. Išplėstas Salantų miesto centralizuotas vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo ūkis paklojus apie 6,3 km naujų vandentiekio ir apie 9,6 km nuotykių tinklų.

Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros Kretingos rajone (Jokūbave, Grūšlaukėje ir Salantuose) projektui vykdyti 5,12 mln. eurų buvo gauta iš Europos Sąjungos Sanglaudos fondo ir Europos Sąjungos fondų investicijų programos, likusią dalį skyrė Kretingos rajono Savivaldybė ir bendrovė „Kretingos vandenys“, atitinkamai beveik 270 tūkst. eurų ir 17 tūkst. eurų.

Projekte numatytus darbus įvykdė generalinis rangovas, uždaroji akcinė bendrovė „Irdaiva“ su partneriais, bendrovėmis „Plungės lagūna“, KRS ir „Aarslef“, pagal jungtinės veiklos sutartį. „Kretingos vandenų“ direktorius Gediminas Valinevičius patikino, jog šios statybos vyko sklandžiai ir darbai atlikti kokybiškai.

Mažėja ES parama

Europos Sąjunga mažina savo paramą naujiems Lietuvos, taip pat ir Kretingos rajono vandentvarkos ūkio plėtros bei renovacijos projektams. Iki šiol ši parama siekė iki 95 proc. projekto vertės, dabar galima nuo 50 iki 80 proc. Įmonė „Kretingos vandenys“ jau pateikė paraišką Kurmaičių gyvenvietės vandentiekio ir nuotekų tinklų renovacijai ir nuotekų tinklų prijungimui prie Kretingos miesto nuotekų valyklos. Vykdant šį projektą į tą patį tinklą bus pajungta ir dalis Padvarių (Padvarių pensionas ir jam aplinkiniai namai) tinklų. Pensionui tarnavęs vandens gręžinys ir nuotekų valykla įmonei „Kretingos vandenys“ buvo perduoti pernai. „Tiek gręžinys, tiek valymo įrenginiai labai seni, renovuoti jų nebeįmanoma“, – patikino G. Valinevičius.

Į tą pačią paraišką pateko Darbėnų vandens gerinimo įrenginiai, kuriuos sumontavus iš vandens bus pašalinamos fluoro, geležies, amonio priemaišos. Paraiškoje taip pat numatyta 5 gyvenviečių (Baublių, Grūšlaukės, Kurmaičių, Lazdininkų, Rūdaičių) vandenvietėse įrengti vandens nugeležinimo įrenginius, prieš tai išgręžus seklesnius gręžinius, kad apsisaugotų nuo fluoro, esančio 100 m gylyje ir giliau. Su ta pačia paraiška tikimasi gauti lėšų Pievų gatvėje (šalia „Vienaragio malūno“) esančiai pagrindinei Kretingos miesto nuotekų siurblinei renovuoti. Siurblinė į nuotekų valyklą Bajoruose perpumpuoja nuo 60 iki 70 proc. miesto buitinių nuotekų. Paraiškoje teikiamo viso projekto vertė yra 3,5 mln. eurų. Projektui tikimasi 60 proc. ES paramos.

Likusią išlaidų dalį planuoja perpus pasidalinti Savivaldybė ir „Kretingos vandenys“. G. Valinevičius neslėpė, jog nuosavų lėšų įmonė tiek neturės, todėl ims paskolą. „Paskolą planuojame imti iš Europos investicijų banko, dėl mažesnių – nuo 1,6 iki 1,7 proc. – šio banko palūkanų. Iki 20 metų grąžinimo terminas irgi yra palankus“, – teigė „Kretingos vandenų“ vadovas G. Valinevičius.

Aktualijos

nuotrauka
2021-07-31 06:59
Rugsėjo 10 d. Vytautas Mineral Spa, Birštone, įvyks vienas didžiausių ir svarbiausių metų renginių Lietuvos statybų sektoriaus bendruomenei – Statybininkų dienos šventė, organizuojama Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) kartu su Aplinkos ministerija.
nuotrauka
2021-07-30 11:43
Vilniaus vystymo kompanija turi naują vadovą – atvirą konkursą laimėjo Saulius Barauskas. Darbą savivaldybės įmonėje Vilniaus vystymo kompanija jis pradės rugpjūčio 2 d.
nuotrauka
2021-07-30 11:40
Klaipėda ruošiasi senamiesčio gatvių atnaujinimui – per pusantrų metų numatoma sutvarkyti penkias akmenimis grįstas gatveles – Žvejų, Teatro, Daržų, Sukilėlių ir Vežėjų. Kiek tolimesniuose planuose – ir dar dviejų gatvių atnaujinimas. Pokyčiai numatomi Didžiojoje Vandens ir Aukštojoje gatvėse.
nuotrauka
2021-07-30 11:29
Įvyko buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės, esančios prestižiniame sostinės rajone Žvėryne, aukcionas. Jame varžėsi 8 dalyviai, o nugalėtoju paskelbtas dalyvis, už šį kultūros paveldo objektą pasiūlęs 12,1 mln. eurų. Gautos lėšos bus nukreiptos Vilniaus universiteto Santaros klinikų Pediatrijos ko...
nuotrauka
2021-07-30 07:08
Įmonės, viešos ir privačios įstaigos, organizacijos, norinčios įgyvendinti projektus gamtos ir biologinės įvairovės, žiedinės ekonomikos ir gyvenimo kokybės, klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo prie jos bei perėjimo prie švarios energijos srityse, jau gali teikti paraiškas finansavimui iš LIFE...
nuotrauka
2021-07-30 06:40
Užsienio valstybėje registruotam darbdaviui, komandiruojančiam darbuotoją laikinai dirbti Lietuvos Respublikos teritorijoje, reikės teikti mažiau informacijos apie darbuotoją, paprastinamos dokumentų pateikimo procedūros, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
nuotrauka
2021-07-29 10:52
Net 7 iš 10 (69%) apklaustų įmonių trūksta darbuotojų, rodo „ManpowerGroup“ tarptautinis tyrimas. Tai yra 15 metų rekordas. Liepą-rugsėjį Europoje atsigauna pandemijos pristabdytos pramonės šakos, taip pat auga ir specifinių įgūdžių poreikiai, todėl įmonės, siekdamos pritraukti ir išlaikyti kvalifik...
nuotrauka
2021-07-29 10:40
Dėl vieno fizinio asmens ieškinių skundžiant bendrovės „Galio Group“ plėtojamo daugiabučio „Žvėryno parkas“ statybos leidimus, su nepatogumais susiduria šio namo butų pirkėjai – ypač perkantys butus su bankų kreditais, tvirtina „Galio Group“.
nuotrauka
2021-07-29 09:58
Lietuvoje sparčiai populiarėjantys kupoliniai statiniai stebina paskirčių įvairove: kupolas – poilsiui, laisvalaikiui ir pramogoms, kupolinė pirtis ar baseinas, kupolas – šiltnamis. Ieškantiems išskirtinumo, jaukumo, erdvės, norintiems būti gamtoje ar vakarais stebėti žvaigždes neišeinant iš kambari...
nuotrauka
2021-07-29 09:16
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui, kaip praneša Lietuvos statistikos departamentas, turėjo 1,8 proc. vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio ir 0,9 proc. statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas.
nuotrauka
2021-07-29 07:41
Statybos verslas sukasi kokybės ir terminų karuselėje, nes šie faktoriai lemia užsakymų portfelį ir pelną. Vienu iš itin svarbių faktorių, kurie gali garantuoti našumą arba lemti nemenkus nuostolius, tampa įrangos, technikos patikimumas. Ką daryti, kad technika taptų efektyvia pagalbininke, o ne gal...
nuotrauka
2021-07-28 15:53
Klaipėdos miesto savivaldybės administracija ir UAB „SRP Projektas“ pasirašė sutartį dėl Atgimimo aikštės rekonstravimo techninio projekto parengimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų pirkimo.
nuotrauka
2021-07-28 14:58
Atsižvelgiant į viešojoje erdvėje pateiktą informaciją apie tai, kad bunų statyboms UAB „Tilsta“ naudoja medžiagas, neatitinkančias nurodytas pirkimo dokumentuose, Susisiekimo ministerija ir Centrinė projektų valdymo agentūra inicijavo tyrimą.
nuotrauka
2021-07-28 14:52
Trečiadienį, liepos 28 d., Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo patvirtino Aplinkos ministerijos patikslintą Pasiūlymų teikimo dėl teritorijų planavimo proceso inicijavimo tvarką. Tai leis sklandžiai įgyvendinti šiais metais įsigaliojusias Teritorijų planavimo įstatymo pataisas.
nuotrauka
2021-07-28 09:55
Siekiant padėti sklandžiai į Lietuvą persikelti čia investuojančių trečiųjų šalių įmonių darbuotojams, jiems nebereikės mokėti mokesčių už asmeninių daiktų įsivežimą. Vyriausybė svarstys Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyvai atleisti į Lietuvą dirbti atvykstančius asmenis nuo muitų ir imp...
nuotrauka
2021-07-27 16:07
Nelaimingų atsitikimų darbe skaičius, Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, sparčiai auga. 2021 m. I pusmečio nelaimingų atsitikimų darbe, ypač žemės ūkyje, yra gerokai daugiau negu 2020 metais.
nuotrauka
2021-07-27 15:53
Su vėjo elektrinių poveikio aplinkai vertinimu (PAV) susijusias problemas padės spręsti patikslintas Planuojamos ūkinės veiklos PAV tvarkos aprašas. Po pakeitimų detalizuoti poveikio kraštovaizdžiui, biologinei įvairovei ir visuomenės sveikatai vertinimo aspektai.
nuotrauka
2021-07-27 15:06
Aplinkos ministerija patikslino Mažareikšmių pažeidimų aplinkos apsaugos ir gamtos išteklių naudojimo srityje kriterijų aprašą ir nustatė kriterijus, kokie smulkūs, formalūs pažeidimai laikomi mažareikšmiais. Taps aišku, kas yra reikšmingi ir mažareikšmiai aplinkosaugos pažeidimai.
nuotrauka
2021-07-26 16:30
Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcija prasidės jau netrukus – liepos 26 d. pasirašyta sutartis su statybos darbų viešųjų pirkimų konkursą laimėjusiu rangovu – UAB „Statybos ritmas“. Zoologijos sodo infrastruktūros atnaujinimo projektas turėtų būti užbaigtas 2023 m. viduryje. Jo vertė – 18,3 mln. e...
nuotrauka
2021-07-26 10:28
Ne tik liūtys, bet ir dideli karščiai padaro miestams nemažai žalos. Ypač kenčia keliai. Oro temperatūrai pakilus iki daugiau nei 30 laipsnių karščio, „plaukiantis“ bitumas bei provėžuota kelio danga – viena iš itin dažnų problemų.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos