2023 kovo 23 d. ketvirtadienis, 7:51
Reklama  |  facebook

Ignalinos atominėje elektrinėje išvalytas kuro išlaikymo baseinų dugnas

2023-01-31 06:43
Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) įvykdytas projektas, kurio metu nuo branduolinio kuro dalių (nuobirų) išvalytas kuro išlaikymo baseinų dugnas.
nuotrauka
IAE nuotr.


Minimos įmonės
Ignalinos atominė elektrinė, valstybės įmonė,
Branduolinio kuro nuolaužų ir nuobirų surinkimo darbai 1-ajame bloke buvo vykdomi vienerius metus (2021 m. rugsėjis - 2022 m. rugsėjis). Analogiškų darbų vykdymo terminas 2-ajame bloke buvo dvigubai spartesnis - darbai dėl įgytos patirties darbų organizavime paspartinti ir dugnas valytas nuo 2022 m. liepos iki 2022 m. gruodžio vidurio, rašoma IAE pranešime.

Rangovas „Höfer&Bechtel GmbH“ suteikė povandeninio apšvietimo įrangą ir povandeninę vaizdo kamerą bei įvairius griebtuvus. Taip pat buvo suteikta nuosėdų siurbimo įranga, separatorius, skirtas nuo baseinų dugno surinkti sunkias nuosėdų detales, drožles ir smėlį. Ši įranga buvo naudojama tvarkant sunkiai pažeistą kurą 2-ajame bloke.

Projekto darbams atlikti prireikė papildomų resursų - įmonės personalo darbas buvo organizuojamas dviem pamainomis. Pati projekto valdymo komanda dalyvavo baseino dugno valymo darbuose, kadangi centrinėje salėje ir kuro išlaikymo baseinų salėse lygiagrečiai buvo atliekami kiti darbai.

„Esminė išlaikymo baseinų paskirtis - po apsauginiu vandens sluoksniu laikinai saugoti panaudotą branduolinį kurą. Panaudoto branduolinio kuro šilumos išskyrimas buvo pašalinamas keičiant technologinį vandenį. Be kuro rinklių, vandenyje laikinai buvo saugojami ir specialūs įrankiai – tai į reaktoriaus aktyvią zoną įkeliamos technologinės rinklės bei kai kurie reaktoriaus konstrukcijos elementai“, – rašoma pranešime.

Išvalyti baseinų dugno IAE eksploatavimo metu nebuvo įmanoma, nes tuo metu baseinuose buvo aušinamas ir saugomas panaudotas branduolinis kuras.

Per visą eksploatavimo laikotarpį, t. y. nuo 1983 metų pabaigos, kuro išlaikymo baseinų dugne susikaupė specialių radioaktyvių įrankių, grafito žiedų, švino lakštų. Jie pasidengė 10-15 cm storio dumblo nuosėdų sluoksniu, kuris eksploatavimo metu valomas nebuvo. Toks dugno vaizdas buvo aptiktas per pirmąją baseinų dugno apžiūrą. Baseinų dugno apžiūra su vaizdo įrašymu buvo atliekama pakartotinai (tarpiniai povandeniniai patikrinimai baseinų dugno valymo metu, galutinė povandeninė apžiūra – galutinei ataskaitai parengti).

atominė elektrinė

Kuro baseino 235 1 bloke išlaikymo dugnas iki valymo  (kairėje) ir išlaikymo dugnas. IAE nuotr.  

Kuro išlaikymo baseinų salėje baseinai skirstomi sekcijomis. Baseinas turi ir vadinamąjį perdavimo kanjoną, kuriuo panaudotos kuro rinklės iš reaktoriaus buvo transportuojamos į kuro išlaikymo baseinų salę.

Minėtam projektui įgyvendinti buvo pasirinkti tik tie baseinai, kuriuose buvo laikomos arba tvarkomos panaudoto branduolinio kuro rinklės ir kuriuose potencialiai galėtų būti branduolinio kuro nuobiros. Bendras projekto vykdymo metu išvalyto baseino tūris – 2834 m3.

Tuščių kuro išlaikymo baseinų patalpų likimas kol kas dar nėra aiškus. Tačiau svarstomos galimybės patalpose laikinai saugoti išmontuotus įrenginius. Baseinų eksploatavimo nutraukimas, kaip pranešama, ženkliai sumažins sąnaudas reikiamiems vandens parametrams išlaikyti.

Ignalinos AE, elektros gamybai naudojusi RBMK 1500MW tipo reaktorius, pirmoji pasaulyje atliko pilną panaudoto branduolinio kuro baseinų dugno valymą ir gavo oficialų patvirtinimą, kad visas panaudotas branduolinis kuras, įskaitant branduolinio kuro nuobiras, buvo pervežtas specialiuose konteineriuose į laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą.
Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-03-22 11:21
Praėjusių metų rugsėjo 1-ąją, užbaigus I etapo patalpų kapitalinį remontą, Vilniaus centre duris atvėrė nauja bei modernizuota „Erudito Licėjaus“ mokykla. Šią rekonstrukciją atliko tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, dabar pasirašiusi virš 4 mln. eurų vertės sutartį dėl II etap...
nuotrauka
2023-03-22 07:24
Moderni architektūra, saugumas, gera garso ir šilumos izoliacija. Tai yra savybės, kurias garantuoja profilių sistema GEALAN-LINEAR®. Dar vienas svarbus jos išskirtinumas šiuolaikinėje rinkoje – suderinamumas su kitomis sistemomis, galimybė panaudoti kitų sistemų priedus, iki minimumo sumažinant ski...
nuotrauka
2023-03-21 07:35
Moduliniai konteineriai yra universalus gaminys su itin plačiomis panaudojimo galimybėmis: juose gali būti įrengiamos biuro ar sandėliavimo patalpos, kirpyklos ar krautuvėlės, mokyklos arba vaikų darželiai, pirtys – panaudojimo galimybės beveik tokios pat, kaip ir tradicinės statybos pastatų.
nuotrauka
2023-03-20 07:45
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
nuotrauka
2023-03-17 11:34
Kovo 7 d. didžiausia Lietuvos energetinės infrastruktūros statybos bendrovė „Žilinskis Group“ Švedijoje įsteigė savarankišką akcinę bendrovę Zilinskis & Co AB, kuri vystys naujų aukštos įtampos oro linijų ir pastočių statybą bei esamų rekonstrukcijas. Iki tol Žilinskis ir Co, UAB Švedijoje beveik de...
nuotrauka
2023-03-17 11:10
Pasirengimas Mindaugo g. 12, Vilniuje esančio pastato atnaujinimui vyksta pilnu tempu. Šiuo metu vyksta šio pastato pritaikymo valstybės institucijų veiklai projektavimo darbai. Planuojama, kad pastate įsikurs net 8 valstybės įstaigos, bus sukurta daugiau nei 700 šiuolaikiškų darbo vietų. Įgyvendinu...
nuotrauka
2023-03-15 14:51
Šių metų pradžioje startavus pagrindiniams Vilniaus oro uosto naujojo išvykimo terminalo statybų darbams – balandžio viduryje bus sumontuotos beveik visos pagrindinės pastato konstrukcijos – laikančiosios kolonos. Anot Lietuvos oro uostų atstovų, darbai jau įsibėgėjo ir balandžio mėnesį bus galima p...
nuotrauka
2023-03-15 09:25
Jau visai netrukus Latvijos sostinės Rygos centre iškils modernus verslo centras, šalia kurio duris atvers ir milžiniškas daugiafunkcinis pastatas su šiuolaikiškai išvystyta infrastruktūra. Šio pastatų komplekso, pavadinto „Preses Nama Kvartāls“ (liet. „Spaustuvės kvartalas“), pirmojo etapo įgyvendi...
nuotrauka
2023-03-13 16:54
Metų pradžioje prasidėjo intensyvios naujojo keleivių išvykimo terminalo Vilniaus oro uoste statybos. Planuojama, kad pirmieji keleiviai iš šio terminalo išvyks 2025 m. pradžioje. Pasak Kristinos Greičiūtės, Lietuvos oro uostų aplinkosaugos projektų vadovės, naujasis terminalas bus didelio pokyčio p...
nuotrauka
2023-03-13 12:04
Šalia Klaipėdos, Gindulių gyvenvietėje, pradedamas statyti naujas prekybos paskirties pastatas, kuriame įsikurs „Maxima“ prekybos tinklo parduotuvė. Į naujo prekybos centro Klaipėdos rajone statybas planuojama investuoti 3,2 mln. eurų.
nuotrauka
2023-03-13 05:11
Daugiau nei dešimtmetį Klaipėdos rajono gyventojų lauktas projektas – Gargždų daugiafunkcis sporto centras – virsta realybė. Dariaus ir Girėno gatvėje, Gargžduose, kur po pustrečių metų iškils moderni sporto salė bei baseinas, įkasta simbolinė kapsulė ateities kartoms, žyminti realių statybos darbų ...
nuotrauka
2023-03-10 09:09
Vilniaus stoties rajone atsiras daugiau gyvybės ir erdvės – Vilniaus miesto savivaldybė planuoja apleistos Šv. Stepono bažnyčios teritorijos tvarkymo darbus. UAB „Vilniaus planas" parengtam Šv. Stepono skvero projektui jau gautas statybos leidimas.
nuotrauka
2023-03-09 11:11
Vilniuje, Lvivo gatvėje, bendrovės RELEVEN vystomas gyvenamosios ir biurų paskirties aukštuminis kvartalas nuo šiol bus žinomas „Horizontų“ pavadinimu. Modernų gyvenimo ir darbo būdą siūlysiančiam projektui bendrovė numatė skirti 200 mln. EUR. Tai – viena didžiausių investicijų į tokio tipo nekilnoj...
nuotrauka
2023-03-09 10:45
Kovo 8 d. Vilniaus Gedimino technikos universitete (VILNIUS TECH) iškilmingai atidarytas jungtinių mokslų laboratorijų – Mechanikos, Elektronikos bei Transporto inžinerijos fakultetų –centras.
nuotrauka
2023-03-07 12:10
Pastato, kurį vilniečiai iki šiol žinojo kaip Vilniaus centrinį paštą, koridoriai prisipildė studentų. Čia veiklą pradėjo ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas. ISM atstovai teigia, kad rekonstruojant unikalų statinį svarbiausia buvo užtikrinti erdvių funkcionalumą, tvarumą ir išsaugoti architektū...
nuotrauka
2023-03-07 08:56
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ persikėlė į naują biurą savo išplėtotame pastate Vilniuje, Kintų g. 11.
nuotrauka
2023-03-06 10:46
Reikšmingai prie šiuolaikinio Kauno veido formavimo prisidedančiame „Piliamiesčio“ kvartale dešiniojoje Neries krantinėje iškilo dar vienas naujas modernus gyvenamasis namas. Tęsdama viena patraukliausių vietų gyventi laikinojoje sostinėje tapusio kvartalo plėtrą tvarios miestų plėtros ir statybų be...
nuotrauka
2023-03-03 13:13
Vilniaus miesto klinikinė ligoninė simboliškai pradėjo naujo operacinių, reanimacijos ir dializės bloko statybas įleisdama kapsulę su laišku ateities kartoms.
nuotrauka
2023-03-03 06:23
Artimiausiu metu Turto bankas skelbs viešąjį pirkimą atrinkti viso Goštauto kvartalo komplekso architektūrinio konkurso organizatorių. Patį architektūrinį konkursą planuojama skelbti liepos mėnesį. Po architektūrinio konkurso paaiškės, kaip atrodys transformuojamas kvartalas, viešosios erdvės.
nuotrauka
2023-03-02 10:19
Kas bendro tarp tirpstančio ledo ir betono? Kaip atsakymas į šį klausimą susijęs su Europos Sąjungos direktyva iki 2050-ųjų pasiekti, kad didžioji dalis pastatų būtų efektyviai pertvarkyti į beveik nevartojančius energijos? Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai teigia, kad fazę keičian...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas