2023 rugsėjo 25 d. pirmadienis, 14:07
Reklama  |  facebook

Ignalinos atominėje elektrinėje išvalytas kuro išlaikymo baseinų dugnas

2023-01-31 06:43
Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) įvykdytas projektas, kurio metu nuo branduolinio kuro dalių (nuobirų) išvalytas kuro išlaikymo baseinų dugnas.
nuotrauka
IAE nuotr.


Minimos įmonės
Ignalinos atominė elektrinė, valstybės įmonė,
Branduolinio kuro nuolaužų ir nuobirų surinkimo darbai 1-ajame bloke buvo vykdomi vienerius metus (2021 m. rugsėjis - 2022 m. rugsėjis). Analogiškų darbų vykdymo terminas 2-ajame bloke buvo dvigubai spartesnis - darbai dėl įgytos patirties darbų organizavime paspartinti ir dugnas valytas nuo 2022 m. liepos iki 2022 m. gruodžio vidurio, rašoma IAE pranešime.

Rangovas „Höfer&Bechtel GmbH“ suteikė povandeninio apšvietimo įrangą ir povandeninę vaizdo kamerą bei įvairius griebtuvus. Taip pat buvo suteikta nuosėdų siurbimo įranga, separatorius, skirtas nuo baseinų dugno surinkti sunkias nuosėdų detales, drožles ir smėlį. Ši įranga buvo naudojama tvarkant sunkiai pažeistą kurą 2-ajame bloke.

Projekto darbams atlikti prireikė papildomų resursų - įmonės personalo darbas buvo organizuojamas dviem pamainomis. Pati projekto valdymo komanda dalyvavo baseino dugno valymo darbuose, kadangi centrinėje salėje ir kuro išlaikymo baseinų salėse lygiagrečiai buvo atliekami kiti darbai.

„Esminė išlaikymo baseinų paskirtis - po apsauginiu vandens sluoksniu laikinai saugoti panaudotą branduolinį kurą. Panaudoto branduolinio kuro šilumos išskyrimas buvo pašalinamas keičiant technologinį vandenį. Be kuro rinklių, vandenyje laikinai buvo saugojami ir specialūs įrankiai – tai į reaktoriaus aktyvią zoną įkeliamos technologinės rinklės bei kai kurie reaktoriaus konstrukcijos elementai“, – rašoma pranešime.

Išvalyti baseinų dugno IAE eksploatavimo metu nebuvo įmanoma, nes tuo metu baseinuose buvo aušinamas ir saugomas panaudotas branduolinis kuras.

Per visą eksploatavimo laikotarpį, t. y. nuo 1983 metų pabaigos, kuro išlaikymo baseinų dugne susikaupė specialių radioaktyvių įrankių, grafito žiedų, švino lakštų. Jie pasidengė 10-15 cm storio dumblo nuosėdų sluoksniu, kuris eksploatavimo metu valomas nebuvo. Toks dugno vaizdas buvo aptiktas per pirmąją baseinų dugno apžiūrą. Baseinų dugno apžiūra su vaizdo įrašymu buvo atliekama pakartotinai (tarpiniai povandeniniai patikrinimai baseinų dugno valymo metu, galutinė povandeninė apžiūra – galutinei ataskaitai parengti).

atominė elektrinė

Kuro baseino 235 1 bloke išlaikymo dugnas iki valymo  (kairėje) ir išlaikymo dugnas. IAE nuotr.  

Kuro išlaikymo baseinų salėje baseinai skirstomi sekcijomis. Baseinas turi ir vadinamąjį perdavimo kanjoną, kuriuo panaudotos kuro rinklės iš reaktoriaus buvo transportuojamos į kuro išlaikymo baseinų salę.

Minėtam projektui įgyvendinti buvo pasirinkti tik tie baseinai, kuriuose buvo laikomos arba tvarkomos panaudoto branduolinio kuro rinklės ir kuriuose potencialiai galėtų būti branduolinio kuro nuobiros. Bendras projekto vykdymo metu išvalyto baseino tūris – 2834 m3.

Tuščių kuro išlaikymo baseinų patalpų likimas kol kas dar nėra aiškus. Tačiau svarstomos galimybės patalpose laikinai saugoti išmontuotus įrenginius. Baseinų eksploatavimo nutraukimas, kaip pranešama, ženkliai sumažins sąnaudas reikiamiems vandens parametrams išlaikyti.

Ignalinos AE, elektros gamybai naudojusi RBMK 1500MW tipo reaktorius, pirmoji pasaulyje atliko pilną panaudoto branduolinio kuro baseinų dugno valymą ir gavo oficialų patvirtinimą, kad visas panaudotas branduolinis kuras, įskaitant branduolinio kuro nuobiras, buvo pervežtas specialiuose konteineriuose į laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą.
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:35
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ sostinės Viršuliškių rajone baigiamą vystyti naują 18 aukštų „Sky Office“ verslo centrą savo naujiesiems biurams jau pasirinko keletas nuomininkų.
nuotrauka
2023-09-19 20:06
Viena didžiausių šalies statybos bendrovių „Naresta“ pasirašė generalinės rangos sutartį dėl nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje pirmojo etapo statybų. Sutartis pasirašyta su stadiono projektą įgyvendinančiu koncesininku – „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmone „Vilniaus daugiafunkcinis ko...
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.
nuotrauka
2023-09-15 15:41
2022 m. pabaigoje Lietuvos banko licenciją gavęs Uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtas investicinis fondas „Reverest Baltic Opportunity Fund“ pradėjo įgyvendinti nekilnojamojo turto projektus, siekdamas skirti išskirtinį dėmesį miesto pridėtinės vertės kūrimui ir objektų plėtrai be...
nuotrauka
2023-09-15 11:17
Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad Lietuvos verslui pavyksta auginti pasitikėjimą darbdaviais. Šalies vadybos ekspertai sako, kad šis laimėjimas džiugina, bet kartu ir užkrauna didesnes atsakomybes.
nuotrauka
2023-09-14 14:17
Turto valdymo bendrovės „BRAITIN" valdomai investicijų bendrovei „Verslo trikampis" Šiaulių bankas skolina 25,7 mln. eurų. Bendrovė, Vilniuje valdanti to paties pavadinimo biurų kompleksą, naujai gautas lėšas naudos anksčiau prisiimtų įsipareigojimų refinansavimui bei kasdienės veiklos poreikiams.
nuotrauka
2023-09-14 14:01
Pradedamas įgyvendinti naujas tvarus projektas „Sand Offices". Naujas verslo centras iškils sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvėse esančio seno administracinio pastato vietoje ir pasiūlys modernius inovatyvaus dizaino biurus.
nuotrauka
2023-09-14 13:31
Šią vasarą vos per du mėnesius – liepą ir rugpjūtį – investuotojai į naujus „Estateguru" sutelktinio finansavimo projektus investavo 18,9 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-14 07:57
Nuo praėjusių metų gegužės atsisakyta deklaracijų apie neypatingų statinių statybos užbaigimą tvirtinimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje (Statybos inspekcija), perduodant šią funkciją statinio ekspertizės rangovams. Tačiau pokyčiai įnešė į rinką sumaišties.
nuotrauka
2023-09-12 16:47
Modernizuodama verslo centrą „Europa“, nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ atnaujina ir daugiaaukštę automobilių stovėjimo aikštelę. Tūkstančio parkavimo vietų aikštelės atnaujinimo darbus planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos, investicijos sieks apie 6 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-12 16:38
Šalia Vilniaus, Avižieniuose oficialiai pradėtos prekybinių sandėlių (angl. stock-office) projekto „Urban HUB" statybos.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-08 07:10
UKMERGĖS GELŽBETONIS – įmonė, gaminanti ne tik gelžbetonio gaminius, bet ir polistireninį putplastį, kurio gaminimo patirtis – 27 metai. Anksčiau didžiausios įmonės apyvartos buvo susijusios su polistireniniu putplasčiu, o per pastaruosius 5 metus gelžbetonio gaminių gamyba išaugo apie 3 kartus ir d...
nuotrauka
2023-09-07 08:08
Siekiant sudaryti tinkamas tarnybos ir gyvenimo sąlygas sąjungininkams ir Lietuvos kariams Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione Marijampolėje atidaryta nuolatinė modulinė stovykla, kurioje įrengta visa jai reikalinga karinė infrastruktūra. Ši stovykla bus na...
nuotrauka
2023-09-05 12:47
Daugiafunkcio komplekso ant Šeškinės kalno projekte pradedamas naujas etapas: šią savaitę išduotas leidimas statyti Kultūros ir ugdymo centrą. Dar dviejų, į Ozo g. 27 kompleksą įeinančių objektų – Sporto centro su lengvosios atletikos maniežu ir futbolo treniruočių aikšte bei vaikų darželio – techni...
nuotrauka
2023-09-05 10:08
AB HISK stebėtojų taryba rugsėjo 4 d. išrinko naują nepriklausomą valdybos narį Aivarą Čičelį. Jis keičia iki šiol šias pareigas ėjusį Mindaugą Jusių.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas