2023 birželio 1 d. ketvirtadienis, 21:27
Reklama  |  facebook

Inovacijų amžius: kokius iššūkius verslo lyderiams meta ketvirtoji pramonės revoliucija?

2017-06-09 08:37
„Šiandien lyderystė yra neatsiejama nuo inovacijų. Jeigu anksčiau užteko būti charizmatišku vadovu ir aplink burti žmones, šiandien lyderis yra tas, kuris geba įžvelgti ateities perspektyvą ir inicijuoja pokyčius“, – teigia Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) Vadybos krypties studijų programų vadovė docentė Lina Užienė.
nuotrauka
VGTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Vilnius Tech / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,

Technologiniai pokyčiai atveria naujas galimybes, įgalina pasiekti ženkliai aukštesnės pridėtinės vertės, tačiau vadinamoji „Pramonė 4.0“, ketvirtoji industrinė revoliucija, pasak L. Užienės, kelia virtinę iššūkių organizacijų valdymui ir vadybai.

„Įsisiūbuojanti robotizacijos ir dirbtinio intelekto banga, daiktų internetas, 3D spausdinimo galimybės, didžiųjų duomenų masyvų analitika ir virtualios valiutos – tai tik keletas naujųjų technologijų pavyzdžių, keičiančių tradicinius gamybos ir vartojimo principus bei įmonėms keliančių daugybę naujų neapibrėžtumų. Juos naujų technologinių pokyčių aplinkoje turi įveikti vadovai“, – kalbėjo L. Užienė (nuotr. kairėje).

Blanksta ribos tarp industrijų

KTU atstovai ir Universiteto docentė įsitikinusi: „Šiandieniniame pramonės žemėlapyje ribos tarp industrijų ima blankti. Analizuojant inovacinius verslus, neretai tampa sunku įžvelgti ribas tarp telekomunikacijų industrijos ir pramogų verslo, tarp energetikos ir informacinių technologijų, tarp mažmeninės bankininkystės ir mažmeninės prekybos bendrovių“.

L. Užienė pažymi, kad ryšiai tarp vartotojo, gamintojo ir tiekėjo taip pat tampa sunkiai apčiuopiami. Nyksta ribos tarp funkcinių organizacijų padalinių, atsiranda naujų verslo modelių įvairovė, kurių įgyvendinimas reikalauja naujų žinių ir vadybinių kompetencijų.

„Vertė vartotojui kuriama nauju būdu, naujomis technologijomis ir nauja forma. Įmonių veikla neretai tampa priklausoma nuo platformų, kurios keičia tiek B2C, tiek ir B2B verslo modelius“, – teigia pašnekovė.

Įmonės turės pagerinti savo technologinį raštingumą

Skaitmeninių technologijų įsigalėjimas leidžia vartotojui visapusiškai įsitraukti į produkto kūrimo procesą ir turėti jam įtakos. „Sensorių ir duomenų analitikos pagalba gamintojai realiame laike stebi ir analizuoja vartotojų įpročius, poreikius, reakcijas ir ilgalaikius interesus. Tai leidžia pasiūlyti paslaugą ar produktą, visiškai atitinkantį jo lūkesčius čia ir dabar, be didesnių laiko ir kūrybinio eksperimentavimo sąnaudų“, – sako L. Užienė.

Docentė taip pat atkreipia dėmesį, kad įmonės turi būti tinkamai pasirengusios dirbti su naujausiomis skaitmeninėmis technologijomis ir suvokti, jog raktas į „programuojamą“ pasaulį ir konkurencingumą slypi „programinio kodo“ žinojime: „Per artimiausius penkerius metus visos įmonės bus priverstos pagerinti savo technologinį raštingumą, kad galėtų prisitaikyti prie naujų žaidimo taisyklių ir išlikti.“

Anot L. Užienės, inovacijos užtikrina įmonėms galimybę rinkoje judėti didesniu pagreičiu, tačiau tam, kad inovacijos bendrovėse atsirastų – reikalinga bendradarbiavimo kultūra.

„Išradimą gali sukurti ir vienas darbuotojas, tačiau tam, kad būtų galima jį komercializuoti, transformuoti į sėkmingą verslo modelį ir paversti pinigų srautu, reikalinga komanda. Jau dabar vadovai suvokia, kad spartesniam judėjimui pirmyn reikia greito ir atviro inovacijų kūrimo proceso“, – akcentuoja pašnekovė. Pasak docentės, didžiausios bendrovės investuoja milijonus eurų į startuolių vystymą, o tuo pačiu inovatyvių idėjų absorbavimą iš išorės su tikslu atsinaujinti, eliminuoti konkurencinę grėsmę, išvengti griaunančiųjų inovacinių jėgų rinkoje.

L. Užienė pabrėžia, kad gausėjantys duomenų masyvai iš vadovų reikalauja profesionalių analitinių įgūdžių ir įrankių įsisavinimo, o naujų finansavimo instrumentų taikymas būtų tarp jiems būtinų know-how (liet. žinau-kaip) atributų.

„Dalijimosi ekonomika skatina orientuotis į tikslą, patirtį ir paslaugą, bet ne produktą. Įmonėms transformuojant verslo modelius, visa tai sukelia iššūkių, prisitaikant prie naujos vartotojų elgsenos, rekonstruojant išteklių valdymo procesus“, – pažymėjo pašnekovė.

Lietuvos verslininkų laukia pokyčiai

Anot KTU docentės, tiek Lietuvos pramoninkų konfederacija, tiek LR Ūkio ministerija šiandien vienbalsiai sutaria, kad būtina stiprinti Lietuvos įmonių gebėjimus ir kompetencijas aukštųjų technologijų ir pramonės skaitmeninimo srityse, nes tai yra pagrindiniai instrumentai, norint pasiekti konkurencinį pranašumą globaliose rinkose.

Jos teigimu, tik geras technologinis pasirengimas, pažanga gamybos procesuose ir kūrybiškumas gali padėti Lietuvos įmonėms išlikti konkurencingomis Europoje ir pasaulyje.

„Todėl Lietuvai šiandien, kaip niekada, reikia inovacijų valdymo specialistų, gebančių inicijuoti, kurti ir diegti inovacinius procesus įmonėse, vystyti novatoriškus produktus, rinkas plečiančius inovacinius verslo modelius, kurie įgalintų jas konkuruoti tarptautinėje rinkoje“, – mano L. Užienė.

Lietuvos verslininkai jau šiandien turėtų pasirūpinti tuo, jog įmonėse dirbtų bent keletas specialistų, išmanančių inovacijų kūrimo ir diegimo metodologijas, mano docentė. Komandų, projektų, padalinių vadovai turėtų būti susipažinę ne tik su tradicija tampančiais „Lean“ sprendimais, bet taip pat žinoti ir gebėti įgyvendinti „Stage-Gate“ produktų vystymo metodologiją ir kitus naujausius inovacijų vadybos sprendimus.

L. Užienė priduria, jog ne mažiau svarbu tai, kad komandų lyderiams įmonėse atsirastų prielaidos įgyti šių žinių, atskleisti komandų kūrybiškumą, diegti inovacijas: „Inovatyviausi įmonių vadovai jau šiandien skiepija inovacijų filosofiją organizacijose, diegia kūrybiškumą skatinančias motyvacijos ir kultūros sistemas.“

Gegužės pradžioje vykusioje ketvirtajai pramonės revoliucijai skirtoje tarptautinėje konferencijoje „Getting Ready for Industry 4.0: Transformations Needed“ Lietuvos pramoninkai kartu su vyriausybės atstovais sutartinai akcentavo, jog pokyčiai vystysis neįtikėtinu greičiu ir per artimiausius penkis metus drastiškai pasikeis įmonių gamybos ir verslo principai.

„Lietuvos įmonės, siekdamos išlikti konkurencingomis rinkoje, turi nedelsdamos imtis veiksmų, prisitaikydamos prie ketvirtosios industrinės revoliucijos pokyčių“, – akcentuoja L. Užienė.

Industrinė revoliucija keičia ir studijas

Docentės įsitikinimu, dėl „Pramonė 4.0“ teikiamų iššūkių turi keistis vadybos studijos bei visa švietimo sistema: „Pastaroji turi skatinti technologijų perdavimą, padėti įsisavinti naujausias inovacijų valdymo metodologijas, ruošti jas išmanančius specialistus ir kūrybininkus.“

Anot pašnekovės, futurologai prognozuoja, kad jau ateinančiame dešimtmetyje, ribos tarp atskirų profesijų ims nykti. Išnykimas gresia ir kai kurioms tradicinėms profesijoms ar funkcinėms pareigybėms organizacijose.

„Patys svarbiausi įgūdžiai, kurie bus nepamainomi įvairių profesijų atstovams – tai gebėjimas dirbti daugiakultūrinėse komandose ir kritinis mąstymas. Šių įgūdžių ugdymo linkme turi keistis ir visa edukacinė sistema. Būtent dėl to atnaujiname KTU Vadybos studijų programas“, – sakė Vadybos studijų krypties programų vadovė.

L. Užienės nuomone, ypatingą vaidmenį organizacijose turės ir darbuotojo empatija, intuicija ir autentiškumas, kuriuos vadovai turėtų pastebėti ir įveiklinti tinkamiausiu būdu. Viena iš sudėtingiausių užduočių vadovui – atsakomybes komandoje paskirstyti taip, kad jos būtų panaudotos geriausiu įmanomu būdu.

Dėl to vadybos studijos šiandien įgauna naują poreikį ir veidą rinkoje: „Inovacijų valdymas ir lyderystė, kaip ateities vadybos pamatas, tampa ypač svarbiu įmonėms, prisitaikant prie dalijimosi ekonomikos transformacijų, kintančio vartotojo vaidmens produkto vystyme, socialinių tinklų įsigalėjimo. Įmonės yra priverstos transformuotis, ieškoti naujų inovacijų šaltinių, burtis į inovacijų vystymo tinklus, įgyvendinti autentiškas rinkų strategijas.“ 

KTU nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Automatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...
nuotrauka
2022-07-22 09:52
Vis garsiau kalbama, kad Lietuvos verslui, norinčiam išlikti konkurencingu, neišvengiamai būtina galvoti apie veiklos efektyvumą. Vienas iš kelių į kokybės gerinimą, produktyvumo didinimą, sąnaudų mažinimą ir darbuotojų saugą – robotizacija. Tačiau Lietuvos įmonės neskuba investuoti į robotus.
nuotrauka
2022-07-18 15:07
Bendradarbiaudama su „virtualios elektrinės“ paslaugas teikiančiu Estijoje įkurtu startuoliu „Fusebox“, „Caverion Lietuva“ savo klientams galės pasiūlyti išmanią elektros energijos valdymo sistemą, kuri padės sumažinti iki 50 000 tonų anglies dvideginio per metus. Ši sistema taip pat leis prisidėti ...
nuotrauka
2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
nuotrauka
2022-02-21 07:32
GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD termina...
nuotrauka
2021-12-07 11:26
Istorine, religine ir kultūrine prasme unikali Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika prieš daugiau nei dešimtmetį tapo ir vienu pirmųjų moderniai valdomų visuomeninių pastatų Lietuvoje. 2003-iaisiais joje įdiegus, o šiemet renovavus JUNG KNX standarto išmanaus namo sistemą, ...
nuotrauka
2021-12-06 11:25
KTU mokslininkai pasiūlė dirbtiniu intelektu grįstą metodą, kuris triukšmingoje aplinkoje ne tik padeda aptikti įvairius gedimus laiku, bet ir yra tvarus aplinkai metodas – gedimo aptikimo procesas lengvai skaitmenizuojamas, o senų, puikiai veikiančių pramonės įrengimų keisti nereikia.
nuotrauka
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
nuotrauka
2021-05-31 08:56
„Caverion Lietuva‟ ir „Technopolis Lietuva‟ tęsia bendradarbiavimą naujame „Technopolio Beta“ pastato atnaujinimo projekte. „Caverion Lietuva‟ 10-ies aukštų ir 22,7 tūkst. kv. m ploto pastato rekonstrukcijos projekte organizuoja statybinės bei inžinerinės dalies atnaujinimą.
nuotrauka
2021-05-28 10:48
Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) nariai pritarė siūlymui atsižvelgti į tarptautinę praktiką bei didėjančią technologijų reikšmę narių veikloje ir papildė asociacijos pavadinimą. Auganti bendruomenė taip pat sutarė laikytis aukštų profesinių standartų, kuriuos įtvirtino Etikos kodek...
nuotrauka
2021-05-21 10:50
Siekdama populiarinti studijas technologijos ir inžinerijos mokslų kryptyse, „Teltonika“ įmonių grupė įsteigė 90 tūkst. eurų stipendijų fondą būsimiems KTU pirmakursiams, pasirinkusiems šias studijas.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-03-23 10:09
Elektronikos inžinieriai – žmonės, gebantys kurti, gaminti, diegti, tirti, tobulinti ir aptarnauti modernias elektronines sistemas. Šiandien jie ypač pageidaujami darbo rinkoje, nes prisideda prie spartesnio technologijų vystymosi, naujų produktų kūrimo.
nuotrauka
2021-03-18 12:26
Lietuva pernai pademonstravo antrą geriausią ES ekonomikos rezultatą, o mūsų šalies pramonė ne tik paaugo, bet ir ryškiai pranoko Vokietijos ar Lenkijos rodiklius.
nuotrauka
2021-03-08 09:38
Pasauliui pamažu atsigaunant po šoko, kurį ekonomikos ir sveikatos sektoriams sukėlė pandemija, imama vis aiškiau įžvelgti ir kitus šios neeilinės situacijos aspektus, kurie gali katalizuoti ilgalaikius pokyčius. Vienas tokių – pasaulinės sveikatos krizės išryškintas robotizacijos potencialas. Tyrim...
nuotrauka
2021-02-23 13:43
Pandemija tapo verslo skaitmeninimosi akseleratoriumi, įsitikinę šalies ekspertai. Nors greitai pasikeitęs pasaulis parodė skaitmeninių technologijų svarbą ir naudą, Lietuvos pramonėje vis dar dominuoja žemos pridėtinės vertės gamyba. Siekdami paspartinti pokyčius pramonėje, technologijų kūrėjai ir ...
nuotrauka
2021-02-15 08:21
Skaitmeninių statybos technologijų įmonė UAB „AGA CAD“ prisijungė prie Europos statybos ir gamybos skaitmeninės transformacijos lyderės - Prancūzijos įmonių grupės „GROUPE MONNOYEUR“. 100 proc. „AGA CAD“ akcijų įsigijo antrinė šios grupės įmonė „ARKANCE“. Dėl to Vilniuje įsikūręs „AGA CAD“ specializ...

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija