2022 rugpjūčio 12 d. penktadienis, 15:59
Reklama  |  facebook

Intensyviai ieško būdų, kaip apsaugoti Vilniaus simbolį

2016-02-10 12:04
Dėl lietaus ir staigaus atlydžio šio mėnesio pradžioje ėmė deformuotis Gedimino kalno šiaurinis šlaitas – dirvožemis atitirpo ir įmirko, o po juo esantis gruntas dar buvo likęs įšalęs. Kol kas miesto simbolis gelbėjamas mediniais kuoliukais, bet tuo pačiu metu specialistai svarsto apie geriausius ilgalaikius problemos sprendimo būdus.
nuotrauka
Specialistai svarsto apie geriausius ilgalaikius Vilniaus simbolio saugojimo būdus. Vilniaus m. sav. nuotr.


Medkirčiai niekuo dėti

Kaip Statybunaujienoms.lt sakė Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) vadovas Jonas Satkūnas, problema kilo dėl kaip niekada staigaus oro atšilimo. „Problema atsirado dėl vykstančių natūralių procesų. Viena vertus, ta dalis šlaito, apie kurią kalbame, yra labai stati. Jos statumas siekia 45, o vietomis net ir 60 laipsnių. Nutiko taip, kad įvyko labai staigus atšilimas. Labai staigiai atitirpo viršutinė dirvos ir podirvio dalis. Taip susidarė labai didelė masė, kuri ėmė slysti dar užšalusio podirvio paviršiumi. O tai jau idealios sąlygos deformacijoms“, – dėstė jis.

Yranti šlaito dalis yra aukščiau tos šlaito dalies, kuri prieš kelis metus tvirtinta geotekstile. Taigi tai silpniausia kalno dalis, kuri paprasčiausiai neatlaikė. Dar didesnė problema ta, kad deformuojasi ne tik aiškiai matoma dalis. Šlaite yra keli nematomi įtrūkimai. Taigi šlaitas pažeistas gana smarkiai.

Visgi pašnekovas griežtai paneigė kalbas neva prie griuvimo prisidėjo sprendimas iškirsti ant kalno augusius medžius. „Sklando tokios mintys, kad įtakos galėjo turėti medžių iškirtimas. Tačiau suiro kaip tik ta dalis, kurioje nebuvo jokių medžių. Mes net pasitikrinom. Išsitraukėm senas nuotraukas ir pasitikrinom. Šiuo metu slenkančią dalį tvirtiname kuoliukais. Tai paprasta, bet efektyvi priemonė. Kol ji veikia, reikia su inžinieriais galvoti kaip toliau tvirtinti šlaitą“,  – portalui sakė J. Satkūnas.

Ieškos ilgalaikio sprendimo

Pasak LGT vadovo, galimų problemos sprendimo būdų yra pakankamai daug, bet būtina pasirinkti tą, kuris tiks geriausiai. „Anksčiau buvo naudoti gelžbetoniniai poliai. Tačiau ta šlaito dalis, kur jie įkasti, juda, ir akivaizdu, jog ši priemonė nėra efektyvi. Panašu, kad reikia įrenginėti vadinamųjų „spider'ių“ sistemas. Tai įgręžti smaigai, kurie tarpusavyje sujungiami ir paslėpiami po velėna. Tokia priemonė turėtų tikti. Aišku, mūsų įsitikinimu, prieš tai dar reikėtų ir detalesnio tyrimo. Reikia aiškiai žinoti, kurioje vietoje kokios priemonės geriausiai tinka. Kitaip tariant, reikia dirbti mąstant, kaip pritaikyti efektyviausius ir geriausiai kalną saugoti galinčius sprendimus“, – teigė specialistas.

Jis perspėja ir dėl to, kad pavojus dar nėra išnykęs. Įtrūkimai grunte niekur nedingo. Dabar tiesiog pasitaikė palankesnės oro sąlygos. Nėra lietaus, vėjas stiprus. Šlaitas džiūna, įmirkis mažėja. Tačiau jeigu vėl pašaltų, o tada vėl atšiltų, tai plyšiai dar labiau paplatėtų. Žiema dar nesibaigė, todėl galime tikėtis visko.

Belieka tikėtis, kad temperatūra vasarį ir kovą jau drastiškai nebesvyruos. Tokie svyravimai Gedimino kalnui gali būti pražūtingi. „Jeigu būtų visada šilta, tokios problemos nebūtų. Tačiau tas nuolatinis atšalimo ir atšilimo kaitaliojimasis pridaro daugiausiai žalos. Temperatūrų kaita apskritai pridaro daugiau žalos visoms inžinerinėms sistemoms. Atšilus į mikroplyšius patenka vanduo, tada jis užšąla, praplečia tarpus ir taip judina konstrukciją. Neatsitiktinai didžiausios deformacijos vyksta pavasarį“, – Statybunaujienoms.lt kalbėjo J. Satkūnas.

Aplinkos ministerijos (Vido Mikulėno) nuotr.

Statybunaujienos.lt
Aplinka

nuotrauka
2022-08-12 06:30
Aplinkos ministerija vakar, rugpjūčio 11 d., susitiko su savivaldybių atstovais, architektais, universitetų kraštovaizdžio ir želdynų specialistais, kad aptartų viešojoje erdvėje diskusijas sukėlusią Viešųjų atskirųjų ir priklausomųjų želdynų plotų normų apskaičiavimo tvarką.
nuotrauka
2022-08-04 11:16
Vasara – ne tik atostogų, bet ir remonto, savo aplinkos puoselėjimo ir tvarkymo metas. Aplinkos apsaugos institutas dalijasi patarimais, kaip efektyviai susitvarkyti sandėliukus, garažus, rūsius ir ką daryti su po remonto likusiais nebereikalingais daiktais.
nuotrauka
2022-08-04 09:32
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Inžinerijos fakulteto Vandens inžinerijos katedros profesorius dr. Petras Punys atkreipia dėmesį, kad, kaip ir visus statinius, užtvankas būtina prižiūrėti, nes gali nutikti ir blogiau nei Panevėžio „Ekrano“ marių šliuzo gedimas. Mokslini...
nuotrauka
2022-07-27 13:31
Nemaža dalis sodų bendrijų naudojasi neįteisintais gręžiniais. Juos įteisinti būtina ir tuo turi pasirūpinti sodų bendrijų pirmininkai. Registruoti reikia ir negilius, naudojamus sezoniškai ar tik daržų laistymui gręžinius.
nuotrauka
2022-07-27 08:29
Aplinkos ministerija dažnai sulaukia gyventojų klausimų, ar savo sklype jie gali pjauti medžius ir kokiais atvejais tam reikalingas leidimas. Primename, ką reikia žinoti privačioje žemėje kertant, intensyviai genint medžius ar krūmus ir kokia atsakomybė gresia tai darant savavališkai, nesilaikant įs...
nuotrauka
2022-07-26 11:04
Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių valdybos užsakymu buvo atliktas planinis patikrinimas bendrovės „Toksika“ pavojingų atliekų deginimo jėgainėje. Vakarų Lietuvos aplinkos tyrimų skyriaus ekspertai 2022 birželio 22 d. pavojingų atliekų deginimo jėgainėje vykdė išmetamų teršalų matavimus.
nuotrauka
2022-07-25 14:42
Vietines buitinių nuotekų sistemas savo namų ūkiuose naudojantys kauniečiai per artimiausius kelerius metus galės prisijungti prie centralizuotų tinklų be jokių papildomų išlaidų. Miestas pasirengęs finansuoti vandentiekio bei nuotekų infrastruktūros įvedimą į gyventojų namus. Iš viso numatyta skirt...
nuotrauka
2022-07-22 13:30
Uosto direkcijoje kartu su uoste veikiančiomis įmonėmis aptartos diegiamos ir planuojamos aplinkosaugos priemonės, būtinos technologijos, kad uoste vykdoma veikla darytų kuo mažesnę poveikį aplinkai.
nuotrauka
2022-07-20 09:26
Nors sostinės atliekų tvarkymo taisyklės draudžia palikti bet kokias atliekas prie konteinerių, per 2021 m. atliekų konteinerių aikštelėse vilniečiai paliko net 1516 tonų atliekų. „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) sudarė pačių netvarkingiausių sostinės aikštelių dvidešimtuką pagal ...
nuotrauka
2022-07-19 16:55
Siekdamos informuoti plačiąją visuomenę apie teisę dalyvauti kuriant viešųjų erdvių želdynus, projekto „Kurk Lietuvai“ dalyvės kartu su Aplinkos ministerija paruošė dvilapį, kuriame supaprastintai pateikė Želdyno įstatymo suteikiamas teises gyventojams. Taip skatinama piliečius pasinaudoti savo teis...
nuotrauka
2022-07-19 09:47
Paviršinio vandens telkiniai yra vienas svarbiausių Lietuvos gamtos išteklių – mūsų šalis gali džiaugtis gana tankiu upių ir upelių tinklu bei ežerų gausa. Įstojus į Europos sąjungą, Lietuva priėmė svarbiausią paviršinio ir gruntinio vandens kokybės valdymo dokumentą – ES Vandens Direktyvą (2000/60/...
nuotrauka
2022-07-14 15:34
Aplinkos apsaugos agentūroje įsteigtas naujas Aplinkos būklės analitikos centras – nepriklausomas Lietuvos aplinkos analitikos padalinys, kuris vertins šalyje taikomų ir planuojamų politikos priemonių poveikį aplinkai pagal išmetamus šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD), oro ir vandens teršalų k...
nuotrauka
2022-07-13 13:57
Vilniuje darbus vykdančios statybos įmonės nuo šiol turės skirti gerokai didesnį dėmesį brandiems medžiams – sostinės savivaldybė patvirtino brandžių ir senų medžių tvarkymo rekomendacijas.
nuotrauka
2022-06-30 08:34
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai pradėjo patikrinimą dėl Kauno mieste galimai vykdomų aplinkosaugos pažeidimų.
nuotrauka
2022-06-23 10:44
Nenuostabu, kad Lietuvos didmiesčių gyventojams vis dar trūksta automobilių stovėjimo vietų tiek miestuose, tiek prie namų. Tačiau apklausa parodė, kad įsigydami nuosava būstą tautiečiai daugiau dėmesio skiria žaliosioms erdvėms, kurias mielai iškeistų į papildomas automobilių stovėjimo vietas.
nuotrauka
2022-06-06 11:53
Betono gaminių paviršiuje susidarantis kalcio karbonatas retai kurį klientą pradžiugina, nors ir yra visiškai natūralus gaminių procesas. Kaip, kodėl susidaro kalkių dėmės, ar įmanoma to išvengti, kalbamės su Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kompozitinių medžiagų laboratorijos vyresniąja mok...
nuotrauka
2022-05-27 10:41
Gegužės 1 d. įsigaliojo Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinasis įstatymas, kuris numato 3 metų laikotarpį, per kurį bus galima įteisinti Žemės gelmių registre neregistruotus arba registruotus, tik neturinčius aktualių duomenų apie savininką, gręžinius.
nuotrauka
2022-05-12 13:39
Ketvirtadienį, gegužės 12 d., Seimas priėmė Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimus, kurie numato, kad atliekų tvarkymo objektai nebebus pripažįstami kaip valstybinės reikšmės. Pakeitimai priimti atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo 2020 m. vasario 18 d. nutarimą.
nuotrauka
2022-05-12 13:29
Šį pavasarį Vilnius pristato naujas vejų priežiūros taisykles, pagal kurias mieste vyraus natūralios pievos ir savaime želiantys augalai. Atsisakant šienavimo ten, kur jis nėra būtinas, daugelyje miesto vietų kursis natūralios gamtos oazės, padedančios gyventi jaukiau ir tvariau.
nuotrauka
2022-05-11 14:40
Gyventojai, kurie naudojasi gręžiniais, neįregistruotais Žemės gelmių registre ar šiame registre nėra atnaujinę duomenų apie gręžinio savininką, jau gali pradėti jų įteisinimo procedūras.

Statybunaujienos.lt » Aplinka