2023 kovo 27 d. pirmadienis, 16:18
Reklama  |  facebook

„Iš riedlenčių galiu pagaminti beveik viską“

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-01-03 07:00
Šiais laikais perdirbtu gaminiu pernelyg nieko nenustebinsite. Rodos, visi sėkmingai perprato, ką perdirbti įmanoma, ko – neapsimoka, ir sėkmingai taiko tai praktikoje. Tačiau Simo Sonkino kūriniai iš riedlenčių lūženų priverčia sustoti, paimti į rankas ir pavartyti. Riedlentės? Rodos, ne jomis labiausiai užversti pasaulio sąvartynai? Tačiau išgirdus, jog aktyvus skeiteris kas mėnesį sulaužo mažiausiai po vieną riedlentę, imi geriau įsivaizduoti, kiek puikios kokybės Kanados klevo medienos tiesiog išmetama.
nuotrauka
S. Sonkino dirbtuvėse sukurti produktai iš riedlenčių. „Commune DIY“ nuotraukos


Kol kas neturime Vilniaus duomenų, tačiau JAV kasdien sulaužoma po kelis tūkstančius riedlenčių. S. Sonkinas savo sėkmingą verslą pradėjo vedinas ne tik atliekų kiekio mažinimo idėjų – labiausiai jis norėtų, jog riedlentės būtų įperkamos visiems. O mes jį pakalbinti nusprendėme pačiu laiku – vaikinas kaip tik eksperimentuoja su nauju produktu statybų rinkai.

Perki, sulaužai, išmeti – ar galima tai pakeisti?

„Mūsų pagrindinis siekis yra remti visą kultūrą – tai yra suteikti geriausias sąlygas jaunimui tobulėti, riedlentes padaryti lengvai prieinamas. Rinkoje gera riedlentė kainuoja brangiai (apie 70 eurų, – red. past.), o jos gyvavimo ciklas yra trumpas. Kol kas visiškai nemokami mainai (kad sena lenta būtų keičiama į naują lentą) yra išimtiniai atvejai mūsų dirbtuvėse, todėl nemažai dar reikia padaryti, kad tai veiktų. Dabar galime pasiūlyti riebią nuolaidą naujai lentai atnešus senąją“, – savo idėją pristato dirbtuvių įkūrėjas.

Jo teigimu, važinėjimas riedlente ugdo jaunų žmonių drąsą ir valią.

„Riedlentės – tai net ne sportas. Sakyčiau, tai gyvenimo būdas. Riedlentininkai patys turi išmokti triukų, kartais atrodo, kad užsimuši, todėl turi nugalėti savo baimę, turėti stiprią valią“, – vienoje iš „Hub Camp“ konferencijų prieš pristatydamas savo darbus sakė jis.

Riedlenčių perdirbimo dirbtuvės buvo įkurtos lygiai prieš metus, o pats S. Sonkinas ant riedlentės stovi jau 17 metų – vos keleriais metais trumpiau nei riedlentės apskritai pasiekė Lietuvą.

S. Sonkinas pristato savo veiklą konferencijoje „Hub Camp“. Youtube.com stopkadras

„Pasaulyje yra 11 milijonų riedlentininkų, jie generuoja kažkam 4,8 milijardo pajamų. Man kilo noras pakeisti šią rinką. Riedlentė naudojama tik mėnesį – sulūžo, ir tenka išmesti. 95 procentai jos gamybai naudojamų medžiagų lieka nepanaudotos. Tuo metu riedlentininkai vėl moka nemažą mokestį. Ar tikrai norite išmesti 95 procentus visai geros medienos į šiukšliadėžę?“ – kalbėjo vaikinas.

Jei jau nukirtai klevą, panaudok viską, ką įmanoma

Turbūt įsivaizduojate situaciją, kai paklausiam gaminiui žaliava gaunama tik iš vienos medžio rūšies – Kanados klevai dėl riedlenčių gamybos šluojami nuo žemės paviršiaus. Deja, po daugybės eksperimentų su įvairia mediena buvo pripažinta, jog riedlentėms gaminti geriausiai tinka tik šis medis. Mat riedlentė skirta ne į lentyną pasidėti, turi būti pakankamai lengva, o Kanados klevas pasižymi išskirtiniu tvirtumu.

„Medienos kietumas labai daug reiškia atliekant triukus. Iš sulūžusių riedlenčių pagaminti naują lentą yra neįmanoma, bent jau ne tokią, kokia ji buvo. Ir tikrai ne tokią, su kuria galėtum atlikti sudėtingus triukus. Kol kas išeitis – sodinti naujus medelius ir perdirbti senas lentas, kad ši mediena būtų panaudota 100 procentų“, – sakė  „Commune DIY“ dirbtuves įkūręs meistras.

„Visi atvažinėja tą mėnesį ir viskas – medis jau „suvartotas“, dingęs. Dar kartą pasikartosiu – 95 proc. šios medienos lieka. Todėl pradėjau gaminti iš šios medienos įvairius daiktus“, – pasakoja S. Sonkinas ir priduria, jog šiandien iš riedlenčių galėtų pagaminti bet ką.

Klientai tiesiog užsuka į vaikino dirbtuves ir paprašo kokio nors daikto. Netrukus gauna realizuotą užsakymą – praktiškai didžiąja dalimi pagamintą iš perdirbtos sulūžusios riedlentės.

Gauna pasiūlymų bendradarbiauti

Jis juokiasi pradėjęs nuo antgalių automobilių pavarų perjungėjams – šiai prekei išpopuliarėjus ėmė eksperimentuoti su raktų pakabukais, kvapais automobiliams (į laikiklį, pagamintą iš riedlenčių, įstatomas kvepalų buteliukas), ausinių dekoro detalėmis, o šįmet – netgi su eglutės žaisliukais.

Vaikinas šįmet iš riedlenčių pagamino net eglučių žaisliukus.  „Commune DIY“ nuotraukos

Tiesa, patys pirmieji iš riedlentės pagaminti daiktai buvo „GoPro“ kameros laikiklis ir USB raktas.

S. Sonkinas teigė, jog jam kartais prireikia ir automobilių dalių – taigi jis nukeliauja į automobilių laužyną ir ten rastas detales taip pat perdirba.

O kaip pačios riedlentės virsta margais medžio dirbiniais?

„Gamybos technologija įvairi, priklauso nuo produkto. Ruošiesi pjauti, tekinti ar formuoti – kiekvieną lentą pirmiausia reikia paruošti. Nulupti švitrinį sluoksnį, pašalinti klijus, nupjauti lūžusias ir nenaudojamas vietas. Lentų spalvingumas priklauso nuo lentos gamintojo, jos visos yra spalvotų sluoksnių, vienur daugiau, kitur – mažiau, o kartais tik natūralaus medžio. Dažyti sluoksniai buvo pradėti naudoti marketingo tikslais, kad lentos būtų išskirtinės ir patrauklios, pagal kiekvieno skonį (matote, riedlentininkai yra individualistai)“, – pasakoja S. Sonkinas.

Išskirtinius jo darbus pastebėjusios bendrovės kartais pasiūlo bendradarbiauti. Pavyzdžiui, kvapus automobiliams jis pradėjo gaminti susibičiuliavęs su „Kvapų namais“. Šie S. Sonkinui teikia natūralius aliejus, o jis kvapų buteliukams pagamina išskirtinio dizaino laikiklius.

„Nesu užpatentavęs gaminių iš riedlenčių. Man įdomiau gaminti pagal užsakymą. Ateik, pasakyk, ko nori, ir pagaminsiu“, – sako nagingas vaikinas.

Tačiau priduria, jog masinė gamyba leistų greičiau pasiekti sau iškeltus tikslus.

„Mūsų tikslas yra perdirbti kuo daugiau lentų per kuo trumpesnį laiką, todėl santykinai norim masinės gamybos – pagal užsakymą. Kitaip tariant, norim dirbti su perdirbtos riedlentės medžiaga ir skirtingais projektais, o ne pardavinėt savo prekės ženklą turintį gaminį. Jau kuriame planus, kaip tą koncepciją išplėsti iki pasaulinio lygio. Gaminio kaina priklauso nuo sunaudotų lentų kiekio ir, aišku, sudėtingumo lygio. Negalime sakyti, kad tai yra pigu – perdirbtas rankų darbo gaminys reikalauja daug laiko ir kruopštumo. Tačiau žmonės, kurie užsakineja daiktus iš mūsų, padeda augti visai kultūrai. Kol kas tik Lietuvos mastu, bet kuo labiau augsime mes, tuo daugiau galėsime duoti riedlenčių kultūrai“, – sako S. Sonkinas.

Taip atrodo riedlenčių perdirbimo dirbtuvės. „Commune DIY“ nuotr. 

Pastebėjo „riedlenčių Dievas“

Graviruoti pakabukai, vyriškos sąsagos, raktų pakabukai, ausinių dekoras, mediniai darbo kalendorių viršeliai, lošimo kauliukai, mediniai aksesuarai riedlentininkų kepurėms, įvairių tipų telefonų dėkliukai ir netgi pakabukas keturkojui! Kitas, net ir turėdamas rankose stebuklingą universalią medžiagą, nesugalvotų tiek jos panaudojimo būdų. O gal yra dar neatrastų? Gal kada nors galėsime įsigyti baldus iš riedlenčių?

„Medžiaga tikrai tinkama bet kokiam gaminiui – ir mažam, ir dideliam. Riedlenčių pasaulyje lūžta pakankamai daug ir nuolat. Lietuvoje, su gana maža riedlentininkų scena, negalim džiaugtis žaliavos pertekliumi, bet baldus ir dideles detales tikrai įmanoma gaminti. Mes visada atviri žmonių idėjoms ir norams“, – kalba vaikinas.

Simą jau puikiai žino įvairių ekstremalių pramogų organizatoriai – jis yra gaminęs atributiką bei trofėjus-prizus „Fastlap“ automobilių lenktynėms, įvairiems riedlentininkų konkursams, riedlenčių parkui „Kablys“, neseniai praūžusiam Lietuvos Beat-box čempionatui, netgi Belgijos „Mini Cooper“ automobilių suvažiavimui.

„Vieną kartą šis suvažiavimas vyko Lietuvoje, aš su savo dirbtuvėmis ten nukeliavau. Renginio organizatoriai mane pastebėjo ir buvo sužavėti. Gavau 60-ies trofėjų užsakymą!“ – pasakojo pašnekovas.

Dar šįmet Simoną pastebėjo profesonalus riedlenčių triukų atlikėjas Gregas Lutzka (Greg Lutzka). Sportininkas iškart užsakė įvairių gaminių savo gerbėjams su stilizuotais savo inicialais.

Simono G. Lutzkai pagaminta atributika.  „Commune DIY“ nuotr.

Kas apiplėšinėja riedlentininkus?

Tai jau galima pavadinti verslu, tačiau S. Sonkinas turi savo sugalvotą uždaro ciklo schemą.

„Nenoriu uždirbinėti pinigų iš skeiterių. Norime, kad jie galėtų treniruotis ir tobulėti – tam jiems labiausiai reikia riedlenčių, batų, važiuoklių. Vaikams, jaunimui 70 eurų už riedlentę yra daug“, – sakė jis.

Taigi schema turėtų būti tokia: sulaužai riedlentę, gauni naują, laimingas eini treniruotis toliau. Vaikinas siekia, kad riedlenčių perdirbimas išplistų visame pasaulyje, gamintojai imtų uždirbti daugiau pelno iš perdirbtų riedlenčių, nei iš naujų.

„Lenta, pagaminama už 10 eurų ir parduodama už 70 eurų. Man tai nusikaltimas prieš riedlentininkus!“ – juokėsi pašnekovas.

Jo įkurta iniciatyva „CDIY“ („Pasidaryk pats“ bendruomenė angl.) jau turi ir savo riedlenčių liniją.

„Tai ne tik lentų linija, tai ateities gamybos medžiaga su pasirinktomis spalvomis! Lentas užsisakome iš Vokietijos gamintojų, dėja, reikia labai daug lėšų ir dar daugiau užsakymų, kad galėtume gaminti savo lentas. Yra tik pora vietą Europoje, kur jų galima užsisakyti ir jos išsilaiko iš visų mažų riedlenčių kompanijų“, – atskleidžia riedlenčių entuziastas.

Sujungę jėgas su mieste veikiančia organizacija „Sveikas miestas“ riedlentininkai buvo įleisti netgi į „Nevažinėti riedlentėmis!“ ženklais nukabinėtą V. Kudirkos skverą Vilniaus širdyje.

Dabar čia pasivažinėti leidžiama sekmadieniais. Netrukus tapo aišku, jog dažno keiksnojami ir neva viską laužantys riedlentininkai, visuomet pasiruošę pradžiuginti vaikų namų gyventojus.

„Vienas berniukas iš „SOS vaikų kaimo“ buvo atvykęs į mūsų renginį Kudirkos aikštėje „CDIY Sunday Sessions“. Renginio metu vykdėme akciją, per kurią keitėme „sudrožtas“ lentas į dar geras, bet naudotas. Jis atvyko su tokia prasta įranga, kad mes jam surinkom visą riedlentę iš naudotų, bet profesionalių dalių. Po kiek laiko jis sudomino dar kelis vaikus ir kreipėsi į mus, o mes per socialinius tinklus iš skirtingų žmonių surinkom dalis dar trims riedlentėms. Ateityje padėsim, kiek galėsim, kad tokie vaikai turėtų progą važinėtis“, – žadėjo S. Sonkinas.

O pabaigai – intrigos saldainis – koks vis tik tas naujas, su statybomis susijęs, projektas, į kurį riedlenčių perdirbėjas dabar yra pasinėręs?

„Mąstome apie kelis variantus riedlenčių dulkių/atraižų panaudojimui, perdirbant lentą 100 procentų. Kol kas viskas yra eksperimento būsenoje, todėl plačiau apie tai – vėliau. Bet kad kažkas naujo ir įdomaus bus – faktas!“ – sako S. Sonkinas.

Jis atskleidė, jog medžiagą bus galima naudoti apdailai, tačiau kol kas gamybai trūksta „mandros technikos“.
Statybunaujienos.lt




Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-03-26 07:02
Sostinės širdyje, prie Bernardinų sodo, esantiems XVII a. pr. Kirdiejų rūmams, kuriuose įsikurs Vilniaus miesto muziejus, architektūrinio konkurso metu pasiūlytos keturios sutvarkymo ir įveiklinimo idėjos.
nuotrauka
2023-03-22 07:24
Moderni architektūra, saugumas, gera garso ir šilumos izoliacija. Tai yra savybės, kurias garantuoja profilių sistema GEALAN-LINEAR®. Dar vienas svarbus jos išskirtinumas šiuolaikinėje rinkoje – suderinamumas su kitomis sistemomis, galimybė panaudoti kitų sistemų priedus, iki minimumo sumažinant ski...
nuotrauka
2023-03-22 05:27
„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Klimato kaitos kontekste gera architektūra yra ta, kuri padeda prisitaikyti prie naujų pokyčių. Karo Ukrainoje kontekste – ta, kuri visų pirma yra saugi. Tačiau šalia kintančių savybių yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra vis...
nuotrauka
2023-03-14 16:48
Namai – tai vieta, kur galima atsipalaiduoti ir mėgautis komfortu. Todėl jų apdaila yra vienas svarbiausių interjero dizaino aspektų, atliekančių esminį vaidmenį kuriant svajonių būstą. Jaukūs namai ne tik suteikia estetinę vertę gyvenamajai erdvei, bet ir teigiamai veikia nuotaiką, emocinę būseną.
nuotrauka
2023-03-14 16:32
Vonios kambarys – patalpa, į kurią užsukama kasdien. Ir čia, tikina interjero dizainerė Deimantė Uleckytė, turėtų karaliauti gerai iš anksto apgalvota apšvietimo sistema. Nuo ko pradėti jos kūrimo procesą? Kokius šiuolaikiškus šviesos sprendimus įkurdinti vonios kambaryje, kad jis būtų patogus bei j...
nuotrauka
2023-03-10 14:16
Ekspertai sako, kad jau visai netrukus didžioji dalis pasaulio gyventojų įsikurs miestuose, kuriems prireiks dar labiau augti ir plėstis. Tačiau apie tai kalbantis architektas Algirdas Kaušpėdas pastebi – Lietuvai toks iššūkis kol kas neaktualus, kadangi iš mūsų šalies pastaruoju metu išvyko daug žm...
nuotrauka
2023-03-08 05:16
Vilniaus savivaldybė skelbia Žirmūnų irklavimo bazės architektūrinės idėjos konkursą. Konkurso dalyvių pateiktos projektinės idėjos bus vertinamos techniniu, meniniu ir ekonominiu požiūriu.
nuotrauka
2023-03-02 13:32
Architektūroje meninė kokybė būtina. Tačiau kokią – meniškai vertingą ar socialiai atsakingą architektūrą pasirinkti? Kokios vertybės dabar svarbiausios ir kaip architektūrą vertinti stebint ne eksperto akimi? Šiuo metu vyksta Nacionalinių architektūros apdovanojimų paraiškų teikimui, šia proga eksp...
nuotrauka
2023-03-01 05:34
Vilnius – dinamiškas miestas, kuris nuolat plečiasi ir keičiasi. Per kelis pastaruosius metus vilniečiai iš naujo atrado Naujamiesčio ir Paupio privalumus. Anot ekspertų, pastebimai įsibėgėja ir kelių kitų Vilniaus rajonų, kurių potencialas nebuvo iki galo išnaudotas, transformacijos. Pagrindinis po...
nuotrauka
2023-02-23 09:08
Lietuvos architektų rūmų (Rūmų) Profesinės etikos taryba (PET) išnagrinėjo arch. Rimo Grigo skundą dėl arch. Kęstučio Bakanausko ir arch. Dalios Kriaučiūnienės galimai padarytų profesinės etikos pažeidimų.
nuotrauka
2023-02-22 11:02
2025 m. pradžioje pirmieji keleiviai išvyks iš naujojo terminalo Vilniaus oro uoste, o pats objektas neabejotinai taps vienu iš svarbiausių projektų Lietuvos oro uostų istorijoje. Šio terminalo architektas Artūras Asauskas teigia, kad pastatas spręs senuosiuose terminaluose esančias problemas ir tie...
nuotrauka
2023-02-20 12:37
Vyriausybės posėdyje dvylikai kūrėjų už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos. Viena iš jų – garsiam architektui, pedagogui prof. Gintarui Čaikauskui.
nuotrauka
2023-02-15 14:59
Paviešinti bendrovės „Darnu Group“ planuojamo naujo prestižinio kvartalo šalia Neries upės ir Karoliniškių draustinio projektiniai pasiūlymai bei pirmosios vizualizacijos. Planuojama, kad 8,3 ha teritorijoje bus pastatyta apie 680 butų, įrengta apie 900 kv. m ploto komercinių patalpų, sukurtos kokyb...
nuotrauka
2023-02-15 06:30
Dušo patirtis stilingai: dieną pradėkite atgaivinančiu maloniu dušu ryte, o dienos stresą nuplaukite švelnia dušo srove vakare.
nuotrauka
2023-02-14 14:30
Sostinės Naujamiestyje buvusio siuvimo fabriko „Lelija“ kompleksas visiškai pasikeis. Vystytojas planuoja sutvarkyti 2,1 ha teritoriją, dalį pastatų rekonstruoti ir juose įrengti administracines patalpas, dalį nugriauti ir įrengti viešąsias erdves.
nuotrauka
2023-02-11 05:34
Švarus vanduo yra vienas iš svarbiausių išteklių žemėje. Keisdami savo įpročius ir mažindami kasdienį jo suvartojimą, galime ne tik sutaupyti pinigų, bet ir labiau tausoti aplinką. Pirmenybę teikdami dušui o ne voniai, galime sutaupyti iki 3 kartų daugiau vandens.
nuotrauka
2023-02-09 05:09
Sostinės Pilaitėje, prie naujai pastatytos Šv. Juozapo bažnyčios ir tik pernai duris atvėrusios Pilaitės gimnazijos, planuojama įrengti naują viešąją erdvę. Ji bus atvira visiems – skvere galės ilsėtis, susitikti ir organizuoti renginius parapijiečiai ir aplink gyvenantys pilaitiškiai.
nuotrauka
2023-02-09 05:03
Jau galima teikti paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į devynias apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategorijų nugalėtojų. NAA organizuoja...
nuotrauka
2023-02-08 10:36
Dabartinė daugiabučių atnaujinimo programa iš esmės buvo skirta stambiaplokščių daugiabučių sovietinės statybos namų atitvarų šiluminės varžos pagerinimui ir niekaip nesprendžia pagrindinių sovietmečiu statytų rajonų problemų. Tokią nuomonę socialiniuose tinkluose išsakė Vilniaus m. savialdybės vyri...
nuotrauka
2023-02-01 10:00
Norint geriau suprasti žmones ir jų gyvenimą skirtingais laikmečiais, nebūtina skaityti istorines knygas ar žiūrėti dokumentiką, tam gali užtekti ir lėtai pasivaikščioti miestų gatvėmis, pakelti akis ir gerai įsižiūrėti į namų fasadus. Pasak Kauno Technologijos Universiteto Statybos ir architektūros...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras