2023 spalio 4 d. trečiadienis, 21:47
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkas apie šalies mokyklų oro kokybę: pandemijos akivaizdoje laukia nauji ir seni iššūkiai

2020-08-20 11:46
Rugsėjo mėnesį moksleiviai grįžta į mokyklas, tačiau šis grįžimas bus ne toks, kaip kiekvienais metais. SARS-COV-2 viruso plitimas įveda nemažai apribojimų, siekiant minimizuoti viruso sklidimo tarp moksleivių riziką. Apie virusų plitimą, oro užterštumą mokyklose ir priemones šioms rizikoms valdyti kalbame su KTU Aplinkosaugos technologijos katedros profesoriumi Dainiumi Martuzevičiumi.
nuotrauka
Prof. Dainius Martuzevičius. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Kokie nauji iššūkiai laukia mokyklų COVID-19 pandemijos atveju, siekiant riboti viruso plitimą?

Iššūkiai yra ir nauji, ir besikartojantys kasmet. Kiekvienais metais pabrėžiame oro kokybės gerinimo mokyklose klausimą, tačiau sistemiškai jis nėra sprendžiamas.

Dažnai po vasaros mokyklos moksleivius pasitinka suremontuotomis patalpomis, pakeista grindų danga, naujais langais ir kitais akiai patraukliais atnaujinimais. Problema, kad šviežiai įdiegtos statybinės medžiagos dar intensyviai garina tirpiklius ir kitas lakias sudedamąsias dalis, šios medžiagos reaguoja su kitais oro komponentais (kad ir ozonu), sudarydamos naujas potencialiai pavojingas medžiagas, o moksleiviai jas įvėpia. 

Nauji ir sandarūs langai mažina šalčio skverbimąsi, bet sumažina oro apykaitą, todėl šių cheminių medžiagų veikimas dar stipresnis. Iškvėptas CO2 taip pat kaupiasi ore. Tyrimais įrodyta, kad jis mažina moksleivių dėmesingumą ir žinių įsisavinimą. Šias problemas galėtų spręsti efektyvios ventiliacijos sistemos ir remonto darbų planavimas vasaros pradžiai bei mažos teršalų emisijos statybinių produktų naudojimas, tačiau nei vienas iš šių komponentų sistemingai nenaudojamas mokyklose.

Viruso plitimas yra dar kitokio pobūdžio veiksnys, kurio suvaldymas yra labai sudėtingas. Matome, kad atėjus gripo sezonui, klasėse pernaša vyksta labai efektyviai. Tai tikėtina ir SARS-COV-2 viruso atveju.

Koks kelias viruso pernešimui yra labiausiai tikėtinas?

Pagrindiniai viruso pernešimo būdai yra trys – oro lašelinis būdas, kai sergantysis iščiaudi ar iškosėja virusą seilių lašelyje ir šis lašelis tiesiogiai įkvepiamas aplink esančių iki 2 m atstumu. Antrasis – nuo paviršių, kai šie viruso turintys lašeliai patenka ant paviršių, kurie yra vėliau liečiami rankomis ir tomis pačiomis rankomis yra liečiami kvėpavimo organai. 

Trečiasis – aerozolinis būdas, kuris tik dabar Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pripažintas kaip veiksmingas pernašos būdas patalpose, kur garuojant didiesiems seilių lašeliams, jie sumažėja iki kelių mikrometrų ir tokiu būdu gali sklisti didesnius atstumus ir net tarp patalpų. Į šį plitimo būdą laišku PSO atkreipė 236 pasaulio mokslininkai, besidarbuojantys oro užterštumo patalpose srityje, taip pat ir aš.

Klasėse tikėtini visi būdai, kadangi tai yra pakankamai kompaktiškos erdvės su sąlyginai dideliu žmonių tankiu, kurie būna vienoje vietoje ilgą laiką. Šios erdvės dažniausiai nėra pakankamai vėdinamos, o tai yra viena iš pagrindinių sąlygų viruso plitimui aerozoliniu būdu.

Kiek reikia vėdinti klases, kad sumažinti viruso pernešimo galimybę?

Klasių ventiliavimas yra gerai reglamentuotas tiek teisės aktais (Higienos norma), tiek įvairių asociacijų parengtais techniniais reglamentais. Šie reikalavimai mokykloms žinomi. Problemos yra dvi – apie 95% Lietuvos mokyklų įrengtos pasikliaujant natūralia ventiliacija. Tai yra paties mažiausio efektyvumo inžinerinis sprendimas, dažnai negalintis užtikrinti reikalingo oro apykaitos intensyvumo. 

Antra problema, kad esami reikalavimai ventiliacijai yra pagrįsti COpašalinimo tikslu. Kaip minėta, COyra iškvepiama medžiaga, kurios didelė koncentracija gali mažinti moksleivių gebėjimą mokytis, bet tokiomis koncentracijomis ji nėra toksiška. Virusas šiuo atveju elgiasi visai kitaip, nei COar kiti teršalai. Sisteminių mokslinių duomenų ir techninių rekomendacijų apie viruso sklidimo valdymą ventiliuojant dar trūksta. Galime iliustruoti pavyzdžiu.

Gyvenamosiose patalpose ventiliacijos intensyvumas (patalpos tūrio oro kiekio pasikeitimas per valandą) turėtų svyruoti ribose tarp 0.5 ir 1 kartų. Mokyklose šis kiekis turėtų būti ne mažesnis, nei 3,5 karto. Tuo tarpu ligoninėse rekomenduojamas 12 kartų oro apykaitos intensyvumas. Ar turime iš mokyklų daryti ligonines? Į šį klausimą atsakymo kol kas nėra.

Priverstinė ventiliacija su šilumos atgavimu (rekuperacija) yra standartinė praktika visose šiaurės šalyse. Didelių centralizuotų ventiliavimo įrenginių pagalba apvalytas ir sušildytas oras efektyviai pučiamas į patalpas, užtikrinant maksimalų komfortą moksleiviams. Lietuvoje atnaujinant mokyklas ir statant naujas tai turi būti būtina praktika.

Kitas efektyvus ventiliavimo būdas – decentralizuotų ventiliavimo įrenginių diegimas atskirose klasėse. Nors šis būdas technologiškai lengviau įgyvendinamas esamuose pastatuose, jis yra brangesnis, be to turi trūkumą: tarkime, jei vidutinės klasės tūris yra apie 200 m3, tai reikalingas tokio įrenginio pajėgumas turėtų siekti bent 1000 kub. m/h, o tai yra dideli įrenginiai, reikalaujantys pakankamai brangios eksploatacijos ir triukšmingi. 

Tad kokios viruso stabdymo priemonės yra efektyviausios?

Mokyklos turi vadovautis visomis rekomendacijomis apie atstumų tarp moksleivių laikymąsi, klasių valymą ir ventiliavimą tarp pamokų, maitinimą ir pan. Tai jau turėtų duoti gerą rezultatą ne tik SARS-COV-2 viruso atveju, bet ir kitų sezoninių virusų plitimo atveju. Nesant priverstinės ventiliacijos galimybei, ventiliacija plačiai atveriant langus pertraukų metu yra geriausias sprendimas iš blogiausių. Šiuo atveju prileidžiama teršalų iš išorės (ypač mokyklose prie gatvių tai reikia daryti atsakingai), bet viruso pašalinimas yra svarbiau.

Ar rūpestingi tėveliai turi investuoti (nes mokyklos tokių lėšų neatras) į priverstinio vėdinimo įrangą ir oro valymo įrangą kiekvienoje klasėje? Tai niekuomet nepakenks vien jau efektyvaus cheminių medžiagų pašalinimo požiūriu, ir moksleivių mokymosi aplinkos pagerinimo požiūriu. Tačiau viruso šalinimui šios sistemos gali neduoti norimo rezultato.

Pasigirsta siūlymų naudoti ozonatorius mokyklų oro valymui. Šią priemonę reikia naudoti itin atsargiai. Nors ozonas yra žinomas kaip virusus deaktyvuojantis reagentas, tačiau jis yra pavojingas sveikatai, ypač moksleivių. 

Esant mažai koncentracijai, kuri atitiks sveikatai nekenkiančią normą, jo efektyvumas bus per mažas, kad efektyviai deaktyvuotų virusus. Esant didelei koncentracijai specialiame reaktoriuje yra tikimybė, kad esant gedimui ar blogai eksploatacijai, ozonas pateks į klasę, o tai yra neleistina.

Viena iš priemonių, kuri galėtų būti dalinai veiksminga, tai kelių kilnojamų oro valymo įrenginių, išdėstymas klasės kampuose, ir jų naudojimas kartu su ventiliavimu per langus pertraukų metu. Tokiu atveju per langus patektų sąlyginai švaresnis oras, o šie įrenginiai užtikrintų oro cirkuliaciją ir papildomą oro valymą nuo dalelių, tame tarpe ir virusų. 

Šaltinis – KTU 

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2023-10-03 10:11
Planuojama, kad 2024 m. pradžioje Lietuvoje pradės veikti šiuo metu testuojama Nuotekų tvarkymo informacijos sistema, leisianti užtikrinti, kad į aplinką nepatektų nevalytos nuotekos. Taip pat sumažės administracinė našta nuotekų tvarkytojams ir jų veiklą prižiūrinčioms institucijoms.
nuotrauka
2023-09-28 11:53
Rengiantis Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. vasarį, Telšiuose ir Alytuje pradėti montuoti vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai. Jie padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį ...
nuotrauka
2023-09-27 11:17
Nuo rugsėjo 23 d. įsigaliojo Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai, atveriantys galimybes statyti aukštesnius nei 5 aukštų visuomeninius pastatus, naudojant iš medienos ir organinių medžiagų pagamintus statybos produktus. Iki šiol maksimalus tokių pastatų aukštis negalėjo viršyti 5 auk...
nuotrauka
2023-09-26 12:09
Šildymo sezono metu kiekvienais metais padaugėja patalpose kylančių gaisrų, kurie pridaro didelių nuostolių. Kaip pažymi pranešime cituojamas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas, dažniausia gais...
nuotrauka
2023-09-25 07:16
Dviejų Vilniaus mokyklų moksleiviai naujuosius mokslo metus pradeda sportuodami moderniai apšviestose sporto salėse. LEDVANCE apšvietimas įrengtas Taikos progimnazijos ir Fabijoniškių gimnazijos sporto salėse.
nuotrauka
2023-09-20 14:03
AB Vilniaus šilumos tinklų valdomoje Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 trečiadienį surengtos funkcinės civilinės saugos pratybos, kurių tikslas – stiprinti pasirengimo lygį ir įvertinti bendrovės ekstremaliųjų situacijų valdymo plano ir operacijų centro veiksmingumą, tobulinti reagavimo pro...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-09-07 07:38
Turto bankas pasirašė sutartį dėl 41 valstybės biurų pastato inžinerinių sistemų automatizavimo. Skaičiuojama, kad ši priemonė kasmet leis sutaupyti ne mažiau nei 10–13 proc. elektros ir šilumos energijos, o investicijos atsipirks vos per trejus metus.
nuotrauka
2023-08-22 15:21
Tikriausiai net nereikia pasakoti, kaip svarbu namuose užtikrinti malonią šilumą – šiam tikslui dažniausiai pasitelkiami šildymo katilai. Nusprendus tokią įrangą naudoti savo namuose, reikės susipažinti su skirtingais katilų tipais. Kaip ir galima tikėtis, kiekvienas iš jų turi tiek trūkumų, tiek ir...
nuotrauka
2023-06-29 07:26
Išmaniųjų statybų ir tvarumo idėjos jau neatsiejamos nuo reikalavimų šiuolaikiniams ir ateities pastatams, todėl jos tvirtai įkėlė koją ir į vonios kambarį. Santechninės įrangos kompanija „LAUFEN“ šiemet pristatė naujas vonios kambario kolekcijas, kurios atspindi ne tik 130 veiklos metų patirtį, nep...
nuotrauka
2023-06-16 07:15
Belgijos kompanija „Ideal Standard“ rinkai pasiūlė dušo sistemų kolekciją ALU+, kuri atliepia karščiausias rinkos tendencijas – yra estetiška, taupi ir tvari. ALU+ kolekcija skirta šiuolaikiniam vonios kambariui: turi integruotą daiktų laikymo sistemą, modelius galima rinktis iš kelių modernių spalv...
nuotrauka
2023-06-06 07:17
Vienas iš esminių efektyvaus nuotekų tvarkymo dalykų – siurblinės. Jos turi būti parinktos pagal konkrečius poreikius ir atitikti aplinkosaugos standartus. Naujos kartos „Innovative Water Systems“ (IWS) siurblinės yra sandarios, atsparios smūgiams, todėl patikimos ir patogios montuoti.
nuotrauka
2023-05-24 08:00
Perjungimo vožtuvai gali būti naudojami šildymo terpės srautui perjungti tarp dviejų šilumos šaltinių arba imtuvų. Jie gerai veikia, pavyzdžiui, sistemose su šilumos siurbliais.
nuotrauka
2023-05-05 07:00
„Geberit FlowFit“ – tai inovatyvi vamzdynų sistema, skirta tiekti geriamąjį vandenį, tačiau ji gali būti naudojama ne tik atliekant įprastą funkciją – šildant vandenį, bet šaldyti, ar suspausti orą. Sistema sukurta siekiant išvengti montavimo klaidų, kasdien pasitaikančių statybvietėse, ir iš esmės ...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-18 07:45
Neseniai užbaigti apšvietimo sistemų įrengimo darbai dviejuose sporto paskirties objektuose – Kauno lengvosios atletikos manieže ir Vilniaus padelio teniso kortuose. Apšvietimo sprendinius jiems tiekė LEDVANCE, vienas iš didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje.
nuotrauka
2023-04-13 08:28
Energetikos ministerija primena, kad verslo įmonės dar gali kreiptis paramos diegiant aplinkai draugiškas, naujesnes ir mažiau energijos vartojančias technologijas.
nuotrauka
2023-04-12 07:33
Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.
nuotrauka
2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos