2024 balandžio 30 d. antradienis, 6:31
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkas apie šalies mokyklų oro kokybę: pandemijos akivaizdoje laukia nauji ir seni iššūkiai

2020-08-20 11:46
Rugsėjo mėnesį moksleiviai grįžta į mokyklas, tačiau šis grįžimas bus ne toks, kaip kiekvienais metais. SARS-COV-2 viruso plitimas įveda nemažai apribojimų, siekiant minimizuoti viruso sklidimo tarp moksleivių riziką. Apie virusų plitimą, oro užterštumą mokyklose ir priemones šioms rizikoms valdyti kalbame su KTU Aplinkosaugos technologijos katedros profesoriumi Dainiumi Martuzevičiumi.
nuotrauka
Prof. Dainius Martuzevičius. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Kokie nauji iššūkiai laukia mokyklų COVID-19 pandemijos atveju, siekiant riboti viruso plitimą?

Iššūkiai yra ir nauji, ir besikartojantys kasmet. Kiekvienais metais pabrėžiame oro kokybės gerinimo mokyklose klausimą, tačiau sistemiškai jis nėra sprendžiamas.

Dažnai po vasaros mokyklos moksleivius pasitinka suremontuotomis patalpomis, pakeista grindų danga, naujais langais ir kitais akiai patraukliais atnaujinimais. Problema, kad šviežiai įdiegtos statybinės medžiagos dar intensyviai garina tirpiklius ir kitas lakias sudedamąsias dalis, šios medžiagos reaguoja su kitais oro komponentais (kad ir ozonu), sudarydamos naujas potencialiai pavojingas medžiagas, o moksleiviai jas įvėpia. 

Nauji ir sandarūs langai mažina šalčio skverbimąsi, bet sumažina oro apykaitą, todėl šių cheminių medžiagų veikimas dar stipresnis. Iškvėptas CO2 taip pat kaupiasi ore. Tyrimais įrodyta, kad jis mažina moksleivių dėmesingumą ir žinių įsisavinimą. Šias problemas galėtų spręsti efektyvios ventiliacijos sistemos ir remonto darbų planavimas vasaros pradžiai bei mažos teršalų emisijos statybinių produktų naudojimas, tačiau nei vienas iš šių komponentų sistemingai nenaudojamas mokyklose.

Viruso plitimas yra dar kitokio pobūdžio veiksnys, kurio suvaldymas yra labai sudėtingas. Matome, kad atėjus gripo sezonui, klasėse pernaša vyksta labai efektyviai. Tai tikėtina ir SARS-COV-2 viruso atveju.

Koks kelias viruso pernešimui yra labiausiai tikėtinas?

Pagrindiniai viruso pernešimo būdai yra trys – oro lašelinis būdas, kai sergantysis iščiaudi ar iškosėja virusą seilių lašelyje ir šis lašelis tiesiogiai įkvepiamas aplink esančių iki 2 m atstumu. Antrasis – nuo paviršių, kai šie viruso turintys lašeliai patenka ant paviršių, kurie yra vėliau liečiami rankomis ir tomis pačiomis rankomis yra liečiami kvėpavimo organai. 

Trečiasis – aerozolinis būdas, kuris tik dabar Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pripažintas kaip veiksmingas pernašos būdas patalpose, kur garuojant didiesiems seilių lašeliams, jie sumažėja iki kelių mikrometrų ir tokiu būdu gali sklisti didesnius atstumus ir net tarp patalpų. Į šį plitimo būdą laišku PSO atkreipė 236 pasaulio mokslininkai, besidarbuojantys oro užterštumo patalpose srityje, taip pat ir aš.

Klasėse tikėtini visi būdai, kadangi tai yra pakankamai kompaktiškos erdvės su sąlyginai dideliu žmonių tankiu, kurie būna vienoje vietoje ilgą laiką. Šios erdvės dažniausiai nėra pakankamai vėdinamos, o tai yra viena iš pagrindinių sąlygų viruso plitimui aerozoliniu būdu.

Kiek reikia vėdinti klases, kad sumažinti viruso pernešimo galimybę?

Klasių ventiliavimas yra gerai reglamentuotas tiek teisės aktais (Higienos norma), tiek įvairių asociacijų parengtais techniniais reglamentais. Šie reikalavimai mokykloms žinomi. Problemos yra dvi – apie 95% Lietuvos mokyklų įrengtos pasikliaujant natūralia ventiliacija. Tai yra paties mažiausio efektyvumo inžinerinis sprendimas, dažnai negalintis užtikrinti reikalingo oro apykaitos intensyvumo. 

Antra problema, kad esami reikalavimai ventiliacijai yra pagrįsti COpašalinimo tikslu. Kaip minėta, COyra iškvepiama medžiaga, kurios didelė koncentracija gali mažinti moksleivių gebėjimą mokytis, bet tokiomis koncentracijomis ji nėra toksiška. Virusas šiuo atveju elgiasi visai kitaip, nei COar kiti teršalai. Sisteminių mokslinių duomenų ir techninių rekomendacijų apie viruso sklidimo valdymą ventiliuojant dar trūksta. Galime iliustruoti pavyzdžiu.

Gyvenamosiose patalpose ventiliacijos intensyvumas (patalpos tūrio oro kiekio pasikeitimas per valandą) turėtų svyruoti ribose tarp 0.5 ir 1 kartų. Mokyklose šis kiekis turėtų būti ne mažesnis, nei 3,5 karto. Tuo tarpu ligoninėse rekomenduojamas 12 kartų oro apykaitos intensyvumas. Ar turime iš mokyklų daryti ligonines? Į šį klausimą atsakymo kol kas nėra.

Priverstinė ventiliacija su šilumos atgavimu (rekuperacija) yra standartinė praktika visose šiaurės šalyse. Didelių centralizuotų ventiliavimo įrenginių pagalba apvalytas ir sušildytas oras efektyviai pučiamas į patalpas, užtikrinant maksimalų komfortą moksleiviams. Lietuvoje atnaujinant mokyklas ir statant naujas tai turi būti būtina praktika.

Kitas efektyvus ventiliavimo būdas – decentralizuotų ventiliavimo įrenginių diegimas atskirose klasėse. Nors šis būdas technologiškai lengviau įgyvendinamas esamuose pastatuose, jis yra brangesnis, be to turi trūkumą: tarkime, jei vidutinės klasės tūris yra apie 200 m3, tai reikalingas tokio įrenginio pajėgumas turėtų siekti bent 1000 kub. m/h, o tai yra dideli įrenginiai, reikalaujantys pakankamai brangios eksploatacijos ir triukšmingi. 

Tad kokios viruso stabdymo priemonės yra efektyviausios?

Mokyklos turi vadovautis visomis rekomendacijomis apie atstumų tarp moksleivių laikymąsi, klasių valymą ir ventiliavimą tarp pamokų, maitinimą ir pan. Tai jau turėtų duoti gerą rezultatą ne tik SARS-COV-2 viruso atveju, bet ir kitų sezoninių virusų plitimo atveju. Nesant priverstinės ventiliacijos galimybei, ventiliacija plačiai atveriant langus pertraukų metu yra geriausias sprendimas iš blogiausių. Šiuo atveju prileidžiama teršalų iš išorės (ypač mokyklose prie gatvių tai reikia daryti atsakingai), bet viruso pašalinimas yra svarbiau.

Ar rūpestingi tėveliai turi investuoti (nes mokyklos tokių lėšų neatras) į priverstinio vėdinimo įrangą ir oro valymo įrangą kiekvienoje klasėje? Tai niekuomet nepakenks vien jau efektyvaus cheminių medžiagų pašalinimo požiūriu, ir moksleivių mokymosi aplinkos pagerinimo požiūriu. Tačiau viruso šalinimui šios sistemos gali neduoti norimo rezultato.

Pasigirsta siūlymų naudoti ozonatorius mokyklų oro valymui. Šią priemonę reikia naudoti itin atsargiai. Nors ozonas yra žinomas kaip virusus deaktyvuojantis reagentas, tačiau jis yra pavojingas sveikatai, ypač moksleivių. 

Esant mažai koncentracijai, kuri atitiks sveikatai nekenkiančią normą, jo efektyvumas bus per mažas, kad efektyviai deaktyvuotų virusus. Esant didelei koncentracijai specialiame reaktoriuje yra tikimybė, kad esant gedimui ar blogai eksploatacijai, ozonas pateks į klasę, o tai yra neleistina.

Viena iš priemonių, kuri galėtų būti dalinai veiksminga, tai kelių kilnojamų oro valymo įrenginių, išdėstymas klasės kampuose, ir jų naudojimas kartu su ventiliavimu per langus pertraukų metu. Tokiu atveju per langus patektų sąlyginai švaresnis oras, o šie įrenginiai užtikrintų oro cirkuliaciją ir papildomą oro valymą nuo dalelių, tame tarpe ir virusų. 

Šaltinis – KTU 

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...