2025 sausio 19 d. sekmadienis, 6:20
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkas: saulės kolektoriai – neišnaudojama daugiabučių renovacijos galimybė

2016-04-28 11:04
Lietuvoje šiuo metu renovuota daugiau nei 350 daugiabučių, tačiau tik apie 5 proc. jų gyventojų pasinaudojo galimybe ant stogo įsirengti saulės kolektorius. Toks sprendimas metines išlaidas karšto vandens ruošimui sumažina apie 40-60 proc., o šiltuoju metu – net iki 90 proc.
nuotrauka
Saulės kolektoriai ant daugiabučio stogo. KTU archyvo nuotr.


Minimos įmonės
LAAIF (Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas),

Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) mokslininkas Rokas Valančius teigia, kad lietuviams vis dar trūksta informacijos apie atsinaujinančius energijos šaltinius, o mitą, kad Lietuvoje atsinaujinančiai energetikai yra nepalankus klimatas, paneigia rytų Vokietijos pavyzdžiu, kurioje daugumą stogų jau dengia saulės kolektoriai.  Apie galimybes įrengti saulės kolektorius daugiabučiuose rašoma KTU pranešime spaudai.

Veiksmingesni – plokštieji saulės kolektoriai

 Saulės kolektorių pritaikymą vykdant daugiabučių namų renovaciją tyręs specialistas teigia, jog, norint sutaupyti karšto vandens išlaidas pasitelkiant Saulę, reikia žinoti kelis esminius punktus. Pirmiausia siūloma naudoti plokščiuosius saulės kolektorius, kurie yra pigesni, pasižymi ilgesniu tarnavimo laiku ir didesniu atsparumu aplinkos poveikiui nei vakuuminiai kolektoriai.

„Nors vakuuminiai kolektoriai turi privalumų, tokių, kaip mažesni šiluminiai nuostoliai, pasiekiamos aukštesnės darbinės temperatūros, tačiau atlikti tyrimai Lietuvoje parodė, kad sistemos su vakuuminiais saulės kolektoriais pagamina tokį patį arba net mažesnį energijos kiekį iš vieno kvadratinio metro bendrojo paviršiaus ploto per metus“, – atliktų tyrimų rezultatais dalijosi R. Valančius (KTU archyvo nuotr. žemiau, dešinėje).

Dažniausia ir didžiausia daroma klaida renovuojant daugiabučių namus – prastas investicinis projektas. Pasak KTU mokslininko, gyventojai, norintys įsidiegti alternatyvius energijos šaltinius, turėtų kelti papildomus reikalavimus investicinių planų rengėjams.

Investicinio projekto rengėjas turėtų turėti patirties ir specializuotą įrangą  (kompiuterines programas, – red. past.) tokių sistemų modeliavimui („T*Sol“, „Polysun“ ar kt.). Iš pateiktų modeliavimo rezultatų užsakovai galėtų pasirinkti jiems labiausiai tinkamą variantą. Taip pat reikia iš anksto numatyti patalpas akumuliacinėms talpoms įrengti, įvertinti esamą stogo plotą bei jo konstrukciją.

Atsipirkimo laikas – 10 metų

Nors požiūris į saulės energetiką kasmet gerėja ir gyventojai vis daugiau žino apie saulės kolektorių sistemas bei jų teikiamą naudą, dažną sustabdo santykinai didelė šių sistemų kaina ir atsipirkimo laikas.

„Vidutinis saulės kolektorių atsipirkimo laikas renovuotame daugiabutyje yra apie 10 metų, nevertinant valstybės paramos, tačiau jis priklauso nuo daugelio faktorių – įrengtos sistemos tipo, centralizuotai tiekiamos šilumos kainos, tinkamos sistemos eksploatacijos“, – teigė R. Valančius.

Tyrimais atliktais Lietuvoje nustatyta, kad vidutinė šeima gyvenanti nerenovuotame daugiabutyje suvartoja 2,5 kub. metrus karšto vandens per mėnesį. Norint padengti apie 50 proc. karšto vandens poreikio per metus reikėtų kiekvienam butui įrengti 1,8 kv. m efektyvaus paviršiaus ploto saulės kolektorių ir 90 litrų akumuliacinę talpą.

Investicijos į tokią sistemą būtų apie 380 eurų/kv. metrui, nevertinant projektavimo darbų. Įvertinus galimą valstybės paramą tokia sistema atsipirktų vidutiniškai per 6-7 metus. Dauguma atvejų renkantis kokybiškus vakuuminius saulės kolektorius sistema būtų brangesnė ir atsipirkimo laikas 2-3 metais ilgesnis.

Taip pat specialistas teigia, kad nemažai gyventojų jau žino apie 35 proc. valstybės paramą daugiabučių namų renovacijai, tačiau labai trūksta informacijos ir paramos sistemos individualių namų gyventojams, norintiems įsidiegti alternatyvius energijos šaltinius. Kitą vertus, paramos sistema (iki 30 proc.) per Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondą veikia jau keletą metų, o kasmet paskirta pinigų sumą yra išdalinama per keletą dienų. Šias metais paraiškas paramai gauti ruošiamasi priimti nuo gegužės 3 d.

„Saulės kolektorių ir kitų atsinaujinančių energijos šaltinių įdiegimas individualiuose namuose yra gerokai paprastesnis nei daugiabučiuose namuose, tačiau atsipirkimo laikas dažniausiai ilgesnis. Statantis naują namą arba renovuojant seną reikėtų pagalvoti apie visus atsinaujinančios energijos rūšis (saulės kolektorius, saulės baterijas, šilumos siurblius ar kt.) Jeigu nėra galimybės šių sistemų įsirengti iš karto, vertėtų pagalvoti apie galimybę tai padaryti vėliau – pavyzdžiui pagrindinį stogo šlaitą orientuoti į pietų pusę, katilinėje numatyti vietą akumuliacinei talpai“, – patarimus dalija KTU Statybos ir architektūros mokslininkas R. Valančius.


Saulės kolektoriai ant daugiabučio stogo. KTU archyvo nuotr.

Būtina rinktis kokybiškus įrenginius

Vienas iš svarbiausių etapų įrenginėjant saulės kolektorių sistemą – komponentų pasirinkimas. Mokslininkas pripažįsta, kad žmones dažnai nusivilia atsinaujinančių energijos šaltinių teikiama nauda būtent todėl, kad neteisingai pasirenka įranga ar jos tiekėją.

„Visi žmonės linkę taupyti, tačiau dažnai sutaupoma perkant brangesnę, bet kokybišką įrangą. Jeigu nusipirksite nepatikimo gamintojo įrangą, kuri suges po trijų metų eksploatacijos – suprantama, kad šios sistemos įrengimas jums neatsipirks“, – teigia R. Valančius ir rekomenduoja rinktis pasaulyje jau žinomų įmonių produkciją, kuriai suteikiamos ilgalaikės gamintojo, o ne pardavėjo garantijos.

Atliekant daugiabučio renovaciją produkcijos kokybė yra itin svarbi – kuo didesnis projektas, tuo greičiau jis atsiperka, tad geriau investuoti daugiau pinigų, tačiau rezultatais džiaugtis dar ilgai po sistemos įrengimo.

Mokslininkas skatina gyventojus ir organizacijas aktyviai domėtis valstybės ir Europos sąjungos skiriamomis kompensacijomis ir rinktis tokius projekto rengėjus, kurie užtikrintų kokybiškų produktų, teisingų sprendinių parinkimą ir be abejo investicijų atsipirkimą.
Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2025-01-17 09:15
Energetikos ministerija informuoja, kad šių metų pirmąjį ketvirtį planuojamas naujas kvietimas norintiems gauti kompensaciją įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginius namuose. Naujajame kvietime, kurį preliminariai planuojama skelbti kovo mėnesį, dotacijoms numatyta 15 mln. eurų. Šįkart dotaci...
nuotrauka
2025-01-16 08:09
Konkursas „Lietuvos metų gaminys 2024“ Mašinų ir prietaisų pramonės grupėje tapo reikšmingas įmonės „Kalvis“ istorijai. Auksu įvertintas naujasis įmonės gaminys – 500 kW galios granulėmis kūrenamas katilas K500MG – pelnytai tapo dėmesio centru. Apdovanojimas įvertina ne tik įmonės techninę kompetenc...
nuotrauka
2025-01-03 17:23
Antrus metus iš eilės Vilnių drebina daugiabučių sprogimai. Pernai Viršuliškių mikrorajone dėl sprogimo ir kilusio gaisro žuvo du žmonės, o gyventojams grįžti į savo namus prireikė beveik metų. Šiandien sprogimas sudrebino Naujininkų mikrorajone esantį daugiabutį, kurio gyventojai evakuoti, o prieža...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-23 09:42
Artėjant didžiosioms metų šventėms daugiabučių priežiūrą užsiimantys specialistai ragina pagalvoti ne tik apie namų puošimą ir dovanas, bet ir apie priešgaisrinę saugą namuose. Kokios dažniausiai pasitaikančios gaisrų namuose priežastys ir kaip jų išvengti, pasakoja daugiabučių administravimo ir pri...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-10 09:25
Energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis" atkreipia klientų dėmesį – jei fiksavote elektros energijos tiekimo kainą prieš maždaug metus – gali būti, kad jums artėja kainos fiksavimo pabaiga, o tai reiškia – metas pasirinkti jums palankiausią elektros energijos tiekimo planą. „Ignitis" privačių klient...
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-12-03 12:35
Šildymo sezonas jau įsibėgėjo visoje Lietuvoje, atnešdamas ne tik šilumą į namus, bet ir naujus iššūkius bei rizikas. Dauguma gyventojų kliaujasi patogiu centriniu šildymu, tačiau nemaža dalis namų ūkių yra šildomi alternatyviais būdais – dujomis, kietuoju kuru, elektra. Todėl šildymo sezono metu pa...
nuotrauka
2024-10-24 16:01
Išmaniuosiuose namuose patogumas ir efektyvumas yra svarbiausi prioritetai. Naudojant JUNG KNX sistemą ir įvairius jai skirtus valdiklius, palaikyti komfortišką temperatūrą namuose yra paprasta. Toks patalpų temperatūros valdiklis kaip JUNG F 50 pranoksta paprasto termostato galimybes, nes siūlo dau...
nuotrauka
2024-10-17 10:58
Trumpėjant dienoms, natūralios šviesos trūksta vis labiau. Geras apšvietimas namuose tampa ypač svarbus. JUNG KNX išmaniųjų namų sistema gali padėti sukurti jaukesnį ir natūraliai šviesai artimesnį apšvietimą, tiksliai pritaikytą prie metų laiko ir individualių namų ūkių poreikių. Šiame straipsnyje ...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-10-10 07:52
AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradeda eksploatuoti naują įrenginį – absorbcinį šilumos siurblį, kuris yra galingiausias Baltijos regione. Šis įrenginys padidins biokuro katilo efektyvumą daugiau nei 13 proc., o tai vilniečiams per metus sutaupys apie 1,36 mln. eurų. Technologijos tiekėjo ir gene...
nuotrauka
2024-10-07 15:27
Būsto saugumas ir patogumas dažnai priklauso net ir nuo tokių smulkių detalių kaip elektros kištukiniai lizdai. Elektros inžinierius atskleidžia, kaip neapsirikti ir išsirinkti tinkamiausio tipo bei galios kištukinius lizdus su USB jungtimi virtuvei, darbo ar miegamojo kambariui.
nuotrauka
2024-10-02 16:37
Paskelbti kvietimai teikti paraiškas valstybės kompensacijoms už gyventojų keičiamus neefektyvius, biomasę ar iškastinį kurą naudojančius katilus. Energetikos ministerijos inicijuota 8,5 mln. eurų paramos priemonė padės individualių namų gyventojams įsigyti efektyvesnius šildymo įrenginius, gerinti ...
nuotrauka
2024-09-12 09:32
Geras vėdinimas vonios kambaryje yra būtinas norint palaikyti optimalią temperatūrą, oro kokybę ir apsaugoti nuo pelėsio susidarymo. Naudojant pažangius JUNG sprendimus, ventiliacija vonioje ir klimatas yra valdomi automatiškai, tad nebereikia kaskart prisiminti rankiniu būdu įjungti ventiliatorių a...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-09-04 07:45
Kauno oro uoste šiemet buvo sumontuoti įmonės TECHNOGAJA naujos kartos vėdinimo sistemų filtrai. Tai daugiau nei 50 oro filtrų, įrengtų keleivių terminale, oro uosto administracinėse patalpose ir gaisrinės tarnybos patalpose. Kauno oro uosto specialistai teigia, kad pirmieji eksploatavimo mėnesiai j...
nuotrauka
2024-09-03 16:17
Prasidėjus kalendoriniam rudeniui Vilniaus miesto gyventojai jau gali kreiptis dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavimo. Kreipiantis nuo rugsėjo 1 d. iki šildymo sezono pabaigos, kompensacija yra skiriama visam šildymo sezonui. Norint gauti kompensacijas 2024-2025 metų šildymo sezonui, prašymą...
nuotrauka
2024-09-02 09:46
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šį kartą Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatytas didžiausias finansavimas iki šiol – net 2...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos