2024 spalio 12 d. šeštadienis, 23:01
Reklama  |  facebook

Ką galima daryti, jei prieš jūsų langus staiga iškilo kitas pastatas?

2015-12-11 06:00
nuotrauka
Juozas VAŠKEVIČIUS, Lietuvos architektų rūmų pirmininkas


Visiškai suprantu gyventojų rūpestį: pirkdami butus jie gauna iš investuotojų pažadą, jog plėtra aplink nebus vykdoma. Bus parkas. O po kiek laiko prieš langus išdygsta gyvenamieji namai – tai yra tipinis nesąžiningo investuotojo elgesio pavyzdys.

Civilizuotose Europos šalyse tam ir yra daromi detalieji kvartalų planai – tai yra urbanistinis planavimas. Pas mus šiandien tai išnaikinta kaip sąvoka ir kaip procesas.

Jeigu kvartale yra urbanistinis planas, kuriame išspręsti tiek funkciniai, tiek aukštingumo, tiek susisiekimo klausimai, tokio rajono gyventojas yra apsaugotas nuo nežinomybės, kaip gi vystysis jo gyvenamoji aplinka. Jis apsaugotas praktiškai vienos kartos laikotarpiui, kokiems 50 metų.

Žmogus žino, kad jei situacija ir keisis, tai keisis pagal planą.

Tokiu atveju gali prognozuoti savo gyvenamąją aplinką ir kitus procesus. Taip pat šis kelias leidžia subalansuoti visų interesus.

Investuotojas savo ruožtu iš karto žino, kokių lūkesčių jis gali turėti, ką jis ten gali pasistatyti. Gyventojai žino, kad prieš jų valią šalia neatsiras koks nors pastatas, kuris neigiamai paveiks jų turimo nekilnojamojo turto vertę.

Lietuvoje kol kas į tai žiūrima labai liberaliai. Verslininkai mano, jog savo sklypą turi išnaudoti maksimaliai. Jie retai galvoja apie miestą, visuomenės poreikius.

Gyventojams patarčiau tiesiog domėtis, koks yra planas rajono, kuriame jie gyvena. Ir tikėtis, kad verslininkai jo nepakeis.

Jei jau norės keisti – vis tiek būtinos viešinimo procedūros. Jų metu turi būti daugiau mažiau suderinti ir NT vystytojų, ir gyventojų interesai.

Žinoma, yra dvi medalio pusės. Jei gyventojai nusipirkę butą pareiškia: geriau, kad čia aplink išvis niekas nevyktų – mieste taip negali būti. Mes dar vis nemokame gyventi miestuose.

Beje, galime kalbėti ne tik apie vaizdo užstatymą: infrastruktūros keitimas, kai, pavyzdžiui, išnyksta visuomeninės paskirties pastatas ir šalia atsiranda komercinės, pramoninės paskirties objektas – tokie pokyčiai taip pat pablogina žmogaus gyvenimo kokybę.

Mes dažnai matome, kai teritorijų planavimo dokumentuose yra teritorijų, numatytų infrastruktūrai ar visuomeninėms reikmėms, tačiau jos labai greitai tampa komecinės arba gyvenamosios paskirties teritorijomis. O kas pas mus šiandien gali ginti viešąjį interesą? Labai ribotas subjektų skaičius.

Ką daryti gyventojams? Visų pirma – domėtis, pasidomėjus – viešinti, tada – aktyviau dalyvauti priimant sprendimus.

Kadangi planavimas mūsų šalyje taip nuvertintas ir nustumtas į šalį, jis prarandą pačią savo funkciją. Visų pirma planuotojai negali deramai vystyti miestų, o gyventojai – prognozuoti savo gyvenamosios aplinkos.

Koks šioje srityje architekto vaidmuo? Pripažinkime – sklypo paskirties pakeitimas be architekto dažniausiai netgi neįmanomas. Kad ją pasikeistų pats užsakovas – labai reti atvejai.

Taigi paties architektų „cecho“ problema: rinkoje architektų daug, jie stengiasi gauti kuo daugiau darbo, vyksta įtempta konkurencinė kova. Todėl, atvirai pasakius, šiandien architektai dažniau pataikauja privatiems interesams, nei atsižvelgia į visuomeninius poreikius.

Galima pavadinti, jog tai etikos, ar architekto vidinio požiūrio į visuomenę, į aplinką, dalykas.

Šiandien matome, jog paprastai architektai pagal užsakovo pageidavimą projektuoja maksimaliais parametrais. Be aukštingumo, tankumo parametrų turi būti dar ir kompozicija. Retas architektas imasi tos sunkios misijos: užsakovui įrodyti, jog ne verslas svarbiausia, jog su mažesniais kvadratais, tačiau geriau suplanuotu pastatu galima sukurti kokybiškesnį galutinį produktą. Daugelis architektų tuo neužsiima – tiesiog daro pagal maksimalius parametrus.

Pasaulyje įprasta, jog stambūs projektai sulaukia kokybinio įvertinimo. Už tai paprastai atsakingi vyriausieji miesto architektai. Jie gali pasakyti, jog maksimalių parametrų namai jau pažeidžia viešąjį interesą. Žinoma, čia įsijungia ir skonio dalykai: gražu–negražu.

Todėl kuriamos tarybos. Į jas įeina architektai, specialistai, paveldosaugininkai. Tokios tarybos gali vertinti projektus, tuomet jau viena bendra nuomonė subalansuojama iš kelių: ekspertų, gamtosaugininkų, paveldosaugininkų, atsiranda daugiau objektyvumo. Ekspertinis vertinimas pasaulyje jau yra plačiai paplitęs – dažnai kreipiamasi į šias tarybas.

Tokį mechanizmą Lietuvoje irgi bandoma įvesti: ne visi miestų vyriausieji architektai tuo naudojasi, tačiau bent jau Vilniuje, Kaune yra atvejų, kai projektai tarybos pritarimo negauna.

Kokią galią turi tarybos žodis? Tai rekomendacinis pasiūlymas. Tarsi patvirtinimas, kad tokiam projektui visuomenė nepritaria.

Kol kas tokiomis tarybomis kai kurie miestai naudojasi, kai kurie – ne. Kai kur tarybas sudaro savivaldybių įmonių nariai, kitur jos įstegiamos profesiniu pagrindu. Kol kas dar tik ruošiama įstatyminė bazė tokių tarybų sukūrimui.

Vyksta intensyvios diskusijos: ar tarybos sprendimai turėtų būti privalomojo pobūdžio? Dažniausiai ir pasaulio praktikoje tų tarybų sprendimai yra rekomendacinio pobūdžio. Tačiau remiantis demokratiniu principu į juos visuomet atsižvelgiama. Nes savivalda yra renkamas darinys ir jei ji nekreiptų dėmesio į tarybos rekomendacijas, tai būtų pavyzdys, kad renkama valdžia nekreipia dėmesio į žmones, piliečius, tuos, kuriems jie tiesiogiai turi dirbti.

Todėl pasaulyje šių tarybų pasiūlymai priimami kaip būtinybė. Ir toks mechanizmas puikiai veikia. Mūsų šalyje dar nesuvokta, kaip šiuo „įrankiu“ naudotis. Prie mūsų miestų savivaldybių tokios tarybos veikia dvišalių sutarčių pagrindu.

Tačiau pamažu pastebime, kaip į šiuos pastatus įsitraukia bendruomenės – pažvelkite: Užupio bendruomenė, Žvėryno bendruomenė (aktyviai kovoja prieš jų netenkinančių statinių projektus, – red. past.)

Ekspertų taryboms netrukus bus suteiktas dar vienas įrankis – mechanizmas, kuris gali užtikrinti visuomenės dalyvavimą, projektavimo viešinimas.

Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-10-11 17:12
Nors nuotolinio darbo galimybė suteikia darbuotojams daugiau lankstumo, tačiau kartu darbdaviui kelia papildomų iššūkių, susijusių su tinkamo darbo organizavimo ir reguliavimo užtikrinimu. Teisininkė aptaria galimas teisinės rizikas, kurias sukelia neapibrėžta nuotolinio darbo tvarka, ir pataria, ka...
nuotrauka
2024-10-10 13:32
Nekilnojamojo turto (NT) rinkoje įsitvirtinęs pastatų sertifikavimas pagal tvarumo standartus jau seniai tapo nusistovėjusia praktika. Vis dėlto ir šioje srityje yra pokyčių – reikalavimai atitikti tarptautinius tvarumo standartus vis dažniau keliami ne tik pastatams, bet ir pačioms NT srityje veiki...
nuotrauka
2024-10-09 14:52
Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos parengtiems Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo (NKPAĮ) pakeitimams. Įstatymo projektas bus teikiamas Seimui. Apie esminius kultūros paveldo apsaugos pokyčius pasakoja kultūros viceministras Rimantas Mikaitis.
nuotrauka
2024-10-09 14:20
Europos Centriniam Bankui (ECB) rugsėjo mėn. antrą kartą sumažinus pagrindines palūkanų normas ir rinkoms tikintis tolesnio EURIBOR mažėjimo, sparčiau mažėja naujo gyventojų ir įmonių naujų paskolų palūkanų normos, vis labiau atsigauna kreditavimas. Naujų terminuotųjų indėlių palūkanų normos toliau ...
nuotrauka
2024-10-02 15:03
Asmenys, imantys būsto paskolą, didžiausią dėmesį įprastai skiria palūkanų dydžiui ir jų sumai, tačiau dažnai neįvertina papildomų išlaidų, susijusių su nekilnojamojo turto įsigijimu. Kokios šios išlaidos yra ar galėtų būti, nežino net penktadalis Lietuvos gyventojų, daugiausia – jaunesni žmonės ir ...
nuotrauka
2024-09-26 14:49
Lietuvos mažos ir vidutinės įmonės turi galimybę gauti itin palankų finansavimą, siūlomą Europos investicijų banko (EIB). Bendradarbiaudamas su „Luminor" banku, Baltijos šalių verslams EIB skiria net 332 mln. eurų, kurie padės įmonėms augti, diegti inovacijas ir įgyvendinti tvarumo projektus. Nors š...
nuotrauka
2024-09-25 16:38
Šiuo metu Aplinkos ministerija yra paskelbusi Žemės įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį valstybinę žemę numatoma perduoti valdyti savivaldybėms kaimo vietovėse. Valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose savivaldybėms jau yra perduota nuo 2024 m. sausio 1 d. pagal anksčiau atliktus Žemės įstatymo...
nuotrauka
2024-09-23 08:02
Profesinę statybininkų šventę pasitikome naujų verslo ir geopolitinių realijų akistatoje. Visi mes, statybų industrijos dalyviai, susiduriame su naujais iššūkiais. Projektai tampa vis sudėtingesni, terminai – trumpesni, o kylantys kokybės reikalavimai ir visapusiškas tvarumo poreikis verčia ieškoti ...
nuotrauka
2024-09-18 15:05
Vakar Lietuvos ir pasaulio viešąją erdvę apskriejo žinia, jog nuo šiol JAV veikianti bendrovė „Amazon“ nutrauks mišraus darbo politiką ir lieps savo darbuotojams biure darbuotis penkias dienas per savaitę. Ar tai reiškia, kad kai kurių ekspertų prognozuota nuotolinių ir hibridinių darbo modelių eros...
nuotrauka
2024-09-13 08:25
Per pastaruosius metus statybos sektoriuje matome ženklius pasiekimus, susijusius su skaitmenizacija ir technologijų pažanga. Pirmiausia, vis didesnis dėmesys skiriamas darbui 3D erdvėje – tiek projektavimo, tiek statybų valdymo srityje.
nuotrauka
2024-09-07 08:00
Statybininkų diena yra puiki proga pažvelgti į statybos sektoriaus pasiekimus ir iššūkius, su kuriais susiduriame.
nuotrauka
2024-09-06 07:06
Per paskutinius penkerius metus pastebime tendenciją, kad į statybos sektorių ateina daugiau specialistų, kurių kompiuterinis raštingumas yra aukštesnis.
nuotrauka
2024-09-05 16:59
Darbo sutartis – tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį, būdamas pavaldus darbdaviui, darbuotojas įsipareigoja jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį.
nuotrauka
2024-09-05 11:21
Kas yra EURIBOR ir kodėl jis kinta – būtent į tokį klausimą negali atsakyti 22 proc. Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį atlikta apklausa. Todėl sklaidome neaiškumus – plačiau apie EURIBOR pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2024-09-04 13:13
Darbo kodekso 28 straipsnis numato, kad šeiminių įsipareigojimų turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus.
nuotrauka
2024-08-27 13:52
Įprastai būsto įsigijimas vyksta keliais etapais. Pirmiausiai pasirašoma preliminari, o vėliau – notaro patvirtinta pirkimo – pardavimo sutartis, kartais prieš šias pasirašoma ir rezervacijos sutartis. Yra keletas svarbių dalykų, kuriuos būtina žinoti pirkėjui prieš pasirašant preliminarią arba nota...
nuotrauka
2024-08-21 13:17
Darbo kodekse numatyta, kad privaloma gerbti darbuotojo pasirinkimą tobulėti profesiškai, taigi darbdavys privalo imtis priemonių, kad darbuotojas galėtų didinti savo kvalifikaciją ir profesionalumą, taip pat – gebėjimą prisitaikyti prie besikeičiančių verslo, profesinių ar darbo sąlygų.
nuotrauka
2024-08-20 17:21
Nors vasara jau skaičiuoja paskutines savaites, daugelis vis dar ieško būdų, kaip suderinti veiklas likusiomis šiltojo metų laiko dienomis ir darbą. „Dalis darbuotojų jau išnaudojo didžiąją dalį kasmetinių atostogų, todėl baigiantis vasarai ieško lankstesnio darbo laiko organizavimo galimybių. Ypač ...
nuotrauka
2024-08-19 09:38
Nusikalstama veikla užsiimantys asmenys paprastai vengia, kad jų vardu būtų registruotas oficialus turtas, jog išvengtų turto konfiskavimo ir žalos atlyginimo. Jie dažnai perleidžia turtą tretiesiems asmenims, sudarydami teisėtus sandorius, pavyzdžiui, dovanojimo ir pardavimo, kuriuose dažnai dalyva...
nuotrauka
2024-08-16 14:10
Prigijęs darbas nuotoliu vertinamas nevienareikšmiškai: kol vieniems darbuotojams tai yra privalumas, darbdaviams – nemenkas iššūkis. Personalo specialistė primena, kokiais atvejais darbuotojas gali paprašyti dirbti nuotoliu ir dėl kokių priežasčių darbdaviai gali jų prašymo nepatvirtinti, rašoma pr...

Statybunaujienos.lt » Komentaras