2024 kovo 1 d. penktadienis, 7:29
Reklama  |  facebook

Ką galima daryti, jei prieš jūsų langus staiga iškilo kitas pastatas?

2015-12-11 06:00
nuotrauka
Juozas VAŠKEVIČIUS, Lietuvos architektų rūmų pirmininkas


Visiškai suprantu gyventojų rūpestį: pirkdami butus jie gauna iš investuotojų pažadą, jog plėtra aplink nebus vykdoma. Bus parkas. O po kiek laiko prieš langus išdygsta gyvenamieji namai – tai yra tipinis nesąžiningo investuotojo elgesio pavyzdys.

Civilizuotose Europos šalyse tam ir yra daromi detalieji kvartalų planai – tai yra urbanistinis planavimas. Pas mus šiandien tai išnaikinta kaip sąvoka ir kaip procesas.

Jeigu kvartale yra urbanistinis planas, kuriame išspręsti tiek funkciniai, tiek aukštingumo, tiek susisiekimo klausimai, tokio rajono gyventojas yra apsaugotas nuo nežinomybės, kaip gi vystysis jo gyvenamoji aplinka. Jis apsaugotas praktiškai vienos kartos laikotarpiui, kokiems 50 metų.

Žmogus žino, kad jei situacija ir keisis, tai keisis pagal planą.

Tokiu atveju gali prognozuoti savo gyvenamąją aplinką ir kitus procesus. Taip pat šis kelias leidžia subalansuoti visų interesus.

Investuotojas savo ruožtu iš karto žino, kokių lūkesčių jis gali turėti, ką jis ten gali pasistatyti. Gyventojai žino, kad prieš jų valią šalia neatsiras koks nors pastatas, kuris neigiamai paveiks jų turimo nekilnojamojo turto vertę.

Lietuvoje kol kas į tai žiūrima labai liberaliai. Verslininkai mano, jog savo sklypą turi išnaudoti maksimaliai. Jie retai galvoja apie miestą, visuomenės poreikius.

Gyventojams patarčiau tiesiog domėtis, koks yra planas rajono, kuriame jie gyvena. Ir tikėtis, kad verslininkai jo nepakeis.

Jei jau norės keisti – vis tiek būtinos viešinimo procedūros. Jų metu turi būti daugiau mažiau suderinti ir NT vystytojų, ir gyventojų interesai.

Žinoma, yra dvi medalio pusės. Jei gyventojai nusipirkę butą pareiškia: geriau, kad čia aplink išvis niekas nevyktų – mieste taip negali būti. Mes dar vis nemokame gyventi miestuose.

Beje, galime kalbėti ne tik apie vaizdo užstatymą: infrastruktūros keitimas, kai, pavyzdžiui, išnyksta visuomeninės paskirties pastatas ir šalia atsiranda komercinės, pramoninės paskirties objektas – tokie pokyčiai taip pat pablogina žmogaus gyvenimo kokybę.

Mes dažnai matome, kai teritorijų planavimo dokumentuose yra teritorijų, numatytų infrastruktūrai ar visuomeninėms reikmėms, tačiau jos labai greitai tampa komecinės arba gyvenamosios paskirties teritorijomis. O kas pas mus šiandien gali ginti viešąjį interesą? Labai ribotas subjektų skaičius.

Ką daryti gyventojams? Visų pirma – domėtis, pasidomėjus – viešinti, tada – aktyviau dalyvauti priimant sprendimus.

Kadangi planavimas mūsų šalyje taip nuvertintas ir nustumtas į šalį, jis prarandą pačią savo funkciją. Visų pirma planuotojai negali deramai vystyti miestų, o gyventojai – prognozuoti savo gyvenamosios aplinkos.

Koks šioje srityje architekto vaidmuo? Pripažinkime – sklypo paskirties pakeitimas be architekto dažniausiai netgi neįmanomas. Kad ją pasikeistų pats užsakovas – labai reti atvejai.

Taigi paties architektų „cecho“ problema: rinkoje architektų daug, jie stengiasi gauti kuo daugiau darbo, vyksta įtempta konkurencinė kova. Todėl, atvirai pasakius, šiandien architektai dažniau pataikauja privatiems interesams, nei atsižvelgia į visuomeninius poreikius.

Galima pavadinti, jog tai etikos, ar architekto vidinio požiūrio į visuomenę, į aplinką, dalykas.

Šiandien matome, jog paprastai architektai pagal užsakovo pageidavimą projektuoja maksimaliais parametrais. Be aukštingumo, tankumo parametrų turi būti dar ir kompozicija. Retas architektas imasi tos sunkios misijos: užsakovui įrodyti, jog ne verslas svarbiausia, jog su mažesniais kvadratais, tačiau geriau suplanuotu pastatu galima sukurti kokybiškesnį galutinį produktą. Daugelis architektų tuo neužsiima – tiesiog daro pagal maksimalius parametrus.

Pasaulyje įprasta, jog stambūs projektai sulaukia kokybinio įvertinimo. Už tai paprastai atsakingi vyriausieji miesto architektai. Jie gali pasakyti, jog maksimalių parametrų namai jau pažeidžia viešąjį interesą. Žinoma, čia įsijungia ir skonio dalykai: gražu–negražu.

Todėl kuriamos tarybos. Į jas įeina architektai, specialistai, paveldosaugininkai. Tokios tarybos gali vertinti projektus, tuomet jau viena bendra nuomonė subalansuojama iš kelių: ekspertų, gamtosaugininkų, paveldosaugininkų, atsiranda daugiau objektyvumo. Ekspertinis vertinimas pasaulyje jau yra plačiai paplitęs – dažnai kreipiamasi į šias tarybas.

Tokį mechanizmą Lietuvoje irgi bandoma įvesti: ne visi miestų vyriausieji architektai tuo naudojasi, tačiau bent jau Vilniuje, Kaune yra atvejų, kai projektai tarybos pritarimo negauna.

Kokią galią turi tarybos žodis? Tai rekomendacinis pasiūlymas. Tarsi patvirtinimas, kad tokiam projektui visuomenė nepritaria.

Kol kas tokiomis tarybomis kai kurie miestai naudojasi, kai kurie – ne. Kai kur tarybas sudaro savivaldybių įmonių nariai, kitur jos įstegiamos profesiniu pagrindu. Kol kas dar tik ruošiama įstatyminė bazė tokių tarybų sukūrimui.

Vyksta intensyvios diskusijos: ar tarybos sprendimai turėtų būti privalomojo pobūdžio? Dažniausiai ir pasaulio praktikoje tų tarybų sprendimai yra rekomendacinio pobūdžio. Tačiau remiantis demokratiniu principu į juos visuomet atsižvelgiama. Nes savivalda yra renkamas darinys ir jei ji nekreiptų dėmesio į tarybos rekomendacijas, tai būtų pavyzdys, kad renkama valdžia nekreipia dėmesio į žmones, piliečius, tuos, kuriems jie tiesiogiai turi dirbti.

Todėl pasaulyje šių tarybų pasiūlymai priimami kaip būtinybė. Ir toks mechanizmas puikiai veikia. Mūsų šalyje dar nesuvokta, kaip šiuo „įrankiu“ naudotis. Prie mūsų miestų savivaldybių tokios tarybos veikia dvišalių sutarčių pagrindu.

Tačiau pamažu pastebime, kaip į šiuos pastatus įsitraukia bendruomenės – pažvelkite: Užupio bendruomenė, Žvėryno bendruomenė (aktyviai kovoja prieš jų netenkinančių statinių projektus, – red. past.)

Ekspertų taryboms netrukus bus suteiktas dar vienas įrankis – mechanizmas, kuris gali užtikrinti visuomenės dalyvavimą, projektavimo viešinimas.

Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2024-02-26 09:27
Darbo kodekso 56 str. numato baigtinį sąrašą svarbių priežasčių, kada darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, o įspėti darbdavį tokiu atveju darbuotojui privalu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nurodomos keturios pagrindinės priežastys.
nuotrauka
2024-02-21 15:12
Apyvartiniai taršos leidimai (ATL) didžiajai daliai visuomenės yra terra incognita – kažkur girdėta, bet niekad nečiupinėta. Ir nekeista – iki šiol jie didžiąja dalimi buvo taikomi daliai didžiųjų įmonių kaip kovos su klimato kaita priemonė. Tačiau žaidimo taisyklės keičiasi – vos po poros metų net ...
nuotrauka
2024-02-21 08:50
Valstybinė darbo inspekcija primena, kad darbdaviai privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus. Tai reiškia, kad bet kokių darbdavio santykių su darbuotojais atvejais yra draudžiama tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija, priekabiavimas, seksualinis priekabi...
nuotrauka
2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų no...
nuotrauka
2024-02-15 12:44
Kiekvienas žmogus nuosavybės teise gali įgyti norimus daiktus: perkame butą, automobilio stovėjimo vietą ar kitą nekilnojamąjį turtą, o nuosavybės teisės forma būna nurodyta sudarant pirkimo–pardavimo sutartį. Tačiau nuosavybės teisė, priklausomai nuo situacijos, gali turėti tam tikrų išimčių, kuria...
nuotrauka
2024-02-09 09:43
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir administracijos direktorių Adomą Bužinską, reikalaudamas informacijos apie sustabdytų statybos darbų, sutarties kainos indeksavimo ir statybos darbų pabaigimo termino nukėlimo teisėtumą.
nuotrauka
2024-02-08 19:53
Vadovaujantis Darbo kodekso 112–113 str., darbuotojas turi dirbti pagal darbo sutartyje sulygtą darbo laiko normą ir režimą. VDI atkreipia dėmesį, kad darbo laiko norma nustato, kiek valandų darbuotojas privalo dirbti per apskaitinį laikotarpį, pvz., savaitę, o darbo laiko režimas lemia, kaip šios v...
nuotrauka
2024-02-01 09:37
Darbo kodekse numatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra ma...
nuotrauka
2024-01-31 09:12
Pastaruoju metu būsto įperkamumas Lietuvoje mažėjo ir viešojoje erdvėje buvo daug diskusijų bei skambių, net apokaliptinių antraščių. Tačiau, ką jis iš tiesų reiškia būsto pirkėjams, koks jis buvo anksčiau, kokius faktorius reikia vertinti ieškant sprendimo, ar būstą pirkti, informacijos nėra daug. ...
nuotrauka
2024-01-30 10:27
Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba ketvirtadienį nusprendė nekeisti nė vienos iš trijų pagrindinių palūkanų normų. Jos lieka rekordiškai didelės. Žinoma, verslo tai nedžiugina, nes prieiga prie pinigų irgi išlieka rekordiškai bloga (Lietuvoje ypač, bet nesaldu ir mūsų kaimynėms, ir vis...
nuotrauka
2024-01-25 10:57
Sausio 23 d. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) atstovai dar kartą susitiko su Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovybe dėl žemės įsigijimo ribojimo įstatymo. Ūkininkai jau seniai teigia, kad galiojantis įstatymas neveikia; pasak jų, verslininkai išmoko rasti landas ir taip savo rankose sukaupė žemių plotus viršij...
nuotrauka
2024-01-24 06:08
Iki šiol Lietuvoje susiklosčiusi praktika pasikeitė: nekilnojamas turtas jo pirkėjui dažnu atveju buvo parduodamas su daline apdaila, t. y. įregistravus 85 proc. statinio baigtumą. Nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatyta, kad sandorius dėl nekilnojamo tur...
nuotrauka
2024-01-16 09:27
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų gruodžio mėnesio reikšmė paaugo 0,5%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėn...
nuotrauka
2024-01-10 06:45
Kiekvienais metais gyventojams teikiant metines pajamų deklaracijas yra grąžinamos žymios sumos gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Tačiau nemaža dalis gyventojų savo metines pajamų deklaracijas pateikia šių neišanalizavę ir sutinka su VMI automatiškai parengtais skaičiavimais ir tarsi dalyvauja loteri...
nuotrauka
2024-01-09 16:05
Neskausmingas JAV darbo rinkos atšalimas, sėkmė kovojant su infliacija ir lūkesčiai dėl kitų centrinio banko bazinių palūkanų normų sprendimų buvo pagrindiniai motyvai, užbaigę praėjusius metus pasaulio ekonomikoje. Tad kokio palūkanų normų sumažėjimo galime tikėtis šiemet ir ką rodo infliacijos pro...
nuotrauka
2024-01-08 09:18
2023 metus nekilnojamojo turto (NT) rinkoje galėtume pavadinti besitęsiančio neapibrėžtumo, atsargių vilčių, persiorientavimo ir alternatyvių sprendimų paieškų metais. Ryškiausia praeitų metų tema NT rinkoje – būsto įperkamumas, kuris pasiekė rekordines žemumas.
nuotrauka
2024-01-03 14:09
Po 2022 m. riedėjimo nuo kalno, 2023 m. būsto rinka pasižymėjo seniai matytu stabilumu: per 2023-iuosius Vilniuje buvo parduoti 2302 butai (2022 m. – 2252 butai), paskutinio ketvirčio rezultatai metų kontekste taip pat neišsiskyrė – buvo realizuoti 549 nauji butai (2023 m. III ketv. – 533 butai).
nuotrauka
2023-12-28 13:21
Parduotų būstų skaičius rudenį toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Nors pardavimų skaičius sumažėjo, pinigų suma, išleidžiama būstui įsigyti, vis dar yra didelė dėl išaugusių kainų. O pakilus palūkanų normoms i...
nuotrauka
2023-12-28 11:59
Vadovaujantis Europos parlamento ir tarybos direktyva, valstybės narės turi užtikrinti, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. biologinės atliekos būtų atskiriamos ir perdirbamos jų susidarymo vietoje, arba surenkamos atskirai ir nemaišomos su kitų tipų atliekomis.
nuotrauka
2023-12-20 10:36
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų lapkričio mėnesio reikšmė paaugo 0,1% (2023 metų spalio mėnesį buvo fiksuojamas 0,1% sumažėjimas). Bendras bu...

Statybunaujienos.lt » Komentaras