2021 gruodžio 5 d. sekmadienis, 4:43
Reklama  |  facebook

Ką pravartu žinoti apie naujo būsto garantiją, jos ypatumus ir teisinį reguliavimą?

2015-12-01 13:42
2015 m. pirmieji trys ketvirčiai pasižymėjo itin aktyvia nekilnojamojo turto rinka – pardavimo rodikliai prisivijo net ir 2014 m. rezultatus. Tuo tarpu sparčiai augant naujo būsto pasiūlai, potencialūs pirkėjai vis daugiau dėmesio skiria ne tik parduodamų objektų kainai, bet ir – kokybei.
nuotrauka
Visais atvejais pirkėjui turi būti užtikrinta ir kokybė, ir garantija bei defektų pašalinimas teisės aktų numatyta tvarka. Asociatyvi portalo nuotr.


Investicija į perkamo objekto kokybės įvertinimą – atsiperka su kaupu

„Sulaukiame vis daugiau klientų, kurie, norėdami įsigyti naujos statybos būstą, ne tik pasikliauja vystytojų pateikiama informacija, tačiau pageidauja išsamesnės analizės – pradedant nepriklausomų statybos ekspertų vertinimais, elektros instaliacijos ar santechnikos patikrinimu ir baigiant – teisinėmis konsultacijomis“, – teigia Jonas Kėžys, nekilnojamojo turto agentūros bendrasavininkas. 

Nuotraukoje – 
Jonas Kėžys 

Vis daugiau pirkėjų supranta, jog investicija į perkamo objekto kokybės įvertinimą – atsiperka su kaupu. 

„Laiku pastebėjus defektus, nepraktiškus sprendimus ar gudriai paruoštus sutarties punktus, galima išvengti daug nemalonumų, su kuriais susiduriama, kai reikia pasinaudoti būsto garantija“, – teigia pašnekovas.

Tad ką pravartu žinoti apie naujo būsto garantiją ir jos ypatumus bei teisinį reguliavimą?

Atsako už trūkumus, pastebėtus per 2 metus

Advokato padėjėjas Linas Mikalauskas visų pirmiausia aiškina, kad pagal pirkimo – pardavimo sutartį, dėl daikto kokybės atsakingas pardavėjas ir atsako už daiktų trūkumus, kurie pastebimi ar išryškėja per dvejų metų laikotarpį (jeigu sutartyje ar įstatyme nenumatytas kitas terminas). 

Lietuvos Respublikos statybos įstatymas (36 str. 1 dalis) bei Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas (6.698 str. 1 dalis, garantiniai terminai statybos rangos sutarčių atveju) nustato, kad už objekto sugriuvimą ar defektus atsako rangovas, projektuotojas ar statybos techninis prižiūrėtojas.

Terminas skaičiuojamas nuo dienos, kai objektas atiduodamas naudoti

Numatyta, kad nekilnojamojo turto garantijos laikotarpis negali būti trumpesnis nei 5 metai, o paslėptiems statinio elementams (konstrukcijoms, vamzdynams ir kt.) taikoma 10 metų garantija. Jeigu statinio elemento defektai paslėpti tyčia – šiems taikoma 20 metų garantija.

Taip pat advokato padėjėjas paaiškina, kad tyčia paslėptais statybos darbais yra laikomi tie, kurie buvo uždengti kitais darbais, t. y. siekta piktavališkai paslėpti statybos darbų defektus. Tai, kad darbai buvo paslėpti, užmaskuoti tyčia, turi būti kiekvienu atveju įrodinėjama, o įrodinėjimą atlieka užsakovas (statytojas).

Nuotraukoje –
Linas Mikalauskas

Advokato padėjėjas L. Mikalauskas (nuotraukoje dešinėje) pažymi, kad minėti garantiniai terminai pradedami skaičiuoti nuo darbų rezultato atidavimo naudoti dienos (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.698 straipsnio 2 dalis). Pagal susiklosčiusią teismų praktiką rezultato atidavimo naudoti diena yra laikytina statinio pripažinimo tinkamu naudoti diena. Taip pat atkreipia dėmesį, kad Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas (6.697 str. 5 dalis) numato, kad užsakovas, pastebėjęs defektus, privalo kreiptis į rangovą per protingą terminą, t. y. nevilkinti ir nelaukti. 

Pirkėjui turi būti užtikrinta ir kokybė, ir garantija

Tačiau Civilinis kodeksas (6.697 str. 3 dalis) numato keletą garantijos išlygų. Rangovas, projektuotojas ar statybos techninis prižiūrėtojas neatsako už nustatytus defektus, jeigu įrodo, kad defektai atsirado dėl normalaus nusidėvėjimo, netinkamo naudojimo ar dėl užsakovo arba jo pasamdytų asmenų netinkamai atlikto remonto, dėl užsakovo ar jo pasamdytų asmenų kitokių kaltų veiksmų. Minėtomis išlygomis pasinaudoti įstatymas suteikia teisę tik tuo atveju, jeigu rangovas, projektuotojas ar statybos techninis prižiūrėtojas jas įrodo.

Vadovaujantis nekilnojamojo turto pirkimo – pardavimo sutarties ypatumais ir nekilnojamojo turto garantijos teisiniu reguliavimu, pirkėjas, pastebėjęs defektus, kreipiasi į pardavėją, t. y. užsakovą (statytoją), reikalaudamas ištaisyti pastebėtus defektus. Tuo atveju, kai užsakovas (statytojas) buvo sudaręs rangos sutartį su rangovu – kreipiasi į rangovą, o pastarasis ir šalina pirkėjo pastebėtus defektus. Jeigu pardavėjas vykdė statybas ūkio būdu, t. y. statybas vykdė nepasitelkęs kitų rangovų, tokiu atveju pirkėjo pastebėtus/nustatytus defektus pardavėjas šalina savo lėšomis.

„Tačiau visais atvejais pirkėjui turi būti užtikrinta ir kokybė, ir garantija bei defektų pašalinimas teisės aktų numatyta tvarka“, – akcentuoja advokato padėjėjas Linas Mikalauskas. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-12-03 10:05
Sparčiai augančiuose ir tankiai gyvenamuose Vilniaus rajonuose (Bajoruose, Pašilaičiuose ir Perkūnkiemyje) bus statomos naujos ugdymo įstaigos. Jų projektams skelbiami architektūrinės idėjos konkursai.
nuotrauka
2021-12-03 08:31
Nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka priešpaskutinį šių metų mėnesį kiek aprimo - bendras įregistruotų NT sandorių skaičius buvo penktadaliu kuklesnis nei spalį. Nepaisant to, šie metai pagal sandorių skaičių jau aplenkė iki tol rekordiniais buvusius 2019-uosius, skelbia įregistruotų NT sandorių ...
nuotrauka
2021-12-02 14:29
Valstybinė darbo inspekcija (DVI) š. m. spalį atliko įmonių, kurios priima laikinai dirbti komandiruotus užsienio šalių piliečius, patikrinimus ir nustatė 41 pažeidimą, tarp kurių ir trys nelegaliai įdarbinti užsienio šalių piliečiai.
nuotrauka
2021-12-02 11:36
Lietuvos viešosios geležinkelių infrastruktūros tinklą valdanti įmonė „LTG Infra“ 2022 m. planuoja 240 mln. eurų vertės investicijas – 10 proc. didesnes, palyginti su šiais metais. Įmonės prioritetais lieka sklandų judėjimą užtikrinanti infrastruktūra, veiklos efektyvinimas ir plėtra bei eismo saugu...
nuotrauka
2021-12-01 13:57
Susisiekimo ministerija, siekdama padidinti viešųjų pirkimų proceso efektyvumą ir skaidrumą, atkreipia dėmesį į būtinybę plėsti nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių ketinamų sudaryti sandorių patikrą ir numatyti galimybę patikrinti ne tik sandorio šalį, bet ir subrangovus.
nuotrauka
2021-12-01 10:56
Lapkritį Vilniuje rezervuota 466 naujibutai ir kotedžai, spalį – 454, rugsėjį ir rugpjūtį, atitinkamai, 437 ir 435. Didesnis skaičius rezervacijų, 633, buvo liepą, birželį skaičius taip pat buvo panašus – 484. Jei tendencija nepasikeis ir gruodį, paskutinis ketvirtis gali būti prastesnis nei pernai ...
nuotrauka
2021-12-01 09:45
Valstybės įmonė Turto bankas kartu su partneriais konsultacijų bendrove „Newsec“ kviečia nekilnojamojo turto rinkos dalyvius į konsultaciją dėl galimos Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) būstinės Vilniuje nuomos ar įsigijimo.
nuotrauka
2021-11-30 16:35
Vilniaus apygardos administracinis teismas išnagrinėjo Palangos savivaldybės administracijos skundą ir nusprendė sumažinti jai Konkurencijos tarybos skirtą baudą nuo 33 750 iki 22 500 eurų.
nuotrauka
2021-11-30 16:06
Panevėžio miesto savivaldybė paskelbė daugiafunkcio sporto ir sveikatinimo centro „Aukštaitija“ rangos darbų viešojo pirkimo konkursą.
nuotrauka
2021-11-30 12:02
Lietuvos užimtumo tarnybos duomenimis, kvalifikuotų darbuotojų trūkumas pastaraisiais metais šalyje tapo kritinis ir išaugo tiek, kad daugiau nei dvigubai viršija nekvalifikuotų darbuotojų paklausą. Šios problemos sprendimo būdų ieškota, įgyvendinant komunikacijos kampaniją „Profesijos, pritaikytos ...
nuotrauka
2021-11-30 11:29
Lietuvos apeliacinis teismas atsižvelgė į Kauno apygardos prokuratūros apeliaciniame skunde išdėstytus argumentus, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtoje byloje dėl kyšininkavimo nuteistos bankroto administratorės atžvilgiu būtų taikomas išplėstinis turto konfiskavimas. Iš nuteistosios bus ko...
nuotrauka
2021-11-30 11:18
Anykščių centre elektroninio aukciono būdu parduodamas buvusios bibliotekos pastatas su galimybe rekonstruoti objektą į daugiabutį. NT objekto pradinė kaina aukcione – 315 tūkst. Eur (neįskaitant PVM). Aukcioną organizuoja bendrovė „Newsec".
nuotrauka
2021-11-30 09:30
Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva per šiuos metus sostinėje atnaujinta 10 ugdymo įstaigų aikštynų. Savivaldybė iš viso skaičiuoja per dvejus metus atnaujinusi 22 stadionus ir planuoja atnaujinti dar 13 kitąmet.
nuotrauka
2021-11-30 09:18
Vėjo energetikai sparčiai plečiantis Europoje, sektoriaus dalyviai imasi veiksmų, kad užtikrintų maksimalų vėjo energetikos žalumą. Nors jau yra perdirbama iki 90 proc. vėjo elektrinių detalių, iššūkį kelia iš kompozitinių medžiagų pagamintos, todėl sunkiau perdirbamos jų mentės. Vėjo energetikos se...
nuotrauka
2021-11-29 12:29
Tarptautinės kėlimo platformų federacijos IPAF mobiliųjų darbinių kėlimo platformų (MDKP) operatorių mokymo programa – pirmą kartą prieinama ir Baltijos šalių regione. Nuo šių metų lapkričio mėnesio IPAF mokymus šalyje rengia naujai akredituotas darbuotojų saugos ir sveikatos bendrovės „Verslo Aljan...
nuotrauka
2021-11-29 10:13
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui turėjo vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio padidėjimas 1,2 proc., statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas 1 proc., mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainos padidėjimas 0,9 proc., pranešė Statistikos departamentas.
nuotrauka
2021-11-29 09:36
  REGISTRACIJA Kviečiame į nemokamą ILAW LEXTAL vebinarą „Naujovės statybų sektoriuje: nuo rangovų atsakomybės iki statybininko ID“, kuriame aptarsime dvi svarbias naujienas, skirtas statybų sektoriui. Nuo lapkričio 1 dienos rangovas tapo atsakingas už darbo užmokesčio mo...
nuotrauka
2021-11-26 13:57
Siekdama plėtoti tvarių energijos išteklių kūrimą, taip mažinant aplinkos taršą ir didinant šalies energetinę nepriklausomybę, Lietuva aktyviai ruošiasi jūrinio vėjo energetikos plėtrai Baltijos jūroje. Šiandien į uostamiestį susirinkusi Klaipėdos jūrų uosto plėtojimo taryba, pirmininkaujama susisie...
nuotrauka
2021-11-26 08:36
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo Biržų rajono savivaldybėje. Įtarimai pareikšti 5 asmenims, tarp kurių – Biržų rajono savivaldybės meras, buvęs savivaldybės administracijos direktorius ir buvęs Seimo...
nuotrauka
2021-11-26 06:25
Seimas po svarstymo pritarė Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siekiama padidinti būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavėjų aprėptį, būsto šildymo išlaidų kompensacijos adekvatumą ir taip sumažinti finansinę naštą nepasiturintiems gyventoj...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos