2023 rugsėjo 28 d. ketvirtadienis, 20:26
Reklama  |  facebook

Ką reikia žinoti kuriant ar atnaujinant sodybą?

2016-04-07 06:30
Jeigu vis pasvajojate apie nuosavą senovišką sodybą ar atgavote begriūvančius savo tėvų ar senelių namus, neskubėkite pradėti griovimo darbų: kirsti dešimtmečiais augusių medžių ir lyginti darledynmečio suformuotų kalvelių. Senelių namus galima sumaniai atnaujinti. Kaip atnaujinti ar nuo nulio statyti savo svajonių sodybą detaliai aprašoma knygoje „Kaimo statyba. Dzūkija“. Statybunaujienos.lt su skaitytojais dalinasi ištrauka iš šios knygos.
nuotrauka
Dzūkiško stiliaus sodyba. Iliustracija iš knygos „Kaimo statyba. Dzūkija“


Senosios sodybos – tai nepakartojamas ir vertingas mūsų protėvių palikimas, atspindintis krašto kultūrinį identitetą. Kartu tai neatsiejama Europos bei viso pasaulio kultūrinio paveldo dalis. Jeigu jūs – būsimas sodybos statytojas, vargu ar turite tikslą sukurti praėjusio amžiaus aukštaitiškos pirkios kopiją. Jums teks pastatyti ir įrengti šiuolaikišką, modernų, aprūpintą visomis šiandieniniam gyvenimui reikalingomis inžinerinėmis sistemomis pastatą su visais techniniais kokybės rodikliais: šilumos tiekimo ir išsaugojimo, garso izoliacijos, šviesos pakankamumo ir kitais. 

Tai nebus lengva todėl, kad ne tik per pastaruosius šimtmečius, bet ir kiekvienais metais vyksta nesustabdomi technologijų pokyčiai.

Nuo senelių namų – link dabartinio būsto

Palyginkite dar mums matytus ir iš dalies pažįstamus mūsų senelių namus ir dabartinį būstą: pakito pats gyvenimo būdas, profesinė, namų ūkio veikla – atsirado naujų daiktų ir baldų, jų padaugėjo, susiformavo reikalingos papildomos erdvės; pasikeitė kasdieninio buitinio gyvenimo technologijos – maisto ruošimas, higienos procedūros; atsirado naujos techninės-inžinerinės technologijos – vandentiekis, nuotekų tinklai, šildymas, apšvietimas ir kt.; įdiegtos naujos medžiagos ir statybos technologijos – šilumos, garso, hidroizoliacinės medžiagos, biologinės, priešgaisrinės apsaugos priemonės, tvirtinimo detalės ir būdai, naujas medienos sortimentas ir metalo gaminiai.

Atsirado ir naujų erdvių: sanitarinės patalpos, laiptinės, katilinės; naujas buvusių erdvių funkcinis panaudojimas: pvz., mansardiniai aukštai; naujų daiktų ir baldų: virtuvės baldų komplektai, buitinė technika, informacinių technologijų technika, šildymo ir vėdinimo technika. Taip pat – naujų konstruktyvinių gaminių: atitvarinės konstrukcijos (sienos, perdangos, stogai), langai, kaminai ir kt.

Taigi pokyčių ir spręstinų klausimų yra tikrai daug. Ką daryti, jei visgi nusprendėte projektuojamame statinyje siekti ne kosmopolitiško modernizmo, o bandyti pritaikyti šiems laikams tai, ką mūsų protėviai ilgus metus kūrė ir tobulino? Iš esmės atsakymas paprastas – jeigu galima ir įmanoma išsaugoti visa tai, ką turi mūsų senoji pirkia ar troba, ar stuba, bet kartu norima pasinaudoti visomis šiuolaikinėmis medžiagomis ir technologiniais sprendimais, tuomet taip ir reikėtų elgtis: koreguoti esamų erdvių dydžius pagal paskirtį, formuoti naujas reikalingas erdves, įdiegti visas šiuolaikines inžinerines įrangas, naudoti visas tinkamas šiuolaikines statybines medžiagas ir statybos technologijas.

Sodybos statybos. Iliustracija iš knygos „Kaimo statyba. Dzūkija“.

Iššūkiai derinant sena ir nauja 

Kalbame ne apie paveldo objektų išsaugojimą, restauravimą ir panašiai – ten jau būtų taikomi visai kiti principai – mes kalbame, kaip organizuoti, suvaldyti ir nukreipti norima linkme naują statybą ir ypač senos statybos objektų rekonstravimo bei modernizavimo darbus.

Štai šis „seno ir naujo derinimas“ ir kompromisų paieška yra pagrindinis projektuotojo darbas, kurio didžiausia siekiamybė – modernus lietuviškas namas. Galime išskirti po keletą būdingų reikalavimų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, norint išsaugoti etnografinės architektūros savitumą.

Projektavimo metu, kaip prototipus naudojant senuosius statinius, būtina: laikytis sklypo užstatymo reglamentų, apribojimų; laikytis statinio ploto dydžių ir proporcijų; laikytis statinių tipologinės rūšies ypatumų; laikytis statinio vertikaliųjų dydžių (pamatų, sienų, stogo) santykio ir proporcijų; išsaugoti tradicinį stogo nuolydį; parinkti tik tinkamas regionui stogo formas; išsaugoti būdingus langų dydžius ir jų suskirstymo proporcijas; fasadų apdailai, langams ir langinėms, stogo dangai, puošybos elementams naudoti tik būdingas spalvas. 

Galima, rekomenduotina: laisvai interpretuoti teritorijos užstatymą, derinant tradicines erdves ir naujus funkcinius poreikius; panaudoti būdingą statinių funkcinę schemą; pamatams naudoti tik betoną, lauko akmenų mūrą; statant šlaituose, rūsius įrengti su lauko durimis; statant iš rąstų, naudoti rankinio arba staklinio apdirbimo stačiakampius arba apvalius rąstus, ręsti tradicinius, būdingus vietovės statiniams, kerčių mazgus; stogo kraštų ir kitų medinių konstrukcijų neapkalti apdailinėmis lentomis, rodyti atvirus gegnių galus; nekeisti būdingų langų angų dydžio ir suskirstymo, bet, esant poreikiui, įrengti papildomai didelį įstiklintą plotą; saikingai naudoti puošybos elementus, pasirenkant tik kelias galimas vietas; puošybos elementams naudoti tik literatūroje surastą, vietovei būdingą ornamentiką; naudoti tradicines arba imitacines stogo dangas; naudoti visus stogo priedus ir stogo, fasadų inžinerinius įrenginius, reikalingus modernaus namo įrangai; kamino dalį virš stogo mūryti iš tradicinių raudonų plytų. 

Nerekomenduotina: pamatų antžeminę dalį įrengti aukštesnę nei 30–40 cm; įrengti rūsių su švieslangiais; apatinių stogo kraštų konstrukcijų apkalti lentomis. Neleistina: keisti statinio vertikaliųjų dydžių (pamatų, sienų, stogo) santykio ir proporcijų; sienų dalį virš perdangos kelti aukščiau nei 40–50 cm; keisti būdingus stogo nuolydžius (42–45°);  stogo kraštų plotį įrengti mažesnį nei 50–60 cm; naudoti tekintus rąstus; sienų ar kitų dalių apdailai naudoti plastiko gaminius; keisti ir didinti būdingas langų angas, naikinti langų suskirstymą; darant puošybos elementus, remtis neautentiška ornamentika; taikyti nebūdingus ir aktyvius spalvinius sprendimus; naudoti natūralias, bet nebūdingas uolieninės ar augalinės kilmės kitų kraštų medžiagas.

Geriausias derinys – senolių patirtis ir šiuolaikinės statybos technologijos

Be abejo, aukščiau minėtos taisyklės yra rekomendacinio pobūdžio, ir tik dalis jų patenka į atskirų regionų ar saugomų teritorijų projektavimą reglamentuojančius dokumentus. Visgi kiekvienam projektuotojui ar statytojui, norinčiam išsaugoti Lietuvos etnografinės architektūros savitumą, vertėtų dar kartą sąžiningai ir atsakingai peržiūrėti savo projektus. Konstrukcinių sprendimų ir atitinkamų statybos technologijų bei medžiagų pasirinkimas visų pirma priklausys nuo jūsų pasirinkto statybos oragnizavimo būdo ir paties požiūrio į statinį.

Jei jūs sieksite, kad statinys būtų statomas vien senosiomis statybos technologijomis ir iš autentiškų medžiagų, visa tai lems darbo organizavimo pobūdį ir konstrukcinių sprendimų parinkimą. Teks ieškoti specializuotų meistrų ar įmonių, kurios atliks akmens mūro, stalių-dailidžių, stogo dengimo skiedromis ar nendrėmis, kaminų ir krosnių mūro ir kitus specifinius darbus. Vieno meistro ar rangovo, galinčio atlikti viską, nebus, tad teks pasinaudoti projektavimo ir statybos organizatoriaus paslaugomis arba šias funkcijas atlikti pačiam. Projektinei medžiagai parengti teks naudotis senąja statybine literatūra ir visais kitais įmanomais informacijos šaltiniais.

Jei pastatas statomas ne muziejiniais tikslais, o skirtas šiandieniniam eksploatavimui, nėra tikslinga, o kartais ir neįmanoma, naudotis tik senąja patirtimi. Šiuolaikinio rąstinio namo projektavimo, konstravimo, statybos technologijų ir medžiagų pasirinkimo sąlygos, lyginant su senąja tradicine statyba, gerokai pasikeitė. Todėl seno gero patyrimo ir šiuolaikinių technologijų sėkmingas suderinimas ir yra pagrindinė sėkmės statybose prielaida.


Ištrauka iš knygos:

Kaimo statyba: Dzūkija / leidinio sudarytoja Rasa Bertašiūtė; tekstų autoriai Aistė Andriušytė, Rasa Bertašiūtė, Rolandas Bortkūnas. Vilnius: Petro ofsetas, 2012.

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2023-09-26 12:20
Lygiai kaip drabužių ir aksesuarų mados, namų dizaino tendencijos yra cikliškos – tai, kas buvo populiaru prieš kelis dešimtmečius, beveik visada sugrįžta. Panašu, kad taip nutiko ir su tapetais, kurie neseniai grįžo į interjero mados viršūnes.
nuotrauka
2023-09-26 11:17
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninėje artimiausiu metu bus pradėti Skubiosios pagalbos bei Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių modernizavimo darbai. Pokyčiai, kurie bus įgyvendinti iki 2024 m. pabaigos, leis užtikrinti paslaugų teikimą didesniems pacientų srautams i...
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-13 15:12
Tiek didesnius namų remonto darbus, tiek ir mažesnės apimties būsto atnaujinimo projektus, kuriuos seniau būtų patikėję meistrams, žmonės vis dažniau renkasi atlikti patys. Bent kartą per metus – tokiu dažnumu statybos ir remonto įrankius perka dauguma Lietuvos gyventojų.
nuotrauka
2023-08-22 11:40
Protingi, prie žmonių poreikių prisitaikantys būstai, tampa neatsiejama kasdienybės dalimi. Gausėjant inovacijų vis dažniau svarstoma ne apie pavienius išmanius prietaisus, bet apie visą būstą apimančias, ekonomiškai veikiančias, aplinkosauginius ir individualius žmonių poreikius tenkinančias sistem...
nuotrauka
2023-07-31 14:55
Lietuvoje karštų vasaros dienų pasitaiko ne tiek daug, tad kondicionieriai mūsų namuose vis dar yra retenybė. O pakilus oro temperatūrai lauke, daugelis žmonių ieško būdų, kaip išvengti per didelio karščio savo namuose. Internete galima rasti įvairių gudrybių, kurios iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti...
nuotrauka
2023-07-25 07:58
Gera akustika yra esminė pastato, kuriame malonus patalpų mikroklimatas, dalis. Deja, statant daugelį pramoninių, gamybinių ir komercinių pastatų, apsaugai nuo triukšmo neskiriama daug dėmesio. Kadangi vėlesni patobulinimai gali kainuoti brangiai ir užtrukti, į garso charakteristikas verta atkreipti...
nuotrauka
a+ Fotogalerija
2023-07-01 08:08
Ten, kur susitinka garsas ir architektūra, prasideda kultūra. Statomi spektakliai ir atliekama muzika. Dar daugiau galimybių burtis, bendrauti ir skleisti savo supratimą apie mus supančios aplinkos suvokimą. Nauja erdvė Lenkų kultūros namuose – pagrindinė renginių salė – dar vienas įrodymas to, kaip...
nuotrauka
2023-06-21 12:53
Atnaujindami ar įsirenginėdami namus, visuomet atsižvelgiame ir į tendencijas, kurių dėka galime neatsilikti nuo vyraujančių madų ar tiesiog pasisemti naujų idėjų. Jomis galima pasinaudoti net ir tuomet, jei ketinama pakeisti grindis. Šį kartą aptarsime, kokios jų dangos šiuo metu yra pačios populia...
nuotrauka
2023-05-15 07:32
Visi žinome, kad užterštas lauko oras gali pakenkti sveikatai. Tačiau ar susimąstėme, kad namų oras taip pat gali būti didelė problema? Pasaulinė Sveikatos organizacija nustatė, jog patalpų oro kokybė dažnai būna net 2–5 kartus prastesnė negu oro lauke.
nuotrauka
2023-05-12 07:45
Įvairiems statybos darbams, kuriuos atliekant naudojamos sandarinimo putos, klijai, hermetikai, glaistai, yra imlūs laikui, kruopštumui. Todėl meistrai ieško priemonių, su kuriomis galėtų dirbti sparčiai ir kokybiškai. Atliepiant rinkos poreikius, PENOSIL, kuris yra vienas iš pirmaujančių Europoje p...
nuotrauka
2023-03-20 07:45
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
nuotrauka
2023-02-20 07:47
Aukštesnio energinio naudingumo pastatų nauda apskaičiuojama finansiškai, nes tai lemia mažesnes šildymo sąnaudas. O kaip ekonomiškai pagrįsti akustinio komforto, aukštesnės garso izoliacijos klasės naudą?
nuotrauka
2023-02-16 08:20
Įvertinę LR pastatų energinio naudingumo ir atitvarų projektavimo reglamentų reikalavimus, PAROC gaminių pasiūlą ir jų savybes, „Paroc“ specialistai atnaujino CAD brėžinius ir katalogą „Statau šiltą namą 2023“.
nuotrauka
2023-02-13 07:38
Akustinio komforto poreikis praaugo akustinio STR reikalavimus. Tačiau vartotojai, anot Viktoro Meko, įmonės „Akustika plius“ akustiko, dar nelabai suvokia, kas tai yra – painioja su pastato energinio naudingumo klase arba neskiria patalpų akustikos nuo garso izoliacijos. O statybų specialistams, ku...
nuotrauka
2023-02-08 07:30
SEB banko duomenimis, per pastaruosius dvejus metus būsto kaina padidėjo 40 procentų. Gyventojai viliasi, kad brangus būstas bus kokybiškas ir komfortiškas gyventi. Tačiau paradoksas – naujos statybos butai yra aukščiausio – A++ energinio naudingumo, o garsas jau kone 20 metų – vis tos pat minimalio...
nuotrauka
2023-02-07 07:28
Įmonė „Ekobazė“ verčiasi atliekų tvarkymu, tačiau prieš porą metų rinkai pateikė naują prekinį ženklą EKOFINA, kuris pretenduoja aktyviai dalyvauti žiedinėje ekonomikoje: įmonė iš atliekų gamina inovatyvius, pažangius ir aktualius gaminius, kurie taip pat naudojami ir statyboje.

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI