2023 kovo 23 d. ketvirtadienis, 1:16
Reklama  |  facebook

Ką verta žinoti apie modernių namų gyventoją – rekuperatorių

2018-12-13 13:12
Žiemą naujakurių galvosūkiu tampa drėgmės lygis namuose ir namų vėdinimas. Vieni jų kaip tik šiuo metu planuoja užbaigti vidaus apdailą, kiti, jau įsikūrę, po vėsesnės nakties rytą pasitinka aprasojusiais ar net iš vidaus apšalusiais langais. Ką gi daryti, ar tikrai palikti pravirus langus – geriausias sprendimas?
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt (ROCKWOOL) archyvo nuotr.


Apsigyvenus ar dar planuojant tai padaryti naujuose namuose viena iš užduočių būną atsikratyti nepageidaujamos perteklinės drėgmės, likusios po statybos darbų. Naujai pastatytame name, jo sienose, grindyse lieka nemažai drėgmės, kurią būtina pašalinti prieš pradedant apdailos darbus. 

Tam ekspertai pataria naudoti drėgmės rinkiklius, šildytuvus arba įjungti šildymą – šaltuoju sezonu patalpas reikia šildyti, o visais metų laikais – būtina vėdinti. Nesibaigus statybos ar apdailos darbams rekuperatoriaus, net jei jis jau sumontuotas, naudoti nerekomenduojama. Jei nėra kitos išeities, o vėdinti reikia, eksploatuojant rekuperatorių reikia naudoti papildomus filtrus ir dažniau juos keisti. Kitu atveju rizikuosite, kad smulkios glaisto ar tinko dalelės pažeis jautrius vidinius įrenginio komponentus – ventiliatorius ir šilumokaitį.

1. Atsakymas į visus likusius klausimus – rekuperatorius

Paprastai tariant, rekuperatorius – tai prietaisas, kuris nuolat atnaujina orą namuose: iš patalpų pašalina nešvarų, o iš lauko tiekia gryną orą. Vykstant tokiai oro apykaitai rekuperatorius pašildo iš aplinkos paimamą vėsesnį orą, taip sumažindamas šilumos nuostolius. Į kambarius patenkantis oras yra papildomai perfiltruojamas, tai ypač aktualu vadinamųjų „pečkurių“ – anglimis, malkomis būstus kūrenančių individualių namų šeimininkų – kaimynystėje.

Ore, kuriuo kvėpuojame, be būtino deguonies yra ne tik kitų nematomų dujų (anglies dvideginio, azoto ir t. t.) bet ir cheminių junginių (anglies monoksido, karbamidų, formaldehidų), smulkių kietųjų dalelių (dulkių, žiedadulkių, pelenų, druskų, dūmų, kancerogeninių medžiagų ir pan.), mikroorganizmų (pelėsių, bakterijų ir virusų), drėgmės.

Visos šios medžiagos yra lakios, todėl patenka į patalpas per atvirus langus, duris, ventiliacijos sistemas. Namuose taip pat nemažai dulkių, nepakankamai vėdinant kaupiasi drėgmė (su ja – ir pelėsiai bei dulkių erkutės), buitinės chemijos likučiai, kvapai, mažėja deguonies kiekis. Tokios sąlygos labai kenkia sveikatai, ypač vyresnio amžiaus žmonėms bei vaikams – mažėja atsparumas ligoms, išsivysto alergijos, galvos skausmas ir kitos ligos, prastėja miegas ir savijauta. Blogiausiu atveju, ilgai būnant užterštame ore atsiranda tikimybė susirgti įvairiomis lėtinėmis kvėpavimo takų, kraujotakos ar net onkologinėmis ligomis.

2. Kuo rekuperatorius pranašesnis už natūralų patalpų vėdinimą?

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad vėdinti patalpas ir jas paskui šildyti yra paprastesnis variantas, bet pažiūrėkime, ar išties taip yra? Rekuperatorius patalpą vėdina nuolat – visas oras patalpose atnaujinamas bent kartą per 3 valandas. Siekiant tokio efektyvumo langai namuose turėtų būti praverti kone nuolat, ypač tada, kai juose yra žmonių.

Žiemą papildomas patalpų šildymas jas nuolat vėdinant ne tik brangiai kainuoja, bet dar ir išsausina patalpų orą. Norint, kad drėgmės lygis namuose būtų pakankamas, bet ne per didelis – vėdinti ir šildyti reikėtų nuolat, vienu metu. Tai tikrai neskamba kaip efektyvus energijos naudojimas.

Rekuperatorius gali ne tik šalinti, bet ir padėti išsaugoti patalpų drėgmę. Kai namuose perteklinės drėgmės nelieka, rekuperatoriaus šilumokaitį galima pakeisti kito tipo, vadinamuoju entalpiniu – tada įrenginys dalį patalpų drėgmės grąžins į namus. Pasidomėkite tokia galimybe, nes tik nedaugelis gamintojų gali ją pasiūlyti.

Be to, aukštos energinio efektyvumo klasės būstuose rekuperatorius jau ne pasirinkimas, bet būtinybė, padedanti neprarasti šilumos energijos. Atidarius langus žiemą išeis šiluma, o vasarą – vėsa. Tačiau langų varstyti nereikės – švariu ir tinkamos temperatūros oru pasirūpins rekuperatorius.

3. Kuris – tinkamiausias?

Mūsų rinkoje populiariausi plokšteliniai, plokšteliniai priešpriešinių oro srautų ir rotaciniai (pagal tai, kokiu principu veikia šilumokaitis) rekuperatoriai. Rinktis sau tinkamiausią patariama įvertinus jų efektyvumą išsaugant tiekiamo oro šilumą, techninius parametrus – žemiausią temperatūrą, prie kurios užtikrinamas sklandus prietaiso veikimas, automatiką ir programavimo galimybes.

Rotaciniai šilumokaičiai išsaugo apie 80 proc. šilumos, standartiniai plokšteliniai – apie 65 proc., tuo tarpu plokšteliniai priešpriešinių (kryžminių) oro srautų – iki 95 proc. Be to, rekuperatorius žiemą šildys, o vasarą vėdins į patalpas tiekiamą orą. Tačiau, kaip minėta, tai nėra vienintelis rodiklis, kurį būtina įvertinti.

Kartais mūsų rinkoje siūlomi ne visai mūsų klimato sąlygoms tinkami įrenginiai, kurių sklandų veikimą gamintojas užtikrina esant ne žemesnei kaip -5°C temperatūrai. Spaudžiant didesniam šaltukui efektyviai veiks tik rekuperatoriai su papildomais oro šildytuvais, kurie sunaudoja šiek tiek papildomos elektros energijos, tačiau užtikrina sklandų įrenginio darbą. 

Automatika reikalinga tam, kad rekuperatorių galėtumėte programuoti ir užtikrinti, kad atitinkamu sezonu jis veiks tinkamiausiu ir ekonomiškiausiu režimu. Tad rinkdamiesi atkreipkite dėmesį, ar įrenginys leidžia valdyti oro srautus, vėdinimo intensyvumą, susikurti skirtingas vėdinimo programas pagal savaitės dienas, ar galima prijungti papildomus jutiklius, nustatančius oro drėgnumą bei anglies dvideginio kiekį.

Išmanūs rekuperatoriai turi valdymo algoritmus, optimizuojančius elektros energijos sąnaudas. Būste, kuriame įrengta rekuperacinė vėdinimo sistema, išlaidas išvėdintų patalpų šildymui galima sumažinti net iki 50–90 procentų.

Įvertinti reikėtų ir rekuperatoriaus skleidžiamo triukšmo lygį. Modernūs rekuperatoriai veikia išties tyliai ir jų skleidžiamas garso lygis siekia tik 35–49 decibelus. Palyginimui, paukščių čiulbėjimas siekia apie 44 decibelus.

Oras iš lauko į patalpą patenka per vidinius ir išorinius filtrus, todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą – jie sulaiko teršalus, dulkes, žiedadulkes, suodžius, perteklinę drėgmę, o kai kurių įmonių jau siūlomi angliniai filtrai – dar ir kvapus. Filtrai skirstomi pagal klases, apibrėžiančias filtravimo efektyvumą ir turi būti sertifikuoti pagal Europinę EN 779:2012 arba pasaulinę ISO 16890 sistemą. Kuo aukštesnė filtro klasė – tuo jis tankesnis, todėl jį reikia dažniau keisti. Eksploatacijos trukmė priklauso ir nuo aplinkos, kurioje eksploatuojamas įrenginys, užterštumo.

4. Kiek kainuoja įrengti rekuperatorių?

Nors tiksli suma priklauso nuo konkrečių pasirinkimų, tačiau orientacinė rekuperacinės sistemos įrengimo tipiniame, apie 60 kv. m ploto bute kaina yra apie 2 500–3 000 Eur, o maždaug 100 kv. m ploto kotedže – apie 3 500–4 000 Eur. Tiek kainuoja rekuperatorius, jo montavimas, ventiliacijos angų, ortakių įrengimas, medžiagos ir pan.

Jei gyvenate būste be rekuperacinės sistemos, bet norėtumėte ją įsirengti, tai kainuos brangiau ir bus daugiau darbo: reikės papildomai įrengti ortakius, keisti apdailą, išvedant ortakius į fasadą, reikės tai derinti su kaimynais ir pan. 

5. Ką dar svarbu žinoti?

• Teisės aktai numato, kad oras gyvenamosiose patalpose turi visiškai pasikeisti kartą per tris valandas. Taip užtikrinama reikiama oro kokybė. Jei patalpose rūkoma, ar sportuojama, oro kaita turi būti aktyvesnė;
• Namus vėdinti atidarant langus nėra efektyvu: žiemą patalpos atšąla, didėja energijos nuostoliai, oras nevalomas ir nefiltruojamas, todėl į namus patenka dulkės, priskrenda vabzdžių ir pan.;
• Šaltu metu rekuperatoriaus tiekiamas oras sušyla išmetamo oro sąskaita. Rekuperatoriaus šildymo elementas neleidžia įrenginiui užšalti kai lauke itin žema temperatūra;
• Aukštos klasės filtrai išvalo orą, sulaikydami net mažiausias žiedadulkes, todėl yra ypač naudingi jautriems ar alergiškiems žmonėms;
• Rekuperatoriaus filtrus reikia atsakingai pasirinkti ir būtinai keisti periodiškai: priklausomai nuo filtravimo efektyvumo – kas 2–6 mėnesius;
• Nepamirškite lubose po rekuperatoriumi įrengti tinkamo dydžio aptarnavimo angas arba dureles.
Parengta pagal „Citus“ inf. 
Statybunaujienos.lt




Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2023-03-13 07:46
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
nuotrauka
2023-02-27 11:43
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...
nuotrauka
2023-02-24 07:44
Vyraujant šaltiems orams, namų vėdinimas atvėrus langus tampa ne itin malonus, tačiau turint efektyvią rekuperacinę vėdinimo sistemą to daryti nereikia. Bendrovės „Realco statyba“ ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje dar nemažai žmonių yra linkę vėdinti namus atidarydami langus, nors gyvena auk...
nuotrauka
2023-02-15 06:30
Dušo patirtis stilingai: dieną pradėkite atgaivinančiu maloniu dušu ryte, o dienos stresą nuplaukite švelnia dušo srove vakare.
nuotrauka
2023-02-08 07:02
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpro...
nuotrauka
2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
nuotrauka
2023-01-23 07:17
Net 85–95 % Europoje esančių pastatų dar bus eksploatuojami 2050 m., tad senesniems pastatams reikės iki 20 kartų daugiau energijos nei naujesniems, energiškai efektyviems pastatams. Kadangi per metus renovuojama tik 1 % šių pastatų, būtina ieškoti energiją taupančių priemonių, kurios ne tik sudaryt...
nuotrauka
2023-01-14 07:22
Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) kartu su Europos energijos efektyvumo fondu (EEEF) įsteigta KŪB „Tvarių investicijų plėtros skatinimas” (TIPS) pasirašė paskolos sutartį su UAB „Venteos“, kuri viešosios–privačios partnerystės būdu įgyvendins Kauno rajono gatvių apšvietimo sistemos modern...
nuotrauka
2023-01-13 07:57
Statant modernią 19 tūkst. kv. m ploto Vokietijos polimerų milžinės REHAU gamyklą, ypatingas dėmesys buvo skiriamas priešgaisrinei saugai. Įgyvendinant pagrindinius užsakovo reikalavimus dėl saugumo, inovatyvumo ir tvarumo, buvo parinktos padidinto atsparumo ugniai medžiagos, įdiegtos efektyvios sau...
nuotrauka
2023-01-06 07:54
„CityCharge V2“ elektromobilių įkrovimo stotelė pelnė konkurso „Lietuvos metų gaminys 2022“ aukso medalį. Tai elektromobilių įkrovimo stotelių gamintojo „Elinta Charge“ naujos kartos gaminys, išskirtinis savo dizainu, inžineriniais sprendimais bei išmaniosiomis funkcijomis.
nuotrauka
2022-12-02 11:05
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skelbia pradedanti naują išmanaus vandentiekio sostinėje diegimo etapą, kurio metu vilniečių namuose mechaniniai šalto vandens skaitikliai bus keičiami išmaniaisiais įrenginiais. Skaitiklių keitimą gyventojų namuose bendrovė ketina prad...
nuotrauka
2022-12-01 09:25
Kiekvieno miesto puošmena – seni, praeitį menantys statiniai kultūros paveldo vietovėse. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena nusprendusiems ant tokių pastatų fasado įsirengti kondicionierių ar kitą inžinerinį įrenginį, kad š...
nuotrauka
2022-11-24 06:14
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vykdo didžiausią išmaniosios apskaitos projektą Baltijos šalyse – diegia išmaniuosius elektros energijos apskaitos prietaisus. Kas dieną Lietuvoje virš 2 tūkst. senųjų elektros skaitiklių yra pakeičiami į naujuosius, išmaniuosius. Prieš vykdant keitim...
nuotrauka
2022-11-16 07:25
Rotaciniai vožtuvai turi daug skirtingų pritaikymų. Pavyzdžiui, kartu su pavara arba valdikliu jie apsaugo grindinį šildymą nuo per aukštos terpės temperatūros. Ką dar verta apie tai žinoti?
nuotrauka
2022-11-15 07:36
Įmonės TECHNOGAJA sukurti AMAZING KIS vėdinimo sistemų filtrai sėkmingai naudojami tiek vietos rinkoje, tiek Vokietijoje, Švedijoje, Suomijoje, Norvegijoje, žengia ir į kitas rinkas. Tokį AMAZING KIS filtrų populiarumą lemia ne tik tiesioginės, bet ir pridėtinės vertės šiuos filtrus naudojančiam bei...
nuotrauka
2022-11-11 12:02
Prieš tris mėnesius startavęs kvietimas teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui įgauna pagreitį – nuo kvietimo pradžios gautos 66 paraiškos už 2,3 mln. eurų. Iš viso šiai priemonei finansuoti iš Klimato kaitos programos lėšų skirta 4 mln. eurų. Progr...
nuotrauka
2022-11-08 14:36
Pastaraisiais metais išmaniosios namų technologijos sparčiai tobulėja, jos neaplenkia ir namų apšvietimo sprendimų. Išmanusis apšvietimas ne tik padeda susikurti inovatyvius namus, bet ir sunaudoja mažiau energijos, tausoja aplinką.
nuotrauka
2022-11-04 08:31
Lapkričio 3 d. baigėsi jau antrasis šiais metais kvietimas teikti paraiškas iškastinį kurą naudojančių katilų keitimui į šilumos siurblius ar biokuro katilus. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė dar daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų paraiškų už 6,64 mln. eurų. Viso kvietimui buvo skirta ...
nuotrauka
2022-10-12 11:08
Bene daugiausia žalų būstuose draudikai priskaičiuoja dėl užlietų patalpų. Pastebima, kad tokios nelaimės nutinka ne tik trūkus seniems vandentiekio vamzdžiams sovietmečiu statytuose daugiabučiuose. Tokių atvejų būna ir pasirinkus mažiau kokybiškas vandentiekio sistemas arba montuotojams netinkamai ...
nuotrauka
2022-10-11 06:41
Per Europą ritantis vienai didžiausių pastarųjų metų energetikos krizių, verslas ir paprasti Lietuvos gyventojai su nerimu laukia artėjančios žiemos. Kylančios elektros energijos kainos ir baimė dėl galimų jos tiekimo sutrikimų skatina ieškoti naujų sprendimų, kurie padėtų mažinti vartojimą ir su ju...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos