2023 birželio 10 d. šeštadienis, 17:46
Reklama  |  facebook

Kaip gyventojai turi elgtis daugiabučio karšto vandens sistemų terminės dezinfekcijos metu?

2017-03-16 10:54
Siekiant užkirsti kelią legioneliozei sostinėje, Ekstremalių situacijų operacijų centras įpareigojo Vilniaus daugiabučiuose atlikti terminę dezinfekciją. Nuo kovo 16 d. (ketvirtadienio) 12 valandos „Vilniaus energija“, „Balterma ir ko“ ir „Vilniaus valda“ įpareigotos pakelti tiekiamo karšto vandens temperatūrą iki 80 laipsnių. Toks vanduo turės būti tiekiamas visiems Vilniaus pastatams, įskaitant sveikatos ir ugdymo įstaigas, iki kovo 23 dienos. Per šį laiką pastatų savininkai, šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai turės atlikti termo „šoko“ procedūras.
nuotrauka
Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus energija, UAB
VEI (Valstybinė energetikos inspekcija),

Dalyvauti šioje procedūroje turės ir patys gyventojai – jie turės atsukti karšto vandens čiaupą mažiausiai penkioms minutėms, sudaryti sąlygas terminę dezinfekciją atliekantiems asmenims patikrinti karšto vandens temperatūrą butuose. Gyventojams bus pranešta, kada tiksliai jų namuose bus vykdomos terminė dezinfekcija – apie tai informuos pastatų valdytojai ir šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai.

Informuojame, kad Valstybinė energetikos inspekcija įpareigota atlikti šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų veiklos neplaninius patikrinimus, išmatuojant karšto vandens temperatūrą pastatuose.

Kaip elgtis gyventojams terminės dezinfekcijos metu?

Legioneliozių sukėlėjai gali būti nukenksminami terminiu būdu. Svarbiausia išnaikinti taršą visoje karšto vandens sistemoje, tačiau labai svarbu, kad atlikus terminę dezinfekciją, vadinamą terminį „šoką“, vanduo iš gyventojų čiaupų būtų nuleistas. Todėl gyventojai raginami geranoriškai bendradarbiauti, vykdyti terminį „šoką“ atliekančių asmenų nurodymus ir nuleisti karštą vandenį, kai tai bus būtina.

SVARBU – atliekant ir baigus terminę karšto vandens dezinfekciją, karšto vandens sistemoje – aukštesnės temperatūros karštas vanduo, todėl gyventojai raginami atsargiai naudotis karštu vandeniu.

Kodėl ir kokiu mastu yra paskelbta ekstremalioji padėtis?

Ekstremalioji padėtis paskelbta dėl trijų legioneliozės atvejų – susirgo Vilniaus daugiabučių namų gyventojai (Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3, Architektų g. 79). Dviejuose namuose (Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3) atlikti karšto vandens tyrimai parodė, kad šių namų karšto vandens sistemos yra užterštos Legionella bakterijomis. Architektų g. 79 namo karšto vandens sistemos tyrimų rezultatai paaiškės kovo 16–18 d.

Valstybinės energetikos inspekcijos specialistai kovo 13 d. atliko Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3 ir Architektų g. 79 karšto vandens temperatūrų patikrinimus namų karšto vandens sistemose. Po atliktos karšto vandens sistemų terminės dezinfekcijos, išmatavus karšto vandens temperatūras, nustatyta, kad šilumos tinkluose užfiksuota termofikacinio vandens temperatūra siekė nuo 68 iki 75 ºC, o grįžtančio į šildytuvą karšto vandens temperatūra – nuo 54 iki 65 ºC. Atliekant karšto vandens terminę dezinfekciją – terminį „šoką“ karšto vandens sistemoje temperatūra pakeliama iki 66 ºC ir tokią temperatūra išlaikoma ne trumpiau kaip 25 min., kad legionelės žūtų.

Paskelbus ekstremalią situaciją, į susiklosčiusios padėties valdymą įsijungia visos susijusios institucijos ir sudaromos sąlygos koordinuoti šių institucijų veiksmus.

Ekstremalios situacijos dėl legioneliozės atveju atsakingos institucijos yra: Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas, Valstybinė energetikos inspekcija, Vilniaus miesto savivaldybės administracija.

Šių institucijų veiksmus koordinuoja Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuriam vadovauja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovas Raimondas Vaidginas.

Kokios temperatūros vanduo turi būti tiekiamas gyventojams?

Karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose visą laiką turi būti ne mažesnės kaip 50 °C temperatūros. Esant mažesnei temperatūrai vandenyje susidaro sąlygos atsirasti ir daugintis Legionella bakterijoms.

Ką daryti, jeigu tiekiamas karštas vanduo nėra pakankamos temperatūros?

Jeigu vartotojai pamatavę vandens temperatūrą savo čiaupuose nustato, kad ji yra nepakankama, būtina kreiptis į savo namo valdytoją ir reikalauti, jog būtų užtikrinama teisės aktų reikalavimuose nustatyta karšto vandens temperatūra. Jei valdytojai į šiuos reikalavimus neatsižvelgia, reikėtų apie tai pranešti Valstybinei energetikos inspekcijai atsižvelgiant į gyvenamąją vietą. Teritorinių skyrių kontaktus rasite interneto svetainės skyriuje „Kontaktai“.

Kaip elgtis, jei abejojama, kad daugiabutyje netinkamai prižiūrimos šildymo ir karšto vandens sistemos?

Asmenys, vykdantys šilumos ūkio priežiūrą daugiabutyje, privalo užtikrinti tolygų viso pastato, visų pastato butų ir kitų patalpų šildymą palaikant juose teisės akte nustatytą patalpų temperatūrą ir tiekiamo į butus ir kitas patalpas karšto vandens temperatūrą. Lietuvos higienos normoje „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ griežtai nustatyta, kad pastato karšto vandens sistemoje vandens temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50 °C ir ne aukštesnė kaip 60 °C.

Tinkamos karšto vandens temperatūros palaikymas karšto vandens sistemose tai yra esminis reikalavimas, leidžiantis išvengti rizikos daugintis legioneliozės sukėlėjams. Šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai turi kontroliuoti karšto vandens temperatūrą trijuose taškuose – šilumos punkte už vandens šildytuvo (šilumokaičio), nuo jo labiausiai nutolusiose karšto vandens vartojimo vietose ir į šilumokaitį grįžtančio karšto vandens temperatūrą.

Daugiabučių gyventojai turi reikalauti iš šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų, kad jiems būtų tiekiamas tik tinkamos temperatūros karštas vanduo. Tad kiekvienu atveju, jeigu kyla klausimų dėl vandens kokybės ar nepalaikomos temperatūros, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo namo administratorių (valdytoją) ar į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją.

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija:
  • turi būti palaikoma 50–60 ºC karšto vandens temperatūra;
  • šalto vandens temperatūra neturi siekti 25 ºC;
  • neleisti vandeniui užsistovėti sistemose;
  • ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Šiai ligai būdingos dvi formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, raumenų skausmas, kosulys, plaučių uždegimas, ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be plaučių uždegimo

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras specialistai nurodo, kad žmonių imlumas šiai ligai nėra didelis. Lietuvoje šiais metais užregistruoti trys legionierių ligos atvejai. Pernai ši liga diagnozuota vienuolikai šalies gyventojų. Dažniausiai šia liga suserga silpno imuniteto asmenys. Didžiausia rizika užsikrėsti legionelioze kyla asmenims, sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis, rūkantiems, patyrusiems organų transplantaciją, onkologiniams ligoniams bei vartojantiems dideles gliukokortikoidų – steroidinių hormonų dozes. Vyresni nei 50 metų amžiaus žmonės taip pat yra jautresni šiai infekcijai nei jauni, ypač vyrai.

Kaip ši liga plinta?

Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos.

Legionella bakterijos dauginasi 20–50 C temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 C temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 C.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens aerozolio, kuris susidaro dušuose, tualetuose, voniose, saunose bei šių patalpų kondicionavimo sistemose. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Liga taip pat neplinta iš vieno namo į kitą.

Siekiant sumažinti legioneliozės riziką, karšto vandens vartotojams rekomenduojama nesinaudojus karštu vandeniu bent 2 paras prieš naudojimąsi leisti jam nutekėti 3–30 min.

Kas atlieka geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti?

Vandens mėginių tyrimus atlieka šios akredituotos laboratorijos. 
Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2023-06-06 07:17
Vienas iš esminių efektyvaus nuotekų tvarkymo dalykų – siurblinės. Jos turi būti parinktos pagal konkrečius poreikius ir atitikti aplinkosaugos standartus. Naujos kartos „Innovative Water Systems“ (IWS) siurblinės yra sandarios, atsparios smūgiams, todėl patikimos ir patogios montuoti.
nuotrauka
2023-05-24 08:00
Perjungimo vožtuvai gali būti naudojami šildymo terpės srautui perjungti tarp dviejų šilumos šaltinių arba imtuvų. Jie gerai veikia, pavyzdžiui, sistemose su šilumos siurbliais.
nuotrauka
2023-05-05 07:00
„Geberit FlowFit“ – tai inovatyvi vamzdynų sistema, skirta tiekti geriamąjį vandenį, tačiau ji gali būti naudojama ne tik atliekant įprastą funkciją – šildant vandenį, bet šaldyti, ar suspausti orą. Sistema sukurta siekiant išvengti montavimo klaidų, kasdien pasitaikančių statybvietėse, ir iš esmės ...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-18 07:45
Neseniai užbaigti apšvietimo sistemų įrengimo darbai dviejuose sporto paskirties objektuose – Kauno lengvosios atletikos manieže ir Vilniaus padelio teniso kortuose. Apšvietimo sprendinius jiems tiekė LEDVANCE, vienas iš didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje.
nuotrauka
2023-04-13 08:28
Energetikos ministerija primena, kad verslo įmonės dar gali kreiptis paramos diegiant aplinkai draugiškas, naujesnes ir mažiau energijos vartojančias technologijas.
nuotrauka
2023-04-12 07:33
Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.
nuotrauka
2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
nuotrauka
2023-03-28 16:59
Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė įgyvendinti projektą „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“, finansuojamą 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.
nuotrauka
2023-03-13 07:46
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
nuotrauka
2023-02-27 11:43
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...
nuotrauka
2023-02-24 07:44
Vyraujant šaltiems orams, namų vėdinimas atvėrus langus tampa ne itin malonus, tačiau turint efektyvią rekuperacinę vėdinimo sistemą to daryti nereikia. Bendrovės „Realco statyba“ ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje dar nemažai žmonių yra linkę vėdinti namus atidarydami langus, nors gyvena auk...
nuotrauka
2023-02-15 06:30
Dušo patirtis stilingai: dieną pradėkite atgaivinančiu maloniu dušu ryte, o dienos stresą nuplaukite švelnia dušo srove vakare.
nuotrauka
2023-02-08 07:02
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpro...
nuotrauka
2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
nuotrauka
2023-01-23 07:17
Net 85–95 % Europoje esančių pastatų dar bus eksploatuojami 2050 m., tad senesniems pastatams reikės iki 20 kartų daugiau energijos nei naujesniems, energiškai efektyviems pastatams. Kadangi per metus renovuojama tik 1 % šių pastatų, būtina ieškoti energiją taupančių priemonių, kurios ne tik sudaryt...
nuotrauka
2023-01-14 07:22
Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) kartu su Europos energijos efektyvumo fondu (EEEF) įsteigta KŪB „Tvarių investicijų plėtros skatinimas” (TIPS) pasirašė paskolos sutartį su UAB „Venteos“, kuri viešosios–privačios partnerystės būdu įgyvendins Kauno rajono gatvių apšvietimo sistemos modern...
nuotrauka
2023-01-13 07:57
Statant modernią 19 tūkst. kv. m ploto Vokietijos polimerų milžinės REHAU gamyklą, ypatingas dėmesys buvo skiriamas priešgaisrinei saugai. Įgyvendinant pagrindinius užsakovo reikalavimus dėl saugumo, inovatyvumo ir tvarumo, buvo parinktos padidinto atsparumo ugniai medžiagos, įdiegtos efektyvios sau...
nuotrauka
2023-01-06 07:54
„CityCharge V2“ elektromobilių įkrovimo stotelė pelnė konkurso „Lietuvos metų gaminys 2022“ aukso medalį. Tai elektromobilių įkrovimo stotelių gamintojo „Elinta Charge“ naujos kartos gaminys, išskirtinis savo dizainu, inžineriniais sprendimais bei išmaniosiomis funkcijomis.
nuotrauka
2022-12-02 11:05
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skelbia pradedanti naują išmanaus vandentiekio sostinėje diegimo etapą, kurio metu vilniečių namuose mechaniniai šalto vandens skaitikliai bus keičiami išmaniaisiais įrenginiais. Skaitiklių keitimą gyventojų namuose bendrovė ketina prad...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos