2024 balandžio 18 d. ketvirtadienis, 11:12
Reklama  |  facebook

Kaip gyventojai turi elgtis daugiabučio karšto vandens sistemų terminės dezinfekcijos metu?

2017-03-16 10:54
Siekiant užkirsti kelią legioneliozei sostinėje, Ekstremalių situacijų operacijų centras įpareigojo Vilniaus daugiabučiuose atlikti terminę dezinfekciją. Nuo kovo 16 d. (ketvirtadienio) 12 valandos „Vilniaus energija“, „Balterma ir ko“ ir „Vilniaus valda“ įpareigotos pakelti tiekiamo karšto vandens temperatūrą iki 80 laipsnių. Toks vanduo turės būti tiekiamas visiems Vilniaus pastatams, įskaitant sveikatos ir ugdymo įstaigas, iki kovo 23 dienos. Per šį laiką pastatų savininkai, šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai turės atlikti termo „šoko“ procedūras.
nuotrauka
Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus energija, UAB
VEI (Valstybinė energetikos inspekcija),

Dalyvauti šioje procedūroje turės ir patys gyventojai – jie turės atsukti karšto vandens čiaupą mažiausiai penkioms minutėms, sudaryti sąlygas terminę dezinfekciją atliekantiems asmenims patikrinti karšto vandens temperatūrą butuose. Gyventojams bus pranešta, kada tiksliai jų namuose bus vykdomos terminė dezinfekcija – apie tai informuos pastatų valdytojai ir šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai.

Informuojame, kad Valstybinė energetikos inspekcija įpareigota atlikti šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų veiklos neplaninius patikrinimus, išmatuojant karšto vandens temperatūrą pastatuose.

Kaip elgtis gyventojams terminės dezinfekcijos metu?

Legioneliozių sukėlėjai gali būti nukenksminami terminiu būdu. Svarbiausia išnaikinti taršą visoje karšto vandens sistemoje, tačiau labai svarbu, kad atlikus terminę dezinfekciją, vadinamą terminį „šoką“, vanduo iš gyventojų čiaupų būtų nuleistas. Todėl gyventojai raginami geranoriškai bendradarbiauti, vykdyti terminį „šoką“ atliekančių asmenų nurodymus ir nuleisti karštą vandenį, kai tai bus būtina.

SVARBU – atliekant ir baigus terminę karšto vandens dezinfekciją, karšto vandens sistemoje – aukštesnės temperatūros karštas vanduo, todėl gyventojai raginami atsargiai naudotis karštu vandeniu.

Kodėl ir kokiu mastu yra paskelbta ekstremalioji padėtis?

Ekstremalioji padėtis paskelbta dėl trijų legioneliozės atvejų – susirgo Vilniaus daugiabučių namų gyventojai (Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3, Architektų g. 79). Dviejuose namuose (Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3) atlikti karšto vandens tyrimai parodė, kad šių namų karšto vandens sistemos yra užterštos Legionella bakterijomis. Architektų g. 79 namo karšto vandens sistemos tyrimų rezultatai paaiškės kovo 16–18 d.

Valstybinės energetikos inspekcijos specialistai kovo 13 d. atliko Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3 ir Architektų g. 79 karšto vandens temperatūrų patikrinimus namų karšto vandens sistemose. Po atliktos karšto vandens sistemų terminės dezinfekcijos, išmatavus karšto vandens temperatūras, nustatyta, kad šilumos tinkluose užfiksuota termofikacinio vandens temperatūra siekė nuo 68 iki 75 ºC, o grįžtančio į šildytuvą karšto vandens temperatūra – nuo 54 iki 65 ºC. Atliekant karšto vandens terminę dezinfekciją – terminį „šoką“ karšto vandens sistemoje temperatūra pakeliama iki 66 ºC ir tokią temperatūra išlaikoma ne trumpiau kaip 25 min., kad legionelės žūtų.

Paskelbus ekstremalią situaciją, į susiklosčiusios padėties valdymą įsijungia visos susijusios institucijos ir sudaromos sąlygos koordinuoti šių institucijų veiksmus.

Ekstremalios situacijos dėl legioneliozės atveju atsakingos institucijos yra: Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas, Valstybinė energetikos inspekcija, Vilniaus miesto savivaldybės administracija.

Šių institucijų veiksmus koordinuoja Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuriam vadovauja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovas Raimondas Vaidginas.

Kokios temperatūros vanduo turi būti tiekiamas gyventojams?

Karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose visą laiką turi būti ne mažesnės kaip 50 °C temperatūros. Esant mažesnei temperatūrai vandenyje susidaro sąlygos atsirasti ir daugintis Legionella bakterijoms.

Ką daryti, jeigu tiekiamas karštas vanduo nėra pakankamos temperatūros?

Jeigu vartotojai pamatavę vandens temperatūrą savo čiaupuose nustato, kad ji yra nepakankama, būtina kreiptis į savo namo valdytoją ir reikalauti, jog būtų užtikrinama teisės aktų reikalavimuose nustatyta karšto vandens temperatūra. Jei valdytojai į šiuos reikalavimus neatsižvelgia, reikėtų apie tai pranešti Valstybinei energetikos inspekcijai atsižvelgiant į gyvenamąją vietą. Teritorinių skyrių kontaktus rasite interneto svetainės skyriuje „Kontaktai“.

Kaip elgtis, jei abejojama, kad daugiabutyje netinkamai prižiūrimos šildymo ir karšto vandens sistemos?

Asmenys, vykdantys šilumos ūkio priežiūrą daugiabutyje, privalo užtikrinti tolygų viso pastato, visų pastato butų ir kitų patalpų šildymą palaikant juose teisės akte nustatytą patalpų temperatūrą ir tiekiamo į butus ir kitas patalpas karšto vandens temperatūrą. Lietuvos higienos normoje „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ griežtai nustatyta, kad pastato karšto vandens sistemoje vandens temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50 °C ir ne aukštesnė kaip 60 °C.

Tinkamos karšto vandens temperatūros palaikymas karšto vandens sistemose tai yra esminis reikalavimas, leidžiantis išvengti rizikos daugintis legioneliozės sukėlėjams. Šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai turi kontroliuoti karšto vandens temperatūrą trijuose taškuose – šilumos punkte už vandens šildytuvo (šilumokaičio), nuo jo labiausiai nutolusiose karšto vandens vartojimo vietose ir į šilumokaitį grįžtančio karšto vandens temperatūrą.

Daugiabučių gyventojai turi reikalauti iš šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų, kad jiems būtų tiekiamas tik tinkamos temperatūros karštas vanduo. Tad kiekvienu atveju, jeigu kyla klausimų dėl vandens kokybės ar nepalaikomos temperatūros, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo namo administratorių (valdytoją) ar į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją.

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija:
  • turi būti palaikoma 50–60 ºC karšto vandens temperatūra;
  • šalto vandens temperatūra neturi siekti 25 ºC;
  • neleisti vandeniui užsistovėti sistemose;
  • ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Šiai ligai būdingos dvi formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, raumenų skausmas, kosulys, plaučių uždegimas, ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be plaučių uždegimo

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras specialistai nurodo, kad žmonių imlumas šiai ligai nėra didelis. Lietuvoje šiais metais užregistruoti trys legionierių ligos atvejai. Pernai ši liga diagnozuota vienuolikai šalies gyventojų. Dažniausiai šia liga suserga silpno imuniteto asmenys. Didžiausia rizika užsikrėsti legionelioze kyla asmenims, sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis, rūkantiems, patyrusiems organų transplantaciją, onkologiniams ligoniams bei vartojantiems dideles gliukokortikoidų – steroidinių hormonų dozes. Vyresni nei 50 metų amžiaus žmonės taip pat yra jautresni šiai infekcijai nei jauni, ypač vyrai.

Kaip ši liga plinta?

Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos.

Legionella bakterijos dauginasi 20–50 C temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 C temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 C.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens aerozolio, kuris susidaro dušuose, tualetuose, voniose, saunose bei šių patalpų kondicionavimo sistemose. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Liga taip pat neplinta iš vieno namo į kitą.

Siekiant sumažinti legioneliozės riziką, karšto vandens vartotojams rekomenduojama nesinaudojus karštu vandeniu bent 2 paras prieš naudojimąsi leisti jam nutekėti 3–30 min.

Kas atlieka geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti?

Vandens mėginių tyrimus atlieka šios akredituotos laboratorijos. 
Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos