2025 m. liepos 5 d. šeštadienis, 9:47:41
Reklama  |  facebook

Kaip gyventojai turi elgtis daugiabučio karšto vandens sistemų terminės dezinfekcijos metu?

2017-03-16 10:54
Siekiant užkirsti kelią legioneliozei sostinėje, Ekstremalių situacijų operacijų centras įpareigojo Vilniaus daugiabučiuose atlikti terminę dezinfekciją. Nuo kovo 16 d. (ketvirtadienio) 12 valandos „Vilniaus energija“, „Balterma ir ko“ ir „Vilniaus valda“ įpareigotos pakelti tiekiamo karšto vandens temperatūrą iki 80 laipsnių. Toks vanduo turės būti tiekiamas visiems Vilniaus pastatams, įskaitant sveikatos ir ugdymo įstaigas, iki kovo 23 dienos. Per šį laiką pastatų savininkai, šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai turės atlikti termo „šoko“ procedūras.
nuotrauka
Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus energija, UAB
VEI (Valstybinė energetikos inspekcija),

Dalyvauti šioje procedūroje turės ir patys gyventojai – jie turės atsukti karšto vandens čiaupą mažiausiai penkioms minutėms, sudaryti sąlygas terminę dezinfekciją atliekantiems asmenims patikrinti karšto vandens temperatūrą butuose. Gyventojams bus pranešta, kada tiksliai jų namuose bus vykdomos terminė dezinfekcija – apie tai informuos pastatų valdytojai ir šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai.

Informuojame, kad Valstybinė energetikos inspekcija įpareigota atlikti šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų veiklos neplaninius patikrinimus, išmatuojant karšto vandens temperatūrą pastatuose.

Kaip elgtis gyventojams terminės dezinfekcijos metu?

Legioneliozių sukėlėjai gali būti nukenksminami terminiu būdu. Svarbiausia išnaikinti taršą visoje karšto vandens sistemoje, tačiau labai svarbu, kad atlikus terminę dezinfekciją, vadinamą terminį „šoką“, vanduo iš gyventojų čiaupų būtų nuleistas. Todėl gyventojai raginami geranoriškai bendradarbiauti, vykdyti terminį „šoką“ atliekančių asmenų nurodymus ir nuleisti karštą vandenį, kai tai bus būtina.

SVARBU – atliekant ir baigus terminę karšto vandens dezinfekciją, karšto vandens sistemoje – aukštesnės temperatūros karštas vanduo, todėl gyventojai raginami atsargiai naudotis karštu vandeniu.

Kodėl ir kokiu mastu yra paskelbta ekstremalioji padėtis?

Ekstremalioji padėtis paskelbta dėl trijų legioneliozės atvejų – susirgo Vilniaus daugiabučių namų gyventojai (Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3, Architektų g. 79). Dviejuose namuose (Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3) atlikti karšto vandens tyrimai parodė, kad šių namų karšto vandens sistemos yra užterštos Legionella bakterijomis. Architektų g. 79 namo karšto vandens sistemos tyrimų rezultatai paaiškės kovo 16–18 d.

Valstybinės energetikos inspekcijos specialistai kovo 13 d. atliko Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3 ir Architektų g. 79 karšto vandens temperatūrų patikrinimus namų karšto vandens sistemose. Po atliktos karšto vandens sistemų terminės dezinfekcijos, išmatavus karšto vandens temperatūras, nustatyta, kad šilumos tinkluose užfiksuota termofikacinio vandens temperatūra siekė nuo 68 iki 75 ºC, o grįžtančio į šildytuvą karšto vandens temperatūra – nuo 54 iki 65 ºC. Atliekant karšto vandens terminę dezinfekciją – terminį „šoką“ karšto vandens sistemoje temperatūra pakeliama iki 66 ºC ir tokią temperatūra išlaikoma ne trumpiau kaip 25 min., kad legionelės žūtų.

Paskelbus ekstremalią situaciją, į susiklosčiusios padėties valdymą įsijungia visos susijusios institucijos ir sudaromos sąlygos koordinuoti šių institucijų veiksmus.

Ekstremalios situacijos dėl legioneliozės atveju atsakingos institucijos yra: Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas, Valstybinė energetikos inspekcija, Vilniaus miesto savivaldybės administracija.

Šių institucijų veiksmus koordinuoja Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuriam vadovauja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovas Raimondas Vaidginas.

Kokios temperatūros vanduo turi būti tiekiamas gyventojams?

Karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose visą laiką turi būti ne mažesnės kaip 50 °C temperatūros. Esant mažesnei temperatūrai vandenyje susidaro sąlygos atsirasti ir daugintis Legionella bakterijoms.

Ką daryti, jeigu tiekiamas karštas vanduo nėra pakankamos temperatūros?

Jeigu vartotojai pamatavę vandens temperatūrą savo čiaupuose nustato, kad ji yra nepakankama, būtina kreiptis į savo namo valdytoją ir reikalauti, jog būtų užtikrinama teisės aktų reikalavimuose nustatyta karšto vandens temperatūra. Jei valdytojai į šiuos reikalavimus neatsižvelgia, reikėtų apie tai pranešti Valstybinei energetikos inspekcijai atsižvelgiant į gyvenamąją vietą. Teritorinių skyrių kontaktus rasite interneto svetainės skyriuje „Kontaktai“.

Kaip elgtis, jei abejojama, kad daugiabutyje netinkamai prižiūrimos šildymo ir karšto vandens sistemos?

Asmenys, vykdantys šilumos ūkio priežiūrą daugiabutyje, privalo užtikrinti tolygų viso pastato, visų pastato butų ir kitų patalpų šildymą palaikant juose teisės akte nustatytą patalpų temperatūrą ir tiekiamo į butus ir kitas patalpas karšto vandens temperatūrą. Lietuvos higienos normoje „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ griežtai nustatyta, kad pastato karšto vandens sistemoje vandens temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50 °C ir ne aukštesnė kaip 60 °C.

Tinkamos karšto vandens temperatūros palaikymas karšto vandens sistemose tai yra esminis reikalavimas, leidžiantis išvengti rizikos daugintis legioneliozės sukėlėjams. Šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai turi kontroliuoti karšto vandens temperatūrą trijuose taškuose – šilumos punkte už vandens šildytuvo (šilumokaičio), nuo jo labiausiai nutolusiose karšto vandens vartojimo vietose ir į šilumokaitį grįžtančio karšto vandens temperatūrą.

Daugiabučių gyventojai turi reikalauti iš šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų, kad jiems būtų tiekiamas tik tinkamos temperatūros karštas vanduo. Tad kiekvienu atveju, jeigu kyla klausimų dėl vandens kokybės ar nepalaikomos temperatūros, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo namo administratorių (valdytoją) ar į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją.

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija:
  • turi būti palaikoma 50–60 ºC karšto vandens temperatūra;
  • šalto vandens temperatūra neturi siekti 25 ºC;
  • neleisti vandeniui užsistovėti sistemose;
  • ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Šiai ligai būdingos dvi formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, raumenų skausmas, kosulys, plaučių uždegimas, ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be plaučių uždegimo

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras specialistai nurodo, kad žmonių imlumas šiai ligai nėra didelis. Lietuvoje šiais metais užregistruoti trys legionierių ligos atvejai. Pernai ši liga diagnozuota vienuolikai šalies gyventojų. Dažniausiai šia liga suserga silpno imuniteto asmenys. Didžiausia rizika užsikrėsti legionelioze kyla asmenims, sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis, rūkantiems, patyrusiems organų transplantaciją, onkologiniams ligoniams bei vartojantiems dideles gliukokortikoidų – steroidinių hormonų dozes. Vyresni nei 50 metų amžiaus žmonės taip pat yra jautresni šiai infekcijai nei jauni, ypač vyrai.

Kaip ši liga plinta?

Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos.

Legionella bakterijos dauginasi 20–50 C temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 C temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 C.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens aerozolio, kuris susidaro dušuose, tualetuose, voniose, saunose bei šių patalpų kondicionavimo sistemose. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Liga taip pat neplinta iš vieno namo į kitą.

Siekiant sumažinti legioneliozės riziką, karšto vandens vartotojams rekomenduojama nesinaudojus karštu vandeniu bent 2 paras prieš naudojimąsi leisti jam nutekėti 3–30 min.

Kas atlieka geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti?

Vandens mėginių tyrimus atlieka šios akredituotos laboratorijos. 
Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-25 08:00
„VITOCAL 252-A“ – tai pažangus, elegantiškas ir našus Vokietijos gamintojo „Viessmann“ šilumos siurblys, kuriame susilieja aukštas efektyvumas, tylus veikimas ir tvarumas. Šis monobloko tipo oro–vandens šilumos siurblys sukurtas taip, kad maksimaliai atlieptų tiek šiuolaikinių namų savininkų, tiek a...
nuotrauka
2025-06-18 11:30
Šiltuoju metų laiku dėl intensyvesnio vandens vartojimo ir išaugusio poilsiautojų srauto poilsiavimo vietose padidėja buitinių nuotekų kiekis. Aplinkosaugininkai rekomenduoja įsirengti biologinių nuotekų valymo įrenginius, kurie yra ilgalaikė ir aplinkai draugiška investicija, tačiau tik tuomet, kai...
nuotrauka
2025-06-17 09:49
Siekiant didinti energinį efektyvumą daugiabučiuose pastatuose ir mažinti išlaidas už šildymą, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šiam kvietim...
nuotrauka
2025-06-16 13:49
„Geberit“, Europos sanitarinių gaminių rinkos lyderė, pristato atnaujintą „Duofix“ potinkinį rėmą, skirtą WC sistemų su potinkiniu bakeliu montavimui. „Duofix“ potinkiniai rėmai yra vieni populiariausių šio gamintojų produktų, kurie sumontuoti jau milijonuose namų, viešųjų ir kitos paskirties pastat...
nuotrauka
2025-06-16 09:58
Vilniaus rajono savivaldybė toliau aktyviai skatina daugiabučių atnaujinimą – pradedama kvartalinė renovacija. Toks kompleksiškas požiūris, pasak savivaldybės atstovų, padės kurti modernesnę, patogesnę ir energetiškai efektyvesnę gyvenamąją aplinką visame rajone.
nuotrauka
2025-05-26 15:56
Aplinkos ministerija primena, kad Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) vasario mėnesį yra paskelbusi kvietimą pretenduoti į dotacijas, siekiančias iki 70 proc., šilumos siurbliams (oras-vanduo; vanduo-vanduo; žemė-vanduo; oras-oras) įsigyti.
nuotrauka
2025-05-15 08:08
Elektros energijos kaupiklius (EEK) įsigiję gaminantys vartotojai (GV) gali efektyviau vartoti pačių pasigamintą elektros energiją ir susimažinti mokesčius už pasinaudojimą tinklais. Visgi „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys rodo, kad kol kas tik nedidelė dalis kaupiklius turinčių gami...
nuotrauka
2025-04-29 09:14
Nuo šių metų birželio 1 d. įsigalios nauji informacijos teikimo reikalavimai buitiniams vartotojams teikiamose elektros energijos sąskaitose, skirti užtikrinti didesnį skaidrumą ir padėti vartotojams išvengti permokėjimo už elektros energiją. Energetikos ministras balandžio 24 d. pasirašė įsakymų pa...
nuotrauka
2025-04-25 11:15
AB „Panevėžio energija“ pradeda ruoštis kasmetiniams šilumos tinklų patikrinimo darbams – hidrauliniams bandymams, kurių metu laikinai stabdomas šilumos ir karšto vandens tiekimas vartotojams.
nuotrauka
2025-04-25 09:26
Netvarkinga elektros instaliacija – viena dažniausių gaisrų priežasčių Lietuvoje. Duomenys rodo, kad kas dešimtas gaisras kyla būtent dėl jos, o draudimo bendrovėse tai yra dažniausia gaisro priežastis. Nepaisant to, daugelis žmonių vis dar rizikuoja savo turtu ir gyvybe, bandydami elektros instalia...
nuotrauka
2025-04-23 11:20
Šildymo sezono metu namuose per šilta arba per šalta? O gal tenka ilgai laukti, kol iš čiaupo pradeda tekėti šiltas vanduo? Gali būti, kad jūsų daugiabutis patenka į sąrašą, kuriems privalomas šildymo ir vandens sistemų atnaujinimas. Jei iki 2026 m. liepos 1 d. šios sistemos daugiabutyje nebus atnau...
nuotrauka
2025-04-18 06:23
Norint namuose užtikrinti jaukią ir komfortišką aplinką vien tik patrauklių interjero sprendimų gali nepakakti – didelę įtaką gerai savijautai turi ir patalpų mikroklimatas bei supantys kvapai. Nemalonius kvapus neretai bandoma pašalinti pasitelkiant įvairius oro gaiviklius ar smilkalus. Tačiau, ano...
nuotrauka
2025-04-16 08:14
Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai. Elektra – neatsiejama ir bene būtiniausia kiekvieno būsto dalis, yp...
nuotrauka
2025-04-02 13:19
JUNG pristato naują inovatyvų produktą, skirtą išmaniesiems namams: belaidžius „Matter" mygtukus. Didžiausias šių mygtukų privalumas – galimybė valdyti skirtingus įrenginius, suderinamus su „Matter" standartu, nepriklausomai nuo gamintojo ekosistemos. Tai suteikia galimybę kurti ypatingai lanksčius ...
nuotrauka
2025-04-02 09:19
Gargždų mieste, šalia Taikos g. 11 ir 12 daugiabučių, pradėtas vykdyti projektas „Paviršinių nuotekų valymo įrenginių – išlaikymo tvenkinio su pakartotiniu vandens naudojimu nauja statyba“.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos