2021 rugsėjo 27 d. pirmadienis, 13:44
Reklama  |  facebook

Kaip perkamos techninės priežiūros paslaugos kainą gali lemti CPO LT

2017-03-13 09:42
Po publikacijos „Aplinkos apsaugos komitetas siūlo griežtinti statybos darbų techninio prižiūrėtojo asmeninę atsakomybę“ skaitytojai išsakė savo nuomonę. „Tikrai nieks neprieštarauja dėl techninės priežiūros vadovų atsakomybės, tačiau esminis klausimas yra ydinga CPO praktika, kuri leidžia techninės priežiūros kainą nuvertinti žemiau logiškai suvokiamos“, – rašo portalo Statybunaujienos.lt skaitytojas.
nuotrauka
Asociatyvi bendrovės „Kelvista“ nuotr. (portalo Statybunaujienos.lt archyvas)


Minimos įmonės
CPO LT, VŠĮ
Komentuodamas publikaciją, skaitytojas sako nesuvokiantis, kodėl niekam nekyla klausimas, kaip galima atlikti renovuojamo namo techninę priežiūrą už 600 eurų, kai minimali projekto trukmė – 12 mėnesių.

„Tačiau visi patenkinti – pigiai nupirkta“, – rašo skaitytojas.

Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) direktorių Rolandą Černiauską paprašėme pakomentuoti situaciją. 

Ar Centrinė perkančioji organizacija CPO LT gali nustatyti prekių, paslaugų ir darbų kainas centralizuotų viešųjų pirkimų elektroninėje sistemoje ?

Nuotraukoje – CPO LT direktorius Rolandas Černiauskas

CPO LT vykdydama savo funkcijas centralizuotų pirkimų srityje, pati prekių paslaugų ar darbų neįsigyja (ji vykdo tik dalį viešųjų pirkimų procedūrų), o visos Lietuvos pirkėjų poreikių ar planų objektyviai žinoti ir, juolab, kontroliuoti, negali. Kainų nustatymas – tai rinkos reguliavimas. Tokio reguliavimo subjektai nustatomi tik ypatingais atvejais ir tik teisės aktų nustatyta tvarka. Centrinei perkančiajai organizacijai kainų reguliavimo funkcijos nesuteikia jokie teisės aktai. CPO LT įgaliojimai pagal įstatus baigiasi preliminariosios sutarties, kuri yra organizacinio pobūdžio teisės aktas, nustatantis katalogo naudojimo sąlygas, vykdymu.

Pirmiausia, reikėtų prisiminti, kaip vykdomi viešieji pirkimai Lietuvoje.

Viešojo sektoriaus ir savivaldos institucijų perkančiosios organizacijos turi galimybę pirkti pačios arba pasinaudoti mūsų sukurtu įrankiu. Bet kokiu atveju perkančiosios organizacijos pačios turi identifikuoti, ar prekės, paslaugos, darbai, siūlomi CPO LT kataloge, atitinka poreikį; taip pat įsivertinti, ar juos įsigyti pati perkančioji organizacija negali geriau, nei siūloma CPO LT kataloge.

Perkančiosios organizacijos savarankiškai gali pirkti per Viešųjų pirkimų tarnybos administruojamą CVP IS platformą. Joje perkančiosios organizacijos pačios atlieka visas viešojo pirkimo procedūras: nuo techninės specifikacijos projekto paskelbimo iki sutarties su laimėjusiu tiekėju sudarymo. Jei skelbiamas atviras konkursas, visos pirkimo procedūros užtrunka nuo 3 iki 6 mėnesių. Dažnai jos yra stabdomos dėl teisinių ginčų, kurie gali trukti ne vienerius metus.

Kita alternatyva yra perkančiosioms organizacijoms pasinaudoti CPO LT elektronine centralizuotų viešųjų pirkimų sistema. Čia dar kartą noriu atkreipti dėmesį, kad pati CPO LT nieko neperka ir neparduoda. Mes tik įvykdome viešųjų pirkimų procedūras ir leidžiame perkančiosioms organizacijoms jomis pasinaudoti, tuo pačiu sutaupant laiką ir administracinius resursus.

Tačiau perkančiosios organizacijos, prieš vykdydamos viešąjį pirkimą, visada turi išsiaiškinti, ar tai, kas siūloma CPO LT kataloge, atitinka jų poreikius. Ir tik tada, analogiškai savarankiškam pirkimui CVP IS, privalo nurodyti, ką perka (apimtis, kiekius, kitus reikalavimus), įvertinti ir paskaičiuoti bei nurodyti, kokią kainą gali mokėti.

Atkreipkite dėmesį, kad CPO LT centralizuotų viešųjų pirkimų elektroninė sistema veikia taip, kad tiekėjai negali siūlyti didesnių kainų, nei jas nurodė perkančiosios organizacijos, pačios užpildydamos savo užsakymą kataloge. 

Todėl visiškai suprantama, kodėl dažnu atveju perkančiosios organizacijos per CPO LT katalogą įsigyja prekes, paslaugas bei darbus žemesnėmis nei rinkos kaina.

Ar galite pateikti konkrečių pavyzdžių, ar už protingą kainą CPO LT elektroniniame kataloge įsigyjamos, pavyzdžiui, techninės priežiūros paslaugos? 

O kas gi yra protinga kaina? Tai sprendžia pati perkančioji organizacija, kuriai privalu laikytis Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų. CPO LT tik užtikrina, kad perkančioji organizacija įsigytų produktą, atitinkantį pasirinktas sąlygas. Kita vertus, nereikia pamiršti, kad viešųjų pirkimų tiekėjų pasiūlymo vertinimo kriterijus yra mažiausia kaina. Jei perkančiosios organizacijos nori įsigyti paslaugas, vertinamas ne mažiausios kainos, o kokybės parametrais, turėtų rinktis ekonominio naudingumo kriterijų.

Jei kalbame apie techninės priežiūros paslaugų kainas, kuriomis jos įsigyjamos CPO LT kataloge, tai bendra tendencija yra tokia: tiekėjai pasiūlo net 3 ir daugiau kartų mažesnes kainas, nei nurodo pirkėjai. Beje, toks pat rezultatas gali būti ir perkant CPO IS sistemoje savarankiškai, nes veiksniai, lemiantys kainas, yra tie patys: tiekėjų konkurencija, rinkos dėsniai, masto ekonomija ir pan. 

Tiek perkant per CVP IS, tiek per CPO LT, perkančiajai organizacijai galioja Viešųjų pirkimų įstatymo normos, nustatančios prievolę pasitikrinti, ar pirkimo kaina atitinka turimą biudžetą, ir teisė spręsti dėl pirkimo sutarties sudarymo. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-09-24 06:40
Lietuvos įmonė IGLU TECH, priklausanti ICOR įmonių grupei, neslepia ambicingų planų. Modernių geoterminių šilumos siurblių gamintojai, jau žinomi Baltijos šalių ir Lenkijos rinkose, nusitaikė į Europą.
nuotrauka
2021-09-24 06:10
Mokslo metų pradžia vaikams ir pedagogams dažnai tampa ne tik džiaugsmu, bet ir iššūkiu po atostogų grįžti į disciplinuotą rutiną. Kad mokymosi ir darbo aplinka nekeltų rūpesčių ir būtų maloni bei komfortiška, Vilniaus vystymo kompanija ugdymo įstaigas atnaujina ir modernizuoja.
nuotrauka
2021-09-23 13:03
Tarptautiniame architektūros konkurse, surengtame išrinkti geriausią Vilniaus geležinkelio stoties komplekso, stoties aikštės ir aplinkinės teritorijos pertvarkymo idėją, atskleisti ir komisijos favoritai, ir konkurso dalyvių vardai. Pagal viešųjų pirkimų procedūras, vakar elektroniniu būdu atplėšus...
nuotrauka
2021-09-23 07:04
Laisva elektros energijos rinka Lietuvoje tai – valstybės sprendimas nuosekliai atsisakyti monopolinių sąlygų, nebereguliuoti elektros energijos kainos ir pereiti prie konkurencingos elektros tiekimo rinkos. Patirtis rodo, kad tai užtikrins aukštą paslaugų kokybę už geriausią kainą – Lietuvoje anksč...
nuotrauka
2021-09-22 18:47
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmai priėmė prokuratūros ieškinį dėl viešojo intereso gynimo. Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Laura Paulikienė kreipėsi į teismą, prašydama pripažinti negaliojančiomis AB „Klaipėdos nafta“ akcininkų patvirtintas...
nuotrauka
2021-09-22 18:24
Šiandien, rugsėjo 22 d., Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine instancija išnagrinėjo Maskvos namų apeliaciją, kuria buvo skųstas pirmos instancijos sprendimas atmesti Maskvos namų skundą Savivaldybei dėl atsisakymo derinti projektinius pasiūlymus Maskvos namų statybai (savavališkos...
nuotrauka
2021-09-22 11:25
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą ir panaikino Trakų rajono savivaldybės administracijos priimtus administracinius aktus, leidusius kaimo turizmo pastatų statybą Aukštadvario regioninio ...
nuotrauka
2021-09-22 10:15
Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą. Pasak Lietuvos žmogaus teisių centro tarybos nario, darbo santykių konsultanto ir mediatoriaus Romo Turonio, nesprendžiami darbo konfliktai sukuria daug įtampos ir iššūkių, kelia psichologi...
nuotrauka
2021-09-22 10:10
Per metus nuo vienos Statybininkų dienos iki kitos Lietuvoje renovuota daugiau kaip 750 senų daugiabučių. Iš viso modernizavus 3742 namus, Lietuva pasiekė 10 proc. atnaujintų daugiabučių slenkstį.
nuotrauka
2021-09-22 05:34
Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pareigas, laimėjusi konkursą iš 8 pretendentų, pradėjo eiti Milda Račienė.
nuotrauka
2021-09-21 14:40
Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu šalies regionų teritorijose ir didesnio teisinio reguliavimo aiškumo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė įstatymo pataisas, pagal kurias trumpinamas laikotarpis, po kurio jaunai šeimai nebereikės g...
nuotrauka
2021-09-21 13:29
Seimas svarstys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Andriaus Kupčinsko teiktas Kelių įstatymo pataisas, kurios turėtų pakeisti situaciją planuojant infrastruktūros projektus.
nuotrauka
2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stip...
nuotrauka
2021-09-21 10:26
2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus LR teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statytojams atsirado galimybė didinti sklypų užstatymo intensyvumą, už tai įsipareigojant dalį būstų perduoti į savivaldybės būsto fondą. Ekspertų vertinimu, ši galimybė slepia savyje ir rizikas: užstatymo intensyvumo didi...
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-20 13:10
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Kauno apygardos teismui su kaltinamuoju aktu perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui, kitiems septyniems fiziniams asme...
nuotrauka
2021-09-17 10:20
Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija nusprendė kreiptis į Regionų apygardos administracinį teismą su prašymu ištirti, ar Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Klaipėdos tvarkymo ir švaros taisyklės neprieštarauja įstatymams.
nuotrauka
2021-09-17 10:17
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose priimtas nuosprendis baudžiamojoje byloje, kurioje M. B. pripažintas kaltu dėl neatsargumo pažeidęs teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles, dėl ko atėmė gyvybę kitam žmogui.
nuotrauka
2021-09-16 10:21
Įmonių grupė „Panevėžio keliai“, efektyvindama veiklą ir reaguodama į rinką, pertvarko dalį įmonių. Per artimiausius mėnesius bus įgyvendinti Grupei priklausančių kelių infrastruktūros įmonių pokyčiai, po kurių bus išgrynintas veikiančių įmonių portfelis, konsoliduotos kompetencijos ir atsakomybės.
nuotrauka
2021-09-16 09:32
Kokiais atvejais perkančiosios organizacijos privalo nurodyti reikalavimus taikyti statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodus, nustatys Aplinkos ministerijos parengtas nutarimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos