Kaip prijaukinti šviesą, kad būtų ne tik gražu, bet ir funkcionalu
Lauko apšvietimas – nuo funkcionalaus iki meniško
Pirmiausia yra svarbu apšviesti visus įėjimus į namą, garažą arba automobilių pastogę. Įrengiant vadinamąjį darbinį apšvietimą, individualių namų gyventojai renkasi šviestuvus su judesio jutikliu arba patogiai, „po ranka“ įrengtus jungiklius. Dar vienas kiemo apšvietimo būdas – apšvietimas su foto elementu, kai temstant jis įjungia šviesas. Namo neretai grįžtame su pirkinių maišais, vaikais, o kartais ir su keturkojais augintiniais, tad kur kas patogesnis apšvietimas su judesio davikliu arba foto elementu, kai nebereikia galvoti, kaip greičiau rasti jungiklį.
Tačiau individualių namų gyventojai nebesitenkina vien darbine lauko šviesa – rudenėjant ir žiemą vis daugiau namų iš tamsos išnyra jaukiai apšviestais fasadais, kiemo statiniais.
„Įsirengiant estetinį fasado apšvietimą, labai siūlyčiau pirmiausia vis tik pasitarti su architektu arba dizaineriu, nes pačių gyventojų vizija gali nepateisinti ir jų pačių lūkesčių, – sako G. Zakarevičius. – Profesionalas įvertins namo stilių, fasadą ir pasiūlys geriausią, įdomiausią apšvietimo variantą, o šviesos instaliacijos specialistai pasiūlys optimaliausią sprendimą ir jo įgyvendinimą.“
Specialistas siūlo aplinką skirstyti į kelias sudedamąsias dalis: atskirai įrengti fasado apšvietimą, jeigu yra terasa – atskirai terasos, kiemo ir įvažiavimo. Tačiau nepamiršti, kad bendrą vaizdą kurs kaip tik šių detalių visuma. G. Zakarevičiaus žodžiais, šviesa teikia galimybių susikurti tokį namo apšvietimą, kad ir pats nuolat stebėtumeisi sukurtu vaizdu.
Neretai, įrenginėjant elektros instaliacijas, žmonės prašo kokioje nors pastogėje įrengti kištukinį lizdą girliandoms, šventiniam namo apšvietimui. Tačiau įrengus profesionalų fasado apšvietimą, girliandų nebeprisireiks, nes galima numatyti galimybę keisti šviesos spalvas, atspalvius, galima priversti jas mirksėti.
„Šviesas galima valdyti nuotoliniu būdu – naudojant pultelį arba atsisiunčiant į mobilųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį specialią programą“, – pasakoja bendrovės „GLab LT“ vadovas G. Zakarevičius. Jo pastebėjimu, jeigu apie apšvietimą namo savininkai ima galvoti dar tik jį projektuodami, galimi įvairūs valdymo sprendimai.
Budinti šviesa leidžia saugiai judėti naktį
Kalbėdamas apie vidaus apšvietimą, G. Zakarevičius siūlo pradėti planuoti nuo įėjimo. Ar tai būtų butas, ar individualus namas, pirmiausia reikia galvoti apie patogumą: atrakinus duris neturėtų būti rūpesčių įsijungti šviesą – apšvietimas turi įsijungti automatiškai.
Keičiasi poreikis dėl šviesos namo viduje. Sykiu su pagrindiniu ir atskirų erdvių apšvietimu namo savininkai vis dažniau prašo vadinamojo budinčio apšvietimo.
„Toks apšvietimas yra ne tik patogus, bet ir teikia saugumo, – pastebi G. Zakarevičius. – Gal ir nieko tokio, jeigu užsimiegojęs užkliūsite už kokio minkštasuolio, bet nieko gero, jeigu, pavyzdžiui, leisitės laiptais.“
Tokio „lydinčio“ apšvietimo pranašumus turėtų itin įvertinti šeima, auginanti vaikus, kai naktį prisieina bent kartą nueiti į vaikų kambarius.
Budinčiam apšvietimui įrengti specialistai siūlo keletą variantų. Vienas iš jų – silpnas nuolatinis apšvietimas nakčiai. Kitas pasiūlymas – apšvietimas, kurį įjungia judesio jutiklis. Šiuo atveju neblogas sprendimas būtų blausų šviesos šaltinį įrengti tiesiog po lova, kad be kliūčių išeitum į koridorių, kur įsijungia kitas šviesos šaltinis. Budinti šviesa neretai įrengiama ir vaikų kambariuose, kai mažieji baiminasi tamsos. Garbaus amžiaus žmonėms budinčios šviesos taip pat suteikia patogumo, leidžia judėti saugiai.
„Galima įrengti ir vadinamuosius interaktyvius laiptus, kai pakopos nušvinta palaipsniui, artinantis žmogui“, – sako G. Zakarevičius, pastebėdamas, kad visais atvejais kalba eina apie apšvietimo funkcionalumą, nes apšvietimas naktį leidžia jaustis ir patogiai, ir saugiai.
Šviesa ne tik ryškina, bet ir taiso klaidas
Individualių namų savininkai vis dažniau atranda akcentinį apšvietimą. Jis naudojamas apšviesti meno kūrinius, nuotraukas, namo savininkams svarbius daiktus, kuriems neretai įrengiamos net specialios nišos. Akcentinis apšvietimas bus tinkamas ir knygų lentynos ar drabužinei apšviesti.
„Kaip rodo mūsų patirtis, naudojant šviesos instaliacijas, namo vaizdą galima ne tik pagerinti, bet ir sugadinti, beje, kaip ir žmogaus nuotaiką, – sako G. Zakarevičius. – Jeigu apšvietimas bus prastai suprojektuotas, jis trikdys įprastą gyvenimo ritmą, erzins. Todėl apšvietimas turi būti ne tik funkcionalus, estetiškas, bet ir kuriantis tinkamą namų atmosferą, žmogaus nuotaiką. Juk neatsitiktinai šviesa yra naudojama ir terapijai.“
Apšvietimo sprendimų yra begalė, tačiau apie tai reikia galvoti ne jau pastačius namą, o jį projektuojant, sudarinėjant namo statybos sąmatą.
Instaliacijos specialistai paprastai vengia imtis kardinalių pokyčių senuose namuose, turinčiuose dar aliumininius laidus, kurie, sąveikaudami su variu, gali tapti gaisro priežastimi. Taigi imantis remonto, planuojant šiuolaikines šviesos instaliacijas, pirmiausia reikia iš esmės atnaujinti namo elektros infrastruktūrą.
Kaip turėti gerą apšvietimą už gerą kainą?
„Šiuolaikinis apšvietimas nereiškia, kad tai yra prabanga, prieinama tik didelėms investicijoms ir didelėms kasmėnesinėms išlaidoms pasirengusiems žmonėms, – sako G. Zakarevičius. – Preciziškai tiksliai atlikti elektros instaliacijos, apšvietimo įrengimo darbai ne tik padeda sukurti saugią ir patogią aplinką, bet ir užtikrina optimalų energijos sunaudojimą, taip efektyviai mažindami išlaidas.“
Bendrovės „GLab LT“ specialistai dirba su įvairiomis šiuolaikinėmis apšvietimo technologijomis. Viena iš jų – LED (šviesos diodų) technologija, kuri šiuo metu laikoma viena iš moderniausių, ekonomiškiausių ir universaliausių. Naudodami standartinius RGB (spalvų maišymo sistema) sprendimus, bendrovės specialistai kuria akcentinį apšvietimą.
„Galime pasiūlyti ir išmaniąją RGB technologiją, kuomet šviesos diodų pluoštas valdomas jam pritaikytu, pagal užsakymą programuojamu valdikliu ir programomis, – pasakoja G. Zakarevičius. – Išmanieji spalvoti diodai puikiai tiks kuriant individualų fasado ar patalpos akcentą. Mūsų komanda darbuojasi ir diegdama sisteminį (išmanųjį) apšvietimo valdymą, kuomet standartiniai ir spalviniai LED sprendimai jungiami į interaktyvaus valdymo sistemas. Šiuo atveju, naudojant specialius šviestuvus, maršrutizatorių ir pultelius arba išmaniojo įrenginio programėlę, galima preciziškai tiksliai valdyti visos patalpos ar kambario, jo atskirų detalių apšvietimą. Sistema taip pat tinka skleidžiamos šviesos kontrastui, greičiui, stiprumui kontroliuoti, nuotaikai kurti.“
Bendrovės „GLab LT“ komandoje dirba jauni specialistai, kurie ieško ir siūlo nestandartinius sprendimus, ieško būdų, kaip geriau, įdomiau, bet ir funkcionaliai panaudoti apšvietimą. Įmonės vadovas G. Zakarevičius su šviesos instaliacijomis dirba nuo pat paauglystės. Būdamas šeštokas, laužynuose ieškodavo sovietmečio „žigulių“ šviestuvų reflektorių, iš kurių sykiu su darbų mokytoju montuodavo apšvietimą šokių vakarams.
„Tad man svarbu, kad mūsų komandoje dirbtų žmonės, kurie ne tik moka nuvesti laidą iš vieno taško į kitą, bet kuriems būtų įdomu ieškoti nestandartinių sprendimų, kuriančių funkcionalų, kūrybišką ir ekonomišką apšvietimą mūsų klientams“, – sako bendrovės „GLab LT“ vadovas G. Zakarevičius.
Bendrovės „GLab LT“ nuotr.