2025 m. balandžio 22 d. antradienis, 3:32:31
Reklama  |  facebook

Kaip sutaupyti 20 proc. karštam vandeniui ruošti ir sumažinti užsikrėtimų riziką

2020-09-10 07:30
Covid-19 priminė, kad virusai ir bakterijos yra pavojingi. Jeigu nuo koronaviruso ginamės kaukėmis, tai legionelės, sukeliančios sunkią plaučių uždegimo formą, gali tykoti kiekvienuose namuose ir bet kur, kur įrengtas vandentiekis.
nuotrauka
UPONOR iliustr.


Minimos įmonės
Uponor, UAB

Kaip vandentiekis tampa pavojingu įrenginiu?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad legionelės (mokslinis pavadinimas – Legionella) bakterijos plinta per vandens dulksną, dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Jos dauginasi, kai vandens temperatūra turi 20–50° C ir žūva, kai vanduo pasiekia >60° C temperatūrą. Tačiau, jei karšto vandens sistema yra užteršta, reikia dar aukštesnės temperatūros. 

Karšto vandens sistemų prižiūrėtojai privalo gyventojams tiekti tinkamos kokybės karštą vandenį, taikyti profilaktines priemones. Būtina, kad, atliekant terminę dezinfekciją, gyventojai atsuktų visus čiaupus. Vieša paslaptis, kad gyventojai to beveik nedaro. Vadinasi, ši priemonė nėra panacėja.

Antra šios problemos dedamoji – paprastai naujos statybos daugiabučiuose įrenginėjamos ilgos vandentiekio sistemos, kurias lemia vis mažesnis stovų skaičius, taip dar labiau didinant užsikrėtimo legionelioze riziką. Prie to pridėjus pomėgį keliauti, įsirengti kuo daugiau įvairių prietaisų vonios ir tualeto patalpose, vandens užsistovėjimas ir karšto vandens atvėsimas sistemoje dar labiau didėja. Tokiu būdu susidaro idealios sąlygos legionelėms veistis.

Kad namų vanduo netaptų rizikos faktoriumi, būtina laikytis 3 taisyklių: 

 
1. Karštas vanduo turi būti ne žemesnės negu 60° C temperatūros, o šaltas – ne aukštesnės negu 25° (EN 805 reikalavimai).
2. Vanduo (karšto ir šalto vandens vamzdynuose) privalo nuolat keistis – negalima leisti jam užsistovėti.
3. Karšto vandens geriau neruošti talpose – jos tampa legionelės židiniais.

 

Atsukus vieną čiaupą, vanduo pasikeičia visame bute

Kad užsikrėtimo rizika nepriklausytų vien nuo administratorių taikomų, bet gyventojų netinkamai vertinamų dezinfekcijų, inžinieriai siūlo alternatyvius vandens tiekimo sistemos sprendinius. 

„Vienas tokių – įrengti karšto vandens recirkuliacinę sistemą, – siūlo įmonės „Uponor“ direktorius Marius Pastarnokas. – Bet praktika rodo, kad tokia sistema labai retai įrengiama teisingai. Šiuo atveju sistemoje reikia palaikyti aukštą karšto vandens temperatūrą, taip didinant energijos nuostolius vamzdynuose, kylant grėsmei nusiplikyti. Taigi šis sprendimas padidina sąskaitas ir nėra saugus.“

 
Nuotraukoje dešinėje – 
Uponor“ direktorius
Marius PASTARNOKAS
 
 
Recirkuliacinė sistema buvo montuojama sovietmečio daugiabučiuose, kuomet atskiri butų blokai turėdavo vandentiekio stovą. Priklausomai nuo pastato projekto, jų galėdavo būti ir keli: atskiri vonioje ir virtuvėje. Tokiu atveju atšakos nuo stovų yra trumpos ir užtikrinti higieną paprasčiau.

Naujos statybos daugiabučiuose dominuoja pastatai su vienu stovu laiptinėje, toliau paskirstant karštą vandenį butams nemažais atstumais, dėl ko įspėja ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Naudojant tokią sistemą, pastebi M. Pastarnokas, recirkuliacija užtikrinama tik stove: net terminė dezinfekcija nepasiekia privedamųjų ir paskirstomųjų vamzdžių.

Pažangesnis sprendimas, neleidžiantis užsistovėti vandeniui, – žiedinės vandentiekio sistemos. Tokiu atveju vandens prietaisai jungiami U formos alkūnėmis, o vamzdynas sujungiamas į uždarą žiedą. Skirtingai nuo kolektorinės sistemos, kai iki prietaisų atvedamos atskiros atšakos ir vandens pasikeitimas vyksta tik konkrečioje atšakoje, žiedine sistema sujungus prietaisus, vanduo pasikeičia visame buto vamzdyne. Atsukai vieną čiaupą arba nuleidai vandenį klozete – vanduo pasikeitė visame bute.

„Vandentiekio sistemų standarte (EN 805-5) nurodyta, kad vanduo pastato vamzdyne turi pasikeisti ne rečiau kaip per 7 dienas, o Vokietijoje, kuri itin rūpinasi gyventojų sveikata, – ne rečiau, kaip per 3 dienas. Vadinasi, jeigu gyventojai savaitgalį nebuvo namuose, grįžus būtina pakeisti vandenį sistemose, – sako M. Pastarnokas, aiškindamas, kodėl Europoje vis labiau plinta žiedinio skirstymo sistema, sudaranti sąlygas greitai vandens kaitai, net naudojant tik vieną prietaisą. – Tokiose sistemose nelieka užsistovinčio vandens jokiose vamzdyno dalyse, o tokių rezultatų negali pasiekti, nei trišakinė, nei kolektorinė paskirstymo sistema.“

Tačiau efektyviausiu būdu laikomas karšto vandens sistemų decentralizavimas.

Kodėl geriausia rinktis decentralizuotas sistemas?

Pačiu efektyviausiu būdu, kuris gali užtikrinti tiekiamo karšto vandens higieną daugiabučiuose ir visuomeniniuose pastatuose, laikomas decentralizuotos karšto vandens sistemos įdiegimas. 

Šiuo atveju, kaip aiškina „Uponor“ vadovas, karšto vandens ruošimas yra perkeliamas prie vartotojo – jis butuose ruošiamas momentiniu būdu per šilumokaičius, naudojant šildymo sistemos termofikatą, vadinamąjį šilumos nešėją.

„Taip užtikrinamos visos 3 anksčiau minėtos sąlygos. Kadangi karštas vanduo ruošiamas tik tada, kai jo reikia, t. y. atsukus čiaupą, karšto vandens temperatūra gali būti žemesnė nei centralizuoto karšto vandens ruošimo atveju, nes nebėra karšto vandens ir jo recirkuliacijos nuo vamzdynų iki vartotojo“, – sako M. Pastarnokas.

8 decentralizuotos sistemos pranašumai:

1. Nereikia karšto vandens ir recirkuliacijos magistralių, stovų, vamzdyno, kur paprastai veisiasi legionelės.
2. Galima planuoti vieno stovo sistemas, nes lieka tik šalto vandentiekio ir termofikato vamzdynas, kurių atstumas iki vartotojų gali būti didesnis.
3. Didesnis sistemos patikimumas – bendrose pastato patalpose lieka tik vandentiekio ir termofikato vamzdynas, karšto vandens šilumokaičiai butuose veikia prie žemesnių temperatūrų, todėl mažiau kalkėja.
4. Paprasčiau panaudoti alternatyvius šildymo šaltinius (saulė, šilumos siurbliai ir pan.), nes galima panaudoti šildymo talpas, kurioms taikomi mažesni reikalavimai.
5. Vartotojai šildymą ir reguliuojamus „gyvatukus“ gali naudoti ištisus metus – pagal pageidavimą.
6. Sistema efektyvesnė energiniu požiūriu, nes montuojama mažiau šiltų vamzdynų, galima ruošti žemesnės temperatūros karštą vandenį ir nereikia terminio dezinfekavimo.
7. Nereikia karšto vandens apskaitos prietaisų.
8. Vertinant kartu su energijos kiekiu, kurio reikia vamzdynų terminei dezinfekcijai, kasmet galima sutaupyti daugiau kaip 20% visų sąnaudų.
UPONOR iliustr. 
 
Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2025-04-18 06:23
Norint namuose užtikrinti jaukią ir komfortišką aplinką vien tik patrauklių interjero sprendimų gali nepakakti – didelę įtaką gerai savijautai turi ir patalpų mikroklimatas bei supantys kvapai. Nemalonius kvapus neretai bandoma pašalinti pasitelkiant įvairius oro gaiviklius ar smilkalus. Tačiau, ano...
nuotrauka
2025-04-16 08:14
Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai. Elektra – neatsiejama ir bene būtiniausia kiekvieno būsto dalis, yp...
nuotrauka
2025-04-02 13:19
JUNG pristato naują inovatyvų produktą, skirtą išmaniesiems namams: belaidžius „Matter" mygtukus. Didžiausias šių mygtukų privalumas – galimybė valdyti skirtingus įrenginius, suderinamus su „Matter" standartu, nepriklausomai nuo gamintojo ekosistemos. Tai suteikia galimybę kurti ypatingai lanksčius ...
nuotrauka
2025-04-02 09:19
Gargždų mieste, šalia Taikos g. 11 ir 12 daugiabučių, pradėtas vykdyti projektas „Paviršinių nuotekų valymo įrenginių – išlaikymo tvenkinio su pakartotiniu vandens naudojimu nauja statyba“.
nuotrauka
2025-04-02 07:37
ALTECH – tai pastatų inžinerinėms sistemoms skirtas DAHL (Skandinavija) prekinis ženklas, kurį Lietuvoje pristato UAB „Dahlgera“ – didmenine prekyba santechnine įranga besiverčianti bendrovė. Šis prekinis ženklas jau plačiai žinomas Skandinavijos šalyse, o dabar tampa prieinamas ir Lietuvos rinkai, ...
nuotrauka
2025-03-31 15:14
Gyventojai, norintys pasikeisti turimus neefektyvius ir taršius šilumos gamybos įrenginius į modernius, vėl galės pasinaudoti valstybės parama. Jau rytoj, balandžio 1 d., Lietuvos energetikos agentūra skelbs naują paramos kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-03-28 16:41
Apšvietimas namuose – ne tik būtinas funkcionalumas, bet ir svarbi interjero detalė, kurianti atmosferą, daranti įtaką emocijoms bei gyvenimo kokybei. Šiuolaikinės technologijos leidžia sujungti funkcionalumą, estetiką ir energijos taupymą, o modernūs sprendimai suteikia galimybę kiekvienam pritaiky...
nuotrauka
2025-03-06 08:05
Vilniaus miesto savivaldybė, skatindama tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, skirs dalinį finansavimą gyventojams, atsisakantiems iškastinio kuro šildymo įrenginių. Gyventojai, kurie diegs atsinaujinančius energijos išteklius arba prisijungs prie AB „Vilniaus šilumos tinklai“ centralizuotos ši...
nuotrauka
2025-02-12 09:30
Namai – vieta, kur atsipalaiduojame, bendraujame su artimaisiais ir ilsimės. Apšvietimas čia atlieka itin svarbų vaidmenį ne tik formuojant namų atmosferą, bet ir veikia mūsų nuotaiką, produktyvumą ir gyvenimo kokybę. Čia ypač padeda išmanusis apšvietimas, kuris leidžia pritaikyti šviesą pagal indiv...
nuotrauka
2025-02-11 09:50
VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninėje jau veikia unikalios hibridinės šilumos siurblių sistemos šildymui ir karšto vandens ruošimui. Siekiant mažinti visuomeninio pastato sukuriamas emisijas, karšto vandens ir šilumos energijos gamybai naudotos gamtinės dujos pakeistos į atsinaujinančius energijo...
nuotrauka
2025-02-10 07:49
LEDVANCE specialiai „Žalgirio“ arenai sukūrė arenoms skirtus LED prožektorius, pasižyminčius išskirtine apšvietimo kokybe, lengva priežiūra ir efektyviu energijos naudojimu.
nuotrauka
2025-01-31 11:26
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skatina gyventojus jungtis prie esamų centralizuotų nuotekų tvarkymo sistemų ir pakartotinai kviečia iki š. m. vasario 17 d. pateikti prašymus dėl prisijungimo.
nuotrauka
2025-01-28 18:24
Aplinkos ministerija primena, kad, siekiant didinti energinį efektyvumą daugiabučiuose pastatuose ir mažinti išlaidas už šildymą, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kai...
nuotrauka
2025-01-28 09:41
Nacionalinis plėtros bankas ILTE kviečia šilumos tiekėjus ir nepriklausomus šilumos gamintojus kreiptis dėl paskolų centralizuoto šilumos ir vėsumos tiekimo (CŠVT) sistemų atnaujinimui. 102 mln. eurų skirti finansuoti investicijas į sistemų energinį efektyvumą ir atsinaujinančių energijos išteklių (...
nuotrauka
2025-01-17 09:15
Energetikos ministerija informuoja, kad šių metų pirmąjį ketvirtį planuojamas naujas kvietimas norintiems gauti kompensaciją įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginius namuose. Naujajame kvietime, kurį preliminariai planuojama skelbti kovo mėnesį, dotacijoms numatyta 15 mln. eurų. Šįkart dotaci...
nuotrauka
2025-01-16 08:09
Konkursas „Lietuvos metų gaminys 2024“ Mašinų ir prietaisų pramonės grupėje tapo reikšmingas įmonės „Kalvis“ istorijai. Auksu įvertintas naujasis įmonės gaminys – 500 kW galios granulėmis kūrenamas katilas K500MG – pelnytai tapo dėmesio centru. Apdovanojimas įvertina ne tik įmonės techninę kompetenc...
nuotrauka
2025-01-03 17:23
Antrus metus iš eilės Vilnių drebina daugiabučių sprogimai. Pernai Viršuliškių mikrorajone dėl sprogimo ir kilusio gaisro žuvo du žmonės, o gyventojams grįžti į savo namus prireikė beveik metų. Šiandien sprogimas sudrebino Naujininkų mikrorajone esantį daugiabutį, kurio gyventojai evakuoti, o prieža...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-23 09:42
Artėjant didžiosioms metų šventėms daugiabučių priežiūrą užsiimantys specialistai ragina pagalvoti ne tik apie namų puošimą ir dovanas, bet ir apie priešgaisrinę saugą namuose. Kokios dažniausiai pasitaikančios gaisrų namuose priežastys ir kaip jų išvengti, pasakoja daugiabučių administravimo ir pri...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos