2023 rugsėjo 25 d. pirmadienis, 13:51
Reklama  |  facebook

Kas ateityje statys pastatus – robotai ar žmonės?

2020-12-11 11:29
Statybų sektorius visame pasaulyje kasmet auga vis sparčiau. Pagal Statistikos departamento duomenis, 2019 m. Lietuvoje statybos darbų atlikta už 2,4 mlrd. eur, dešimtadaliu daugiau nei praėjusiais. Tiesa, šį augimą stabdo darbuotojų trūkumas. Lietuvos statybų sektorius sparčiai transformuojasi ir žengia į tarptautinę rinką, o skaitmeninės technologijos ir dirbtinis intelektas netolimoje ateityje taps neatsiejama statybų srities specialistų darbo dalimi.
nuotrauka
LSA prezidentas Dalius Gedvilas. LSA nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
VILNIUS TECH Statybos fakultetas,
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Kaip bus iš tikrųjų, ar robotai perims žmonių darbą? Apie tai svarsto Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas.

Pokyčiai statybų sektoriuje, kokie jie?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, visuotinė skaitmenizacija, robotizacija ir su jomis susijusių technologijų vystymasis kasdien keičia pasaulį, o kuriamus pokyčius galime justi daugelyje sričių, tarp jų ir statybose, kur greitis, kokybė ir išmanieji įrenginiai jau tapo kasdienybe.

„Šiandien pagrindinis prioritetas – statybų greitis ir kokybė, o to pasiekti neįmanoma be skaitmeninių technologijų ir įrankių naudojimo statybos bei projektavimo procese. Pavyzdžiui, prieš penkis dešimtmečius Sidnėjaus operos teatras buvo pastatytas per 14 metų, o šiandien statybininkai visą Olimpinį miestelį ar Londono Olimpinį stadioną pastato per 5 metus. Ryškius pokyčius matome ir Lietuvoje: Sporto rūmai prieš kelis dešimtmečius buvo statomi net 6 metus, o štai dabar aukščiausius reikalavimus atitinkančioms Continental ar Vakarų medienos grupės gamyklų statyboms prireikia vos 2 metų“, – pranešime cituojamas LSA prezidentas D. Gedvilas.

Pasak VILNIUS TECH alumno, anksčiau naudotus popierinius statinio projekto modelius ir šūsnis popierinių brėžinių pakeitė skaitmeniniai projekto modeliai, statybos proceso planavimas ir technologinių įrenginių valdymas vykdomas išmaniuosiuose įrenginiuose, o statybos dokumentai perkeliami į skaitmeninę laikmeną ir statinio viso gyvavimo ciklo informacija kaupiama jau skaitmeniniu formatu.

„Ateityje pastatai bus projektuojami ir jų duomenys kaupiami tik skaitmeninėje erdvėje, o kiekvienas statinys ir net patys miestai turės savo informacinius modelius su 3D vizualizacijomis. Nėra abejonės, jog statybos elementai ir detalės bus spausdinami 3D spausdintuvais, vystysis aplinką tausojanti statyba. Jau šiandien yra testuojami robotai, kurie gali atlikti tokius darbus kaip plytų klojimas, mūrijimas ar armatūros tvirtinimas, o tai reiškia, kad jie gali daryti daug, o gal net visus, žmonių atliekamus darbus statybvietėje. Pavyzdžiui, praėjusiais metais Šveicarijoje duris atvėrė tik robotų pastatytas namas, o Seulo robotų muziejaus statyboms, kurias planuojama baigti 2022-aisiais, taip pat buvo pasirinkti tik robotai“, – cituojamas LSA prezidentas.

Ateities statybininkai – kokie įgūdžiai bus reikalingi?

Anot D. Gedvilo, kartu su technologine pažanga atsiranda ir naujų įgūdžių poreikis darbo rinkoje – ateities statyboje skaitmeninius duomenis apdoros ir daugelį darbų atliks dirbtinis intelektas, todėl bus reikalingi specialistai, gebantys jį išmaniai valdyti.

„Jau šiandien statybose reikalingas toks specialistas, kuris ne tik išmano statybos technologiją, procesus, statybinių medžiagų įvairovę, bet ir gebantis naudotis skaitmeninėmis technologijomis ir įrankiais, bendraujantis daugiau nei viena kalba ir pasižymintis statinio informacinio modeliavimo bei kitomis naujomis kompetencijomis. Tai – ateities profesija kūrybingiems žmonėms“, – sako VILNIUS TECH alumnas D. Gedvilas. 

 Augant Lietuvos statybų sektoriaus eksportui ir tarptautinių infrastruktūros projektų skaičiui, statybų įmonės į savo komandų gretas nori priimti vis daugiau aukštos kvalifikacijos specialistų, sparčiai auga projektuotojų ir inžinierių poreikis, tačiau darbo rinkoje matomas rekordinis kiekis nekvalifikuotų statybininkų, negalinčių rasti sau darbo vietos. Tendencijos rodo, jog verslas transformuojasi ir jam reikia tokių specialistų, kurie geba dirbti su išmaniomis technologijomis ir taikyti inovacijas praktinėje veikloje, todėl būtent mokymo įstaigos turi naują misiją – paruošti rinkos poreikius atitinkančius ir perspektyvius specialistus.

Atsižvelgiant į rinkos tendencijas – nauja studijų programa


Pasak VILNIUS TECH Statybos fakulteto dekano prof. dr. Algirdo Juozapaičio, universitetai, ypač techniškieji, gerai suvokia Lietuvos pramonės ir statybos sektoriaus iššūkius. Šiuolaikinės statinių projektavimo, statybos ir gamybos organizavimo bei objekto eksploatacinio valdymo technologijos – grindžiamos statinio informacinio modeliavimo (BIM) koncepcija. Į statybos sritį žengia ir 3D spausdinimas, robotizavimas, dirbtinis intelektas.

prof. JuozapaitisLietuvoje BIM įtvirtinimo veiklos aktyviai ėmėsi pats statybos sektorius. Vienas pirmųjų ir svarbiausių naujos kartos statybos inžinerijos srities specialistų rengimo uždavinių – turėti absolventus, išmanančius ir turinčius gebėjimų dirbti projekto BIM srities vadovais, gebančius suvokti artėjančias technologines permainas.

Vilnius tech nuotraukoje – 
prof. dr. A. Juozapaitis

„VILNIUS TECH Statybos fakultete nuo 2015 m. vykdomos antros pakopos studijos pagal naujai parengtą, pirmąją Lietuvoje „Statinio informacinio modeliavimo“ studijų programą. Pastarieji studijų metai parodė, kad ši programa sulaukė didelio dėmesio ne tik iš norinčių studijuoti, bet ir iš būsimų statybos sektoriaus darbdavių. Programą baigę specialistai įsidarbina ir sėkmingai tęsia savo veiklą daugelyje Lietuvos statybos sektoriaus įmonių ir organizacijų, valstybės įstaigų“, – cituojamas prof. dr. A. Juozapaitis.

Anot VILNIUS TECH Statybos fakulteto dekano, šiandien BIM pasaulis – revoliucionavęs. Jis jau nebegali sutalpinti ir suvaldyti technologijų ir procesų įvairovės „Pramonės 4.0“ kontekste. Atsižvelgiant į statybos sektoriaus poreikius, nuo kitų metų rudens studentams planuojama pasiūlyti naujai parengtą pirmos pakopos studijų programą – „Statinio informacinio modeliavimo technologijas“.

„Pagrindinis šios studijų programos tikslas – parengti profesinei veiklai plataus akiračio specialistus, gebančius vykdyti statinio, integruoto projekto BIM koordinatoriaus funkcijas projektinėse, rangovinėse, gamybinėse, eksploatacinėse organizacijoje ir užsakovo, statytojo įmonėse. Pagal socialinių partnerių ir būsimųjų darbdavių preliminarius atsiliepimus, šios programos absolventai yra laukiami statybos sektoriuje“, – sako VILNIUS TECH Statybos fakulteto dekanas prof. dr. A. Juozapaitis. 

LSA iliustr.

Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-09-25 09:45
Seminaro „Lietuvos melioracijos dabartis ir perspektyvos“ metu aptarta opiausia sektoriaus aktualija – kompleksinė šalies melioracijos sistemos rekonstrukcija bei galimi finansiniai instrumentai šių didžiulės aprėpties darbų finansavimui. Renginio metu atkreiptas dėmesys, kad procesui pajudėjus iš...
nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:41
Generalinė prokuratūra praneša, kad jos Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su ieškiniu, kuriuo prašoma atlaisvinti valstybinę žemę Vilniuje, Valakampiuose.
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-22 08:26
Vilniuje vyko konferencija „Vandenilis Lietuvoje: energetika ir transportas“, kurioje aptartos vandenilio plėtros perspektyvos ir galimybės taikyti šalies energetikos ir transporto sektoriuose. Energetikos ministras Dainius Kreivys tarptautinėje konferencijoje pristatė vandenilio plėtros Lietuvoje v...
nuotrauka
2023-09-21 13:03
Neigiamą įtaką darbo kokybei ir rezultatams daro ne tik vadovų profesionalumo stygius, blogi santykiai su kolegomis ar didelis darbo krūvis. Ekspertų nuomone, labai svarbu išvengti ir nuobodžiavimo darbe, dar kitaip vadinamo darboduliu. Nuobodulys ir dinamikos trūkumas gali lemti motyvacijos stoką, ...
nuotrauka
2023-09-21 11:28
Skaičiuojama, kad per trejus metus Šiaulių ir aplinkiniuose regionuose trūks daugiau nei 4 tūkst. IT ir inžinerijos srities specialistų. Šios tendencijos kelia nerimą ne tik aukštojo mokslo įstaigoms, bet ir regione veikiančiam verslui, susirūpinusiam ateities darbo rinkos potencialu. Situaciją geri...
nuotrauka
2023-09-21 11:13
Nuvilnijus informacijos bangai, kad sostinės gyventojai, gaunantys kompensacijas už šildymą ir balsuojantys prieš renovaciją, valstybės paramos nebegaus, patikslinama, kokių priemonių artimiausiu metu bus imtasi.
nuotrauka
2023-09-21 07:33
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtai Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano (LRBP) sprendinių įgyvendinimo programai iki 2030 m. Programoje numatyti konkretūs veiksmai ir nurodomos priemonės, kaip kiekvienas sprendinys bus įgyvendintas, būtini parengti teritorijų planavimo dok...
nuotrauka
2023-09-20 14:03
AB Vilniaus šilumos tinklų valdomoje Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 trečiadienį surengtos funkcinės civilinės saugos pratybos, kurių tikslas – stiprinti pasirengimo lygį ir įvertinti bendrovės ekstremaliųjų situacijų valdymo plano ir operacijų centro veiksmingumą, tobulinti reagavimo pro...
nuotrauka
2023-09-20 13:51
Jau šį ketvirtadienį sostinėje bus žengtas dar vienas reikšmingas žingsnis tvarios energijos pritaikymo link. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) rugsėjo 21 d., 10 val. Vilniuje, Elektrinės g. 2 kviečia tapti istorinio įvykio liudininkais – ketvirtadienį galingiausio Baltijos šalyse absorbcinio šilumo...
nuotrauka
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
nuotrauka
2023-09-20 12:17
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų rugpjūčio mėnesio reikšmė išaugo 0,4% (2023 metų liepą buvo fiksuojamas 0,3% augimas). Bendras butų kainų lyg...
nuotrauka
2023-09-20 11:51
Rugsėjį į Vilniaus gatves grįžusios transporto spūstys primena liūdną statistiką, kad vidutiniškai vilniečiai kamščiuose praleidžia maždaug 35 minutes per dieną arba 136 valandas per metus. Ekspertai įvardija dvi pagrindines to priežastis – infrastruktūros silpnybės ir gyventojų įpročiai.
nuotrauka
2023-09-19 15:18
Lietuvos bankas pateikė pasiūlymus ir įgyvendins priemones, kurios praplės būsto paskolų gavėjų pasirinkimo galimybes, sumažins refinansavimo ir palūkanų maržos peržiūros naštą vartotojui, gerins vartotojų informuotumą ir kels jų finansinio raštingumo lygį.
nuotrauka
2023-09-19 14:42
Jau atlikta daugiau nei du trečdaliai suplanuotų dviejų (II ir III) kelio ruožų modernizavimo darbų įgyvendinant didžiausią nepriklausomos Lietuvos kelių infrastruktūros projektą, „Via Baltica" Kaunas–Marijampolė–Suvalkai kelio rekonstrukciją. Taip pat sparčiai įsibėgėja ir ilgiausio, beveik 16 km i...
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-19 10:44
Nuo 2024 m. sausio 1 d. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) iš Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) perims žemės naudojimo valstybinės kontrolės, teritorijų planavimo dokumentų – žemėtvarkos schemų ir kaimo plėtros žemėtvarkos projektų...
nuotrauka
2023-09-19 07:51
KTU Statybos ir architektūros fakultetas (KTU SAF) mokslo metus pradeda su atnaujintomis bakalauro ir magistrantūros studijų programomis ir kviečia įvairių sričių inžinierius atnaujinti savo žinias bei kelti kvalifikaciją.
nuotrauka
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos