2022 sausio 19 d. trečiadienis, 9:51
Reklama  |  facebook

Kas brangs, o kas pigs 2018 metais?

2017-12-29 13:26
Kainos Lietuvoje 2018 metais augs lėčiau negu šiemet. Infliacija jau pasiekė piką rugsėjį, kai metinis kainų pokytis šalyje buvo 4,8 proc., o vėliau infliacija pradėjo lėtėti, tad panašu, kad tokio kainų pokyčio kitąmet nebebus, praneša SEB banko vyriausias analitikas Tadas Povilauskas.
nuotrauka
2018 metais prognozuojamas elektros ir dujų pigimas. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Žinoma, infliacija Lietuvoje išliks didesnė negu Europos Sąjungoje (SEB banko duomenimis, 2018 m. vidutinė metinė infliacija mūsų šalyje bus 2,8 proc., kai šiemet ji siekia 3,7 proc.), tačiau jau nebebūsime pagal ją lyderiai regione ir užleisime vietą Latvijai ir Estijai, kuriose kitąmet kainų augimui didesnę įtaką darys valdžios reguliuojamų prekių ir paslaugų kainų pokyčiai.

Infliaciją labiausiai skatins augančios darbo jėgos sąnaudos

Svarbiausias veiksnys, lemsiantis infliaciją Lietuvoje, bus darbo jėgos sąnaudų didėjimas, kurio pokytį bus bandoma įtraukti į galutinę prekių, ypač paslaugų, kainą. SEB banko duomenimis, 2018 metais vidutinis darbo užmokestis neatskaičius mokesčių didės 7 proc., arba 1 proc. punkto lėčiau negu šiemet. Viena vertus, kai kurie paslaugų sektoriaus atstovai jau šiemet kainas kėlė nesikuklindami ir kitąmet gali vengti dar labiau erzinti savo klientus, tačiau tikrai bus nemažai tokių, kurie kitąmet bandys atsiimti už šiuos metus ir dar užbėgti galimai infliacijai ateityje už akių ir taip toliau didins paslaugų infliaciją šalyje. Pagal prekių kainų lygį Lietuva atsilieka nuo ES vidurkio nebe tiek ir daug, tačiau paslaugos mūsų šalyje yra vis dar gerokai pigesnės negu kitose ES šalyse.

Makroekonominiu požiūriu gyventojų pajamos didės sparčiau negu kainos, tad žmonių perkamoji galia teoriškai didės. Vertinant atskiras gyventojų grupes, matyti, kad daugumos jų perkamoji galia neturėtų blogėti, pajamos didės ne tik dirbantiesiems – pensijos kitąmet vidutiniškai didės 10 proc., daugiau lėšų bus skiriama ir kitoms socialinėms išmokoms.

Elektra, dujos ir vaistai pigs, cigaretės brangs

Kitąmet alkoholio akcizas nebus keičiamas, priešingai negu šiemet, kai vien šių prekių akcizo pokyčiai padidino infliaciją šalyje 0,7 proc. punkto. Tačiau nuo 2018 m. sausio 1 d. didės dyzelinių degalų akcizas, todėl jų kaina dėl to padidės 2 euro centais. Dėl šios priežasties infliacija padidės 0,1 proc. punkto. Nuo kovo 1 d. tradiciškai didės tabako gaminių akcizas, o infliacija šalyje dėl to padidės 0,2 proc. punkto. Visgi kur kas didesni akcizų pokyčiai 2018 metais numatomi Latvijoje – ten smarkiai didės alkoholio akcizai (tiesa, jie liks truputį mažesni negu Lietuvoje). Be to, 4 euro centais didės benzino ir 3 euro centais dyzelino akcizas, todėl Lietuvoje degalų kaina kis mažiau negu Latvijoje.

Elektros kaina buitiniams vartotojams Lietuvoje mažės 1,2 proc., o gamtinių dujų kintamoji dalis mažiausiai jų suvartojantiems bus 8 proc. kuklesnė. Mažesnė negu Lietuvoje elektros kaina buitiniams vartotojams ES yra tik Bulgarijoje, tad vargu ar ateityje bus įmanoma dar labiau mažinti elektros energijos kainą mūsų šalyje.

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas primena, kad šių metų vidutinė „Brent“ naftos 55 JAV dolerių už barelį kaina ir 9 proc. per metus padidėjusi degalų kaina visiškai atitiko praėjusių metų pabaigoje darytas prognozes. 2018 metais laukiame, kad „Brent“ naftos kainos vidurkis bus maždaug tarp 55 ir 60 JAV dolerių už barelį, todėl didesnė negu šiemet prognozuojama naftos kaina kitąmet darys teigiamą, tačiau mažesnę negu šiemet įtaką infliacijai Lietuvoje.

Kuo euras stipresnis kitų valiutų atžvilgiu, tuo mažiau eurų reikia išleisti importuojamoms iš ne euro zonos prekėms ir paslaugoms. Šiemet euras buvo vidutiniškai 2 proc., kitąmet prognozuojama, kad bus vidutiniškai 4 proc. stipresnis negu JAV doleris, todėl tai labiau pristabdys importuojamų prekių infliaciją.

Sviesto kaina grįžta iš kosmoso ant žemės

Šiemet daugiausia visuomenės dėmesio po pabrangusio alkoholio sulaukė smarkiai paaugusi pieno produktų, ypač sviesto kaina. Visgi sviesto kaina eksporto rinkose pastaraisiais mėnesiais jau rieda žemyn ir nuo piko yra sumažėjusi penktadaliu, tad pigesnio sviesto turėtų atsirasti ir Lietuvos prekybos centruose. Apskritai pieno gamyba daugiausia pieno primelžiančiose šalyse 2018 metais didės, tad pieno produktų rinkoje kitąmet pasiūla atsigaus. Dėl to nereikėtų nustebti, jeigu kitąmet pieno produktų kainos bus šiek tiek mažesnės negu šiemet. Be to, jei daugiausia grūdų išauginančiose valstybėse nebus netikėtų orų pokyčių ir grūdų atsargos pasaulyje bus rekordinės, grūdų ir susijusių produktų kainos tarptautinėse rinkose gali ir toliau būti istoriškai žemos.

Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2022-01-11 10:27
Apklausos rodo, kad dauguma gyventojų, nerūšiuojančių atliekų, pagrindiniu kliuviniu laiko pernelyg sudėtingą sistemą. Žmonės nesupranta, kaip rūšiuoti, o juolab – kaip tai daryti teisingai. Kad rūšiuoti būtų lengviau ir tai jau darantiems, ir į šį traukinį dar neįšokusiems žmonėms, Lietuvoje diegia...
nuotrauka
2022-01-10 12:04
Renovacijos tempai sostinėje įgavo rekordinį pagreitį: per 2021 m. Vilniaus mieste paraiškas dėl renovacijos pateikė 139 daugiabučiai. Iš jų – 104 paraiškas parengė ir pateikė Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą".
nuotrauka
2022-01-05 15:50
Pernai aštuntajame Aplinkos ministerijos kvietime gautos 784 paraiškos daugiabučiams atnaujinti – daugiausia per visą renovacijos istoriją. Užregistruotų paraiškų vertė sudaro 435 mln. eurų. Ankstesniajame kvietime tokių paraiškų buvo sulaukta 458.
nuotrauka
2022-01-03 09:42
Lietuvos gyventojai, kaip ir kitų šalių piliečiai, negaili pinigų ne tik dovanoms, bet ir įvairioms kalėdinėms namų bei eglutės dekoracijoms, girliandoms, LED lemputėms ar elektrinėms žvakėms. Seni, neretai naudojimui dar tinkami daiktai, vis dar dažnai nugula į šiukšliadėžę, o iš jos – į sąvartyną....
nuotrauka
2021-12-30 12:00
Gyventojams įsigyjant atokiau nuo miestų esančias sodybas, prireikia remontuoti ne tik gyvenamuosius namus, bet ir pagalbinio ūkio paskirties pastatus, t. y. garažus arba sandėliukus. Neretai nusprendžiama tik šiek tiek pagerinti negyvenamosios paskirties pastatų estetinę išvaizdą, arba kitaip – atl...
nuotrauka
2021-12-29 12:01
Dėl drastiškai išaugusių gamtinių dujų kainų ir padvigubėjusios biokuro kainos šį šildymo sezoną vilniečiai už šildymą moka ir mokės kur kas daugiau nei praėjusį, kai šilumos kaina buvo viena mažiausių Lietuvoje. Sausio mėnesį centralizuotai tiekiamos šilumos kaina jau pasiekė 10,07 ct/kWh, gruodį j...
nuotrauka
2021-12-28 16:11
Nuo 2022 m. dvigubėja valstybės remiamų pajamų (VRP) dydis, taikomas būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti. Taigi, kompensaciją už būsto šildymą gaus daugiau nepasiturinčių šalies gyventojų.
nuotrauka
2021-12-28 10:51
Mėgėjų sodo sklype, Statybos įstatymo nustatyta tvarka, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius arba vieną sodo namą ir jo priklausinius, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų, nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties.
nuotrauka
2021-12-28 09:20
Kitų metų pradžioje maisto atliekų rūšiavimo konteineriais planuojama aprūpinti 200 tūkst. namų ūkių – šiam tikslui iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos skirta daugiau kaip 6 mln. eurų. Savivaldybes paskatinus įdiegti maisto atliekų rūšiavimo sistemą, gyventojams bus sudarytos sąlygos patogi...
nuotrauka
2021-12-25 07:07
Aplinkos ministerija parengė naująjį Valstybinio atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. planą ir kviečia visuomenę, suinteresuotas įstaigas ir organizacijas susipažinti. Pagal jį bus rengiami regionų ir savivaldybių Atliekų prevencijos ir tvarkymo planai, todėl aktyvumo teikiant pastabas ir pa...
nuotrauka
2021-12-22 14:42
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos siūlymui, pagal kurį renovacijos procesas trumpėja iki dviejų kartų. Kartu siūloma didinti daugiabučių atnaujinimo projektų rengimo, priežiūros ir administravimo įkainius, keisti mokėjimo tvarką.
nuotrauka
2021-12-17 07:10
Seimui apsvarsčius Atliekų tvarkymo ir Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymų pataisas, Aplinkos ministerija supažindina su šių pokyčių tikslais, skatinant ir spartinant žiedinę ekonomiką.
nuotrauka
2021-12-16 15:02
Seime pateikus Akcizų įstatymo pataisas, nuo 2023 m. siūloma laipsniškai atsisakyti šildymui naudojamo iškastinio kuro subsidijų, iki šiol taikomų angliai, koksui, lignitui, „raudonajam“ dyzelinui, suskystintoms naftos dujoms balionuose. Nuo 2023 m. akcizu taip pat būtų apmokestinamos ir šildymui sk...
nuotrauka
2021-12-16 07:10
Siekiant optimizuoti daugiabučių namų atnaujinimo procesus, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kartu su Aplinkos ministerija surengė konferenciją „Daugiabučių modernizavimo perspektyvos“, skirtą savivaldybėms bei daugiabučių renovaciją administruojančioms įmonėms.
nuotrauka
2021-12-15 12:00
Šiemet per pirmuosius du kvietimus pasikeisti iškastiniu kuru kūrenamus katilus buvo sulaukta gerokai daugiau gyventojų paraiškų nei buvo numatyta ir tam skirta lėšų, todėl dabar skelbiamas jau trečiasis kvietimas už papildomus 4 mln. eurų.
nuotrauka
2021-12-01 13:35
Baigėsi kvietimas savivaldybėms ir regioniniams atliekų tvarkymo centrams (RATC) teikti paraiškas valstybės paramai namų ūkiuose susidariusioms asbesto atliekoms tvarkyti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 50 paraiškų iš 53 savivaldybių daugiau kaip 2 mln. eurų sumai.
nuotrauka
2021-11-30 13:35
Šildytis taupiau ir švariau norintys gyventojai turėtų suskubti. Iki 2022 m. vasario 1 d. skiriama 50 proc. valstybės parama atsisakantiems šilumos gamybai iškastinį kurą (dujas, anglį, durpes, skalūnus) naudojančių įrenginių ir prisijungiantiems prie centralizuotai tiekiamos miesto šilumos.
nuotrauka
2021-11-26 13:10
83 proc. šalies gyventojų, gyvenančių senuose daugiabučiuose, norėtų juos atnaujinti. Didžioji dauguma lengviau ryžtųsi renovacijai, jei žinotų, kad jų namas įtrauktas į savivaldybės kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą.
nuotrauka
2021-11-25 11:38
Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos siūlomoms Šilumos ūkio įstatymo pataisoms, kurios turėtų pagerinti šilumos punktų priežiūros paslaugų kokybę, didinti daugiabučių šilumos punktų energetinį efektyvumą ir sumažinti dėl neefektyvios jų priežiūros atsirandančius energijos švaistymus.
nuotrauka
2021-11-24 14:21
Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos patikslintą Klimato kaitos programos 2021 m. sąmatą. Siekiant suminkštinti energijos kainų šuolį, 21,5 mln. eurų nukreipiama gyventojų poreikiams: individualiam būstui atnaujinti, mažiau taršiems šildymo įrenginiams įsigyti, panaudoti atsinaujinančius ište...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai