2023 gruodžio 3 d. sekmadienis, 6:25
Reklama  |  facebook

Kas laukia paveldo, jei nebus kas juo rūpinasi?

Vaiva SAPETKAITĖ      2016-04-20 06:30
Kultūros paveldo objektų Lietuvoje daug. Pastaraisiais metais jų restauravimui, pritaikymui visuomenės reikmėms skirtas didelis finansavimas, o ateinančiais metais jis dar kils. Deja, specialistai skambina pavojaus varpais – trūksta gebančių juose dirbti.
nuotrauka
„Anapilio“ rūsio restauracija. Palangos savivaldybės nuotr.


Minimos įmonės
2shaku, UAB
Naresta, UAB
Kultūros paveldo objektuose besispecializuojančios įmonės „2shaku“ vadovas Rolandas Janulis neslepia, kad padėtis tikrai prasta – įdarbinti kvalifikuotų paveldo statinių inžinierių beveik neįmanoma. To priežastis primityvi – ilgą laiką tokių specialistų Lietuvoje niekas neruošė, tad ko dar galėtume tikėtis?

„Nerandame tokių darbuotojų – jų labai trūksta. Iš padėties sukamės įvairiai: patys imamės juos apmokyti arba prireikus kviečiamės nuo seno žinomus specialistus, kurie neretai jau priartėję prie pensinio amžiaus. Rinka tokiais žmonėmis tarsi dalinasi“, – papildo bendrovės „Naresta“ generalinis direktorius Arūnas Šlenys, pridėdamas, kad jaunesnių kvalifikuotų darbuotojų rinkoje praktiškai nepamatysi.

Nors Kauno technikos kolegija šiemet ėmėsi rengti paveldo statinių inžinierius, geriausiu atveju jų kasmet galėtų priimti apie pusšimtį, o tai sudėtingos situacijos vis vien dar ilgai neišspręstų.

Stygių pajautė dėl ES

R. Janulis pabrėžia, kad jau dabar ryškus tokio tipo specialistų trūkumas dar labiau išryškės dėl didėsiančių ES skiriamų lėšų paveldosaugai: „Didžioji dalis paveldosaugos projektų yra remiami ES. Palyginti daug lėšų skirta dar 2007–2013 m. ES finansiniu laikotarpiu ir dar daugiau istorinių pastatų bus restauruojama 2014–2020 metais. Šiame etape darbai vyks dar intensyviau. Viskas turėtų įsibėgėti nuo 2017 m.: nors naujasis etapas jau prasidėjęs, atrinkti objektai dar nėra aiškūs.“

Kartu su ES finansuojamais projektais vykdomi ir valstybės remiami projektai. Nors čia apimtys mažesnės, lėšų restauravimo darbams skiriama nuolat. Taip pat sulaukiama finansavimo ir iš įvairių fondų. 

Ironiška: šiuo metu Lietuva turi unikalias galimybes išsaugoti ir atkurti savo vertingą istorinį palikimą, tačiau, kaip neretai nutinka, patys nupjovėme šaką, ant kurios sėdėjome.

Paveldo objektuose dirba bet kas?

O kodėl netinka statybos inžinieriai – argi jų įgytas išsilavinimas tokiems darbams netinkamas? R. Janulis nukerta, kad dėl to, jog Lietuvoje tai dažnai praktikuojama, ir kenčia restauravimo kokybė ar istorinės vertybės apskritai būna sunaikinamos. Reikia įsisavinti, kad tai – atskira ir daug specifinio įdirbio reikalaujanti sritis.

„Paminėsiu tikrą pavyzdį iš gyvenimo: vienam vyresnio amžiaus statybos vadovui paskyrė dirbti prie paveldo objekto. Ten buvo išlikę vertingi profiliuoti stogo karnizai, o jis jau kūrė planus, kaip pakabinti klojinius ir viską išbetonuoti. Jis net nepagalvojo, kad betonuoti apskritai negalima, nes anuomet betonas nenaudotas, o reikia atmūryti ir karnizą padaryti tokiu, kokiu buvo. Gerai, kad architektas išgirdo jį apie tai kalbant ir šis buvo nušalintas, – pasakoja R. Janulis. – Dažnai statybininkai tiesiog nesupras, kodėl kažką daryti sudėtingiau, jei galima paprasčiau. Bėda ta, kad dabar užtenka baigti statybos inžineriją, tada gauti atestatą Kultūros paveldo departamente, ir viskas.“

Tuo metu A. Šlenys į tai žiūri paprasčiau: juk paveldo objektuose reikia atlikti skirtingo sudėtingumo darbus ir kai kuriems jų užtenka paprastesnio paruošimo darbininkų. Juk nėra taip, kad pasirinkimas būtų didelis.

„Žinoma, yra rimtų, sudėtingų darbų, kuriems gerai atlikti reikia daug patirties. Ką gero galėtų padaryti trumpus mokymus praėjęs žmogus?“, – svarsto verslininkas.

KPD: aukštesnę kategoriją gauti nėra paprasta

Kultūros paveldo departamento Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Aušrelė Racevičienė patikina, kad gauti prie sudėtingų paveldo darbų teisę suteikiantį atestatą nėra taip paprasta.

„Yra atitinkami įstatymai, specialistų atestavimo taisyklės, kur yra išdėstyti atestavimo reikalavimai. Jei žmogus atitinka formalius išsilavinimo reikalavimus, atsako į Atestavimo komisijos klausimus, išlaiko žinių testą, bet neturi patirties dirbant prie paveldo objektų, jis gaus žemiausią kategoriją, leidžiančią dirbti tik kultūros paveldo objekto teritorijoje. Kai įgaus patirties, išsiugdys reikiamų gebėjimų, galės prašyti aukštesnės“ – sako ji.

Anot jos, praktinė patirtis, darbo stažas paveldo objektuose yra įrašyti kaip privalomi reikalavimai norint gauti teisę dirbti prie svarbesnių darbų: „Žmogui pradėti dirbti reikia leisti visada – tik kilti jis turi pagal įgytą patirtį ir žinias.“

Taigi, turime problemą, kuri artimiausiais metais tik aštrės dėl išaugsiančio ES finansavimo. Nors kol kas paveldo srityje dirbusios įmonės šiaip taip sukasi, nežinia, kas laukia ateityje. Tikėkimės, kad vėjais nepaleisime po kojomis nukritusios galimybės. 
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-12-01 14:09
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų lapkričio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduotas 171 naujas būstas ir fiksuota 15 sutarčių nutraukimų. Iš visų praėjusį mėnesį parduotų būstų 30 buvo rezervuoti ankstesniais mėnesiais, o į lapkričio statistiką įtraukti ...
nuotrauka
2023-11-28 12:23
Tęsdamas ilgalaikį bendradarbiavimą, „Luminor" bankas suteikė 10,4 mln. eurų ilgalaikę paskolą vienai didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Baltijos šalyse „Sirin Development", plėtojančiai A klasės logistikos parką „Rumbula" Rygoje. Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais – ketvirtasis 28 t...
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-27 10:01
Sąnaudų požiūriu gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba nuo šių metų rugsėjo mėnesio atpigo po 0,5 proc., o pastatų remontas – 0,4 proc.
nuotrauka
2023-11-27 09:28
Daugiau nei ketvirtį amžiaus – nuo 1996 metų Vilniaus miestą planavusi ir jo skaitmenizavimo procesus vysčiusi bendrovė „Vilniaus planas“ keičia vizualinį identitetą – nuo šiol ji tampa „ID Vilnius“.
nuotrauka
2023-11-24 16:17
Tarptautinis Šiaulių oro uostas šią savaitę paskelbė turimo paskutinio laisvo žemės sklypo aukcioną, kuris įvyks gruodžio 18 d. Į jį tikimasi pritraukti logistikos ar sandėliavimo veikla užsiimantį investuotoją. Oro uosto vadovė Aurelija Kuezada teigia, kad atsižvelgiant į oro uostų specifiką, tokia...
nuotrauka
2023-11-24 09:56
Didžiausias Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytojas „BaltCap" nutraukė sutartį su fondo „BaltCap Infrastructure Fund" (BInF) partneriu Šarūnu Stepukoniu ir kreipėsi į teisėsaugą po to, kai BInF finansų direktoriai nustatė veiklos pažeidimų tvarkant jo vadovaujamo fondo finansus. Vadovav...
nuotrauka
2023-11-24 09:35
„Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt...
nuotrauka
2023-11-24 07:56
Statyba paprastai orientuota į žmogų. Statybos ir rekonstravimo darbai Lietuvos zoologijos sode Kaune įvedė dar vieną, patį svarbiausią šiame objekte elementą – gyvūnus. Tad įmonei STATYBOS RITMAS, šio projekto generaliniam rangovui, teko įgyvendinti netradicinį projektą.
nuotrauka
2023-11-23 13:28
Vievyje oficialiai atidaryti senjorų globos namai „Gemma" Vievio namai, kuriuose jau apsigyveno pirmieji senjorai. Tarp jų – ir Amerikos lietuvė, atvykusi tiesiai iš oro uosto. Kone 5 tūkst. kv. m ploto komplekse galės apsigyventi 160 senjorų.
nuotrauka
2023-11-22 12:56
Skaitmenizavimo procesai sparčiai keičia visą pasaulį, o šiame kontekste tampa aišku – jei valstybė ir verslas neinvestuos į dirbtinio intelekto galimybių išnaudojimą, didžiųjų duomenų įveiklinimo sprendinius ir kitus skaitmeninius įrankius, ilgainiui didės skaitmeninė atskirtis tarp pažengusių ir p...
nuotrauka
2023-11-22 12:28
Universitetai ir kolegijos praktikas įmonėse studentams yra įtraukusios į privalomąją studijų programą. Verslas šį praktinį teorinių žinių pritaikymą sutinka palankiai, nes tai leidžia viduje užsiauginti trūkstamus darbuotojų resursus. Ar praktika studijų metais gali išspręsti šį iššūkį ir kokią nau...
nuotrauka
2023-11-21 13:42
Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) akredituotoje elektromagnetinio suderinamumo laboratorijoje Kaune bus įrengta pusiau beaidė kamera (SAC) su valdymo kambariu. Beveik 1,8 mln. eurų vertės sutartis pasirašyta su įmone „Statela", kuri atstovauja ETS-Lindgren, pasaulinio lygio beaidžių kamerų gamintoją.
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-17 13:26
Vyriausybė pritarė Gedimino pr. 38, Vilniuje esančio pastato atnaujinimo projektui. Sovietmečiu statytas, energetiškai neefektyvus ir nusidėvėjęs pastatas po modernizacijos taps šiuolaikiškais ir tvariais valstybės įstaigų namais. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projekt...
nuotrauka
2023-11-17 10:36
„Ruukki Construction", priklausanti „SSAB" grupei, bendradarbiauja su „Honkarakenne", siekiant išbandyti „SSAB" plieno pritaikymą stogo dangų gamybos procese. Pirmasis stogas, pagamintas iš plieno be iškastinio kuro, bus montuojamas ant „Honka" rąstinio namo, kuris yra statomas Klaukkala, Suomijoje....
nuotrauka
2023-11-17 08:08
Pasak Valstybės duomenų agentūros, šių metų trečiąjį ketvirtį Lietuvoje iš viso pabaigta statyti 2 190 naujų gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų. Tai 1,7 proc. daugiau nei atitinkamą ketvirtį 2022-aisiais.
nuotrauka
2023-11-16 15:09
Įmonių grupė „Northway" Vilniuje pradeda plėtoti didžiausią Europoje biotechnologijų miestą BIO CITY. Šalia Molėtų plento esančioje teritorijoje, prilygstančioje 10-iai futbolo aikštynų, įsikurs 6 dideli biotechnologijų kompleksai – keturios gamyklos ir du mokslo tiriamieji centrai. Juose bus vystom...
nuotrauka
2023-11-16 12:02
Siekiant paspartinti projekto užbaigimą, Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) rekonstrukcijai Vyriausybė papildomai skyrė 4 mln. 389 tūkst. eurų. Šios lėšos LNDT prašymu skirtos vykdomam tęstiniam investicijų projektui „Lietuvos nacionalinio dramos teatro pastato Vilniuje, Gedimino pr. 4, reko...
nuotrauka
2023-11-15 13:49
2023 m. rugsėjį šalyje atlikta statybos darbų už 549,6 mln. EUR to meto kainomis. Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, tai 1,1 proc. daugiau nei rugpjūtį (palyginamosiomis kainomis).

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas