2022 sausio 16 d. sekmadienis, 11:43
Reklama  |  facebook

Kas netelpa į šiukšlių konteinerį, gali mėtytis kieme?

Ramunė NARMONTIENĖ      2014-03-27 07:25,      papildyta nuoroda apie stambių atliekų surinkimo aikšteles 2016-06-24 13:16
Prasidėjęs pavasaris daugeliui asocijuojasi ne tik su puikiu oru ir atgyjančia gamta, bet ir tradiciniu švarinimusi. Atšilus orams švara suskumba rūpintis ne tik gyventojai, bet ir tvarką prižiūrinčios įmonės. Mat kol gyventojai įvedinėja tvarką namuose, kiemuose pamažu didėja didelių gabaritų šiukšlių kalnai.
nuotrauka
Išmestus daiktus vaikai labai greitai paverčia savo žaidimais. Portalo nuotrauka


Minimos įmonės
VSA Vilnius, UAB
Adminsta, UAB
Ko gero, kiekvieno daugiabučio laiptinės skelbimų lentą puošia pranešimai apie tai, kad stambiagabarites atliekas krauti į buitinių atliekų konteinerius draudžiama, kad negalima jų kaupti namo teritorijoje arba bendro naudojimo patalpose. Tačiau ko gero, retas kuris kiemas nėra buvęs užgriozdintas kaimynų išmestais baldais, senomis padangomis ar remonto atliekomis.

Stambiagabaritės atliekos vežamos nemokamai

Gyventojai turėtų žinoti, kad atliekų vežėjas, suderinęs su daugiabutį administruojančia įmone grafiką, stambiagabarites atliekas išveža nemokamai. „VSA Vilnius“ atstovai teigia, kad pavasarį ir rudenį pradeda intensyviai dirbti su bendrijomis ir namų administratoriais, kad suderintų stambiagabaričių atliekų išvežimo grafiką, prie daugiabučių atsirastų specialūs konteineriai. Nepaisant to, kiemuose vis tiek metamos stambios atliekos.

„Stambiagabarites atliekas gyventojai kelis kartus dažniau palieka prie konteinerių, nei pristato į nemokamas stambiagabaričių atliekų aikšteles. Kiekvienais metais surenkame apie 1500 tonų stambiagabaričių atliekų. Didžioji dalis jų – tai gyventojų prie konteinerių paliekamos atliekos. Jų ypač padaugėja per vadinamuosius „tvarkymosi“ mėnesius – balandį ir rugsėjį. Per juos atliekų surenkame 3-4 kartus daugiau nei kitais mėnesiais“, – apie artėjantį didelių gabaritų atliekų bumą daugiabučių kiemuose pasakoja „VSA Vilnius“ klientų aptarnavimo skyriaus vadovas Martynas Surplys. 

Organizuojamos švaros akcijos

Daugiabučius namus administruojanti UAB „Adminsta“ kasmet balandžio mėnesį organizuoja „Didelio gabarito“ tvarkymosi akciją – tai jau tradicine tapusi Šiaurės miestelio gyvenamosios aplinkos, garažų, rūsių ir teritorijos tvarkymo talka, kurios metu mūsų administruojamų namų gyventojai turi galimybę nemokamai išmesti didelio gabarito atliekas į specialius didžiųjų atliekų surinkimo konteinerius, stovinčius prie pat jų daugiabučio namo.

„Paprastai, per septynias akcijos dienas į didelio gabarito atliekų surinkimo aikštelę išvežame apie septynis pilnus 10 kub. m konteinerius stambių buities apyvokos daiktų – senų baldų, padangų, nebereikalingos elektroninės įrangos ir kitų namų ūkyje susidariusių didelių matmenų atliekų. Galimybe prie pat namų ir dar nemokamai atiduoti didelio gabarito atliekas pasinaudoja daug mūsų administruojamų namų gyventojų, todėl jomis mažiau užgriozdina balkonus, daugiabučių rūsius, garažų ir laiptinių koridorius, – sako UAB „Adminsta“ vadovas Jonas Ūselis. – Tikimės, kad šiemet „Didelio gabarito“ akcijoje dalyvaus dar didesnis skaičius daugiabučių gyventojų ir didžiosios atliekos nebus išmestos kartu su buitinėmis atliekomis ar dar blogiau – išvežtos į pamiškes.“

Labiau šiukšlina senų rajonų gyventojai

„VSA Vilnius“ duomenimis, pasibaigus tvarkymosi mėnesiams, jų bendrovė kas mėnesį nuo konteinerių surenka ne mažiau 100 tonų stambiagabaričių atliekų, kurias gyventojai turėtų pristatyti į specialias aikšteles. „Pastebėjome, kad tokių atliekų daugiau išmetama senesniuose Vilniaus rajonuose, nes naujesniuose gyventojai dar neseniai įsikėlę ir neturi tiek senų nereikalingų baldų, čiužinių, elektroninės technikos ir kitų atliekų“, – apie situaciją Vilniaus mieste pasakoja „VSA Vilnius“ klientų aptarnavimo skyriaus vadovas M. Surplys.

Vilniaus Žirmūnų mikrorajono seniūnė Ona Suncovienė pripažįsta, kad jos seniūnijoje prieš keletą metų situacija dėl stambių gabaritų atliekų metimo kiemuose tikrai buvusi opi, tačiau tai esą – jau praeityje.

„Prieš kokius septynerius metus stambiagabaričių atliekų būdavo daug daugiau. Galbūt žmonės daugiau parduodavo senos statybos butus, ten vykdavo nuolatiniai remontai, todėl kiemuose būdavo daugybė tokių šiukšlių. Mes gaudavome daugybę skundų ir kaip pėdsekiai pagal tuos gautus adresus eidavome ir tikrindavome. Dabar mūsų rajone vaizdas gerokai pakitęs – tai rodo, kad gyventojai tapo sąmoningesni. Aš manau, kad ir ta antrinių žaliavų rūšiavimo programa pagaliau pažengė į priekį. Be to, buvo krizė – gal iki to laiko buvo padaryti remontai ir sumažėjo tų šiukšlių, gal žmonės per krizę taupyti pradėjo“, – svarsto O. Suncovienė.

Dešimties kubinių metrų konteineriai pripildomi per savaitę

Tačiau daugiabučius administruojančios įmonės atstovai sako, kad situacija jų prižiūrimame rajone neblogėja tik dėl to, kad įmonė atliekas geranoriškai surenka ir išveža savo sąskaita, o ne dėl to, kad žmonės būtų tapę sąmoningesni.

„Pavasarį sukrutęs remontuotis namus, dažnas neša statybinį laužą tiesiog į buitinių atliekų konteinerius, o sugėdintas tik numoja ranka ir aiškina, jog „moka už šiukšlių išvežimą didelius pinigus“. Prie kiekvienos atliekų surinkimo aikštelės visą parą prievaizdo nepastatysi, tačiau kovoti su pažeidėjais labai padeda teritoriją prižiūrintys pagalbiniai darbininkai, kurie nuoširdžiai stengiasi pastebėti didelio gabarito atliekas neleistinoje vietoje paliekančius gyventojus ir juos „auklėja“, – sako UAB „Adminsta“ direktorius Jonas Ūselis.

Kad mikrorajonuose ne tik pavasarį, bet ir per visus metus prie komunalinių atliekų konteinerių ilgą laiką neriogsotų paliktos didžiagabaritės atliekos, administruojančios įmonės dažnai pastato po didžiųjų atliekų konteinerį, į kurį surenkami ne vietoje išmesti stambūs namų apyvokos daiktai, statybinis laužas, nenaudojami baldai ir kitos atliekos. Pasak UAB „Adminsta“ direktoriaus Jono Ūselio, toks 10 kub. m konteineris prisipildo kiekvieną savaitę.

Sąmoningai deda prie konteinerio

Pasak specialistų, nemaža dalis gyventojų nenaudojamus daiktus specialiai išneša ir palieka prie konteinerių ar tiesiog prie laiptinės.

„Vis dar pasitaiko atvejų, kad tai, ką padeda vienas gyventojas, kartais pasiima kitas. Gyventojai išmeta ne tik sulūžusius daiktus, bet ir veikiančios elektroninės technikos, netgi paveikslų. Kai kurie gyventojai sąmoningai ne išmeta tuos daiktus į konteinerį, o palieka šalia – galbūt kitam jie pravers. Žinoma, pasitaiko ir atvejų, kai išmesti daiktai išlaužomi ir išrenkamos detalės ar medžiagos, kurias galima parduoti“,– pasakoja „VSA Vilnius“ klientų aptarnavimo skyriaus vadovas Martynas Surplys.

Vilniaus mieste didelių gabaritų atliekų priėmimo aikšteles rasite ČIA.

Nuotraukos – portalo ir pašnekovų

Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2022-01-11 10:27
Apklausos rodo, kad dauguma gyventojų, nerūšiuojančių atliekų, pagrindiniu kliuviniu laiko pernelyg sudėtingą sistemą. Žmonės nesupranta, kaip rūšiuoti, o juolab – kaip tai daryti teisingai. Kad rūšiuoti būtų lengviau ir tai jau darantiems, ir į šį traukinį dar neįšokusiems žmonėms, Lietuvoje diegia...
nuotrauka
2022-01-10 12:04
Renovacijos tempai sostinėje įgavo rekordinį pagreitį: per 2021 m. Vilniaus mieste paraiškas dėl renovacijos pateikė 139 daugiabučiai. Iš jų – 104 paraiškas parengė ir pateikė Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą".
nuotrauka
2022-01-05 15:50
Pernai aštuntajame Aplinkos ministerijos kvietime gautos 784 paraiškos daugiabučiams atnaujinti – daugiausia per visą renovacijos istoriją. Užregistruotų paraiškų vertė sudaro 435 mln. eurų. Ankstesniajame kvietime tokių paraiškų buvo sulaukta 458.
nuotrauka
2022-01-03 09:42
Lietuvos gyventojai, kaip ir kitų šalių piliečiai, negaili pinigų ne tik dovanoms, bet ir įvairioms kalėdinėms namų bei eglutės dekoracijoms, girliandoms, LED lemputėms ar elektrinėms žvakėms. Seni, neretai naudojimui dar tinkami daiktai, vis dar dažnai nugula į šiukšliadėžę, o iš jos – į sąvartyną....
nuotrauka
2021-12-30 12:00
Gyventojams įsigyjant atokiau nuo miestų esančias sodybas, prireikia remontuoti ne tik gyvenamuosius namus, bet ir pagalbinio ūkio paskirties pastatus, t. y. garažus arba sandėliukus. Neretai nusprendžiama tik šiek tiek pagerinti negyvenamosios paskirties pastatų estetinę išvaizdą, arba kitaip – atl...
nuotrauka
2021-12-29 12:01
Dėl drastiškai išaugusių gamtinių dujų kainų ir padvigubėjusios biokuro kainos šį šildymo sezoną vilniečiai už šildymą moka ir mokės kur kas daugiau nei praėjusį, kai šilumos kaina buvo viena mažiausių Lietuvoje. Sausio mėnesį centralizuotai tiekiamos šilumos kaina jau pasiekė 10,07 ct/kWh, gruodį j...
nuotrauka
2021-12-28 16:11
Nuo 2022 m. dvigubėja valstybės remiamų pajamų (VRP) dydis, taikomas būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti. Taigi, kompensaciją už būsto šildymą gaus daugiau nepasiturinčių šalies gyventojų.
nuotrauka
2021-12-28 10:51
Mėgėjų sodo sklype, Statybos įstatymo nustatyta tvarka, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius arba vieną sodo namą ir jo priklausinius, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų, nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties.
nuotrauka
2021-12-28 09:20
Kitų metų pradžioje maisto atliekų rūšiavimo konteineriais planuojama aprūpinti 200 tūkst. namų ūkių – šiam tikslui iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos skirta daugiau kaip 6 mln. eurų. Savivaldybes paskatinus įdiegti maisto atliekų rūšiavimo sistemą, gyventojams bus sudarytos sąlygos patogi...
nuotrauka
2021-12-25 07:07
Aplinkos ministerija parengė naująjį Valstybinio atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. planą ir kviečia visuomenę, suinteresuotas įstaigas ir organizacijas susipažinti. Pagal jį bus rengiami regionų ir savivaldybių Atliekų prevencijos ir tvarkymo planai, todėl aktyvumo teikiant pastabas ir pa...
nuotrauka
2021-12-22 14:42
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos siūlymui, pagal kurį renovacijos procesas trumpėja iki dviejų kartų. Kartu siūloma didinti daugiabučių atnaujinimo projektų rengimo, priežiūros ir administravimo įkainius, keisti mokėjimo tvarką.
nuotrauka
2021-12-17 07:10
Seimui apsvarsčius Atliekų tvarkymo ir Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymų pataisas, Aplinkos ministerija supažindina su šių pokyčių tikslais, skatinant ir spartinant žiedinę ekonomiką.
nuotrauka
2021-12-16 15:02
Seime pateikus Akcizų įstatymo pataisas, nuo 2023 m. siūloma laipsniškai atsisakyti šildymui naudojamo iškastinio kuro subsidijų, iki šiol taikomų angliai, koksui, lignitui, „raudonajam“ dyzelinui, suskystintoms naftos dujoms balionuose. Nuo 2023 m. akcizu taip pat būtų apmokestinamos ir šildymui sk...
nuotrauka
2021-12-16 07:10
Siekiant optimizuoti daugiabučių namų atnaujinimo procesus, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kartu su Aplinkos ministerija surengė konferenciją „Daugiabučių modernizavimo perspektyvos“, skirtą savivaldybėms bei daugiabučių renovaciją administruojančioms įmonėms.
nuotrauka
2021-12-15 12:00
Šiemet per pirmuosius du kvietimus pasikeisti iškastiniu kuru kūrenamus katilus buvo sulaukta gerokai daugiau gyventojų paraiškų nei buvo numatyta ir tam skirta lėšų, todėl dabar skelbiamas jau trečiasis kvietimas už papildomus 4 mln. eurų.
nuotrauka
2021-12-01 13:35
Baigėsi kvietimas savivaldybėms ir regioniniams atliekų tvarkymo centrams (RATC) teikti paraiškas valstybės paramai namų ūkiuose susidariusioms asbesto atliekoms tvarkyti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 50 paraiškų iš 53 savivaldybių daugiau kaip 2 mln. eurų sumai.
nuotrauka
2021-11-30 13:35
Šildytis taupiau ir švariau norintys gyventojai turėtų suskubti. Iki 2022 m. vasario 1 d. skiriama 50 proc. valstybės parama atsisakantiems šilumos gamybai iškastinį kurą (dujas, anglį, durpes, skalūnus) naudojančių įrenginių ir prisijungiantiems prie centralizuotai tiekiamos miesto šilumos.
nuotrauka
2021-11-26 13:10
83 proc. šalies gyventojų, gyvenančių senuose daugiabučiuose, norėtų juos atnaujinti. Didžioji dauguma lengviau ryžtųsi renovacijai, jei žinotų, kad jų namas įtrauktas į savivaldybės kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą.
nuotrauka
2021-11-25 11:38
Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos siūlomoms Šilumos ūkio įstatymo pataisoms, kurios turėtų pagerinti šilumos punktų priežiūros paslaugų kokybę, didinti daugiabučių šilumos punktų energetinį efektyvumą ir sumažinti dėl neefektyvios jų priežiūros atsirandančius energijos švaistymus.
nuotrauka
2021-11-24 14:21
Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos patikslintą Klimato kaitos programos 2021 m. sąmatą. Siekiant suminkštinti energijos kainų šuolį, 21,5 mln. eurų nukreipiama gyventojų poreikiams: individualiam būstui atnaujinti, mažiau taršiems šildymo įrenginiams įsigyti, panaudoti atsinaujinančius ište...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai