2021 gruodžio 5 d. sekmadienis, 4:38
Reklama  |  facebook

Ketvirtoji pramonės revoliucija gali atnešti milžinišką naudą, tačiau su sąlyga

Povilas SABALIAUSKAS      2016-05-20 12:33
Pramonę kūrė ir keitė iš pradžių garo varikliai, po to vidaus degimo varikliai, vėliau kompiuteriai. Kas toliau? Daugeliui atsakymas yra paprastas: robotizacija ir automatizacija bei duomenų srautų perkėlimas į debesiją. Šis procesas Vokietijoje buvo pavadintas Ketvirtąja pramonės revoliucija arba Industrie 4.0. Būtent taip pavadinta ir Vilniuje vykusi konferencija, kurioje kaip tik ir kalbėta apie tai, kaip sėkmingai įvykdyti šią naują pramonės revoliuciją.
nuotrauka
Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Baltec CNC Technologies, UAB
Aedilis, UAB
LINPRA (Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacija ),
Būdas išlikti konkurencingu

Kaip konferencijoje kalbėjo svečias iš Vokietijos, Inovacijų ir Technologijų instituto direktorius prof. dr. Volker Wittpahl, Ketvirtoji pramonės revoliucija gamintojams gali atnešti milžinišką naudą. Tačiau tik su viena sąlyga. Jai reikia būti pasiruošusiems.

„Galimybės, kurias atveria Ketvirtoji pramonės revoliucija, yra prieinamos tik tuo atveju, jeigu iki galo įvykdėte Trečiąją pramonės revoliuciją. Todėl ir mano patarimas būtų toks: pabaikite šį procesą. Skaimenizacija yra būtinas elementas. Gamyba yra ik viena dalis. Būtina prisiminti, kad labai svarbus ir ryšys su visu pasauliu. Jeigu neturėsite sklandžiai veikiančių procesų, jeigu jūsų procesai nebus optimizuoti, jokia Ketvirtoji pramonės revoliucija jums nepadės“, – kalbėjo jis.

Tuo pačiu jis pastebi, kad būtina apsibrėžti sau ir labai konkrečius tikslus: ką ir kodėl daryti. Taigi nepulkite veikti aklai. Gerai pagalvokite. Pabaikite tai, ko dar nepabaigėte, ir toliau judėkite nuo to.

Savo ruožtu bendrovės „Baltec CNC Technologies“ vadovas ir LINPRA prezidiumo narys dr. Gintaras Rimša pastebi, kad laiku Ketvirtąją pramonės revoliuciją įvykdyti būtina, nes antraip rizikuojate prarasti savo verslą. Jo vadovaujama kompanija veiklą pradėjo dar prieš dvi dešimtis metų. Taip nutiko, kad pagrindiniu partneriu per šį laiką tapo būtent Vokietija. Dirbant Vokietijoje vis pasigirsdavo terminas Industrie 4.0.

„Verslo modelis, kurį mes pradėjome vystyti prieš dvidešimt metų, buvo labai paprastas. Pas mus buvo pigesnės medžiagos, gamyba, darbo jėga. Visgi šiandien šių dalykų nebeliko. Darbo jėga kainuoja panašiai, energijos šaltiniai ir įrengimai – tokie patys. Kas lieka? Lieka pradėti galvoti apie savo verslo modelio skaitmenizavimą ir geresnį valdymą. Prieš keletą metų pradėjome apie tai intensyviai galvoti ir šiandien jau galime pasidžiaugti šį tą pasiekę. Mums nereikėtų bijoti to žodžio „revoliucija“. Gamybininkui tai nieko naujo. Gamybininkas kasdien turi galvoti, ką galėtų daryti kitaip, geriau. Ketvirtoji pramonės revoliucijos tiesiog yra būdas rezultatų siekti dar greičiau, efektyviau, su mažesnėmis sąnaudomis“, – sakė dr. G. Rimša.

Neverta pulti strimgalviais

LINPRA prezidiumo narys pabrėžia, kad Ketvirtoji pramonės revoliucija – tai nesibaigiantis procesas. Savo darbo metodus būtina tobulinti nuolatos. Tik tokiu būdu įmanoma išlikti šioje itin konkurencingoje rinkoje. „Kiekvienais metais mes tobuliname savo procesus, todėl ir išliekame paklausūs net ir didžiausiems koncernams. Kas gali priversti mažą ar vidutinę įmonę eiti skaitmenizacijos keliu? Labai paprasta. Užsakovas, kuris pasakys, kad produktų jam reikia ne po poros mėnesių, o po poros savaičių, pareikalaus, kad produktų savikaina būtų mažesnė ir t.t. Visa tai galima pasiekti tik skaitmenizacijos būdu“, – teigė „Baltec CNC Technologies“ vadovas.

Bendrovės „Aedilis“ vadovas Raimundas Slavinskas, kurio vadovaujama įmonė irgi sėkmingai diegia į gamybą automotizacijos ir robotizacijos sprendimus, sako, kad Ketvirtosios pramonės revoliucijos tikrai nereikėtų baimintis.

„Nei viena pramonės revoliucija iš principo nieko negriovė. Ji tiesiog vedė mus prie didesnės pridėtinės vertės. Teoriškai ir šiandien žemę dirbti galėtume su arkliais, bet to vertė būtų gerokai per žema. Tais metais, kai mes pradėjome galvoti apie skaitmenizaciją, net ir termino Industrie 4.0 iš esmės nebuvo. Tačiau mums pavyko įžvelgti, kas ateina, ir todėl šiandien turime technologijas, kurios reikalingos Ketvirtajai pramonės revoliucijai“, – apie natūraliai atėjusį sprendimą imtis veiksmų pasakojo jis.

R. Slavinskas pastebi, kad persiorientuojant viskas prasideda nuo skaitmenizacijos proceso, tada keičiami procesai, o galiausiai ateina eilė verslo modeliui. „Šiandien skaitmenizacijos etapą mes pabaigę. Dabar vyksta intensyvus analizės darbas, po kurio žinosime, kaip keisti procesus ir patį veikimo modelį”, – kalbėjo jis.

Žinoma, toks terminas, kaip Ketvirtoji pramonės revoliucija, skamba gana bauginančiai. Tai natūralu. Todėl visiškai nebūtina strimgalviais pulti į priekį. Netgi atvirkščiai. Patartina gerai išanalizuoti savo situaciją ir veikti pamažu.

„Pradėti galima vos nuo kelių sprendimų įdiegimo. Tai suteiks pakankamai daug supratimo apie tai, kokią naudą gali suteikti naujausios technologijos. Reikia pripažinti, kad visos gamybos skaitmenizacija yra didžiulė investicija. Reikalinga ištisa infrastruktūra, kurią reikia arba susikurti patiems, arba pirkti iš išorės. Štai kodėl dar kartą pakartosiu savo pagrindinį patarimą: apsibrėžkite tas naudas, kurias ketinate gauti. Tik tada galėsite protingai paskirstyti investicijas“, – teigė prof. dr. V. Wittpahl.
Statybunaujienos.lt
Automatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
nuotrauka
2021-05-31 08:56
„Caverion Lietuva‟ ir „Technopolis Lietuva‟ tęsia bendradarbiavimą naujame „Technopolio Beta“ pastato atnaujinimo projekte. „Caverion Lietuva‟ 10-ies aukštų ir 22,7 tūkst. kv. m ploto pastato rekonstrukcijos projekte organizuoja statybinės bei inžinerinės dalies atnaujinimą.
nuotrauka
2021-05-28 10:48
Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) nariai pritarė siūlymui atsižvelgti į tarptautinę praktiką bei didėjančią technologijų reikšmę narių veikloje ir papildė asociacijos pavadinimą. Auganti bendruomenė taip pat sutarė laikytis aukštų profesinių standartų, kuriuos įtvirtino Etikos kodek...
nuotrauka
2021-05-21 10:50
Siekdama populiarinti studijas technologijos ir inžinerijos mokslų kryptyse, „Teltonika“ įmonių grupė įsteigė 90 tūkst. eurų stipendijų fondą būsimiems KTU pirmakursiams, pasirinkusiems šias studijas.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-03-23 10:09
Elektronikos inžinieriai – žmonės, gebantys kurti, gaminti, diegti, tirti, tobulinti ir aptarnauti modernias elektronines sistemas. Šiandien jie ypač pageidaujami darbo rinkoje, nes prisideda prie spartesnio technologijų vystymosi, naujų produktų kūrimo.
nuotrauka
2021-03-18 12:26
Lietuva pernai pademonstravo antrą geriausią ES ekonomikos rezultatą, o mūsų šalies pramonė ne tik paaugo, bet ir ryškiai pranoko Vokietijos ar Lenkijos rodiklius.
nuotrauka
2021-03-08 09:38
Pasauliui pamažu atsigaunant po šoko, kurį ekonomikos ir sveikatos sektoriams sukėlė pandemija, imama vis aiškiau įžvelgti ir kitus šios neeilinės situacijos aspektus, kurie gali katalizuoti ilgalaikius pokyčius. Vienas tokių – pasaulinės sveikatos krizės išryškintas robotizacijos potencialas. Tyrim...
nuotrauka
2021-02-23 13:43
Pandemija tapo verslo skaitmeninimosi akseleratoriumi, įsitikinę šalies ekspertai. Nors greitai pasikeitęs pasaulis parodė skaitmeninių technologijų svarbą ir naudą, Lietuvos pramonėje vis dar dominuoja žemos pridėtinės vertės gamyba. Siekdami paspartinti pokyčius pramonėje, technologijų kūrėjai ir ...
nuotrauka
2021-02-15 08:21
Skaitmeninių statybos technologijų įmonė UAB „AGA CAD“ prisijungė prie Europos statybos ir gamybos skaitmeninės transformacijos lyderės - Prancūzijos įmonių grupės „GROUPE MONNOYEUR“. 100 proc. „AGA CAD“ akcijų įsigijo antrinė šios grupės įmonė „ARKANCE“. Dėl to Vilniuje įsikūręs „AGA CAD“ specializ...
nuotrauka
2021-01-25 11:41
Mažos gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai vykdyti gamybą, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, testuoti inovatyvias savo idėjas galės Vilniuje kuriamame Gamybos inovacijų slėnyje. Čia bus tinkama patalpų infrastruktūra, veiks gamybai skirta įranga, bus teikiamos apie...
nuotrauka
2020-08-26 11:01
Pasirinkę technologinės pakraipos studijas jaunuoliai yra laukiami įvairiausiose gyvenimo srityse, net ir kosmines technologijas kuriančiose kompanijose arba kosminių tyrimų centruose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
nuotrauka
2020-08-26 07:05
„Caverion Lietuva“ baigė 2019 m. Kaune atidarytos „Hollister Lietuva“ gamyklos įrengimo projektą. „Hollister Incorporated“ priklausančios gamyklos veikla, susijusi su sveikatos priežiūros produktų gamyba, reikšminga visoje Europoje, todėl ir inžineriniai sprendimai, kuriais rūpinosi „Caverion Lietuv...
nuotrauka
2020-07-17 12:02
„Continental Automotive Lithuania“ ir Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro atstovai pasirašė tarpusavio bendradarbiavimo sutartį ir pradeda pameistrystės modelio mokymo programą mechatronikos srityje. Tai viena pirmųjų tokio tipo mokymo programų Lietuvoje.
nuotrauka
2020-07-15 09:24
Medžiagų inžinerija, fotoninės, lazerinės, lanksčios gamybos technologijos – į ateitį orientuotos sritys, į kurias investuojančios įmonės pasižymi lyderyste. Pagal Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) administruotas priemones „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“ ir „Eksperimentas“ šioms ...
nuotrauka
2020-07-13 10:47
Visuomenėje dažnai diskutuojama apie specialiųjų poreikių turinčius moksleivius ir studentus: apie jų geresnį integravimą, specialiai pritaikytas programas ir sąlygas. Tačiau ar kada susimąstome, kad ypač talentingi jaunuoliai ar tie, kurie vis neatranda savęs – taip pat turi specialiųjų poreikių, k...
nuotrauka
2020-07-09 11:15
Reaguodama į miesto pasirinktą – pramonės – kryptį, sparčiai išaugusį robotikos mokymų šuolį ugdymo įstaigose, STEAM projekto populiarumą ir vis labiau juntamą technologijos specialybių darbuotojų trūkumą Panevėžio regione, Panevėžio kolegija stiprina savo mokymų bazę.

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija