Ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkiai: mokslininkai ieškos būdų įmonių atnaujinimui
2018-09-17 10:42
Pramonės produkcija siekia net 80 proc. Lietuvos ir Europos Sąjungos eksporto, panašų procentą sudaro ir pramonės įmonių investicijos į mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą (MTEP). Todėl nenuostabu, kad mažėjantis ES šalių indėlis į pramonės įmonių sukuriamą pridėtinę vertę pasaulyje verčia susirūpinti, o užsidarančios pramonės įmonės išbalansuoja darbuotojų struktūrą ir didina nelygybę.

Portalo Statybunaujienos.lt (LINPRA) archyvo nuotr.
Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Ketvirtosios pramonės revoliucijos akivaizdoje atsiveriant skaitmeninimo, didelių duomenų apdorojimo, dirbtinio intelekto, automatizavimo, pažangių gamybos technologijų galimybėms, sukuriamos sąlygos naujiems verslo modeliams.
Įmonių atsinaujinimas – esminis klausimas
Akivaizdu, kad Pramonės 4.0 kontekste įmonių atsinaujinimas tampa esminiu klausimu. Koks kelias į priekį yra tiesiausias ir greičiausias? Būtent tokį klausimą iškėlė Kauno technologijos universiteto (KTU) Verslo ir ekonomikos fakulteto mokslininkai.Bendradarbiaujant su Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija LINPRA, Kauno pramonės, prekybos ir amatų rūmais, Vilniaus pramonės ir verslo asociacija, 2017 m. spalį startavo Lietuvos mokslo tarybos (LMT) finansuojamas Mokslininkų grupių projektas „Lietuvos pramonės įmonių taupumo ir judrumo gebėjimų vystymas“ (vadovas – dr. Mantas Vilkas).
Lygiagrečiai vykdomi analogiški tyrimai dar 15-oje ES šalių. Projektą koordinuoja Fraunhoferio sistemų ir inovacijų tyrimų institutas (Vokietija).
„Metodų, kuriuos pramonės įmonės galėtų taikyti siekdamos žemų sąnaudų ar lankstumo, yra daugybė. Sunku nuspręsti, nuo ko pradėti ir kokia seka juos diegti. Vykdomi tyrimai leidžia atsakyti į šį klausimą. Be to, Lietuvos pramonės įmonių palyginimas su kitomis Europos šalių įmonėmis parodys, kaip mūsų pramonė atrodo Europos kontekste“, – sako projekto vadovas M. Vilkas.
Mokslininkai nustatys pramonės įmonių trajektorijas judrumo (angl. agility) bei taupumo (angl. leanness) link, taip pat ir tai, kokios inovacijos geriausiai leidžia pasiekti atsinaujinančių pramonės įmonių tikslus.
Pirmieji rezultatai leidžia teigti, kad daugybę taupumo, judrumo ir kitų metodų galima apjungti į grupes, o pramonės įmonių atsinaujinimui palankiausias šių metodų grupių įgyvendinimas vyksta etapiškai, t. y., tam tikra seka, o ne lygiagrečiai.
Būtinas gamybos sistemų taupumas ir lankstumas
Siekiant gamybos sistemos taupumo tikslinga pradėti nuo 5S, vizualaus valdymo, metodų diegimo. Vėliau tikslinga inicijuoti prevencinę įrenginių priežiūrą, mažinti įrenginių perderinimo laiką, grupuoti gamybos procesus pagal produktų šeimas, vykdyti statistinę procesų kontrolę. Galiausiai tikslinga įtraukti darbuotojus į nuolatinį gamybos sistemos tobulinimą inicijuojant Kaizen komandas.Siekiant gamybos sistemos lankstumo tikslinga pradėti nuo gamybos dokumentacijos skaitmenizavimo. Diegti kompiuterizuotą verslo valdymo sistemą (ERP). Tuomet atsiranda pagrindas automatizuotam sandėlių valdymui RFID pagalba bei įmonės ir klientų bei tiekėjų procesų integracijai. Galiausiai diegiami imitacinio modeliavimo ir automatizuotos duomenų analizės sprendimai.
Be to, kiekvieną žingsnį lydi tam tikros pagalbinės praktikos ir inovacijų strategijos – jeigu vienokios inovacijos prisideda prie didesnio įmonių judrumo ir/ar lankstumo, tai kitokios gali „nuvesti“ įmones kita kryptimi.
„Ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkių kontekste nepakankamam organizuotumui ir chaosui nėra nei vietos, nei laiko. Pažangiems metodams turi būti padėtas solidus pagrindas, antraip jie neatneš siekiamo rezultato. Nors yra daug būdų, kaip pasiekti gamybos sistemos taupumą ar lankstumą, šis tyrimas siekia atskleisti tiesiausius kelius, taip padedant Lietuvos pramonės įmonėms pasirengti ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkiams“, – teigia KTU EVF tyrėja Inga Stankevičė.
Automatika, pramonės inžinerija
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
2023-11-20 09:25
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje (MRAS) sėkmingai atlikti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrangos ir sistemų bandymai, kurie parodė, kad visi įrenginiai tarpusavyje veikia saugiai, suderintai, o bendros objekto eksploatavimo ypatybės ir charakteristikos atitinka numatytus projektinius s...
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
2023-08-23 16:15
Šiuolaikinės technologijos keičia pramonės pasaulį, siūlydamos naujoviškus sprendimus mašinų ir sistemų efektyvumui ir tikslumui didinti. Fotoelektriniai jutikliai yra viena iš pažangių priemonių, lemiančių šią technologinę revoliuciją. Tačiau kaip juos palyginti su tradiciniais aptikimo metodais? A...
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...
2022-07-22 09:52
Vis garsiau kalbama, kad Lietuvos verslui, norinčiam išlikti konkurencingu, neišvengiamai būtina galvoti apie veiklos efektyvumą. Vienas iš kelių į kokybės gerinimą, produktyvumo didinimą, sąnaudų mažinimą ir darbuotojų saugą – robotizacija. Tačiau Lietuvos įmonės neskuba investuoti į robotus.
2022-07-18 15:07
Bendradarbiaudama su „virtualios elektrinės“ paslaugas teikiančiu Estijoje įkurtu startuoliu „Fusebox“, „Caverion Lietuva“ savo klientams galės pasiūlyti išmanią elektros energijos valdymo sistemą, kuri padės sumažinti iki 50 000 tonų anglies dvideginio per metus. Ši sistema taip pat leis prisidėti ...
2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
2022-02-21 07:32
GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD termina...
2021-12-07 11:26
Istorine, religine ir kultūrine prasme unikali Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika prieš daugiau nei dešimtmetį tapo ir vienu pirmųjų moderniai valdomų visuomeninių pastatų Lietuvoje. 2003-iaisiais joje įdiegus, o šiemet renovavus JUNG KNX standarto išmanaus namo sistemą, ...
2021-12-06 11:25
KTU mokslininkai pasiūlė dirbtiniu intelektu grįstą metodą, kuris triukšmingoje aplinkoje ne tik padeda aptikti įvairius gedimus laiku, bet ir yra tvarus aplinkai metodas – gedimo aptikimo procesas lengvai skaitmenizuojamas, o senų, puikiai veikiančių pramonės įrengimų keisti nereikia.
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
2021-05-31 08:56
„Caverion Lietuva‟ ir „Technopolis Lietuva‟ tęsia bendradarbiavimą naujame „Technopolio Beta“ pastato atnaujinimo projekte. „Caverion Lietuva‟ 10-ies aukštų ir 22,7 tūkst. kv. m ploto pastato rekonstrukcijos projekte organizuoja statybinės bei inžinerinės dalies atnaujinimą.
2021-05-28 10:48
Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) nariai pritarė siūlymui atsižvelgti į tarptautinę praktiką bei didėjančią technologijų reikšmę narių veikloje ir papildė asociacijos pavadinimą. Auganti bendruomenė taip pat sutarė laikytis aukštų profesinių standartų, kuriuos įtvirtino Etikos kodek...
2021-05-21 10:50
Siekdama populiarinti studijas technologijos ir inžinerijos mokslų kryptyse, „Teltonika“ įmonių grupė įsteigė 90 tūkst. eurų stipendijų fondą būsimiems KTU pirmakursiams, pasirinkusiems šias studijas.
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
2021-03-23 10:09
Elektronikos inžinieriai – žmonės, gebantys kurti, gaminti, diegti, tirti, tobulinti ir aptarnauti modernias elektronines sistemas. Šiandien jie ypač pageidaujami darbo rinkoje, nes prisideda prie spartesnio technologijų vystymosi, naujų produktų kūrimo.