2021 birželio 14 d. pirmadienis, 21:52
Reklama  |  facebook

Kieme nebėra vietos automobiliui? Žalia veja – ne išeitis

Ramunė NARMONTIENĖ      2014-03-14 16:44,      Papildyta Domo Dargio, AB „Eika“ plėtros direktoriaus, komentaru 2014-03-18 13:21
Neturi automobilio, neturi galvos skausmo. Taip galima pavadinti daugelio vairuotojų kasdienybę, kai po dienos darbų grįžus namo, tenka sukti galvą, kaip atrasti vietelę savo automobiliui perpildytoje automobilių stovėjimo aikštelėje. O čia ir prasideda įdomybės: vieni užblokuoja kaimynų automobilius, kiti suka į gretimą kiemą ir ten ieško vietos, treti stato automobilį bet kur: pakelėje, ant šaligatvių ar ant žaliosios vejos. Rizikuoja visos trys grupės, tačiau paskutinioji labiausiai – jiems gresia nemenkos piniginės baudos.
nuotrauka
Pilaitėje "Eika" pastatė atskirą automobilių stovėjimo pastatą. Bendrovės nuotr.


Minimos įmonės
Eika, UAB
Eikos statyba, UAB
Vilnietis Karolis sako, vakar neradęs kitos išeities, kaip surizikuoti ir automobilį nakčiai palikti ant žaliosios vejos prie savo daugiabučio. Vyras tikina, kad jo daugiabučio kieme tokia situacija gana dažna. Kaimynai skuba po darbo parvažiuoti namo, kad aikštelėje rastų vietą automobiliui. Likusieji priversti sukti ratus aplinkiniuose kiemuose, o blogiausiu – atveju statyti automobilį ant žolės.

Nutempė automobilį

Karolis sako, kad už tokį elgesį sykį jau buvo baustas. Prieš keletą metų ryte tiesiog nerado automobilio paliktoje vietoje. „Mano automobilis buvo nutemptas į saugojimo aikštelę. Ir niekam policijoje nerūpėjo, kad aš nepiktavališkai statau automobilį ant žaliosios vejos. Tiesiog naujų namų kvartalas taip suprojektuotas, kad trijų laiptinių devynių aukštų namui skirta vos 10 vietų automobilių aikštelė. Susimokėjau baudą ir viskas“, – nemalonią situaciją prisimena naujų daugiabučių kvartale gyvenantis Karolis. Panaši situacija ir sovietmečiu iškilusiuose mikrorajonuose, kai nuosavų automobilių buvo kur kas mažiau ir vietos aikštelėse visiems užtekdavo.

Tačiau taisyklės yra griežtos. KET nurodyta, kad „kelio ženklų, ženklinimo nesilaikymas, vairuotojo pareigų pėstiesiems nevykdymas, stovėjimas arba važiavimas ant šaligatvio, vejos, pėsčiųjų (dviračių) tako, vairuotojui užtraukia baudą“.

„Už tokį KET pažeidimą vairuotojui gresia 100 – 300 litų bauda. Automobilis nutempiamas tik tais atvejais, kai trukdo eismui arba kelia pavojų kitiems eismo dalyviams“, – sako Vilniaus m. savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Andžej Dinikis.

Nutempus automobilį, vairuotojui už nusižengimą tenka kur kas didesnė bauda. Nuo 200 iki 500 litų. Tačiau, pasak A. Dinikis, jei vairuotojas su nuobauda sutinka, jam skiriama vos pusė minimalios baudos.

Baudų pinigais siūlo plėsti aikšteles

Dėl baudos už neleistinoje vietoje pastatytą automobilį Karolis sako nepykstantis. Esą pikčiausia, kad už tuos iš nusižengimų surinktus pinigus valstybė nieko nepadaro, kad pagerintų gyventojų situaciją. „Jeigu būtų paskelbta, kad per metus surinkus tiek ir tiek pinigų, kažkokioje savivaldybėje buvo praplėstos automobilių stovėjimo aikštelės, visiems būtų aišku, kodėl reikėjo susimokėti baudą. O dabar? Pinigai nukeliauja, neaišku kur“, – piktinasi vilnietis.

Pasak Karolio, situaciją kur kas pagerintų ne baudos, o reguliarūs reidai po daugiabučių kiemus. „Tegu patikrina vieną kartą, kiek kiemuose stovi nevažiuojančių suklerusių automobilių. Tegu juos išveža ir atsiras vietų automobiliams, ir sumažės pažeidėjų. Nuo to visi bus tik laimingesni. Arba tegul pagaliau įveda tą automobilių mokestį, tai visų pasenusių automobilių savininkai susigriebs ir patys išvalys kiemus nuo metalo laužo“, – išeitį iš padėties siūlo Karolis.

Kad tokie reidai iš tiesų naudingi, pripažįsta ir Viešosios tvarkos sergėtojai. „Po mūsų reidų pastebėjome, kad kiemuose neeksploatuojamų automobilių mažėja. Arba juos žmonės parduoda, arba susiremontuoja ir pradeda realiai važinėti. Ir žmonės mums sako, kad tokie reidai duoda daug naudos“, – apie kiemų valymo nuo nenaudojamų automobilių akcijas pasakoja A. Dinikis.

Prevencinės akcijos

„Tokias akcijas mes dabar darom nuolat. Mes važinėjame po kiemus, ieškome neeksploatuojamų automobilių, juos fiksuojame, siunčiame savininkui raginimą susitvarkyti. Tai yra privaloma pagal kodeksą. Tame reikalavime nurodome datą, iki kada privaloma įvykdyti reikalavimus ir po tos datos mes dar kartą važiuojame patikrinti, ar savininkas susitvarkė. Jeigu žmogus nebūna susitvarkęs, mes visą medžiagą perduodame policijai“, – apie savivaldybės iniciatyvą sutramdyti nenaudojamų automobilių savininkus pasakoja Vilniaus m. savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Andžej Dinikis.

Neįvykdžiusiems visų nurodytų reikalavimų, automobilio savininkui gresia bauda 250 – 500 litų. O pakartotiniu atveju, teismas gali konfiskuoti tokį automobilį.

Viešosios tvarkos sergėtojai skatina ir gyventojus būti visuomeniškesniais ir, pastebėjus netvarkingą automobilį, apie jį pranešti.

Papildymas

Domas Dargis,  AB „Eika“ plėtros direktorius

„Vilniaus mieste reikalaujama, kad vienam butui būtų pastatyta viena stovėjimo aikštelė, išskyrus centrinę miesto dalį ir senamiestį. Ten yra mažesni reikalavimai.

Visi plėtptojai privalo laikytis šių reikalavimų ir visuomet rengia stovėjimo aikšteles, kurias vėliau bando parduoti gyventojams. Vystytojui parkavimo aikštelės kaina niekada neatperka investicijos, investicija visada yra didesnė, bent jau mūsų praktikoje. Tačiau patys žmonės nelabai nori pirkti tų stovėjimo aikštelių ir visada tikisi, kad ras vietą gatvėje, kur galės palikti automobilį, o mes tiesiog negalime priversti žmonių įsigyti tų stovėjimo vietų.

Dažna praktika, kad naujai įsikūrę žmonės neturi stovėjimo aikštelės, tačiau vis tiek atsisako ją pirkti. Dažnas atvejis, kad daugiaaukštės ar požeminės stovėjimo aikštelės stovi apytuštės, tačiau gatvėse stovi daugybė automobilių. O juk šiais laikais vieno buto gyventojai turi net ne po vieną, o po kelis automobilius. Savotiškas fenomenas – žmonės taupo pinigus ir neinvestuoja į automobilių stovėjimo aikšteles.

Vidutiniškai antžeminė automobilio stovėjimo vieta (be stogo) kainuoja apie 10 000 litų, vieta požeminėje aikštelėje (po namu) – 20 - 25 tūkstančiai litų, jeigu miesto centre – tai gali ir 50 tūkstančių litų kainuoti.

Mes pasukome nauju keliu – pastatėme daugiaaukštę stovėjimo aikštelę, nes ją suprojektuoti galima žymiai efektyviau, nei požeminėje aikštelėje. Pastatėme visiškai atskirą pastatą Pilaitės mikrorajone, kuriame vieta automobiliui kainuoja nuo 7000 litų iki 13 000 litų. Tai yra pigiau nei požeminė aikštelė, tačiau, automobiliai stovi po stogu, yra vartai. Ir pasiūlėme gyventojams patrauklų paketą. Kol kas skųstis gyventojų aktyvumu negalime.“

Miestiečiai

nuotrauka
2021-06-09 09:05
Vilniaus mieste daugiabučių gyventojai, nusprendę pasinaudoti savivaldybės vykdoma Kaimynijų programa, suformavę ir išsinuomoję žemės sklypus prie namų įgyvendina šių teritorijų sutvarkymo projektus. Pirmieji projektai su savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų pagalba baigiami jau dabar. Vienas jų – ...
nuotrauka
2021-06-08 14:37
Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti, kokius dokumentus gauti, jeigu keičiate langus daugiabučiame gyvenamajame name.
nuotrauka
2021-06-08 10:25
Renkantis naują būstą, balkoną kaip vieną svarbiausių kriterijų nurodo beveik pusė (47 proc.) Lietuvos gyventojų. NT plėtros bendrovės „Realco“ ekspertai pastebi, kad dažniau balkonais labiau domisi moterys nei vyrai, neretai teiraujamasi ir apie galimybę balkoną įstiklinti.
nuotrauka
2021-06-04 07:27
Šiemetinė Klimato kaitos programos 11 mln. eurų parama leis modernizuoti daugiau kaip 1300 privačių vienbučių ar dvibučių gyvenamųjų namų. Jeigu juos santykinai perkeltume į vieną miestą, tai pagal gyventojų skaičių galėtų būti Ramygala arba Salantai.
nuotrauka
2021-06-03 07:40
KLAUSIMAS. Kokie reikalavimai taikomi, įrengiant kondicionierių daugiabučiame name?
nuotrauka
2021-06-01 21:27
Klaipėdoje tęsiami daugiabučių namų kiemų tvarkymo darbai. Patvirtintas Klaipėdos miesto daugiabučių namų kiemų infrastruktūros gerinimo priemonių planas 2021–2023 m.
nuotrauka
2021-05-24 11:55
Du kartus per metus skalbiamas Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų kainynas, pagal kurį yra planuojamas daugiabučių renovacijos projektų biudžetas. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) informuoja, kaip per metus pakito kainos ir kodėl taip svarbu stebėti pokyčius rinkoje.
nuotrauka
2021-05-24 09:29
Dauguma nuosavų žemės sklypų ar sodų savininkų savo sklypuose stato šiltnamius. Gerokai didesnių ir kitokių parametrų šiltnamių prireikia gėlininkams. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad šiltnamis – paprastas, nesudėtingas objektas, tačiau Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Apl...
nuotrauka
2021-05-21 07:15
Vis daugiau žmonių ieško ramybės ir keliasi gyventi arčiau gamtos. Daugeliu atvejų visi, statantys naujus namus ar įsigyjantys senas sodybas, jei nori užsitikrinti patogią buitį, neišvengiamai turi spręsti vandens tiekimo klausimą. Siekiant komfortiškai gyventi net ir atokiausiose vietovėse, tikras ...
nuotrauka
2021-05-20 15:12
Pandemija vis dar koreguoja atostogų planus – vietoje užsienio kurortų daugelis rinksis ramias atostogas sodybose. Vis tik aptemdyti atostogų nuotaikas užmiestyje gali nehigieniškos ir neišvaizdžios lauko būdelės, kurios daro žalą ne tik gamtai, bet ir gyventojų sveikatai. Tad kaip ilsėtis vasarnamy...
nuotrauka
2021-05-20 10:47
Harmoninga poilsio oazė aplink namus, jaukiai įrengta lauko terasa ar apželdintas svajonių sodas – šylant orams šios temos vis aktualesnės tarp naujakurių ir norinčių atnaujinti savo kiemus. „InoWood“ kraštovaizdžio specialistai įvardijo, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ruošiant aplinką šiltajam sezon...
nuotrauka
2021-05-17 07:14
Liftai yra sritis, kurioje susipina verslo ir vartotojų interesai bei techninis ir teisinis reglamentavimas. Ir visa tinkamai veiks tik tuomet, kai dėmesio centre pirmiausia bus žmogaus siekis judėti saugiai, lengviau ir paprasčiau.
nuotrauka
2021-05-13 14:33
Aplinkos ministro įsakymu pratęsiamas terminas teikti paraiškas daugiabučiams renovuoti pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą – jos bus priimamos iki gruodžio 31 d.
nuotrauka
2021-05-13 14:00
Preliminarioji sutartis yra šalių ikisutartinių santykių išraiška, kuria yra susitariama ateityje (iki nustatyto termino) pasirašyti pagrindinę sutartį. Taigi, pažengę šalių ikisutartiniai santykiai gali būti užfiksuojami preliminariojoje sutartyje.
nuotrauka
2021-05-13 13:23
Sovietiniais metais statytų Vilniaus rajonų laukia dideli pokyčiai - Vilniaus miesto savivaldybė šiandien, gegužės 13 d., pristatė gyvenamųjų rajonų gyvybingumo programą MIESTAS+. Šios programos, kuri turėtų trukti bent dešimtmetį, tikslas – atnaujinti senųjų miesto rajonų butus, namus, kiemus, gatv...
nuotrauka
2021-05-11 11:38
Didžiausia centralizuoto šilumos tiekimo bendrovė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) užbaigė šildymo sezoną ir pradeda kasmetinius šilumos trasų tikrinimo bei remonto darbus. Iki spalio mėnesio kitam šildymo sezonui bendrovė paruoš apie 750 km požeminių sostinės vamzdynų.
nuotrauka
2021-05-06 09:54
Bendrovės „Realco“ atliktos naujakurių apklausos rodo, kad daugiausia nesklandumų, su kuriais susiduria naujo būsto gyventojai, kyla pirmaisiais gyvenimo jame metais. Augant iš brėžinių parduodamų būstų skaičiui, dalis pirkėjų vis garsiau kalba ir apie informacijos stoką.
nuotrauka
2021-05-04 10:55
Šiemet iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos skirta 11 mln. eurų kompensacinėms išmokoms individualiems vieno ar dviejų butų gyvenamiesiems namams atnaujinti – 1 mln. eurų daugiau nei pernai.
nuotrauka
2021-04-30 10:16
Pirmieji šiais metais dujų balionus pasikeitė dviejų daugiabučių Radviliškio raj. Baisiogalos sen. gyventojai. Dar daugiau nei 250 daugiabučių visoje Lietuvoje jau yra užsitikrinę paramą ir pradėję rangos darbus, o 116 daugiabučių jau pateikė paraiškas ir laukia patvirtinimo dėl skirto finansavimo.
nuotrauka
2021-04-30 07:46
Būsto energijos taupymo agentūros „Metų renovacijos projekto 2020“ rinkimuose Klaipėdoje renovuotas namas (adresas – Taikos pr. 3) tapo absoliučiu lyderiu. UAB „Lankstinys“ įgyvendintas projektas laimėjo su didele persvara aplenkęs konkurentus.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Požeminis vanduo ir geoterminė energija – tvarumo ir naudos garantija

Gręžiniai, skirti požeminio vandens gavybai ar geoterminei energijai išgauti, yra svarbūs įrenginiai. Netinkamai naudojami žemės gelmių turtai gali brangiai kainuoti sveikatai ir biudžetui.