2024 spalio 7 d. pirmadienis, 19:27
Reklama  |  facebook

Klaidos, kurias daro gyventojai, norėdami taupyti šilumą

2022-01-27 14:39
Dėl dujų kainų krizės augant sąskaitoms už šildymą AB Vilniaus šilumos tinklai (toliau – VŠT) sulaukia susirūpinusių gyventojų klausimų dėl priskaityto didesnio šilumos kiekio pastato bendroms reikmėms. Klientai skundžiasi ir dėl nešylančių arba pernelyg šylančių radiatorių. Kaip spręsti šias problemas? Kaip šilumos energiją vartoti efektyviai ir ką daryti, kad namuose būtų šilta? Atsakymai slypi šilumos punktuose ir neretai klaidinguose gyventojų įsitikinimuose.
nuotrauka
Pexels.com nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus šilumos tinklai, AB
Vieniems karšta, kiti – šąla

Vis dar dažnai pasitaikanti problema – netolygus šilumos paskirstymas butuose. Kitaip tariant, vienuose butuose gyventojai dūsta nuo karščio ir priversti net žiemą laikyti atidarytus langus, o kiti to paties namo gyventojai skundžiasi vos šiltais radiatoriais, todėl net ir mokėdami dideles sąskaitas už šildymą yra priversti šalti. Šioje vietoje vertėtų prisiminti, kad VŠT kaip šilumos tiekėjas visiems namams šilumą tiekia vienodai, tačiau nemaža dalis problemų slypi šilumos punkte, namo vidaus šildymo sistemoje ir jų priežiūroje.

Šąlančių ar perkaitintų butų problemą lemia, kaip rašoma VŠT pranešime, nesubalansuota daugiabučio namo šildymo sistema. Paprastai taip nutinka senuose daugiabučiuose, kur įrengta nereguliuojama šildymo sistema ir per daugelį metų ji jau būna išsibalansavusi.

Pasitaiko atvejų, kad sistema išsibalansuoja ir dėl gyventojų savavališkai atliktų remonto darbų. Jeigu viename bute radiatoriai pakeičiami našesniais ar didesniais, atiduodančiais daugiau šilumos nei numatyta projekte, tai tolimesniuose šildymo sistemos taškuose esantiems butams pradeda trūkti šilumos. Padidinus bendrą šilumos srautą kaista tie butai, kuriems anksčiau šilumos pakako.

„Pasenusios, išsibalansavusios sistemos nebegali paskirstyti šilumos srauto taip, kad visi butai būtų šildomi vienodai. Tai stipriai didina šilumos energijos sąnaudas ir mažina šių sistemų teikiamą komfortą. Vos išgirdę apie šias problemas gyventojams primename apie namų administratorių pareigas. Šiuo atveju namo šilumos ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojas privalo nustatyti tinkamą cirkuliacinio siurblio greitį ir šildymo sistemoje užtikrinti optimalų radiatoriuose cirkuliuojančio karšto vandens kiekį. Tada viršutinių ar apatinių (priklausomai nuo paskirstymo sistemos tipo) namo aukštų gyventojai neperšildo savo butų, o jų kaimynai, gyvenantys kituose aukštuose, gauna optimalų šilumos kiekį“, – cituojamas VŠT Klientų aptarnavimo centro Apskaitos prietaisų administravimo grupės vadovas Juozas Paulėkas.

Ekspertas primena, kad taupyti padeda ir tinkamai šilumos punkte parinktas ir nustatytas vidaus sistemų darbo grafikas. Jo pagalba galima nustatyti tokį šilumos režimą, kad, pavyzdžiui, nakties metu į radiatorius būtų tiekiama mažiau šilumos, būtų žemesnė ir karšto vandens temperatūra. Taip galima sutaupyti iki 10 proc. šilumos energijos.

Vidaus šildymo sistemų balansavimas ir šilumos punktų tinkamas darbo režimų nustatymas yra vienas iš tų darbų, kuriuos privalo atlikti namo prižiūrėtojas. Gyventojai už šilumos ir karšto vandens sistemų priežiūros paslaugas kiekvieną mėnesį atsiskaito su prižiūrėtoju ar namą administruojančia įmone ir turi teisę reikalauti iš jo kokybiškų paslaugų.

Vidaus šildymo sistemų balansavimas ir šilumos punktų tinkamas darbo režimų nustatymas yra vienas iš tų darbų, kuriuos privalo atlikti namo prižiūrėtojas. Gyventojai už šilumos ir karšto vandens sistemų priežiūros paslaugas kiekvieną mėnesį atsiskaito su prižiūrėtoju ar namą administruojančia įmone ir turi teisę reikalauti iš jo kokybiškų paslaugų. 

Verta prisiminti, kad šilumos punkto tinkamas sureguliavimas turi tiesioginę įtaką efektyviam šilumos vartojimui ir gyvenimo komfortui. Šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojas gali būti keičiamas, jeigu tokį reikalavimą raštu pateikia daugiau kaip pusė gyvenamojo namo visų butų savininkų.

Užsukti radiatoriai sutaupyti nepadeda

VŠT dažnai sulaukia klientų skambučių, kodėl jų sąskaitoje priskaičiuotas didesnis šilumos kiekis pastato bendrosioms reikmėms?

Tokią situaciją lemia klaidingas gyventojų, kurių bute įrengta šildymo sistema su individualiais apskaitos prietaisais ir termostatiniais ventiliais, leidžiančiais reguliuoti šilumos intensyvumą, įsitikinimas.

„Išvykdami atostogų ar dėl kitų priežasčių gyventojai radiatorius užsuka arba palieka ant minimalaus režimo ilgesniam laikui. Vis dėlto net ir tokiu atveju bute temperatūra paprastai išlieka artima norminei, t. y. 18–22 °C. Tokia temperatūra išsilaiko, nes šiluma į nešildomą butą per vidines pertvaras patenka iš gretimų butų ir patalpų. Prisiminkime elementarius fizikos dėsnius – šiluma juda ten, kur šalčiau, todėl butas šildomas šalia esančių kaimynų sąskaita“, – sako VŠT Klientų aptarnavimo departamento direktorius Laurynas Jakubauskas.

Siekiant apginti kitų vartotojų interesus, teisės aktuose nustatytas minimalios tolygaus šildymo sąlygos koeficientas, kuris leidžia apskaičiuoti, kiek nešildomas ar minimaliai šildomas butas suvartojo energijos gretimų butų ir patalpų sąskaita. Vartotojui, nesilaikančiam tolygaus šildymo sąlygos, t. y. nešildant ar šildant savo patalpas minimaliai, priskiriamas papildomas šilumos kiekis bendrojo naudojimo patalpoms šildyti (bendrosioms reikmėms).
Pavyzdžiui, kai pagal buto (patalpos) šilumos skaitiklių rodmenis šilumos suvartojimas lygus 0, tokių butų (patalpų) savininkams papildomai priskiriamas šilumos kiekis bendrosioms reikmėms sudaro 40 % (taikomas tolygaus šildymo koeficientas - 0,4) vidutinio šilumos kiekio, tenkančio pastato vienam kvadratiniam metrui šildyti. Šis dydis skaičiuojamas visų butų faktines šilumos sąnaudas šildymui pagal butų šilumos skaitiklių rodmenis padauginant iš tokio buto (patalpos) ploto. Atitinkamai sumažinama bendrosioms reikmėms priskirto šilumos kiekio dalis, paskirstoma visiems kitiems butams (patalpoms), kurių šildymo sąnaudos atitinka tolygaus šildymo sąlygos reikalavimus.
„Girdime ir apie gyventojų nesutarimus dėl radiatorių bendro naudojimo patalpose, pavyzdžiui, laiptinėse. Užsukti radiatorių laiptinėse taip pat nereikėtų, nes šiluma ir taip išeina per lauko duris. Jeigu laiptinėje radiatoriai užsukami, šiluma vėlgi per sienas keliauja į šaltesnes patalpas, todėl gyventojai nesutaupo. Labai džiaugiamės klientų pastangomis taupyti ir šilumą vartoti efektyviai, tačiau rekomenduojame radiatorius reguliuoti taip, kad nuolat būtų palaikoma bent 18 °C temperatūra“, – sako L. Jakubauskas.

Patarimai, kaip išlaikyti šilumą namuose
  • Langų, durų sandarinimas ir profilaktinė patikra. Jeigu name langai yra nekokybiški arba seni, reikėtų pasirūpinti, kad šiluma per juos neišeitų į lauką. Plyšius tarp stiklo ir lango rėmo bei tarp lango rėmo ir sienos rekomenduojama užsandarinti silikoninėmis ar kitomis izoliacinėmis medžiagomis. Taip būstas bus geriau apsaugotas nuo šalčio ir kambaryje temperatūra pakils. Taip pat periodiškai reikėtų sureguliuoti langus, kad sandarinimo juostos gerai priglustų prie langų rėmų, tą paprastai atlieka tuo užsiimantys specialistai.
  • Šilumą atspindintys ekranai. Nuo šilumos prietaisų sklindanti šiluma neretai tenka ne kambariui, o įsigeria į lauko sieną, todėl ant už radiatorių esančios sienos rekomenduojama priklijuoti šilumą atspindinčius ekranus. Tai – foliją primenanti kiek storesnė medžiaga, kuri atspindi iki 90 proc. infraraudonųjų spindulių ir lemia patalpos oro temperatūros padidėjimą 1–2 laipsniais. Ją nebrangiai galima įsigyti statybinių prekių parduotuvėse.
  • Neužstatyti radiatoriai. Patartina neužstatyti radiatorių baldais, neuždengti užuolaidomis, nedžiaustyti skalbinių, nes tai trukdo šilumai sklisti į kambarį. Be to, reikėtų nepamiršti, kad dulkės taip pat trukdo šilumai sklisti patalpoje, todėl šildymo prietaisų paviršius reikėtų reguliariai nuvalyti.
  • Teisingas patalpų vėdinimas. Patalpas reikėtų vėdinti ne ilgiau kaip 10-15 minučių iki galo atidarius langus ir sudarius trumpalaikį skersvėjį, kuris pakankamai išvėdintų patalpą, padėtų išvengti drėgmės ir kvapų kaupimosi. Jeigu bute ant radiatorių yra termostatiniai ventiliai, vėdinimo momentu juos reikia nustatyti ant * arba 0 padalos. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu vėdinti ilgą laiką. Išeinant iš kambario reikėtų uždaryti langus ir orlaides. Tai leis namuose palaikyti pastovią temperatūrą. Prieškambario, laiptinės ir kitų vėsesnių patalpų duris reikėtų laikyti uždarytas.  
Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-10-07 15:27
Būsto saugumas ir patogumas dažnai priklauso net ir nuo tokių smulkių detalių kaip elektros kištukiniai lizdai. Elektros inžinierius atskleidžia, kaip neapsirikti ir išsirinkti tinkamiausio tipo bei galios kištukinius lizdus su USB jungtimi virtuvei, darbo ar miegamojo kambariui.
nuotrauka
2024-10-02 16:37
Paskelbti kvietimai teikti paraiškas valstybės kompensacijoms už gyventojų keičiamus neefektyvius, biomasę ar iškastinį kurą naudojančius katilus. Energetikos ministerijos inicijuota 8,5 mln. eurų paramos priemonė padės individualių namų gyventojams įsigyti efektyvesnius šildymo įrenginius, gerinti ...
nuotrauka
2024-09-12 09:32
Geras vėdinimas vonios kambaryje yra būtinas norint palaikyti optimalią temperatūrą, oro kokybę ir apsaugoti nuo pelėsio susidarymo. Naudojant pažangius JUNG sprendimus, ventiliacija vonioje ir klimatas yra valdomi automatiškai, tad nebereikia kaskart prisiminti rankiniu būdu įjungti ventiliatorių a...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-09-04 07:45
Kauno oro uoste šiemet buvo sumontuoti įmonės TECHNOGAJA naujos kartos vėdinimo sistemų filtrai. Tai daugiau nei 50 oro filtrų, įrengtų keleivių terminale, oro uosto administracinėse patalpose ir gaisrinės tarnybos patalpose. Kauno oro uosto specialistai teigia, kad pirmieji eksploatavimo mėnesiai j...
nuotrauka
2024-09-03 16:17
Prasidėjus kalendoriniam rudeniui Vilniaus miesto gyventojai jau gali kreiptis dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavimo. Kreipiantis nuo rugsėjo 1 d. iki šildymo sezono pabaigos, kompensacija yra skiriama visam šildymo sezonui. Norint gauti kompensacijas 2024-2025 metų šildymo sezonui, prašymą...
nuotrauka
2024-09-02 09:46
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šį kartą Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatytas didžiausias finansavimas iki šiol – net 2...
nuotrauka
2024-08-28 10:41
Kai dienos darosi trumpesnės, o darbų vis daugėja po vasaros atostogų, kokybiškas poilsis tampa kaip niekada svarbus. Mūsų miegui įtakos turi įvairūs namų aplinkos veiksniai, kuriuos gerai supratus ir išmokus jais manipuliuoti, galima susigrąžinti kokybišką, gerą miegą. Tam ypač praverčia išmaniųjų ...
nuotrauka
2024-08-19 09:00
Siekiant didinti energinį efektyvumą pastatuose ir mažinti išlaidas už energiją, gyventojai kviečiami teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. Taip pat šioje priemonėje nepasiturintiems gyventojams numatyta maksimali kompensacijos suma – 100 proc. iš...
nuotrauka
2024-08-06 14:43
Jei plastikiniai vamzdžiai ir iš plastiko pagaminti WC puodo bakeliai šiandien yra tapę standartu santechnikoje, dar septintajame dešimtmetyje tai buvo laikoma ekstravagantiška inovacija, o potinkiniai bakeliai ar apiplovimo funkciją turintys puodai atrodė lyg ištraukti iš fantastinio filmo. Santech...
nuotrauka
2024-08-06 09:34
Šaldomos lubos – tai inovatyvus būdas kontroliuoti patalpų temperatūrą. Tokia sistema susideda iš šilumos siurblio ir specialių plokščių, kuriose išvedžioti ploni vamzdeliai aušinimo skysčiui cirkuliuoti. Tokios plokštės gali būti montuojamos ne tik lubose, bet ir sienose ar grindyse. Plokštės gali ...
nuotrauka
2024-08-02 13:14
Praėjusiais metais įmonės sutaupė iš viso 161 GWh energijos. Su 33 valstybės ir savivaldybių įmonėmis pasirašyti energijos sutaupymo susitarimai jau rodo teigiamus rezultatus, o Energetikos ministerija ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų.
nuotrauka
2024-07-22 11:37
Namų jaukumą galima kurti ne tik gražiais interjero dizaino sprendimais. Tai tik viena dalis – likusioji yra techniniai sprendimai, leidžiantys namų šeimininkams kontroliuoti apšvietimą bei patalpų klimatą. Optimalios temperatūros palaikymas yra aktualus ištisus metus, tačiau tai reikalauja nemažų e...
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-16 12:50
Aplinkos ministerija primena individualių nuotekų valymo įrenginių savininkams, kad nuo 2030 m. pradžios nuotekose, išleidžiamose iš šių įrenginių, turės būti valomas fosforas ir azotas. Tokia tvarka nebus taikoma rezervuaro tipo individualiems nuotekų tvarkymo įrenginiams, nes jie neišleidžia nuote...
nuotrauka
2024-07-16 09:30
Vasarą, kai karščiai pasiekia piką, oro kondicionieriai tampa nepakeičiamais pagalbininkais, užtikrinančiais komfortą ir gaivą namuose. Vis dėlto, jų naudojimas reikalauja priežiūros, kuri ne tik padeda išvengti gedimų, bet ir užtikrina švarų orą patalpose, sumažindama alergijų bei kvėpavimo takų li...
nuotrauka
2024-07-10 09:42
Ar žinojote, kad UAB „Traidenis“ yra ne tik nuotekų valymo sektoriaus ekspertė? Įmonė pagal individualių talpų užsakymų gamybą lyderiauja visoje Europoje. „Traidenis“ kuria gaminius pagal konkrečius klientų reikalavimus, garantuodamas produkto unikalumą ir aukščiausią kokybę.
nuotrauka
2024-07-04 09:20
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo liepos 4 d. kviečia įmones, turinčias jau veikiančią elektrinę ar dar tik ketinančias jas vystyti, teikti paraiškas paramai gauti, įsirengiant kaupimo įrenginius. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti 48 mln. eurų.
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos