Klimato kontrolė patalpose: veikimo principas ir galimybės

Klimato kontrolė – kas tai?
Klimato kontrolės valdymu siekiama sukurti optimalią patalpų temperatūrą, tinkamą drėgmės lygį bei deguonies kiekį uždarose patalpose, kadangi šie parametrai tiesiogiai veikia mūsų savijautą, nepriklausomai nuo to, ar kalbėtume apie namų aplinką, biuro erdvę, komercines patalpas ar kitas uždaras erdves. Problemas dažniausiai sukelia per karštas arba per šaltas oras, per žemas drėgmės lygis ir deguonies trūkumas, dažniausiai atsirandantis dėl prasto vėdinimo.
Klimato kontrolės veikimo principas – šildymo, vėdinimo ir vėsinimo derinimas, atsižvelgiant į konkrečią situaciją patalpoje. Užuot fiziškai bandžius gerinti esamą situaciją nuolatos atidarant ir uždarant langus, rekomenduojama pasidomėti išmaniaisiais namų valdymo sprendimais (automatinis šildymo valdymas termostatu ir pan.) ir pasirinkti sau priimtiniausią sistemą. Be to, automatinė klimato kontrolė ne tik padeda palaikyti pageidaujamą temperatūrą, bet ir, esant poreikiui, gali ją atitinkamai keisti, pvz., sumažinti, kai namuose nieko nėra – tokiu būdu mažinamas ir suvartojamos energijos kiekis bei šildymo sąskaitos.
Svarbiausi klimato kontrolės sistemos komponentai
Rinkos lyderio JUNG produktų asortimente siūlomi pagrindiniai klimato kontrolės komponentai, skirti užtikrinti optimalią temperatūrą, gerą oro kokybę bei tinkamą drėgmės lygį. Tai – termostatai, temperatūros ir drėgmės reguliatoriai bei klimato jutikliai.
Termostatai leidžia išlaikyti optimalią patalpos temperatūrą, atsižvelgiant į individualius šilumos poreikius, esamą situaciją patalpoje bei paros metą. Šis klimato kontrolės sistemos elementas ne tik užtikrina komfortą, bet ir leidžia taupyti energiją.
Temperatūros reguliavimo funkcija leidžia lengvai ir paprastai reguliuoti patalpos temperatūrą.
Oro drėgmės reguliatoriai, reaguodami į patalpos temperatūrą, palaiko optimalų oro drėgmės lygį. Šis technologinis sprendimas ne tik padeda gerinti bendrą patalpos mikroklimatą, bet ir sumažina pelėsio, kuris gali tapti rimtų sveikatos sutrikimų priežastimi, atsiradimo riziką.
JUNG HOME nuotr.
Išmanūs namai ir automatinė klimato kontrolė
JUNG klientų pamėgta KNX sistema be kitų išmaniųjų namų valdymo sprendimų apima ir automatizuotos klimato kontrolės sprendimus. Taikant technologinius laimėjimus, visos namų sistemos, apimančios šildymą, vėdinimą, žaliuzių reguliavimą ir kt., veikdamos drauge užtikrina, jog namuose būtų palaikoma optimali, individualius poreikius atitinkanti temperatūra ir tinkamas drėgmės lygis. Automatinė klimato kontrolė gali būti valdoma naudojantis išmaniajame įrenginyje įdiegta programėle, todėl vartotojui suteikiama visiška valdymo kontrolė net ir fiziškai nebūnant namuose.KNX jutikliai, kurie estetiškai dera su įvairiais JUNG jungikliais, išmatuoja patalpos temperatūrą, oro drėgmę ir jame esančią anglies dioksido koncentraciją. Šiems rodikliams viršijus pasirinktas normas, aktyvuojamas ventiliatoriaus įjungimas arba langų atidarymas. Automatinė sistema reguliariai vertina, koks yra šildymo poreikis ir palaiko optimalią patalpų temperatūrą, kuri gali skirtis priklausomai nuo konkrečios situacijos.
Pavyzdžiui, laiką leidžiant namuose paprastai norisi jaukios šilumos, tačiau išvykus iš namų ir atostogaujant, pakanka minimalios oro temperatūros, kuri užtikrintų ir optimalius šildymo kaštus. Tuo pačiu principu veikia ne tik automatinis šildymo valdymas, bet ir oro drėgmės bei šio rodiklio kokybės kontrolė.
Populiarėjanti tendencija Lietuvoje – šaldomos lubos
Šildomos grindys – retą kurį dar nustebinanti technologija. Tuo tarpu šaldomos lubos – nors ir sparčiai populiarėjantis, tačiau dar kur kas mažesniam klientų ratui žinomas sprendimas. Šaldomos lubos įrengiamos prie lubų sumontuojant vėsinamąsias plokštes, kurios veikia vėsinimo be kondensacijos principu. Nedidelis skirtumas tarp patalpos oro temperatūros ir vėsinančio paviršiaus temperatūros yra pagrindinė priežastis, kodėl taikant šią technologiją nesusidaro kondensatas. Kondensato išvengti padeda ir dideli vėsinimo sistemos matmenys bei jos valdymo ypatybės.
Šaldomos lubos dažniausiai pasirenkamos komercinių, pramoninių pastatų, biurų ir kitų patalpų vėsinimui, tačiau, atsižvelgiant į šios technologijos privalumus (nedidelės eksploatacijos išlaidos, mažesnės energijos sąnaudos, tylus veikimas), šis sprendimas vis dažniau įgyvendinamas ir gyvenamuosiuose namuose. Iš kitos pusės, svarbu žinoti, kad vėsinimo be kondensacijos technologija nerekomenduojama patalpoms, kuriose yra natūraliai drėgna. Tokiu atveju rekomenduojama rinktis alternatyvius vėsinimo sprendimus ar papildomai pasirūpinti oro sausinimu.