2022 rugsėjo 30 d. penktadienis, 0:10
Reklama  |  facebook

Kodėl Lietuva negina savo paveldo – rąstinius namus palaidos metų pabaigoje

2016-07-25 13:25
Civilizuotas pasaulis kraustosi iš proto, besivaikydamas mados gyventi kuo ekologiškiau, naudoti tai, kas jau buvo panaudota. Šios tendencijos atėjo ir į gyvenamąjį sektorių. Žmonės didžiuojasi gyvendami mediniuose, rąstiniuose, moliniuose namuose, giria jų pranašumus. Tačiau Lietuva, netgi visa Europos Sąjunga, atrodo, turi kiek kitokį požiūrį.
nuotrauka
Rastiniai namai. Bendrovės „Konvest“ (Rastiniainamai.lt) nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos liaudies buities muziejus,
Lietuva paskelbė, kad jau nebenutolins termino, nuo kada naujai projektuojami ir statomi pastatai turės būti ne žemesnės negu A energinio naudingumo klasės. Pagal paskutinius Aplinkos ministerijos dokumentus, ta diena ateis šių metų lapkričio 1 dieną. Tačiau kaip tik šią dieną bus palaidota sveiko, ekologiško gyvenimo būdo žmonių viltis gyventi rąstiniuose namuose. Nebent tai būtų tiek turtingi, kiek ir įnoringi žmonės. Nes tradiciniai rąstiniai namai niekada nebus A energinio naudingumo klasės – tai sako meistrai, tai tvirtina ir Aplinkos ministerijos specialistai.

Natūraliai susiformavusios medžiagų savybės gerai, bet jų panaudojimas – ribojamas

Bendrovės „Ekoamžius“ namas. Bendrovės nuotr.

Kad ir iš kokių medžiagų būtų pastatytas namas, pagrindinė išorinės namo sienos funkcija yra išsaugoti temperatūrą ir apsaugoti nuo vėjo, kritulių ir kt. Rąstų, medienos ir kitų natūralių medžiagų panaudojimas pastatų statybai turi senas tradicijas ir plačiai paplitęs tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje. Dažnai natūraliai gamtoje susiformavusias medžiagų savybes, tokias, kaip medžiagos šiluminė talpa ar sugebėjimas laipsniškai įgerti ir išgarinti drėgmę, sunku išgauti gaminant naujus statybos produktus. Tačiau, nepaisant gerųjų savybių, šios medžiagos gali likti nepanaudotos, nes svarbiausia, kad namas atitiktų jam keliamus funkcinius, energinius, saugos ir kitus reikalavimus. Kodėl?

Pastatuose suvartojama 40 proc. visos Europos Sąjungoje suvartojamos energijos. Pastatų statoma vis daugiau, energijos naudojimas taip pat auga. Todėl energijos vartojimo mažinimas ir atsinaujinančių išteklių energijos naudojimas pastatų sektoriuje yra svarbios priemonės, būtinos sumažinti Sąjungos energetinę priklausomybę ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją.

Europoje sutarta, kad minimalūs privalomi pastatų energinio efektyvumo reikalavimai gali būti nenustatomi pastatams, kurie yra kultūros paveldo statiniai, maldos namai ir kitos religinės paskirties pastatai; laikiniems pastatams, skirtiems naudoti ne ilgiau nei dvejus metus; nedaug energijos suvartojantiems gamybos ir pramonės sandėliams; atskirai stovintiems pastatams, kurių bendras naudingasis vidaus patalpų plotas yra ne didesnis kaip 50 kv. m; poilsio paskirties – sodų paskirties pastatams, naudojamiems ne ilgiau kaip keturis mėnesius per metus, ir nešildomiems pastatams. 

Oficiali informacija

Bendrovės „Konvesta“ namas. Bendrovės nuotr.

2012 m. numatytas energinio naudingumo reikalavimų griežtinimas ir pereinamumas pagal datas:

• Naujai statomų pastatų (statybą leidžiantis dokumentas išduotas) nuo 2006 iki 2014 m. energinio naudingumo klasė turėjo būti ne žemesnė kaip C;
• Naujai statomų pastatų po 2014 m. sausio 1 d., - ne žemesnė kaip B;
• Naujai statomų pastatų po 2016 m. lapkričio 1 d., - ne žemesnė kaip A (optimalus sąnaudų atžvilgiu lygis);
• Naujai statomų pastatų po 2018 m. sausio 1 d., - ne žemesnė kaip A+;
• Naujai statomų pastatų po 2021 m. sausio 1 d., - ne žemesnė kaip A++;
• Atitinkamai modernizuojamų pastatų iki 2014 m. sausio 1 d., energinio naudingumo klasė turėjo būti ne žemesnė kaip D, o po 2014 m. sausio 1 d. ne žemesnė kaip C (optimalus sąnaudų atžvilgiu lygis).
• Po 2018 m. gruodžio 31 d. valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų ir įmonių statomi nauji, o po 2020 m. gruodžio 31 d. visi statomi nauji pastatai turi būti energijos beveik nevartojantys pastatai.

Energijos beveik nevartojantis pastatas suprantamas kaip pastatas, kurio energinis naudingumas yra labai aukštas, o reikalingos energijos, kuri beveik lygi nuliui arba kurios suvartojama labai mažai, didžiąją dalį turėtų sudaryti atsinaujinančių išteklių energija, įskaitant vietoje ar netoliese pagamintą atsinaujinančių išteklių energiją. Pagal Lietuvoje priimtą klasifikaciją tokie pastatai atitinka A++ klasę.

Atitinkamai ir naujai statomų pastatų atitvaros turi atitikti pagal klases keliamus reikalavimus.

Bendrovės „Ekoamžius“ namas. Bendrovės nuotr.

Reikalavimų gyvenamųjų pastatų atitvarų šilumos perdavimo koeficientams – U, W/(m2∙K) (varžoms – R, m2∙K/W) kitimas:

Atitvara
B klasė
A klasė
Stogai
0,16 (6,3)
0,1 (10,0)
Sienos
0,20 (5,0)
0,12 (8,3)
Grindys
0,25 (4,0)
0,14 (7,1)
Langai
1,6 (0,63)
1,0 (1,0)
Durys
1,6 (0,63)
1,4 (0,71)

Šaltinis – Aplinkos ministerija

Kaip ginti rąstinius namus, jei nėra net jų standarto?

Rąstinių namų gamintojų asociacijos prezidentas Andrius Kerevičius sako, kad pasiekti A energinio naudingumo klasę statant rąstinius namus – praktiškai neįmanoma, nebent teoriškai. Tačiau teoriją verčiant praktika, rąstinis namas taptų auksiniu – pagal kainą. O turėti rąstinį, ekologišką ir A energinio naudingumo klasės namą, tvirtina p. Kerevičius, neįmanoma.

„Tačiau kiekvieno teisė ir reikalas pasirinkti – rąstinį, karkasinį ar mūrinį namą noriu turėti, – sako Rąstinių namų gamintojų asociacijos prezidentas. – Iš vienos pusės – ES taupo energetinius išteklius, nori stabdyti klimato kaitą. Iš kitos pusės – žmogaus apsisprendimas – taupyti arba ne. Tai mano reikalas, kiek pinigų aš išleidžiu. Galima, žinoma, ginčytis, kieno valios reikia paisyti – mano ar valstybės reikalų?“

Pasak p. Kerevičiaus, Norvegijoje, kuri nėra ES narė, leidžiama statyti ir gyventi 20 cm storio sienojų namukuose, kurių pristatyta nemažai. Žmogui to nedraudžia jokie įstatymai.

Asociacijos prezidentas mato dar vieną rąstinių namų problemą.  Aplinkos ministerija, sako p. Kerevičius, pateikė formalų paaiškinimą, kad rąstiniams namas turi būti taikomieji bendrieji reikalavimai, o atskiri dokumentai reglamentuoją „Medinių konstrukcijų projektavimą“, „Medienos gaminius, konstrukcijas ir jų elementus“, taip pat – ES techninio įteisinimo rekomendacijos ETAG007 „Medinių pastatų komplektai“.

„Paprašiau surasti bent sakinį, kur būtų aprašomi išskirtinai rąstinio namo konstruktyviniai sprendimai, techniniai reikalavimai, kad nebūtų skirtingų interpretavimų esminiuose klausimuose, taip pat ir dėl sandarumo, šilumos izoliacijos – neparodė, panašu, kad niekam tai nerūpi“, – piktinasi p. Kerevičius.

Tačiau išeitis yra. Kaip jau buvo minėta, minimalūs privalomi pastatų energinio efektyvumo reikalavimai gali būti nenustatomi pastatams, kurie yra kultūros paveldo statiniai. Tad rąstiniams namams suteikus šį statusą, tradiciniai lietuvių namai liktų gyvuoti.

Siūlo statyti rąstinius vasarnamius arba pakaitalus

Lygiai prieš metus portalas Statybunaujienos.lt nagrinėjo šią problemą, kalbindamas ir Aplinkos ministeriją. Jos Statybos normavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Tomas Baranauskas buvo klausiamas ir apie tokią galimybę – rąstinius namus priskirti paveldui. Tačiau ir tuomet, ir dabar jis patvirtino nekintamą Aplinkos ministerijos nuostatą: „Nauji pastatai negali būti priskiriami kultūros paveldui. Paveldas – tai visi tie namai, kurie stovi Rumšiškėse, Liaudies buities muziejuje. Pati paveldo sąvoka prieštarauja naujų pastatų įtraukimui į šią kategoriją. Paveldas gali būti įgūdžiai, žinios, kaip pastatyti rąstinį namą, pati statybos technologija.“

Žinant rąsto ir kitų medinių konstrukcijų privalumus, trūkumus ir šilumines charakteristikas, akivaizdu, kad nenaudojant papildomų priemonių, tokių, kaip termoizoliacija, sunku ir praktiškai neįmanoma pasiekti sienų ir kitų elementų tinkamo energinio efektyvumo, pripažįsta Aplinkos ministerija.

Rinka vis labiau prisitaiko ir siūlo sprendinius, kaip pasiekti reikiamas energinio naudingumo charakteristikas, kartu išlaikant tradicinio rąstinio namo išvaizdą ir gerąsias savybes. Kitaip sakant, siūloma statyti ne rąstinius, o panašius į rąstinius namus. 

„Siekiant išsaugoti senąsias rąstinių namų statybos technologijas, nenaudojant šiuolaikinių technologijų, visada lieka galimybė statyti tradicinius rąstinius iki 50 kv. m pastatus ar namus, skirtus poilsiui (vasarnamius), kaip tai daroma didžiojoje dalyje Europos“, – ramina T. Baranauskas.

Galima nutuokti, kad Lietuvoje rąstiniai namai masiškai nestatomi. Tad suteikus išimtį, mūsų bendrapiliečiai klimato nepakeistų ir Europai gyvenimo neapkartintų. Bet senąsias tradicijas išlaikytume. 

Tautos balsas

„Kam išvis statyti tuos rąstinius namus, kai dabar statybų technologijos tiek ištobulėjusios? Kaina didžiulė, medienos reikia kalnais, varža apgailėtina, vėjas kiaurai košia. Gal pradėkit žemines kasti ar urvuose gyventi. Ir verkit, kad bloga valdžia, „priduot“ tokių namų neleidžia“, Martynas. 

Taip pat skaitykite:

>>>Rąstiniai namai – gyventi galėsite, tačiau slapta

>>>Energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams griežtėja nuo lapkričio

 Rastiniainamai.lt iliustr.

Statybunaujienos.lt
SPRENDIMAI

nuotrauka
2022-09-16 07:24
Terasa tapo neatskiriama būsto dalimi. Kad šis statinys leistų patirti visus malonumus ne tik šiltuoju metų laiku, reikia pasidomėti statybos ypatumais.
nuotrauka
2022-09-07 07:44
Šildomos grindys – tai ekonomiškai efektyviausias, estetiškiausias, todėl ir populiariausias šildymo būdas. Šildomų grindų įrengimas pirmajame aukšte, įprastai, problemų nesukelia, tačiau antrajame, ant medinės perdangos, gali tapti iššūkiu. Betonuoti dažnai negalima dėl per didelių apkrovų, todėl č...
nuotrauka
2022-09-02 07:47
Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje paklota apie 7 tūkst. kv. m „Brikers LT“ trinkelių – patogių pėstiems ir važiuotiems, įspūdingų, derančių prie ap...
nuotrauka
2022-08-30 12:26
Nesvarbu, turite nuosavą būstą ar nuomojatės butą, natūralu, kad kartais tenka atlikti remontą namuose. Yra labai lengva paskambinti santechnikui, elektrikui ar kitam meistrui, nors iš tikrųjų kai kuriuos dažniausiai pasitaikančius būsto remonto darbus galima nesunkiai atlikti patiems. Be to, sutaup...
nuotrauka
2022-08-25 09:35
Įrankius, reikalingus būsto remontui, geriau pasiruošti dar prieš pradedant remontą, kad nesiblaškyti ieškant kokios nors smulkmenos, sujaukiančios visą suplanuotą darbo grafiką. Įrankių sąrašas sudaromas pagal suplanuotus darbų etapus, kuriuos reikės atlikti.
nuotrauka
2022-08-23 16:16
Namo stogas – vienas iš svarbiausių namo elementų, tad renkantis jį kyla nemažai klausimų: kokią stogo dangą pasirinkti, kaip tinkamai prižiūrėti?
nuotrauka
2022-08-12 07:53
Rytinės kavos puodelis, šeimos, draugų susibūrimai terasoje tapo neatsiejamu vasaros ritualu. Todėl šiai erdvei skiriama daug dėmesio – ne tik parenkant baldus, augalus, bet ir įrengiant grindų dangą. Paprastai terasa tampa sodo, kiemo dalimi, todėl itin svarbus natūralumo pojūtis.
nuotrauka
2022-07-25 11:48
Triukšmas neigiamai veikia sveikatą, tad susidūrę su situacijomis, kai iš stacionarių triukšmo šaltinių sklindantis triukšmas trukdo ilsėtis, gyventojai neretai kreipiasi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC), kurio pareiga – įvertinti triukšmo lygį namuose ir imtis veiksmų, kad triukšmas...
nuotrauka
2022-06-30 08:05
Į Lietuvą atslinkus karščio bangai, žmonės nežino, kur dėtis, ir griebiasi įvairių apsisaugojimo nuo kaitros priemonių – geria vandenį ar slapstosi šešėliuose, o medikai rekomenduoja dienos metu tiesiog likti namuose. Deja, ne visuomet namai tampa prieglobsčiu nuo kaitros – neretai dėl tokių neapgal...
nuotrauka
2022-05-24 07:10
Pasaulis gręžiasi ne tik į tvarią, bet ir į sveiką statybą, būtent tokia ir yra pastaruoju metu vis labiau populiarėjanti medžio masyvo statyba. Istorinė medinė statyba, naudojant šiuolaikiškas medžiagas ir sprendimus, tampa aukšto energinio efektyvumo saugiu šeimos būstu, rekreaciniu ar kitokios pa...
nuotrauka
2022-05-12 07:41
Antrus metus turą Europoje rengiančios Švedijos kompanijos „NIBE Energy Systems“ ekspomobilis jau šį mėnesį pirmą kartą užsuks ir į Lietuvą. Gegužės 24 d. didžiausio Skandinavijos šildymo technikos gamintojo paroda ant ratų veiks Šiauliuose, gegužės 25 d. – Kaune, o gegužės 26 d. – Klaipėdoje.
nuotrauka
2022-05-09 16:39
Tikriausiai sutiksite, kad nepriklausomai nuo statinio paskirties ir tipo, visada būtina atsižvelgti į stogo dangą. Pastaruoju metu netrūksta itin plataus dangų pasirinkimo, tačiau ekspertai pastebi, kad plieninė stogo danga yra laikui nepavaldi klasika. Šį kartą dėmesio centre – plieninė „Ruukki” s...
nuotrauka
2022-04-29 13:30
Tinkamas lietaus nuotekų srautų suvaldymas lietaus vandens kaupimosi vietose gali užkirsti kelią potvyniams. Universali Pipelife lietaus nuotekų valdymo sistema „Raineo“ – tai galimybė ne tik užkirsti kelią tokioms grėsmėms, bet ir tvariai panaudoti lietaus vandenį kitoms reikmėms.
nuotrauka
2022-03-24 07:52
Aplinkos triukšmas yra rimta problema, kurios neigiamą poveikį sveikatai Europoje jaučia milijonai žmonių. 20 proc. Europos gyventojų ilgą laiką patiria sveikatai kenksmingą triukšmo lygį. Deja, tyrimai rodo, kad aplinkos triukšmo mažinimo politikos tikslai nebuvo pasiekti, pagerėjimas artimiausiu l...
nuotrauka
2022-01-24 09:52
„Ruukki“ pristato naują sprendimą – „Ruukki®“ sandarumo paketą, leidžiantį taupyti energiją ir mažinti anglies dioksido išmetimą. Sandarumo paketas leis pramoninių ir komercinių pastatų savininkams sumažinti sąskaitas už energiją ir išmetamo anglies dioksido kiekį, susijusį su jų tiesiogine veikla. ...
nuotrauka
2022-01-07 07:02
Rinkai pristatyta naujų pramoninių geoterminių šilumos siurblių serija „IGLU Max“. Tai inovatyvus įmonės IGLU TECH gaminys, skirtas visuomeninės ir komercinės paskirties objektams, daugiabučiams namams.
nuotrauka
2022-01-05 07:14
Rinkoje siūlomos įvairių formų ir dydžių fasadų plokštės. Tačiau šių plokščių tvirtinimas kabėmis ir varžtais ne visuomet atitinka architekto sumanymą, statytojo, vis labiau vertinančio estetiką, poreikį. „Soudal“ pasiūlė sprendimą, kuris patenkins ir architektų, ir estetiką vertinančių statytojų lū...
nuotrauka
2021-11-02 18:43
Efektyvų namo apšiltinimą lemia izoliacinė medžiaga ir kokybiškas darbas. Todėl kaip tik pučiama biri mineralinė vata ir per 15 metų Danijoje sukaupta „Witas“ patirtis yra efektyvaus apšiltinimo garantas.
nuotrauka
2021-10-27 14:10
Ketinate savarankiškai atnaujinti namų sienas? Labai svarbu atminti, kad nuo sienos paruošimo priklauso galutinis rezultatas. Todėl visų pirma reikia tinkamai atlikti paruošiamuosius darbus, o tik tada dengti sieną nauju dekoru.
nuotrauka
2021-10-21 07:11
Priėmėte vieną svarbiausių sprendimų gyvenime – nusprendėte įsigyti naujus namus? Ar esate visu žingsniu priekyje ir juos jau įsigijote? Abiem atvejais – sveikiname: prasideda įdomi ir prasminga kelionė! Bene spalvingiausia ir daugiausia kūrybos besiprašanti jos dalis – namų įrengimas. Beje, apie ši...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI

nuotrauka

Likviduojant istorinę taršą, bus išvalyta virš 6 tūkst. kub. m užteršto grunto

Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka

Pagal universalaus dizaino principus paklotas nestandartinių formų trinkelių grindinys Kulautuvoje

Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje pak...