2021 birželio 16 d. trečiadienis, 4:14
Reklama  |  facebook

Kodėl investuodami ne visada elgiamės racionaliai?

2015-08-12 10:45
Nuo ko labiau priklauso investavimo sėkmė – situacijos akcijų rinkose ar to, kas dedasi investuotojo galvoje? Pasak verslo valdymo konsultacijų ir mokymų bendrovės „OVC Consulting“ vadovo, psichologo Pauliaus Avižinio, nors geras akcijų rinkos išmanymas padeda pasirinkti teisingus investavimo sprendimus, tačiau didelį vaidmenį prognozuojant sėkmę atlieka ir investuotojo psichologija.
nuotrauka
Tie, kurie įprastame gyvenime siekia kuo daugiau aiškumo, kontrolės, nori tikslių atsakymų, dažniau rinksis labiau nuspėjamus investavimo produktus, nors jie ir pasižymės mažesne investicine grąža. Asociatyvi portalo nuotr.


Kai mato juodą arba baltą, renkasi mažiau rizikingus produktus

Pasak P. Avižinio, vieni žmonės investavimo sprendimus priima vadovaudamiesi skaičiais, jų analize, atidžiai išnagrinėję grafikus ir visą kitą turimą informaciją. Kiti investuodami dažniau linkę pasikliauti savo patirtimi arba intuicija. Tačiau tam, kokius investavimo produktus – rizikingus ar labiau nuspėjamus – žmogus bus linkęs rinktis, labai priklauso ir nuo jo tolerancijos neapibrėžtumui.

„Žmonės, kurie investuoja į rizikingus produktus, paprastai pasižymi didesne tolerancija neapibrėžtumui, t. y. jie pakankamai gerai jaučiasi neaiškiose, neapibrėžtose situacijose, kuriose turi pakankamai nedaug kontrolės“, - sako valdymo konsultacijų bendrovės vadovas.

Tie, kurie įprastame gyvenime siekia kuo daugiau aiškumo, kontrolės, nori tikslių atsakymų, pasak P. Avižinio, dažniau rinksis labiau nuspėjamus investavimo produktus, nors jie ir pasižymės mažesne investicine grąža. Tokius produktus taip pat bus linkę rinktis žmonės, kurių nerimastingumas gana aukštas.

SEB Baltijos šalių tarnybos Taupymo ir investavimo padalinio vadovo Gedimino Milieškos teigimu, šis poreikis kontroliuoti situaciją, gali pakišti koją investavimo sėkmei. „Tada, kai išsikelti teisingi investavimo tikslai, pasirinkta tinkama rizika ir investavimo terminas, viskas, ką reikia daryti – laikytis iš anksto numatyto plano. Poreikis imtis perdėtos kontrolės gali gimti iš nesaugumo jausmo ir lemti aktyvų, beprasmį prekiavimą, atnešantį mažą grąžą“, - sako G. Milieška.

Svarbu greiti, bet ne skuboti sprendimai

Pasak investavimo ekspertų, dažniausios investuotojų klaidos yra susijusios su impulsyvumu, nekantrumu.

„Tie, kas nebėra naujokai investavimo pasaulyje, žino, kad čia svarbu mokėti greitai priimti spendimus. Tačiau greiti sprendimai jokiu būdu nėra skuboti – jie turi atitikti ilgalaikius investavimo tikslus“, - sako P. Avižinis.

Būtent impulsyvumas, nekantrumas lemia neapgalvotus investavimo sprendimus. „Būna, kad investuotojai per daug aktyviai, per dažnai stebi investicijų vertės pokyčius, tad juos apima noras tuoj pat kažką daryti ir jie negali išlaukti tiek, kiek reikia tam, kad investicija atneštų tinkamą gražą. Arba, pavyzdžiui, investuotojai sprendimus priima remdamiesi trumpo praeities laikotarpio rezultatus, taigi akcijas nusiperka tada, kai jų vertė būna pakilusi, o parduoda tada, kai jų vertė jau ilgą laiką būna sumažėjusi“, - pastebi G. Milieška.

Dalis investuotojų elgdamiesi impulsyviai skiria per mažai dėmesio savo sprendimų įvertinimui. „Gan dažnai investavimo sprendimas priimamas remiantis tuo, kad kažkas kitas taip darė, apie tam tikrą investiciją pasirodė geras straipsnis, pamirštant, kad kiekvienas investuotojas turi skirtingus investicinius tikslus, yra veikiamas skirtingų aplinkybių. Reikia skirti pakankamai dėmesio, kad suprastumėte, kur investuojate, kiek ši investicija jums kainuoja, o ne pirkti viziją ir viltį“, - sako G. Milieška.

Pakišti koją gali ir atidėliojimas

Taip pat investavimo sėkmei neigiamos įtakos gali turėti ir žmogaus polinkis atidėlioti sprendimų priėmimą ir jų vykdymą.

„Įsivaizduokite, kad portfelį jums reikia papildyti mažai žinoma akcija. Jūs kurį laiką delsiate abejodamas, ar ją įsigijęs nepatirsite nuostolio. Galų gale įsigyjate ir matote, kad jos vertė krenta, tačiau nuostolingos akcijos neparduodate. Kodėl? Visa tai vyksta dėl natūralaus polinkio atidėlioti sprendimus ir jų priėmimą“, - sako P. Avižinis.

Pasak jo, priimdami sprendimus investuotojai turi išmokti pripažinti nuostolį. Nors akcijos – kintančios vertės turtas, o ne fiksuota pinigų suma, – tačiau reikia suprasti, kad neparduota nuostolinga akcija nėra vien popieriniai nuostoliai. Juk pardavęs tokią akciją investuotojas turės mažiau pinigų nei prieš ją įsigydamas.

Taip pat dauguma investuotojų nori pasilikti galimybę susigrąžinti prarastus pinigus. Taigi patyrę nuostolių jie pripažįsta, kad pinigus reiktų investuoti protingiau, tačiau ir toliau delsia nuostolingas akcijas parduoti. Juk pardavę jas jie galutinai neteks galimybės atgauti prarastus pinigus tuo atveju, jei akcijų vertė pradėtų augti.

Svarbu adekvatūs lūkesčiai ir nuoseklus planas

„Daugelis pasakojimų apie investavimą – sėkmės istorijos tų žmonių, kurie investuodami uždirbo daug daugiau nei kiti. Klausantis tokių istorijų gali susidaryti įspūdis, kad uždirbti daugiau nei rinkos vidurkį yra normalu“, - sako P. Avižinis.

Pasak jo, toks iškreiptas vaizdinys gali turėti įtakos ir investuotojų elgsenai. Siekdami kuo daugiau uždirbti jie gali pradėti daugiau (ir nebūtinai racionaliau) prekiauti. „Žinoma, intensyviai prekiaujant gali ir pasisekti, tačiau teisingiausia būtų pripažinti, kad investuojant uždirbti vidutinę rinkos grąžą yra puiku. Geriau prekiauti rečiau, tačiau labiau apgalvotai“, - sako „OVC Consulting“ vadovas.

Jam pritaria ir G. Milieška. „Klaidinga manyti, kad visos investicijos turi būti pelningos ir pervertinti savo jėgas investuojant daugiau ir dažniau nei numatyta pradiniame investavimo plane. Aklai siekiant vis didesnės ir didesnės investicijų grąžos, galų gale prisiimama per didelė rizika ir investuotojo laukia nusivylimas“, - sako G. Milieška.

Pasak jo, sėkmingas investuotojas turi būti susidėliojęs investavimo planą, kuriame nurodytas aiškus tikslas, investavimo laikotarpis, norima uždirbti grąža ir galima prisiimti rizika. Tuomet vykstant svyravimams rinkose, galima objektyviai pasitikrinti, ar sudėliotas planas yra tinkamas

Taip pat, jo teigimu, kiekvienas sėkmingas investuotojas gali pateikti pakankamai objektyvių argumentų, kodėl įsigijo vieną ar kitą investiciją. „Didžiausias skirtumas tarp profesionalių investuotojų ir mėgėjų yra tas, kad profesionalai nuolat vertina, kokia tikroji jų investicijos vertė. Jei ji mažesnė nei rinkos vertė, šią investiciją parduoda, jei didesnė – perka. Tuo tarpu investavimo mėgėjai apie investavimo rezultatus sprendžia atsižvelgdami į tai, už kiek įsigijo tam tikrą investiciją“, - sako G. Milieška. 

Aktualijos

nuotrauka
2021-06-15 08:20
2021 m. balandžio mėn. šalyje atlikta statybos darbų, kaip praneša Statistikos departamentas, už 284,5 mln. EUR to meto kainomis. Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, tai yra 3,4 proc. palyginamosiomis kainomis mažiau nei kovo mėn. (nepašalinus – 22 proc. daugiau).
nuotrauka
2021-06-14 10:48
Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. Atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.
nuotrauka
2021-06-14 07:50
Vyriausybė pritarė Seimo narių siūlymui dėl atlyginimo už teisę valstybinėje nuomojamoje žemėje statyti naujus statinius ar rekonstruoti jau esamus.
nuotrauka
2021-06-14 07:18
Statybų įmonės dažnai giriasi A++ energinės klasės pastatais. Tačiau nemaža dalis pastatų realiai neatitinka deklaruojamų savybių. Sumažinti pažeidimų skaičių galėtų griežtesnė sertifikavimo kontrolė ir pirkėjų reiklumas, siekiant įsitikinti, ar gauna tai, už ką sumokėjo.
nuotrauka
2021-06-14 06:58
Mažėjant karantino metu įvestų renginių uždarose patalpose suvaržymų, Aplinkos ministerija paaiškino, kaip eksponuoti planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą ir organizuoti viešą visuomenės supažindinimą su ja.
nuotrauka
2021-06-11 15:04
Birželio 11 d. įvyko Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos (EBPO) Lietuvos įgūdžių strategijos pristatymas. Jos metu buvo pristatyti Nacionalinės įgūdžių strategijos projekto rezultatai ir ekspertinės rekomendacijos, kaip reikėtų tobulinti Lietuvos kvalifikacijos kėlimo, ugdymo ir mok...
nuotrauka
2021-06-11 13:48
Jonavoje atidarytas atnaujintas natūralios dangos centrinis miesto stadionas, kurio tribūnose telpa 2 tūkst. žiūrovų. Rekonstrukcijos metu stadione pastatytos visiškai naujos tribūnų patalpos, įrengti persirengimo kambariai sportininkams, treneriams, teisėjams, patalpos žurnalistams, VIP ložė.
nuotrauka
2021-06-11 10:21
Užimtumo įstatymo pakeitimai įsigalios jau po kelių savaičių. Kas keičiasi nuo liepos 1 dienos? Užimtumo tarnyba primena svarbiausius faktus ir skaičius.
nuotrauka
2021-06-11 10:00
Pavasario pradžioje „Vilniaus vandenys" paskelbė aukcione parduodanti dalį bendrovei priklausančių, Vilniaus senamiestyje, Bernardinų sode esančių pastatų. Aukcionas buvo sėkmingas, nebenaudojami pastatai parduoti už triskart didesnę nei pradinę kainą. Gautus pinigus bendrovė nusprendė skirti sparte...
nuotrauka
2021-06-11 09:49
Kaip praneša Statistikos departamentas, 2021 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2020 m. ketvirtuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 5 proc.
nuotrauka
2021-06-10 16:00
Ketvirtadienį, birželio 10 d., Seimui priėmus Statybos įstatymo pataisas, sudarytos sąlygos pokyčiams statybos sektoriuje ir valstybės įmonės „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ (SPSC) pertvarkai.
nuotrauka
2021-06-10 15:41
Parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“ atnaujino PROFICARD lojalumo programą – nuo šiol ji skirta ne tik fiziniams asmenims, tačiau ir statybų, remonto, renovacijos, meistrų paslaugas teikiančioms įmonėms. Lojalumo programos dalyviai reikalingas prekes gali įsigyti palankesnėmis sąlygomis, jiems suteik...
nuotrauka
2021-06-10 11:09
„MC Grupė“, valdanti namų apdailos centrą „Unideco“, nuomininkus atrinks pagal geriausią pasiūlytą idėją. Nuomos objektas – 2000 kv. m ploto teritorija Šiaurės miestelyje šalia Verkių ir Kareivių gatvių sankryžos. Nuomininkams bus siūloma sklypu naudotis nemokamai arba už simbolinį nuomos mokestį.
nuotrauka
2021-06-10 10:54
Peržiūrėjus ir patikslinus vertingąsias buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų komplekso savybes, valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas skelbia šio objekto pakartotinį viešą aukcioną. Aukcionas įvyks liepos pabaigoje, pradinė kaina u...
nuotrauka
2021-06-10 10:52
Kinijoje sukeltas statybinių medžiagų kainų cunamis jau drebina ir statybas Lietuvoje. Nuogąstaujama, kad dalį jų gali tekti stabdyti. Kaip tai paveiks nekilnojamojo turto rinką? Ar būstas dar brangs?
nuotrauka
2021-06-10 10:32
Dėl projekto įgyvendinimo technologijos sprendinių tikslinimo laikinai yra sustabdyti tvarkymo darbai Vingrių skersgatvyje, kur po rekonstravimo atsivers viešoji erdvė – Šaltinių skveras, praneša Vilniaus savivaldybė.
nuotrauka
2021-06-09 10:05
„LTG Infra“ po konsultacijų su rinka patikslino reikalavimus ir skelbia atnaujintą konkursą dėl geležinkelio tilto per Nerį statybos rangos darbų. Šalia Jonavos planuojamas įrengti tiltas bus sudėtingiausias „Rail Baltica“ inžinerinis įrenginys ir ilgiausias geležinkelio tiltas Baltijos šalyse.
nuotrauka
2021-06-09 09:51
Seimas birželio 8 d. priėmė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotą vadinamąjį darbuotojų relokacijos įstatymų paketą, kuris atveria paprastesnes sąlygas investuotojams iš trečiųjų šalių perkelti savo darbuotojus ir jų šeimų narius. Šie pakeitimai ypač aktualūs į Lietuvą persikeliančioms ar ...
nuotrauka
2021-06-09 08:56
Visuomenės, politikų ir įmonių dėmesys tvariai ekonominei veiklai niekada nebuvo toks didelis kaip pastaruoju metu. Tai rodo ir žaliųjų, tvariųjų bei socialinių finansinių skolos priemonių kapitalo rinkos augimas. Apskaičiuota, kad 2020 m. žaliųjų, tvariųjų, socialinių paskolų ir obligacijų emisijos...
nuotrauka
2021-06-08 11:03
Kasmet Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) išduoda apie 18 tūkst. sutikimų tiesti susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus bei statyti jiems funkcionuoti būtinus statinius valstybinėje žemėje.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos