2021 spalio 17 d. sekmadienis, 9:52
Reklama  |  facebook

Kodėl tarptautiniuose renginiuose nebegalima atskirti lietuvio

Vaiva SAPETKAITĖ      2016-04-13 07:01
Verslo pasaulis seniai įsisavino paprastą tiesą: klientui parduodi ne tik prekę ar paslaugą, bet ir savo įmonės įvaizdį bei reputaciją. Deja, vis dar paslystame lygioje vietoje.
nuotrauka
Specialistų teigimu, moterims atitikti dalykinės aprangos reikalavimus kur kas paprasčiau. Asociatyvi portalo archyvo nuotr.


Protokolo ir etiketo ekspertas, Seimo narys Arminas Lydeka (nuotraukoje kairėje) paaiškina, kad lietuvių verslininkai, dirbantys tarptautinėje arenoje, įsisavino etiketo, dalykinės aprangos kodo išmanymo reikšmę, tačiau už Lietuvos ribų veiklos neplečiantiems verslininkams tai neretai lieka net ne antrame, o kokiame aštuonioliktame plane.

Tiesa, nors lietuviai tebeskiria per mažai dėmesio įvaizdžiui, padėtis stipriai pagerėjo: dabar, skirtingai nei prieš du dešimtmečius, nuvažiavęs į tarptautinį verslo renginį ir apsidairęs jau nebeatskirsi, kuris verslininkas yra lietuvis.

„Kitose Europos šalyse į dalykinę aprangą žvelgiama atidžiau ir įdomiau, bet nepasakyčiau, kad mūsų verslininkai stipriai skirtųsi nuo užsieniečių“, – pritaria mados namų „Cantas“ dizaineris Egidijus Sidaras.

Tarnybinę aprangą renkamės ne dėl savęs

O ar įmanoma „išmokyti“ įvaizdžio? Verslo įvaizdžio konsultantė, Vilniaus dailės akademijos kostiumo katedros dėstytoja Alvyda Jasilionytė (nuotraukoje dešinėje) pažymi, kad  norėdamas ko nors išmokti, pirmiausia turi turėti tam motyvacijos, ir primena, ką dažnas pamirštame, kad tarnybinę aprangą renkamės ne dėl savęs, o dėl kliento ar susitikime laukiančio pašnekovo. Savi įgeidžiai gali būti suprasti kaip netaktas ar nepagarba. „Džiugu, kad daugėja vyrų ir moterų, kreipiančių dėmesį į aprangos kultūrą. Tai leidžia tikėtis, jog ilgainiui padėtis gerės“, – akcentuoja specialistė.

Šiandien tinkamos dalykinės aprangos svarbą supranta net studijas baigę jaunuoliai ir mato prasmę investuoti į tinkamą reprezentatyvų garderobą, kad padidintų šansus įsidarbinti solidžiose darbovietėse. Beje, po truputį į Lietuvą atslenka ir tokia užsienio praktika, kai dalykinės aprangos ar aksesuarų nevengiama pirkti išsimokėtinai arba tiesiog išsinuomoti. Tai gana logiška – juk nuosavam geram laikrodžiai tektų taupyti ne vienerius metus.

„Jei išrikiuotume žinomiausius ir iškiliausius politikus, pasaulio vadovus ir verslininkus, pastebėtume, kad jie visi laikosi bendrų aprangos standartų. Sekti jų pavyzdžiu yra saugiausia. Nekelkite sau bereikalingų kliūčių ir renkitės taip, kad atitiktumėte lūkesčius“, – apibendrina A. Jasilionytė.

Kuo aukščiau – tuo nuobodžiau?

Taigi kuo ant aukštesnio hierarchijos laiptelio stovima, tuo griežtesnė „uniforma“?

Pasak E. Sidaro (nuotraukoje kairėje), natūralu, kad oficialumas ar solidumas yra neatskiriama rimto verslininko įvaizdžio dalis, visgi dažnai kartu tai būna ir paprasčiausias variantas. „Stipriai į darbus įsisukę verslininkai paprasčiausiai nenori skirti daug laiko savo išvaizdai, ieškoti kažkokių ypatingų sprendimų. Tokiu atveju jie tiesiog perka brangius kokybiškus daiktus ir nesivaiko mados tendencijų“, – paaiškina dizaineris.

Tokia pačia logika remiamasi ir siuvantis kostiumą pagal užsakymą: dažniausiai renkamasi klasikinė linija, o kažko charakteringesnio ieškoma nebent ypatingomis progomis. Praktiškai „neišlipama“ iš trijų spalvų: juodos, tamsiai mėlynos ir pilkos. Žinoma, tai nėra kažkas blogo: svarbiausia, kaip kostiumas „guli“, o ne tai, kokios spalvos yra. Taip pat tenka pripažinti, kad Lietuvoje vyrai dalykinės aprangos atžvilgiu nuskriausti, tad, jei iš trijų kabančių kostiumų randi vieną tinkamą, perki ir papildomų minčių retai kyla.

Aišku, yra ir kita monetos pusė: kartais kylant statuso kopėčiomis kaip tik imama ieškoti aprangos išskirtinumo. „Vienas kostiumo siūtis atėjęs sėkmingas verslininkas papasakojo, kad jau nebegali kostiumų pirkti parduotuvėse. Gal ir randa tinkamą, bet kai jo darbuotojas – koks nors paprastas vadybininkas – ateina vilkėdamas tą patį kostiumą, pasidaro nejauku“, – niuansus atskleidžia E. Sidaras.

Išsišokti iš gildijos – taip pat klaida

A. Lydeka atkreipia dėmesį, kad, nors dalykinės aprangos kodas visada aktualus, kiekviename sektoriuje egzistuoja tam tikri interpretaciniai niuansai. Be to, ilgainiui reikalavimai liberalėja.

„Nors privalu laikytis dalykinės aprangos kodo, kartu negalima išsiskirti iš profesinės gildijos aprangos tradicijų. Užtat, tarkime, kritikuoti informacinių technologijų specialistus, kad jie įneša sumaišties ir iškraipo įprastos dalykinės aprangos kodo taisykles, neteisinga, – pabrėžia etiketo ekspertas. – Juk bet kur pasaulyje net aukšto lygio verslininkų konferencijoje galime atskirti verslininkus, dirbančius teisės paslaugų srityje, verslininkus-bankininkus, verslininkus-technologijų specialistus ir kitus.“

Jo teigimu, net aukšto lygio susitikime turizmo sričiai atstovaujantis verslininkas puikiai pritaps apsirengęs ryškesnio atspalvio, dryžuotu ar languotu kostiumu. Jis atitiks aprangos kodą (bus kostiumas, marškiniai ir pusbačiai, tačiau kartu parodys laisvesnį požiūrį į aprangą, tarsi akcentuodamas, kad pardavinėja poilsį, linksmybes. Žinoma, įstatymų išaiškinimą pardavinėjančio verslininko su tokia apranga jau nepamatytum.

Tuo metu E. Sidaras priduria kad, pavyzdžiui, statybos verslo atstovui solidi apranga svarbi per susitikimus, tačiau, važiuojant patikrinti statybininkų darbo, kur tektų klampoti po purvą ar dulkes, tai būtų ne tik ne praktiška, bet ir atrodytų keistokai.

Moterims paprasčiau?


Specialistų teigimu, moterims atitikti dalykinės aprangos reikalavimus kur kas paprasčiau. Viena vertus, iš jų reikalaujama paklusti mažiau etiketo ar protokolo taisyklių, o, antra, šie irgi nėra tokie griežti kaip verslininkams vyrams. Kuo daugiau laisvės – tuo mažesnė grėsmė padaryti klaidų.

„Moterims siūti dalykinį kostiumą daug įdomiau. Daug ką reiškia jau vien tai, kad joms galima derinti švarką su kelnėmis, sijonu ar suknele. Čia gali atsirasti daugiau spalvų, įvairių detalių“, – konstatuoja E. Sidaras.

Kaip tinkamai reprezentuoti įmonę? Apie etiketo subtilybes balandžio 29 d. 14.30 val. parodoje „Resta“ (5.3 salėje) diskutuos Arvydas Avulis, įmonės „Hanner“ valdybos pirmininkas, Arminas Lydeka, etiketo žinovas, Mindaugas Lapinskas, viešųjų ryšių konsultantas, Alvyda Jasilionytė, įvaizdžio konsultantė, Audronė Endriukaitytė, „Paroc“ rinkodaros vadovė Baltijos šalims, Danas Arlauskas, Darbdavių konfederacijos ir „Žinių radijo“ generalinis direktorius, Egidijus Sidaras, mados namų „Cantas“ dizaineris.

Statybunaujienos.lt
RESTA

nuotrauka
2020-06-02 10:01,      papildyta 2020-10-02 15:00, Papildyta pranešimų vaizdo įrašais
Kaip atsitiko, kad viena pagrindinių ekonomikos sričių – statybos, dažnai linksniuojama kaip efektyvumo stokojančių industrijos šakų?
nuotrauka
2020-06-01 10:09
Dėl šiuolaikinių technologijų, net ir karantino metu atsiradę apribojimai nėra kliūtis, norintiems ir toliau sėkmingai organizuoti renginius. Vienas tokių pavyzdžių – Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ organizuojama statybų paroda „Resta 2020“, kuri šiais metais dalyvius ir lankytojus pasi...
nuotrauka
2020-05-19 11:35
Gyvenimui ir darbui persikėlus į virtualią erdvę, tarptautinė statybų paroda „Resta 2020“ taip pat keičia formatą. Ji keliasi į skaitmeninį pasaulį ir kviečia statybų sektoriaus įmones virtualiai pristatyti savo aktualiausias naujienas vartotojams patogiai ir saugiai – vienoje platformoje, vienu pri...
nuotrauka
2019-05-06 14:44
Prieš penkerius metus VŠĮ „Skaitmeninė statyba“ steigėjai organizavo pirmąją konferenciją „Skaitmeninė statyba 2014“, kuri tapo neatskiriama „Restos“ dalimi. Steigėjų pastangos spartinti BIM diegimą Lietuvoje ir šviesti statybos sektoriaus bendruomenę, pradėjo duoti pirmuosius rezultatus.
nuotrauka
2019-05-03 08:24
Jau trečią kartą iš eilės parodoje RESTA įvyko konkursas „Įspūdingiausios Restos ekspozicijos“, kurio metu komisija išrinko įdomiausių ekspozicijų penketuką – įmones ir ekspozicijų projektų autorius.
nuotrauka
2019-05-02 07:50
Balandžio 25-26 d. Lietuvoje viešėjo Europos statybos pramonės federacijos (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning kartu su federacijos technologijų vadove Sue Arundale.
nuotrauka
2019-04-30 14:51
„Restoje“ įvykusio tarptautinio pastolininkų čempionato nugalėtojais tapo UAB „Hotrema“ profesionalai. Antroji liko pastolininkų komanda iš Estijos įmonės „Adelante“, trečioji – įmonės „Arad“ komanda iš Lenkijos.
nuotrauka
2019-04-29 16:50
Jau ketvirtus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija organizavo konkursą „Lietuvos BIM projektai”, kurio nugalėtojai buvo apdovanoti „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius“ konferencijoje, didžiausios statybų parodos „Resta“ metu. Konkursas yra skirtas išrinkt...
nuotrauka
2019-04-29 16:08
„Ukmergės gelžbetonis“ ką tik pasibaigusioje „Restoje“ pristatė tradicinius gaminius. Įmonei buvo svarbu priminti parodos lankytojams apie gamyklą ir savo gaminius.
nuotrauka
2019-04-26 07:25
Į Vilnių atvyko ir dalyvaus šiandien vykstančioje konferencijoje RESTOJE Europos statybos pramonės (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning. Jis statybų sektoriaus bendruomenei skaitys pranešimą konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius”.
nuotrauka
2019-04-26 07:09
Kol Lietuvoje vis dar diskutuojama, verta ar neverta eiti statybų pramonės skaitmeninimo keliu, Vakaruose tuo seniai neabejojama. Atsiliekame net nuo Rytų – NVS šalys sparčiai juda pažangos kryptimi ir intensyviai dirba prie statybų skaitmeninimo projektų, tvirtina UAB „AGA CAD“. Pažangos pavyzdžiu ...
nuotrauka
2019-04-25 16:47
Tarptautinės statybos ir remonto parodos RESTA metu jau trečią kartą įvyko konkursas „Įspūdingiausios RESTOS ekspozicijos“. Šiandien, balandžio 24 d., paskelbti nugalėtojai.
nuotrauka
2019-04-25 09:20
Vakar, balandžio 24 d., prasidėjusioje tarptautinėje statybų parodoje „Resta 2019“ lankytojai galėjo ne tik pasisemti įkvėpimo, kaip įsirengti svetainę, vonią, virtuvę ar terasą, tačiau ir pamatyti tris skirtingus miegamųjų interjerus. 40 kv. m plote įrengtos interjerų ekspozicijos, atspindinčios tr...
nuotrauka
2019-04-25 07:54
Bendrovė BAUMIT, į Lietuvą tiekianti fasadų sistemas, RESTOJE pristatinėja sveiką statybą.
nuotrauka
2019-04-25 07:48
Statybinės medžiagos, kurias RESTOJE pristato įmonė BAUROC, nesikeičia jau kurį laiką. Tačiau, kaip sako įmonės direktorius Alvidas Musius, keičiasi technologijos ir pasiūlymai.
nuotrauka
2019-04-24 18:46
Jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centras „Jung Vilnius“ RESTOJE pristato itin praktiškų produktų, kurie taupo namus įsirenginėjančių žmonių ir interjero dizainerių laiką, pinigus, tuo pat metu suteikdami galimybių rinktis, derinti ir lyginti kainas.
nuotrauka
2019-04-24 16:03
Kaip dekoruoti namų sienas ir lubas? Kokios statybų sektoriaus naujienos pasiekė Lietuvos rinką, kokios tendencijos įsitvirtina? Kaip nesuklysti renkantis augalus ir įsirengiant žalią plotą prie namų ar balkone? Atsakymų visi statybų sektoriaus profesionalai, naujakuriai bei savo būstą statyti, įsir...
nuotrauka
2019-04-24 07:27
Saulei kylant laikas susimąstyti apie namų eksterjerą, nes jaukus rytas su kavos puodeliu, savaitgalio pietūs arba nuostabi vakarienė lauko terasoje – tikras malonumas. Tačiau subjuręs oras ar, atvirkščiai, pernelyg intensyvūs, varginantys saulės spinduliai gali sugriauti planus ir pasisėdėjimas gry...
nuotrauka
2019-04-19 10:34
Ar žinote, kokios interjero tendencijos šiuo metu madingiausios? Kaip įsirengti mažą erdvę? Kaip atnaujinti vienspalves namų sienas ir papuošti jas, pavyzdžiui, žydinčiomis gėlėmis? Visi atsakymai parodoje RESTA.
nuotrauka
2019-04-17 07:33
Tarptautinėje statybų parodoje „RESTA 2019“ balandžio 24–27 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“ rasite visas jungiklių ir išmanių namų centro „JUNG Vilnius“ naujienas.

Statybunaujienos.lt » RESTA