2022 rugpjūčio 12 d. penktadienis, 13:59
Reklama  |  facebook

Kogeneracinės jėgainės statybos pasitinkamos su džiaugsmu ir įtarimais

2016-09-30 14:52
Ketvirtadienį Vilniuje oficialiai pradėtos biokuro ir komunalinių atliekų kogeneracinės elektrinės statybos. Statybų pradžios ceremonijoje dalyvavęs premjeras Algirdas Butkevičius teigia, kad elektrinė bus svarbi ne tik Vilniui, bet ir visos šalies energetikos ūkiui.
nuotrauka
Bendrovės Vilniaus kogeneracinė jėgainė nuotr.


Minimos įmonės
VKJ (Vilniaus kogeneracinė jėgainė), UAB
Vyriausybės pranešime pateikiamomis žiniomis, elektrinėje per metus bus pagaminama pusė Vilniui centralizuotai tiekiamos šilumos, taip pat apie 15 proc. visos Lietuvoje pagamintos elektros energijos, kuria bus galima aprūpinti iki 230 tūkst. namų ūkių.

Pasak premjero, tai ateities energetikos objektas – technologiškai pažangi, aplinką ir energijos išteklius tausojanti jėgainė, kuri šilumos ir elektros gamybai naudos vietinį biokurą ir komunalines atliekas. Vilnius, kaip teigiama Vyriausybės pranešime, taps visais atžvilgiais švaresniu miestu, nes surenkamos šiukšlės keliaus ne į sąvartynus, o į elektrinės katilą. Ši jėgainė turėtų maždaug 20 procentų atpiginti šilumos gamybos kainą vilniečiams ir dar labiau sumažins elektros sąskaitas visiems Lietuvos gyventojams, tvirtinama Vyriausybės pranešime. Čia pagaminta elektra bus prekiaujama rinkos sąlygomis – be subsidijų, kurias anksčiau apmokėdavo visi elektros vartotojai.

Vilniaus jėgainę statys Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos įmonės.

Tuo metu kai kurie Seimo nariai kogeneracinės jėgainės statybų pradžią pasitiko priešiškais pranešimais.

Seimo narys Algis Strelčiūnas teigia, kad paprastai statybų pradžia nuteikia optimistiškai, tačiau šiuo atveju yra kitaip, nes esą nėra nei statybos leidimo, nei projekto, nei suderintas jėgainės kaminų aukštis. Seimo narys kelia klausimą, ar dirbtinai neskubinama įvykių eiga, deramai tam nepasiruošus.

Jo teigimu, nepritarimą statybai Jočionių g. 13 pareiškė ir savo parašu patvirtino daugiau kaip 12 tūkst. Vilniaus gyventojų, tačiau į jų nuomonę esą atsižvelgta nebuvo.

Parlamentaras primena, kad Europos Sąjungos aplinkos politikos programoje 2014–2020 m. Europos Parlamentas nurodo, kad atliekų deginimas turėtų būti vienas iš rečiausiai naudojamų atliekų tvarkymo būdų, o prioritetas turėtų būti teikiamas atliekų susidarymo prevencijai, pakartotiniam panaudojimui ir perdirbimui.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Balsys pripažįsta, kad biokuro kogeneracinių jėgainių, kai gaminama ir šiluma, ir elektros energija, plėtra yra reikalinga ir naudinga, nes taip efektyviausiai galima sumažinti dujų vartojimą, atpiginti gyventojams šildymą bei elektrą. Tačiau, anot L. Balsio, Lietuvoje planuojamų statyti atliekų deginimo jėgainių projektai – nepasverti, neįvertinti ir statomi atsižvelgiant į verslo poreikius, o ne realius valstybės poreikius ir Europos Sąjungos rekomendacijas.

Jis pritaria Seimo kolegai, sakydamas, kad Lietuva privalės laikytis Europos Komisijos reikalavimų žiedinės ekonomikos įgyvendinimui, vadinasi, pastatytoms didelės galios gamykloms esą paprasčiausiai nebus ką deginti, ir joms teks importuoti šiukšles. „Be to, kombinuota atliekoms ir biokurui deginti skirta jėgainė yra sudėtingesnė ir gerokai brangesnė nei vien tik biokuro, deginamos atliekos yra padidintos taršos ir galimo pavojaus žmonių sveikatai priežastis. Atliekos – tai mūsų problema, o ne pasipelnymo šaltinis. Šią problemą reikia spręsti pačiu optimaliausiu ir visuomenei pigiausiu būdu: pirmiausia – pirminis rūšiavimas atliekų susidarymo vietoje, tai yra, pačių gyventojų namuose, paskui – perdirbimas, o deginimas turėtų būti paskutinė priemonė. Deja, pas mus ateina gudruoliai, kurie nori daryti pinigus, o kai kurie galimai verslo veikiami politikai uoliai padeda. Tą patvirtino skandalai, susiję su mechaninio biologinio atliekų apdorojimo gamyklų veikla, kurie krečia ne tik Vilnių, bet ir Kauną, Klaipėdą, Marijampolę. Jei dar apsistatysime ir atliekų deginimo gamyklomis, ateityje teks spręsti dar daugiau problemų“, – mano L. Balsys.

L. Balsys taip pat sako, jog atliekų deginimo gamykloms prieštarauja aplinkinių rajonų gyventojai, projektas su jais nebuvo derinamas, o jie tik informuoti apie planuojamas statybas.
Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2022-08-11 13:05
Po kiek daugiau nei metus trukusios rekonstrukcijos Vilniuje esantis sporto kompleksas „SEB arena“ jau nuo rugsėjo duris atvers kaip didžiausias uždaras teniso, skvošo ir badmintono centras Vidurio Europoje. Atnaujintoje arenoje įrengtas ir pirmasis regione išmanusis teniso kortas, leisiantis organi...
nuotrauka
2022-08-10 10:09
Tankiai gyvenamame Vilniaus Pašilaičių rajone bus statomas lopšelis-darželis, kurį galės lankyti 280 vaikų. Naujasis darželis atitiks šiuolaikinės ugdymo įstaigos standartus, bus universalaus dizaino, kompleksiškas ir funkcionalus, pastate bus projektuojamas ir nedidelis baseinas vaikams.
nuotrauka
2022-08-09 13:28
Arkikatedros bazilikos, Žemutinės ir Aukštutinės pilių pastatų, jų liekanų ir kitų statinių komplekso Pilininko namas stovi šiaurės vakarinėje Pilies kalno papėdėje, teritorijos dalyje, kurioje, kaip manoma, XVI a. viduryje stovėję tarnybiniai kunigaikščių rūmų pastatai. Pilininko namas su keturiais...
nuotrauka
2022-08-09 08:12
UAB Merko statyba apyvarta iš generalinės rangos sutarčių 2022 metų pirmą pusmetį pasiekė 34 mln. eurų ir buvo 42 proc. didesnė nei pernai tuo pačiu laiku (24 mln. eurų).
nuotrauka
2022-08-05 10:11
Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai vykdant uosto kanalo gilinimo darbus, dalis smėlio bus panaudota povandeniniam pylimui ties I Melnrage suformuoti. Šios krantotvarkos priemonės įgyvendinimas jau įgavo pagreitį, beveik pusė planuojamo supilti smėlio kiekio nugulė formuojamame povandeniniam...
nuotrauka
2022-08-04 14:01
2022 m. rugpjūčio 2 d. Lietuvos banko Priežiūros tarnyba pritarė uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirto fondo „Eika Green Energy Fund“ (toliau EGEF) steigimo dokumentams. Tai bus jau ketvirtasis UAB „Eika Asset Management“ (toliau EAM) valdomas investicinis fondas, steigiamas siekiant ...
nuotrauka
2022-08-04 09:48
Sostinės savivaldybė netrukus pradės Vilniaus miesto moksleivių sveikatos centro rekonstrukciją. Savivaldybės valdoma įmonė „Vilniaus vystymo kompanija" paskelbė Žirmūnuose esančio baseino rangos darbų konkursą.
nuotrauka
2022-08-04 09:37
SBA grupės investicijų valdymo įmonė „Capitalica Asset Management“ įkūrė naują uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtą komercinio nekilnojamojo turto fondą „Capitalica Z114 Real Estate Fund“. Jo veiklai liepos mėn. pritarė Lietuvos Bankas.
nuotrauka
2022-08-03 16:46
Gerindama ir plėsdama Lietuvos kariuomenės infrastruktūrą, Krašto apsaugos ministerija įgyvendina ypatingos svarbos projektus – Lietuvoje statys tris naujus karinius miestelius. Jau gautas statybų leidimas kariniam miesteliui Šilalės rajone, o artimiausiu metu statybos prasidės ir Vilniaus rajone be...
nuotrauka
2022-08-03 11:26
AB „Panevėžio statybos trestas“ per Nasdaq Baltic šiandien, rugpjūčio 3 d., pranešė apie naujai gautą užsakymą AB „ORLEN Lietuva“ naftos perdirbimo gamykloje.
nuotrauka
2022-08-02 10:37
Didysis baseinas Lazdynų daugiafunkciame komplekse pilnai užpildytas vandeniu ir pradėtas šildyti. Vilniaus miesto savivaldybė skelbia, kad užbaigta didžioji dalis – 90 proc. – komplekso rangos darbų.
nuotrauka
2022-08-02 08:43
Plėtojant žaliausią Rygos biurų kompleksą „Verde“ pasiektas šiuo metu svarbiausias projekto plėtros etapas – užbaigtas statyti ir jau atiduotas eksploatuoti pirmasis komplekso pastatas. Komplekso vystytoja SBA grupės bendrovė „Capitalica Asset Management“ įgyvendino pirmąją investicinio Latvijos sos...
nuotrauka
2022-08-01 11:24
Liepos mėnesį Tvarkybos darbų priėmimo komisija priėmė Veliuonos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios tvarkybos darbus.
nuotrauka
2022-07-29 12:02
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą, investavimo periodu pasirašė 2 mln. eurų vertės finansavimo sutartį su inžinerinius sprendimus pramonės ir šilumos gamybos įmonėms teikiančia bendrove „Energijos taupymo centras“.
nuotrauka
2022-07-28 14:50
Trys Krašto apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos – Gynybos resursų agentūra, Infrastruktūros valdymo agentūra bei Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas – persikėlė į naujas patalpas „Cloud Offices“ biurų pastate, Vilniaus Šnipiškių mikrorajone.
nuotrauka
2022-07-28 11:42
Šiaulių bankas suteikė 3,6 mln. eurų kreditą Klaipėdos Malūno parko teritorijoje plėtojamam „Parko pakrantės" daugiabučių namų kompleksui. Projektą vystanti nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas" uostamiesčio būsto rinkai pasiūlys 100 įvairaus ploto butų.
nuotrauka
2022-07-27 14:57
Valstybės turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas jau netrukus pradės pastato, esančio Vytauto g. 28, Marijampolėje kapitalinį remontą bei modernizaciją. Bendros investicijos, kurios dengiamos Turto banko bei Europos Sąjungos fondų lėšomis, sieks 2,7 mln. eurų, o ats...
nuotrauka
2022-07-27 08:46
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), suteiks papildomą 5 mln. eurų finansavimą vienai didžiausių inžinerinių sprendimų, pramoninių įrenginių gamybos ir statybos įmonei „Montuotojas“. Remiantis Fondo investavimo periodu pasirašyta sutartimi, Fondas p...
nuotrauka
2022-07-26 08:42
SBA grupės investicijų valdymo įmonė „Capitalica Asset Management“ įsigijo logistikos centrą Rygoje, šalia oro uosto. Tai jau trečioji fondo „Capitalica Green Logistics Fund“ investicija pastaraisiais metais. Fondas ir toliau tęsia plėtrą Baltijos šalių logistikos rinkoje ir per ateinančius metus ke...
nuotrauka
2022-07-22 13:48
Rudenį į KTU studentų miestelį sugrįžtantys studentai ir pirmakursiai galės mėgautis modernizuotomis universiteto erdvėmis: šiemet duris atvėrė naujasis studentų infocentras, daugiafunkcis centras su integruota biblioteka, o dvylikaaukščio bendrabučio atnaujinimo darbų pabaiga – ranka pasiekiama.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas