2021 rugsėjo 19 d. sekmadienis, 23:25
Reklama  |  facebook

Kokios problemos dažniausiai kyla perkant nuosavybę (būstą ar žemės sklypą), priklausančią keliems savininkams?

2016-03-11 08:02
nuotrauka
Gytis SAVICKAS, advokatų profesinės bendrijos „Triniti“ teisininkas


Minimos įmonės
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,

Pastatas pagal nuosavybės teisę gali priklausyti tiek vienam asmeniui, tiek keletui. Pastaraisiais atvejais tarp minėtų asmenų susiklosto bendrosios nuosavybės teisiniai santykiai. Analizuojamo klausimo kontekste yra aktuali bendroji dalinė nuosavybė. Asmuo, norėdamas įsigyti būstą, gali nuspręsti nusipirkti dalį pastato, pavyzdžiui, pusę  gyvenamojo namo. Tada, kai nekilnojamas daiktas priklauso keliems asmenims, jo valdymas, naudojimas bei disponavimas juo yra apsunkintas.

Pagrindinis specifinis bendrosios dalinės nuosavybės teisės požymis yra tas, kad bendrosios dalinės nuosavybės objektas valdomas, juo naudojamasi ir disponuojama bendraturčių sutarimu. Todėl prieš įsigyjant nuosavybės teisę į dalį nekilnojamojo daikto (pastato), svarbu įvertinti, kad gali kilti sunkumų. Siekiant realizuoti savo nuosavybės teisę, kad būtų užtikrintas daikto naudojimas, visų pirma bendraturčiai turi susitarti dėl daikto naudojimosi tvarkos, bendraturčiui priskiriant konkrečias daikto dalis (pavyzdžiui, konkrečius kambarius), kuriuos jis naudos atskirai nuo kitų bendraturčių (taip pat esant poreikiui nurodant patalpas, kuriomis bus naudojamasi bendrai (koridoriumi, laiptine). Toks susitarimas gali būti sudaromas ir žodžiu, ir raštu. Susitarimas yra privalomas susitariantiems bendraturčiams, nepriklausomai nuo susitarimo formos, tačiau siekiant išvengti galimų konfliktų ateityje su kitais bendraturčiais, tokia sutartis turėtų būti sudaryta bent raštu, dar geriau būtų, kad ji būtų patvirtinta notaro.

Akcentuotina minėto susitarimo notarinio patvirtinimo bei jo viešinimo svarba. Jei bendraturčių susitarimas dėl daikto naudojimosi tvarkos yra patvirtintas notaro bei įregistruotas viešame registre, tokiu atveju daikto naudojimosi tvarka tampa privaloma ir tam asmeniui, kuris vėliau įgyja dalį turto bendrosios nuosavybės teisėmis (t. y. naujam bendraturčiui). Asmeniui, ketinančiam įsigyti dalį nekilnojamojo daikto bendrosios nuosavybės teise, rekomenduočiau pasitikrinti, ar jam nėra įregistruotas minėtas susitarimas. Tuo metu, jeigu minėtas susitarimas sudarytas paprasta rašytine forma arba žodžiu, pasikeitus kuriam nors iš susitarusių bendraturčių, jis naujajam bendraturčiui privalomos galios nebeturi, todėl šis gali pretenduoti į bet kurias pastato patalpas (atitinkančias jo nuosavybės teisės dalį), turi teisę bendraturčiams siūlyti sudaryti naują susitarimą dėl daikto naudojimosi tvarkos, nepavykus susitarti, kreiptis į teismą dėl naudojimosi tvarkos nustatymo.

Bendraturčiams nepavykus pasiekti susitarimo, tarkim, negavus vieno bendraturčio pritarimo namo remontui, gali įstrigti nekilnojamojo daikto tinkamai eksploatacijai užtikrinti reikalingi darbai. Bendraturčių nesutarimai gali būti sprendžiami teisme, dažnai jie nėra greitai išsprendžiami, reikalauja nemažų išlaidų.

Paminėtina, kad teisės aktai numato bendraturčio teisę reikalauti atidalyti jo dalį iš bendrosios dalinės nuosavybės. Jei įmanomas atidalijimas natūra, yra suformuojamas atskiras nekilnojamojo turto objektas, kurį valdo, naudoja bei juo disponuoja pats atidalinto daikto (patalpų) savininkas, t. y. įvykus atidalijimui, pasibaigia bendrosios dalinės nuosavybės teisė. 

Svarbu akcentuoti, kad Civilinis kodeksas numato pirmenybės teisę pirkti kito bendraturčio parduodamą nuosavybės dalį į nekilnojamąjį daiktą. Šis turi teisę įsigyti parduodamą daikto dalį tokiomis pat sąlygomis, kaip bendraturtis ketina parduoti minėtą dalį trečiajam asmeniui. Ši teisė itin aktuali įsigyjantiems nekilnojamojo daikto dalį, ateityje siekiant įsigyti kitų bendraturčių dalis.

Galimi atvejai, kai asmuo įgyja nuosavybės teisę į patalpas, kaip atskirą nekilnojamojo turto objektą, pastate, kuriame yra ir kitiems priklausančių patalpų. Tokiu atveju tarp šalių susiklosto bendrosios dalinės nuosavybės teisiniai santykiai dėl tam tikrų pastato dalių (tarkim, stogo, pamatų, laiptinės ir pan.). Klausimai dėl bendrosios nuosavybės objektų valdymo, naudojimo bei disponavimo yra sprendžiami bendraturčių susitarimu, nepavykus rasti susitarimo – teisme. Pabrėžtina, kad, nusprendus parduoti asmeninės nuosavybės teise priklausančias patalpas, pardavėjas nėra varžomas pareigos pasiūlyti jas įsigyti asmeniui, kuris nuosavybės teise valdo kitas patalpas, esančias tame pačiame pastate.

Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-15 10:53
Mažos vertės pirkimai praėjusiais metais sudarė daugiau kaip 96 proc. visų Lietuvoje vykdomų viešųjų pirkimų. Tačiau tokių pirkimų vertės yra gerokai mažesnės, tad ir jų teisiniam reguliavimui bei kontrolei skiriama mažiau dėmesio. Teisininkai tame mato riziką, mat mažesnės pirkimų vertės gali būti ...
nuotrauka
2021-09-13 10:59
Lietuvių santaupoms perkopus rekordinę 19 mlrd. eurų ribą, išaugo susidomėjimas investavimu į nekilnojamąjį turtą (NT). Nors įprastai dairomasi progų investuoti į būstą, kurį būtų galima nuomoti, nauja tendencija – auganti paklausa sandėliukams ir garažams – atveria galimybę investuoti į NT ir turin...
nuotrauka
2021-09-10 09:41
Darbas iš namų naudingas planetai – tokios nuotaikos pasklido pasaulyje 2020 m., pasirodžius palydovinėms Kinijos nuotraukoms, kuriose vaizdo netemdė čia anksčiau tvyrojęs smogas.
nuotrauka
2021-09-08 16:40
Šių metų pirmąjį pusmetį vidutinė būsto paskolos suma Baltijos šalyse buvo didžiausia Estijoje ir sudarė apie 120 tūkst. EUR, rodo „Luminor“ banko duomenys. Tuo tarpu lietuviai ir latviai būsto įsigijimui skolinosi po vidutiniškai 83 tūkst. EUR.
nuotrauka
2021-09-01 10:58
Lietuvos būsto kainų indeksas 2021 m. pirmąjį ketvirtį buvo 12 proc. didesnis negu tuo pačiu 2020 m. laikotarpiu, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Pagal Lietuvos banko skelbiamą pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą, taikomą vertinant antrinės būsto rinkos kainų raidą, 2021 m....
nuotrauka
2021-08-24 09:00
Prabėgus jau daugiau nei metams nuo COVID-19 pandemijos pirmosios bangos, „Ober-Haus“ specialistai įvertino, kaip keitėsi situacija permainingomis nuotaikomis pasižymėjusiomis pagrindinėse sostinės prekybinėse gatvėse.
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-08-12 09:24
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų liepos mėnesio reikšmė išaugo 1,6% (2021 metų birželį buvo fiksuojamas 2,0% augimas). Bendras butų kainų lygi...
nuotrauka
2021-08-11 07:01
Vilnius keičiasi kasdien, o prie miestovaizdžio kūrimo prisideda daugybė talentingų žmonių. Kaip gimsta pokyčiai, vyksta architektūriniai konkursai, geriausių idėjų paieškos ir profesionalus jų vertinimas daugeliui vilniečių vis dar mažai žinoma sritis.
nuotrauka
2021-08-10 06:38
Šiuo metu tradicinės finansavimo institucijos vis dar taiko konservatyvius rizikos rodiklius („rizikos kartelę“) verslams, tad daug įmonių Lietuvoje negali gauti plėtrai reikalingo bankinio finansavimo.
nuotrauka
2021-08-05 08:39
Viešojoje erdvėje vis garsiau kyla diskusijos: ar pradėsime gyventi keturių dienų darbo savaite? Pavienės įmonės įvairiose pasaulio šalyse jau eksperimentuoja su keturių darbo dienų savaitės įvedimu – ne išimtis ir Lietuva, čia šį darbo modelį išbandė Vilniaus šilumos tinklai.
nuotrauka
2021-08-02 13:31
Nors Lietuvoje – pats vasaros įkarštis, o ir orai šiemet vasarotojams buvo itin palankūs, tačiau sostinės būsto rinka vėl stiebiasi aukštyn. Per liepą čia rezervuoti 633 nauji butai ir kotedžai – dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu metu (307) ir 30 proc. daugiau nei 2019 m. (483). Tuo tarpu Kaune ...
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-23 10:51
Transporto priemonių sekimas, darbo kompiuterio stebėsena, tikrinimas, su kuo darbuotojas bendrauja elektroniniu paštu (ir ką siunčia), telefoninių pokalbių įrašymas ir t.t. Visa tai patenka į darbuotojų stebėsenos sąvoką.
nuotrauka
2021-07-23 10:12
Pastaruoju metu netylančios verslininkų kalbos apie staiga darbuotojus apėmusį tingulį bei norą gyventi tik iš pašalpų, varo į neviltį. Jau nusibodo kalbėti, kad socialines pašalpas gauna vos keli procentai Lietuvos žmonių, jų dydis nesiekia nė pusantro šimto eurų, o nedarbo išmoką traktuoti kaip pa...
nuotrauka
2021-07-23 09:43
Bene aktualiausias šiandien daugelį įmonių vadovų kamuojančių klausimų – ar dar ilgai laikysis tokios istoriškai didelės žaliavų kainos ir kada žaliavų tiekimas taps stabilus. Dėl smarkiai pabrangusių energetinių išteklių, metalų ir medienos didėja ne tik įmonių gaminamos produkcijos ar teikiamų pas...
nuotrauka
2021-07-14 11:16
Tvarumo banga Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, neišvengiamai kyla. Tai, kas dabar vyksta tvarumo atžvilgiu, tėra tik ilgo kelio pradžia, o tvarumo bangai besiruošiantys verslai jau dabar įgauna konkurencinio pranašumo.
nuotrauka
2021-07-14 06:00
Prezidentas pasirašė LR statybos įstatymo pataisas, įteisinančias statybininkų tapatybės identifikavimo kodą. Pataisomis bus sukuriamos naujos prievolės užsakovams, rangovams bei pačius statybos darbus vykdantiems fiziniams asmenims.
nuotrauka
2021-07-09 09:10
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų birželio mėnesio reikšmė išaugo 2,0% (2021 metų gegužę buvo fiksuojamas 2,7% augimas). Bendras butų kainų lyg...

Statybunaujienos.lt » Komentaras