2022 sausio 19 d. trečiadienis, 9:45
Reklama  |  facebook

Kol regionai įrenginėja viešąją infrastruktūrą, Vilniaus rajono gyvenvietės maudosi purve Fotogalerija

2017-03-16 07:59
Vaidotai yra viena iš Vilniaus rajono savivaldybės gyvenviečių. Pagal atstumą – Vaidotus nuo Vilniaus riboja tik tiltas. Pagal gatvių būklę ir netvarką – juos skiria keli dešimtmečiai.
nuotrauka
Vaidotai, Vilniaus rajono savivaldybė. Vaidotų gyventojų nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus r. savivaldybė,
Dėl ko liūdi purvinų Vaidotų gyventojai

Didžioji dalis Vaidotų kaimo gatvių ne tik kad neapšviestos ir neasfaltuotos, bet ir nusėtos didelėmis duobėmis, kurios kelia pavojų transportui ir gyventojams. Tokie keliai žiemą labai slidūs, o dėl kas kelis metrus esančių duobių, transporto priemonės tampa sunkiai valdomos. Nors eismas gana intensyvus, Vaidotų kaime beveik nėra šaligatvių ir kelių apšvietimo. Viena iš pagrindinių kaimo gatvių – Krantinės gatvė, kurioje yra vaikų darželis, kelios viešojo transporto stotelės, ja kasdien juda šimtai suaugusiųjų ir vaikų, – skendi visiškoje tamsoje. Šalia tokios judrios gatvės nėra jokio šaligatvio, o gyventojai priversti eiti šalikele ar važiuojamąja kelio dalimi, kai dėl oro sąlygų šalikele eiti neįmanoma. Taip situaciją apibūdino Vaidotų kaimo bendrija.

Nuotraukoje kairėje – 
Vaidotai. Krantinės gatvės konteneriai, į kuriuos atliekas veža visas miestelis

Vaidotuose veikia keliolika stambių įmonių, kurios verčiasi logistika, gamyba, turi sandėliavimui skirtas patalpas ir teritorijas. Vaidotų gyventojai portalo Statybunaujienos.lt redakcijai atsiuntė nuotraukas, kuriose matyti pjuvenų kalnas, supiltas Krantinės g. 17 teritorijoje. Jas suvežti, mano vaidotiškis, reikėjo apie 200 sunkvežimių, kurie gyvenvietės gatvėmis važinėjo pirmyn ir atgal.

Skelbimų portaluose talpinama informacija apie nuomojamas naujai statomas sandėliavimo/gamybines patalpas – 560–4080 kv. m ploto angarus Vaidotuose, Krantinės gatvėje. 

„Vaidotuose ant kalvos yra plėtojami dideli gyvenamųjų namų projektai. Pagrindinės susisiekimo gatvės yra Krantinės ir Vėjo. Viena jų priklauso Vilniaus miesto savivaldybei, kita – Vilniaus rajono, – pasakojo Vaidotų gyventojai. – Krantinės gatve visą parą važinėja sunkusis transportas, šia gatve keliauja ir pėstieji, tačiau gatvė neturi nė vieno šaligatvio, nė vieno gatvės šviestuvo.“

Ir Vaidotai plečiasi – čia įgyvendinamas didžiausias, kaip skelbia projekto plėtotojai, UAB „Žemės plėtra“ projektas „Vaidotų kalva“. Aštuonių hektarų plote suformuoti gyvenamosios paskirties 6–12 arų sklypai.

Nuotraukoje –
Vaizdo negerina ir prie tilto nukritę kelio ženklai, kurie nebeleidžia suvokti, kur yra Vaidotai, o kur Vilnius.

Prie vaikų darželio plyti pelkė, autobusų stotelėse be jokios užuovėjos – sulaužyti suoliukai, nerasta ir šiukšliadėžių. Vieną jų, neapsikentęs, pastatė Vaidotų gyventojas, nors šias autobusų stoteles, kaip ir vietinės reikšmės kelius, gatves privalo prižiūrėti savivaldybė.

„Man baisiausia, kai iš 78-ojo autobuso išlipa mokinukai ir eina mišku, o už posūkio nieko nematyti, pasakoja vaidotiškė. – Sekmadieniais iš bažnyčios eina senoliai – kelkraščiais, pasipuošę, bet neretai aptaškyti pravažiuojančių automobilių. Liūdna.“

Kodėl taupo Pagirių seniūnė

Vilniaus rajono savivaldybės, Pagirių seniūnijos seniūnė Marija Matiulevič pripažįsta, kad kelių būklė seniūnijoje – labai prasta. Kelių direkcijos lėšų užtenka tik einamajam gatvių ir kelių remontui. Tačiau seniūnė sako, kad kituose seniūnijos kaimuose ir gyvenvietėse bėdos didesnės negu Vaidotuose.

Šiemet, pasak seniūnės M. Matiulevič, Vaidotų kaimo Krantinės gatvė įtraukta į asfaltuotinų gatvių sąrašą, „bet gaila pinigų, nes kitų kaimų gyventojai neturi to, ką turi Vaidotai – čia gatvės asfaltuotos“. Seniūnė nelinkusi leisti pinigų ir gatvėms apšviesti ar šaligatvius įrengti. To priežastis – startuojantis susisiekimo infrastruktūros projektas.

Vaidotų gyvenvietėje esančios Krantinės, Statybininkų, Šaltinio gatvės ir Baltosios Vokės gyvenvietėje esanti Parko gatvė yra svarbios vietinio susisiekimo gatvės, atsakydama į portalo Statybunaujienos.lt paklausimą, rašo Dorota Korvin-Piotrovska, Vilniaus r. savivaldybės Investicijų skyriaus vedėja. Projektas „Eismo saugos priemonių diegimas Vilniaus rajono Pagirių seniūnijos Baltosios Vokės ir Vaidotų gyvenvietėje (Parko g., Krantinės g., Statybininkų g., Šaltinio g.)“ įtrauktas į Vilniaus r. savivaldybės 2017–2019 m. strateginį veiklos planą ir planuojamas įgyvendinti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Projekto vertė – 461 804 eurai.

Projekto metu planuojama Parko g. įrengti pėsčiųjų ir dviračių takus, apšvietimą 0,72 km ilgio ruože, Krantinės g. įrengti pėsčiųjų takus ir apšvietimą 0,37 km ilgio ruože, autobusų sustojimo aikšteles, Statybininkų g. įrengti pėsčiųjų ir dviračių takus ir apšvietimą 0,65 km ilgio ruože, Šaltinio g. įrengti pėsčiųjų ir dviračių takus ir apšvietimą 0,265 km ilgio ruože. Projektavimo darbų pirkimas numatytas jau gegužę, o rangos darbus planuojama pradėti 2018 m. rugpjūtį. Projekto darbus numatoma pabaigti iki 2019 m. rudens.


Kontrastai. Kairėje – Vilniaus rajono savivaldybės, Vaidotų kaimo šiokiadieniai. Dešinėje – Kretingos rajono, Kūlupėnų kaimas, kurio viešosios erdvės, pasinaudojus ES parama, buvo sutvarkytos dar 2014 m. pabaigoje

Pagirių seniūnijos seniūnė M. Matiulevič neslėpė abejojanti, ar, pradėjus tvarkyti Vaidotų gatves savivaldybės lėšomis, jos dar galėtų būti tvarkomos iš minėto projekto biudžeto.

Verslas pasirengęs prisidėti tvarkant gatves

Vilniaus rajono savivaldybės vietinės reikšmės kelių ir gatvių sąraše yra Pagirių seniūnijos Vaidotų kaimo Pramonės gatvė, todėl šios gatvės priežiūra ir taisymu privalo rūpintis savivaldybė.

Pramonės gatvė, kurioje įsikūrusios keliolika įmonių

Vaidotuose įsikūrusios tokios įmonės, kaip „Statybos mašinų servisas“, „Ruukki Lietuva“, „Vaidotų baldai“, „Vaidotų statyba“, „Ramstis“, „Mėta“, „Baltic industrial coating“, iš viso apie 14 įmonių. Pramonės gatvę, kurioje jos įsikūrusios, galima pasiekti tik per pagrindinę Vaidotų gatvę – Krantinės gatvę. Todėl seniūnija ir savivaldybė nori, kad verslas prisidėtų prie kelių sutvarkymo. Tačiau, kaip portalui tvirtino Pagirių seniūnijos seniūnė M. Matiulevič, su įmonėmis nepavyko susitarti.

„Iniciatyvų iš įmonių pusės buvo. Bendrovė „Ruukki Lietuva“ drauge su kitomis Vaidotuose veikiančiomis įmonėmis 2011 m. kreipėsi į Vilniaus rajono savivaldybę dėl Pramonės g. remonto, – sakė Mantas Grigaliūnas, UAB „Ruukki Lietuva“ rinkodaros vadovas. – Buvo pateikti skaičiavimai, bet tuomet nepavyko rasti visas puses tenkinančio sprendimo. Jei vėl būtų sugrįžta prie šio klausimo, mūsų pozicija išlieka nepakitusi – esame pasiruošę prisidėti.“

Nuo 2012 m. rajono gyventojai ar įmonės, kaip portalui sakė Romuald Dadelo, Vilniaus r. savivaldybės Statybos skyriaus vyr. specialistas, gali kreiptis į savivaldybę dėl kelių, gatvių asfaltavimo ar žvyro dangos remonto darbų bendro finansavimo – iki 50 proc. darbų vertės gali padengti savivaldybė. 2016 m. savivaldybė, specialisto duomenimis, sulaukė iniciatyvų dėl kelių ir gatvių asfaltavimo ir žvyro dangos remonto darbų bendro finansavimo su fiziniais ar juridiniais asmenimis. Pernai, pasinaudojant bendro finansavimo galimybe, buvo įgyvendinti 5 kelių ir gatvių atnaujinimo projektai, kurių vienas – kelio dalis Guobstų kaime – ir Pagirių seniūnijoje.

Kelių direkcijos lėšas lemia ir gyventojų skaičius

Seniūnijos gatvės prižiūrimos iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos (Kelių direkcijos) skiriamų lėšų, kurių, seniūnės tvirtinimu, yra per mažai: norint tinkamai sutvarkyti bent vieną gatvę, lėšų nebeliktų kitų gatvių ir kelių einamajam remontui.

Nuotraukoje kairėje – Autobusų žiedas ir stotelė. Šiukšliadėžę pastatė vienas iš gyventojų

Kasmet Kelių direkcijos Kelių priežiūros ir plėtros programos (Programos) sąmatoje 30 proc. lėšų skiriama vietinės reikšmės keliams ir gatvėms tiesti, rekonstruoti, taisyti, prižiūrėti ir saugaus eismo sąlygoms užtikrinti. Šios lėšos, kaip vietinės reikšmės kelių savininkėms ar valdytojoms, skiriamos savivaldybėms. Didžioji savivaldybėms skiriamų Programos lėšų dalis (76 proc. iš 30 proc.) yra skiriama Kelių direkcijos.

„Ši lėšų dalis savivaldybėms skirstoma atsižvelgiant į savivaldybių vietinės reikšmės kelių, gatvių ilgį, nuolatinių gyventojų skaičių, o miestų savivaldybėms – dar ir į savivaldybėse įregistruotų transporto priemonių skaičių“, – sakė Lietuvos automobilių kelių direkcijos Vietinių kelių administravimo skyriaus vedėja Neringa Kryževičienė. Savivaldybėms, susisiekimo ministro įsakymu, dar gali būti skiriama Programos tikslinių lėšų, o Vyriausybės nutarimu – Programos rezervo lėšų. Šias lėšas perskirsto savivaldybių Tarybos. Savivaldybės savarankiškai planuoja, kokius vietinės reikšmės susisiekimo infrastruktūros objektus ir kada statyti ar rekonstruoti, kokiomis lėšomis darbus finansuoti. Savivaldybės tam privalo skirti ir savo biudžeto lėšų.

Kelių direkcijos nuomone, iš esmės pagerinti kelių būklę galima būtų tik tada, jeigu savivaldybės kelių priežiūrai ir plėtrai skirtų daugiau savo biudžeto lėšų. „Kaip minėta, savivaldybėms didžioji Programos lėšų dalis skiriama įvertinus nuolatinių gyventojų skaičių, todėl, jeigu gyventojų savivaldybėje padaugėja, tai ir Programos lėšų padidėja“, – sako N. Kryževičienė.

Iš Programos lėšų gali būti prižiūrimos ir autobusų stotelės.

Savivaldybė laukia „centrinės valdžios dėmesio“

Vilniaus rajone tik apie 17 proc. gatvių ir kelių padengta asfaltbetoniu. Sparčiai augant priemiestinėms gyvenvietėms, didėja eismo intensyvumas, todėl reikia atnaujinti esamą ir įrengti papildomą infrastruktūrą. Tačiau gaunamų lėšų, kaip sakė Vilniaus r. savivaldybės Statybos skyriaus vyr. specialistas Romuald Dadelo, neužtenka užtikrinti visų rajono kelių tinkamos priežiūros.

„Dar kartą reikia pabrėžti, kad, pagal Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų skirstymo metodiką, nepakankamai objektyviai įvertinamos mūsų rajono, kaip priemiestinio, plėtros tendencijos, – sako R. Dadelo. – Savivaldybė neturi galimybių sukurti tiek viešosios infrastruktūros, koks yra poreikis. Tik nuo 2015 m. ženkliai padidėjus Programos lėšoms, atsirado galimybė šiuo metu maksimaliai pagerinti Vilniaus rajono kelių būklę. Tą jau pajuto ir tikrai pajus Vilniaus rajono gyventojai.“

Pernai iš savivaldybės biudžeto šioms reikmėms buvo skirta virš 4 mln. eurų. Vilniaus rajono savivaldybėje yra 23 seniūnijos, kuriomis, pasako savivaldybės atstovo, rūpinamasi vienodai. Lėšos skirstomos atsižvelgiant į seniūnijos teritorijoje deklaravusių gyvenamąją vietą gyventojų skaičių bei pagal seniūnijai priklausančių kelių ir gatvių ilgį.

Pagal Vilniaus r. seniūnijų seniūnų prašymus rengiamas vietinės reikšmės viešųjų kelių ir gatvių tiesimo bei remonto darbų planas, kuriame atsižvelgiama į eismo intensyvumą, darbų tęstinumą, visuomeninio transporto panaudojimo galimybes, gyventojų prašymus. 2017 m. Parko g. ir Šaltinio g. planuojama įrengti greitį ribojančius kalnelius ir perėjas. Krantinės, Šaltinio ir Statybininkų gatvėse bus tvarkomos duobės, atliekami kiti einamieji darbai.

Tačiau, kaip akcentuoja R. Dadelo, be centrinės valdžios dėmesio savivaldybės nepajėgios išspręsti minėtų problemų. 

Vaidotų gyventojų nuotr. 

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Savivaldybėse

nuotrauka
2022-01-17 09:39
Neringos savivaldybė pasirašė rangos sutartį su UAB „Žimpra“ dėl naujo gyvenamojo daugiabučio namo Preiloje (Preilos g. 73B, Preila, Neringos sav.) statybos. Gyvenamajame name savivaldybė planuojama įrengti 6 socialinius vieno kambario būstus, kurie bus išnuomoti mažiausiai 6 asmenims (šeimoms). Num...
nuotrauka
2022-01-17 07:33
Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą dėl kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo tarnyba. Kaltinimai dėl galimai įvykdytų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų pareikšti 5 asmenims: Biržų rajono savivaldybės merui, buvusiems minė...
nuotrauka
2022-01-14 10:01
Vilniaus m. savivaldybė ir Vilniaus vystymo kompanija pasirašė sutartį dėl Žirmūnų lengvosios atletikos maniežo projektavimo. Maniežą projektuos MB „Syrusas“, veikianti pavadinimu „IMPLMNT architects“ (architektai Aurimas Syrusas, Greta Šidlauskaitė, Eglė Gečaitė, Aurelija Kniukštaitė, Kotryna Bajor...
nuotrauka
2022-01-13 09:12
Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė AB Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) suteikti 15 mln. eurų paskolos garantiją. Esant būtinybei, bendrovė su šia garantija galės kreiptis į banką dėl paskolos šilumos ir karšto vandens gamybai reikalingo kuro įsigijimui, o savivaldybė taps bendrovės laiduot...
nuotrauka
2022-01-11 09:34
Vilniaus Vladislavo Sirokomlės gimnazijos moksleiviai po žiemos atostogų grįžta į naujai suremontuotą ir modernizuotą mokyklą.
nuotrauka
2022-01-10 12:04
Renovacijos tempai sostinėje įgavo rekordinį pagreitį: per 2021 m. Vilniaus mieste paraiškas dėl renovacijos pateikė 139 daugiabučiai. Iš jų – 104 paraiškas parengė ir pateikė Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą".
nuotrauka
2022-01-10 08:52
Šiaulių apygardos teismas baudžiamojoje byloje dėl galimos korupcijos Raseinių rajono savivaldybėje organizuojant ir vykdant kai kuriuos viešuosius pirkimus, paskutinį žodį tarė kaltinamieji. Kiek anksčiau išklausyta šioje byloje valstybinio kaltintojo baigiamoji kalba, kurioje jis teismo prašė visu...
nuotrauka
2022-01-10 08:13
Kauno Žaliakalnyje atgimstančiame sporto ir laisvalaikio komplekse darbai vyksta ir šaltuoju metų laiku. Kauno sporto halėje liko paskutiniai rekonstrukcijos štrichai, o nuo pamatų statomame Dariaus ir Girėno stadione jau montuojamos žiūrovams skirtos kėdės.
nuotrauka
2022-01-05 16:15
Po intensyvaus pareigūnų darbo, tarša Danės upėje lokalizuota, tačiau situacija atidžiai stebima toliau. Naujausia informacija pasidalinta bei tolimesni veiksmai aptarti šiandien vykusiame darbiniame aplinkosaugininkų, ugniagesių gelbėtojų, uosto direkcijos, savivaldybės specialistų susitikime.
nuotrauka
2022-01-03 10:17
Švenčių išvakarėse bendrovė „Kauno vandenys“ paskelbė apie Kauno senamiesčio, Vilniaus gatvės, požeminių tinklų rekonstrukcija pabaigą. Per 5 mėnesius rekonstruota 800 metrų vandentiekio tinklų, 600 m – buitinių nuotekų ir paklota 1,7 km naujų paviršinių lietaus nuotekų surinkimo tinklų. Seniausioje...
nuotrauka
2022-01-03 10:02
Ruošiantis sostinės Vokiečių gatvės rekonstrukcijai 2021 m. buvo atlikti archeologiniai, dendrologiniai ir gamtiniai ekologiniai jos tyrimai. Pagal visų atliktų tyrimų rezultatus architektai renkasi gatvės pertvarkymo sprendinius.
nuotrauka
2021-12-31 13:45
Gruodžio 31 d. nuotoliniu būdu vykusiame pasitarime, skirtame aptarti situaciją dėl naktį Danės žiotyse fiksuotos taršos, kaip spėjama, naftos produktais, konstatuota, kad prielaidų skelbti ekstremalų įvykį šiuo metu nėra. Vis dėlto kol kas niekas negali pasakyti, ar situacija nepasikeis, nes neaišk...
nuotrauka
2021-12-30 10:07
Vilniaus savivaldybė kartu su Vilniaus pataisos namais sutvarkė ir išvalė teritoriją (apie 2365 kv. m) šalia Vizitiečių vienuolyno, Drujos g. 11. Anksčiau čia buvo griežtojo režimo pataisos darbų kolonijos gamybinė teritorija, užteršta sunkiaisiais metalais ir naftos produktais.
nuotrauka
2021-12-29 06:23
„Dvaro rekonstrukcija truko tikrai ilgai. Bet šiandien Druskininkai pagaliau turi dvarą. Šis objektas skiriamas bendruomenei ir kurorto svečiams. Kviečiu vertinti dvarą, saugoti jį ir naudotis čia sukurtomis jums skirtomis erdvėmis“, – sakė Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.
nuotrauka
2021-12-28 09:20
Kitų metų pradžioje maisto atliekų rūšiavimo konteineriais planuojama aprūpinti 200 tūkst. namų ūkių – šiam tikslui iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos skirta daugiau kaip 6 mln. eurų. Savivaldybes paskatinus įdiegti maisto atliekų rūšiavimo sistemą, gyventojams bus sudarytos sąlygos patogi...
nuotrauka
2021-12-27 11:18
Kaunas tampa vis didesniu traukos centru tiek investuotojams, tiek ir gyventojams. 2021-ieji metai tapo rekordiniai – Laisvosios ekonominės zonos (LEZ) investicijos peržengė milijardą eurų, o sukurtos naujos darbo vietos viliojo įsikurti ne tik kitų savivaldybių gyventojus, bet ir svetur laimės iešk...
nuotrauka
2021-12-25 07:26
Iš 40 konkurso „Kuriu Kalėdų nuotaiką Vilniuje 2021" dalyvių sostinė išsirinko 4 laimėtojus, kurių kūrybiškumas dovanoja šventinę nuotaiką ir puošia ne tik savas erdves, bet ir miestą.
nuotrauka
2021-12-21 14:53
Siekiant išsaugoti Kauno medinę architektūrą ateitiems kartoms, savivaldybė inicijuoja Paveldotvarkos programos patobulinimus. Nuo kitų metų sezono medinės architektūros tvarkybos darbams miestas galės skirti dalinį finansavimą iki 75 proc. Tokiam sprendimui antradienį vienbalsiai pritarė Kauno mies...
nuotrauka
2021-12-21 14:51
Per penkerius metus Kaune modernizuota pusė miesto darželių, greitai duris atvers dar 3 ikimokyklinio ugdymo įstaigos – pastatas Jūratės g., vadinamasis Kuršių darželis Šilainiuose bei naujai suprojektuota įstaiga Vijūkų g. Iš viso bus sukurta per 600 naujų vietų mažiesiems kauniečiams ir apie 150 e...
nuotrauka
2021-12-20 18:22
Neturintiems kur gyventi ir socialinę riziką patiriantiems asmenims uostamiestyje atnaujintas Klaipėdos nakvynės namų padalinys Šilutės plente.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse