2023 gruodžio 9 d. šeštadienis, 0:36
Reklama  |  facebook

Komforto barometras: ketvirtadalyje būstų – pelėsio grėsmė

2018-12-21 09:36
Vos 35 proc. Lietuvos gyventojų šildymo sezono metu namuose lepinasi ir pakankamu šilumos kiekiu, ir oro gaiva, rodo rinkos tyrimų bendrovės „Nielsen“ atlikta reprezentatyvi apklausa. Tuo tarpu ketvirtadalis skundžiasi gyvenantys tokiuose būstuose, kuriuose šilumos pakanka, tačiau trūksta gryno oro. Tokios namų klimato sąlygos – idealios pelėsio plitimui, o iš didžiųjų miestų dėl šios problemos labiausiai kenčia vilniečiai.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Minimos įmonės
ROCKWOOL, UAB
„Iš pirmo žvilgsnio situacija neatrodo bloga – net 60 proc. žmonių, gyvenančių būstuose su centralizuotu šildymu, mano kad pas juos pakankamai šilta. Tačiau beveik pusė jų skundžiasi gryno oro trūkumu – tai reiškia, kad jų namuose prastas vėdinimas ir gali susidaryti palankios sąlygos plisti pelėsiui, kuris sukelia įvairias kvėpavimo ligas ar alergijas“, – sako apklausą inicijavusios akmens vatos gamintojos „ROCKWOOL“ techninis vadovas dr. Andrius Buska.

Apklausos metu 25 proc. šalies gyventojų įvardijo, kad prasidėjus šildymo sezonui jų būste šilumos pakanka, bet trūksta gryno oro. 6 proc. teigė kenčiantys ir dėl šilumos, ir dėl gryno oro trūkumo, tiek pat gyventojų skundėsi dėl žemos temperatūros namuose. Komfortabiliomis gyvenimo sąlygomis galėjo pasigirti kiek daugiau nei trečdalis respondentų. Dar 28 proc. nurodė gyvenantys namuose be centrinio šildymo, tad jų komforto sąlygos nebuvo vertinamos.

„Situacija verčia susimąstyti – daugiau nei pusė gyventojų, kurie gyvena namuose su centralizuotu šildymu yra nepatenkinti gyvenimo sąlygomis – jiems arba per šalta, arba trūksta gryno oro, arba kamuoja abi problemos. Didžiausias pavojus yra būtent tam ketvirtadaliui gyventojų, kurie namuose nuolat kenčia dėl gryno oro trūkumo. Kai nėra vėdinimo, ir dar yra drėgna – pelėsio išvengti labai sudėtinga“, – sako A. Buska.

Augant pelėsiui išsiskiria toksinai, kurie gali tapti keliolikos ligų priežastimi – pradedant alergijomis, baigiant migrena, kvėpavimo takų bei virškinamojo trakto ligomis.

„Tai labai opi problema, kuri itin jaučiama seniau modernizuotuose namuose, kai buvo galvojama tik apie tai, kaip patirti kuo mažesnius šilumos nuostolius, nevertinant gryno oro poreikio. Ir čia kalbu ne tik apie pilnai modernizuotus namus. Senų medinių langų pakeitimas naujais – taip pat modernizacija, galinti lemti prastą ventiliaciją, nes nauji langai dažnai būna ypač sandarūs. Tokiais atvejais norint užtikrinti komfortišką aplinką būtina reguliariai vėdinti patalpas“, – sako „ROCKWOOL“ ekspertas.

Pasak A. Buskos, modernizuojant namą reikia labai gerai apgalvoti daug aspektų. Pavyzdžiui, daugiabučių, kurie modernizuojami įrengiant fasadus su garams laidžia termoizoliacine medžiaga, sienos „kvėpuoja“ – tokiu būdu užtikrinama optimali šiluminė-drėgminė atitvarų būklė ir komfortiškas klimatas patalpų viduje. Pasirinkus nelaidžias medžiagas, tenka daugiau investuoti į ventiliacijos sistemas.

„Nielsen“ atlikto tyrimo duomenimis, gryno oro trūkumo problema šildymo sezono metu iš šalies didmiesčių aktualiausia Vilniuje – ją įvardijo net 37 proc. sostinės gyventojų. Mažiausiai susiduriančių su šia bėda yra Panevėžyje – 27 procentai.

Didmiesčiuose namų klimato sąlygomis labiausiai patenkinti šiauliečiai – 50 proc. jų šildymo sezono metu jaučiasi visiškai komfortabiliai, kadangi būstuose pakanka ir šilumos, ir gaivaus oro. Labiausiai gyvenimo sąlygomis skundžiamasi Kaune – čia visapusišką komfortą jaučia tik 35 proc. gyventojų.

Reprezentatyvų tyrimą bendrovė „Nielsen“ atliko 2018 m. spalį, apklausoje dalyvavo 1607 Lietuvos gyventojai. 
Statybunaujienos.ltSPRENDIMAI

nuotrauka
2023-12-07 15:06
Medinių pastatų Lietuvoje apstu, tačiau kur bepasisuksi, seni, sukrypę, kiaurais stogais medinukai vis dar bado akis, o tokių pastatų savininkai, norėdami imitis remonto ar rekonstrukcijos darbų, ne visuomet žino nuo ko ir pradėti.
nuotrauka
2023-12-05 11:01
Vidaus sienų perdažymas – paprastas ir nebrangus būdas atnaujinti ir pagerinti namų išvaizdą. Sienų dažymas bus smagus ir pasitenkinimą teikiantis užsiėmimas, jei tinkamai nusiteiksite ir pasiruošite.
nuotrauka
2023-11-16 12:13
Nuo plaktuko, atsuktuvo ir replių iki skirtingų rūšių grąžtų bei suktuvų – kiekvieno meistro įrankių dėžėje galima sutikti pačius įvairiausius įrankius. Nors namų remonto ar kiti statybos darbai neįsivaizduojami be elektrinių įrankių, savo patvarumu ir funkcionalumu gali nustebinti ir šiuolaikiški a...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-11-09 14:47
Ergonomiškos virtuvės įrengimas – tikras mokslas, kuriam reikia nemenko bagažo žinių ir pasirengimo. Salono „Gintaro baldai" interjero dizainerė Jūratė Sventickienė dalijasi įžvalgomis, kokios klaidos planuojant virtuvę pasitaiko dažniausiai, ir pataria, kaip jų išvengti.
nuotrauka
2023-11-07 13:31
Išmanieji namai, kur į bendrą tinklą sujungtos įvairios namų funkcijos jau dabar leidžia turėti didesnį komfortą ir efektyviai vartoti energiją, pasitelkus dirbtinį intelektą dar labiau patobulės. Ekspertai tikina, kad pakankamai greitai toks namas šeimininko norus tenkins gavęs ne tik pavienes žodi...
nuotrauka
2023-10-30 11:36
Išmaniųjų namų sistemos daugeliui jau nėra naujiena. Jos vis dažniau yra diegiamos ne tik gyvenamuosiuose būstuose, bet ir biuruose, viešbučiuose ar kituose dideliuose pastatuose. Jungiklių ir protingų namų sistemų centras „JUNG Vilnius" kartu su įmone „SoulWood LT" nusprendė, jog protingo namo sist...
nuotrauka
2023-10-11 12:45
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kartu su Statybų sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) ekspertais parengė rekomendacijas A energinio naudingumo klasės reikalavimams. Šios rekomendacijos pirmiausia yra skirtos daugiabučių namų atnaujinimo administratoriams, bet taip pat gali būti naudingos ti...
nuotrauka
2023-10-10 16:40
Mikroklimato reguliavimas šiuolaikiniuose būstuose vis sparčiau automatizuojamas. Automatinis šildymo valdymas bei kitų optimalių mikroklimato rodiklių palaikymas galimas pasirinkus išmaniuosius namų sprendimus, kurie suteikia komforto, taupo laiką bei leidžia sumažinti sunaudojamos energijos kiekį.
nuotrauka
2023-10-09 14:22
Ekspertai pastebi, kad nemažą įtaką didesnėms sąskaitoms daro nepakankamas būstų paruošimas šildymo sezonui, todėl kviečia nenumoti ranka ir ruošti namus žiemai.
nuotrauka
2023-10-09 11:43
„Visada svajojome turėti namus prie jūros ir norėjome tą svajonę įgyvendinti“, – sako dizainerė, verslininkė Simona Nainė. Su vyru Jonu šią vasarą ji įsirengė jaukius, šviesius namus, stebinančius išmaniais sprendimais. Pora atskleidė, kodėl pasirinko pirkti būstą Kunigiškėse ir kokie sprendimai kur...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-26 12:20
Lygiai kaip drabužių ir aksesuarų mados, namų dizaino tendencijos yra cikliškos – tai, kas buvo populiaru prieš kelis dešimtmečius, beveik visada sugrįžta. Panašu, kad taip nutiko ir su tapetais, kurie neseniai grįžo į interjero mados viršūnes.
nuotrauka
2023-09-26 11:17
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninėje artimiausiu metu bus pradėti Skubiosios pagalbos bei Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių modernizavimo darbai. Pokyčiai, kurie bus įgyvendinti iki 2024 m. pabaigos, leis užtikrinti paslaugų teikimą didesniems pacientų srautams i...
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-13 15:12
Tiek didesnius namų remonto darbus, tiek ir mažesnės apimties būsto atnaujinimo projektus, kuriuos seniau būtų patikėję meistrams, žmonės vis dažniau renkasi atlikti patys. Bent kartą per metus – tokiu dažnumu statybos ir remonto įrankius perka dauguma Lietuvos gyventojų.
nuotrauka
2023-08-22 11:40
Protingi, prie žmonių poreikių prisitaikantys būstai, tampa neatsiejama kasdienybės dalimi. Gausėjant inovacijų vis dažniau svarstoma ne apie pavienius išmanius prietaisus, bet apie visą būstą apimančias, ekonomiškai veikiančias, aplinkosauginius ir individualius žmonių poreikius tenkinančias sistem...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI