Konfliktas tarp Vilniaus savivaldybės ir „Vilniaus nacionalinio stadiono“ gilėja
Dėl galimai nusikalstamos „Vilniaus nacionalinio stadiono“ veikos Vilniaus savivaldybė kreipėsi į Prokuratūrą
Kaip skelbiama išplatinatme pranešime, gindama viešąjį interesą, Vilniaus savivaldybės administracija raštu kreipėsi į Prokuratūrą – dėl bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ galimai nusikalstamos veikos. „Bendrovė, dalyvaudama Daugiafunkcio komplekso konkurse, dar prieš pateikdama preliminarųjį pasiūlymą ir jo paaiškinimus, galimai žinojo, kad Lenkijos kompanija „Budimex“ ir investicijų bendrovės „BaltCap“ fondai nebus projekto partneriai. Savivaldybės Administracijai tai patvirtino pastarųjų bendrovių atstovai. Abu „Vilniaus nacionalinio stadiono“ įvardinti konkurso partneriai savo bendradarbiavimą su juo buvo nutraukę jau gerokai anksčiau. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vertinimu, melaginga informacija apie savo veiklą turi nusikalstamos veikos požymių“, skelbiama pranešime.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ savo pasiūlyme ir paaiškinimuose teikė melagingą informaciją apie savo veiklą ir turtą, taip siekdamas galimai apgaule laimėti koncesijos konkursą ir sudaryti sutartį, kurios vertė – beveik 90 mln. eurų. Itin nesąžiningais ir piktybiniais veiksmais minėta bendrovė galimai kėsinosi padaryti didžiulę žalą viešajam interesui, nes tai yra Vyriausybės, ES struktūrinių fondų ir Vilniaus miesto savivaldybės lėšos. Užkirsti kelią galimam nusikaltimui ir pasekmėms pavyko tik dėl itin didelio atidumo ir glaudaus tarpinstitucinio bendradarbiavimo“, – pranešime cituojamas Administracijos direktorius Povilas Poderskis.Savivaldybė tvirtina, kad tai ne vieninteliai nesąžiningi ir piktybiški „Vilniaus nacionalinio stadiono“ veiksmai: „Be galimo spaudimo per informavimo priemones ir galimai tokiam spaudimui netgi pasitelktų politikų, „Vilniaus nacionalinis stadionas“ bandė piktnaudžiauti ir procesinėmis priemonėmis. Jis neteisėtai kreipėsi į teismą, prašydamas išduoti vykdomąjį raštą dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimo, kuriuo suteikiančiosios institucijos buvo įpareigotos priimti ir įvertinti „Vilniaus nacionalinio stadiono“ preliminarų pasiūlymą, įvykdymo. Tuo pačiu, nelaukdamas teismo atsakymo, „Vilniaus nacionalinis stadionas“ lygiagrečiai kreipėsi į antstolį dėl LAT sprendimo vykdymo. Tokiais būdais „Vilniaus nacionalinis stadionas“ siekė nesąžiningai pasinaudoti procesinėmis priemonėmis ir bent jomis užvilkinti koncesijos konkursą. Tačiau dėka operatyvių suteikiančiųjų institucijų, teismo ir antstolio veiksmų, šiam piktnaudžiavimui buvo užkirstas kelias“.
Atsižvelgdama į tokius piktnaudžiavimus ir gindama viešąjį interesą bei užtikrindama sąžiningą bei realią konkurenciją tiek savo, tiek bendrai viešojo sektoriaus įgyvendinamuose projektuose, sostinės savivaldybė prašo prokurorų pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai nusikalstamų bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ veiksmų.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ imasi priemonių dėl teismo sprendimo nevykdymo
Vasario 6 d. UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ išplatino pranešimą, kad „imasi teisinių priemonių dėl sprendimo pašalinti bendrovę iš koncesijos konkurso taip ir neįvykdžius teismo sprendimo“.
Bendrovė aiškina, kad „Vilniaus miesto savivaldybės administracija ir Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės trečiadienį sulaukė antstolio Irmanto Gaidelio rašto dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) nutarties priverstinio vykdymo“.
Teismas 2018 m. spalio 19 d. neskundžiama nutartimi grąžino „Vilniaus nacionalinį stadioną“ į koncesijos konkursą ir tuo pačiu priėmė laikinąją apsaugos priemonę. LAT įpareigojo savivaldybę ir departamentą nesudaryti koncesijos sutarties su AB „Axis Industries“, iki nebus priimtas ir įvertintas „Vilniaus nacionalinio stadiono“ pasiūlymas bei priimtas galutinis sprendimas dėl konkurso rezultatų.
„Nors teismas ir įpareigojo, konkurso komisija per tris mėnesius taip ir nesiėmė vertinti mūsų dar 2017 m. gruodį pateikto pasiūlymo. Vietoje to, buvo pasirinkta analizuoti mūsų kvalifikaciją, nors šį etapą esame praėję dar 2017 m. pavasarį. Po to, kai gavome visą eilę perteklinių reikalavimų, buvome pašalinti iš konkurso dėl pateiktos neva melagingos informacijos, o pasiūlymas taip ir liko neįvertintas“, – pranešime cituojamas Renatas Načajus, „Vilniaus nacionalinio stadiono“ direktorius.
Bendrovė taip pat pateikė pretenziją konkurso komisijai, ginčydama šių metų sausio 25 d. priimtą sprendimą pašalinti bendrovę iš konkurso. Po pretenzijos pateikimo Vilniaus vadovybė trečiadienį nukėlė planuotą balsavimą dėl sutarties su vienintele likusia konkurso dalyve – koncerno „Icor“ įmone „Axis Industries“.
„Gaila, kad turime kovoti tokiomis priemonėmis ir dėl Vilniaus savivaldybės sudaromų kliūčių konkursas stoja. Norime, kad sostinė nacionalinį stadioną ir visą sporto bei ugdymo kompleksą turėtų kuo greičiau. Mus liūdina Vilniaus mero, teisės mokslų daktaro, teiginiai, jog siekiame vilkinti procesą, kai realybėje konkursas užtruko papildomus 10 mėnesių būtent dėl to, jog buvome neteisėtai išmesti, ką pripažino Aukščiausiasis teismas. Be to, buvome pasiruošę dar praėjusių metų pabaigoje komisijai atsakyti į visus klausimus apie savo pasiūlymą, tačiau vietoje to buvome apkrauti perteklinėmis užklausomis dėl jau praeito kvalifikacinio etapo“, – teigia R. Načajus.
Pasak jo, prieš pateikdama pretenziją ir kreipdamasi į antstolį, bendrovė du kartus prašė konkurso komisijos pateikti informaciją ir dokumentus, kuriais yra grindžiamas sprendimas „Vilniaus nacionalinį stadioną“ pakartotinai pašalinti iš konkurso.
„Deja, nesulaukėme jokio atsakymo. Tikimės, kad pretenzija bus išnagrinėta objektyviai. Esame įsitikinę, kad „Vilniaus nacionalinis stadionas“ atitinka konkurso kvalifikaciją, ir neabejojame, jog mūsų pasiūlymas, kuris taip ir liko nevertintas, yra geresnis, nei vienintelio šiuo metu likusio dalyvio“, – teigia R. Načajus.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ siūlo pastatyti didesnį nei reikalaujama 17 tūkst. vietų UEFA 4 kategorijos standarto stadioną ir beveik 9 tūkst. vaikų ir suaugusių per mėnesį priimsiantį neformalaus ugdymo centrą. „Vilniaus nacionalinio stadiono“ siūlomo komplekso kaina – 77,8 mln. eurų, iš kurių apie 5 mln. eurų sudaro paties koncesininko investicija. Pasiūlyme numatyta, kad projektas sukurtų mažiausiai 338 naujas darbo vietas ir prie valstybės biudžeto kasmet prisidėtų 1 mln. Eur gyventojų pajamų mokesčio, skelbia bendrovė.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ yra projekto bendrovė (SPV), kuri sukurta specialiai šiai veiklai vykdyti. Bendrovės projekto komandoje – 25 skirtingų sričių ekspertai: architektai, NT vystymo ekspertai, teisininkai, inžinieriai ir sporto žinovai. Projektą „Vilniaus nacionalinis stadionas“ teikia su partneriais – Amsterdamo arena, kuri konsultuoja ir, laimėjimo atveju, toliau patars dėl komplekso vystymo ir operavimo“, skelbiama išplatintame bendrovės pranešime.