Kontrolės įstaigas suvienijo Rizikos analizės ir Jungtinių operacijų centrai

CKG pirmininkas, Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius pabrėžė, kad per praeitus metus daug pasiekta konsoliduojant institucijų pajėgas kovojant su nelegaliu ir nedeklaruotu darbu. Nuo praėjusių metų kovo Vilniaus ir Klaipėdos regionuose pradėjo veiklą pilotinės Jungtinių operacijų grupės, o metų pabaigoje tokie centrai jau veikė ir Kauno, Šiaulių bei Panevėžio apskrityse. J. Gricius pažymėjo, kad jau nusistovėjusių institucijų konsoliduotų veiksmų, mažinant šešėlinės ekonomikos mastus, nepakanka, todėl tikimasi didesnės socialinių partnerių pagalbos.
Pastebėta, jog išlieka pavojai, kad verslas samdys nelegalius darbuotojus, darys darbo ir poilsio laiko apskaitos pažeidimus, taikys fiktyvaus komandiravimo, apsimestinio laikino įdarbinimo, tariamų paslaugų teikimo sutarčių schemas, šitaip siekdamas išvengti su darbo santykiais susijusių mokesčių arba vengti registruoti individualią veiklą bei mokėti nustatytus mokesčius. Taigi, pasak J. Griciaus, reikia esminio proveržio ir pokyčių vykdant tolesnius kovos su nelegaliu (neteisėtu) ir nedeklaruotu darbu veiksmus.
VDI nuotraukoje – Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Policijos departamento, Migracijos departamento, Užimtumo tarnybos, Sodros, VDI, socialinių partnerių atstovai
VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas informavo apie tai, kad šių metų vasario 21 d. VMI, FNTT, Policijos departamento, Muitinės departamento, VDI, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovų bendru įsakymu buvo įsteigtas Rizikos analizės centras (RAC) ir Jungtinių operacijų centrai (JOC) Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apskrityse, patvirtinti jų darbo reglamentai. Pabrėžta, kad taip nustatyta nauja tarpinstitucinio bendradarbiavimo forma, kuri yra dviejų lygių – centrinio ir teritorinio. Tokiu principu paremto modelio sukūrimą inicijavo Komisija valstybės ekonominės bei finansinės kontrolės ir teisėsaugos institucijų bendradarbiavimui koordinuoti.
A. Klerauskas supažindino, kad RAC atliks bendrą veiksmų planavimą ir vykdymą. Jie bus grindžiami mokesčių įstatymų, kitų teisės aktų pažeidimų bei nusikaltimų veikų, darančių žalą valstybės finansų sistemai, ekonomikai, verslo tvarkai, analize ir išsikeltais uždaviniais. RAC bus vykdomas rizikingiausių sektorių ir subjektų identifikavimas, segmentavimas bei efektyviausio veikimo būdų numatymas pagal jų grupes. Kaip pristatė A. Klerauskas, JOC veiks įgyvendindami institucijų RAC išsikeltus bendrus uždavinius, planuos ir vykdys konkrečių ūkio subjektų kontrolės veiksmus, o tuo tikslu naudosis institucijų turima papildoma informacija (gaunami gyventojų pranešimai, interaktyvus žemėlapis „Lietuva be šešėlio“ ir kt.), įvertins rezultatus pagal gautas užduotis ir nustatytus kriterijus.
J. Gricius pasidžiaugė, kad buvo priimtas sprendimas, kuris nustatė, kad centro veiklą organizaciniais klausimais koordinuojančia institucija tapo VMI.VMI Atrankos ir paramos auditui departamento direktorius Valdas Buginskis supažindino su VMI 2019 m. prioritetinėmis veiklos kryptimis ir kontroliuojamais sektoriais. Tai – pajamų neapskaitymas ir darbo santykių vengimas (dažniausiai šiuose sektoriuose: statybos, viešojo maitinimo, automobilių remonto ir prekybos naudotomis automobilių detalėmis, mėsos perdirbimo, gamybos ir prekybos), PVM vengimas ir sukčiavimas, nefasuotų naftos produktų prekyba, mokesčių planavimas, siekiant sumažinti mokesčius (pelno), prekyba elektroninėje erdvėje (dažniausiai šiuose sektoriuose: pavėžėjimo paslaugos, prekyba kriptovaliutomis), gyventojų vengimas arba vėlavimas mokėti mokesčius.
VMI viršininko pavaduotojas A. Klerauskas pabrėžė, kad VMI verslo atstovams dažnai akcentuoja, kad jų įstaiga siekia pakeisti mokesčių mokėtojų elgseną po atliktų kontrolės veiksmų, o ne priskaičiuoti mokesčius ir taikyti baudas. Tokiai pozicijai pritarė ir J. Gricius, teigdamas, kad VDI taip pat stebi, ar po atliktų kontrolės veiksmų didėja įdarbintų pagal sutartis darbuotojų skaičius.
Lietuvos pramoninkų konfederacijos viceprezidentas Dalius Gedvilas posėdžio dalyvius supažindino su aktualijomis bei problemomis kuriant naują statybos sektoriaus darbuotojų savanoriško kompetencijų ir kvalifikacijų vertinimo sistemą, diegiant Statybininko kortelę.
Posėdžio dalyviai taip pat aptarė socialinių partnerių vaidmenį ir svarbą mažinant nelegalaus ir nedeklaruoto darbo mastus, dalyvavimą vykdant informacines, konsultacines ir edukacines priemones apie nelegalaus (neteisėto) darbo žalą valstybei, visuomenei ir pavieniams asmenims, ugdant visuomenės sąmoningumą ir nepakantumą šešėliniam darbui, skelbiama VDI pranešime.