2021 rugsėjo 20 d. pirmadienis, 0:13
Reklama  |  facebook

Kova su vaiduokliais statybų versle

2016-09-26 07:24
Ne vieno šalies miesto panoramą žaloja vadinamieji pastatai-vaiduokliai – statiniai, kurie dėl įvairių aplinkybių nebuvo pabaigti. Bene žymiausi „vaiduokliai“ – nebaigti „Britanikos“ ir „Respublikos“ viešbučiai Kaune, darkantys miesto vaizdą ne vieną dešimtmetį. Nors šie pastatai ir vadinami „vaiduokliais“, tačiau tikrieji vaiduokliai yra ne jie – šių po balta paklode nepaslėpsi.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,

Yra kita kategorija statinių, kurie oficialiai nefigūruoja jokiuose dokumentuose. Bene žinomiausias tokios statybos atvejis – prieš kelis metus garsiai nuskambėjusi vieno iš buvusio banko „Snoro“ savininkų kotedžo istorija, kuomet aptikta, kad Vilniaus Baltupių mikrorajone esantis pastatas ne tik nebuvo įregistruotas Registrų centre, tačiau ir pastatytas be statybos leidimų.

„Triniti“ nuotraukoje –
Deivis Valiulis

Tuomet teigta, kad mokesčių inspektoriai tokių pastatų ieško pasitelkę programą „Google Street View“, o įtartini pastatai skaičiuojami šimtais – ir ne bet kur, o šalies didmiesčiuose. Tokių statybų egzistavimas metė šešėlį ne tik pastatų savininkams, tačiau ir statybos įmonėms, kurios juos statė.

Kodėl statytojai ryžtasi tokiai avantiūrai?

Galima nurodyti keletą priežasčių: planavo gauti, bet negavo statybos leidimo, nes statyba konkrečiame sklype apskritai negalima, pajamų slėpimas ir vengimas mokėti mokesčius. Kita priežastis – mokesčiai. Komercinės ir kai kurios gyvenamosios paskirties pastatai pagal vertę yra apmokestinami pagal valstybės ir savivaldybių nustatytus tarifus.

Kokios prievolės numatytos statytojams, kokius mokesčius jie privalo sumokėti ir kokios sankcijos numatytos, jei nesilaikoma šių reikalavimų?

Statytojo prievolės

Statinio statybų eiga ir statybos prievolės išvardintos Statybos įstatyme. Įstatymas aiškiai apibrėžia, kokia tvarka statytojas privalo vykdyti statybas, su kokiomis institucijomis turi kontaktuoti ir kokius leidimus privalo gauti. 

Įstatymo 10 str. nurodyta, kad statinio užsakovas privalo gauti iš savivaldos vykdomųjų institucijų ir kitų institucijų nustatytas projektavimo technines ir specialias sąlygas. Jas įgyvendinus statytojas turi parengti ir suderinti statinio projektą.

Suderinus projektą, statybos valstybinės priežiūros tarnyba išduoda leidimą statyti statinį. Labai svarbu, kad priimdamas leidimą statytojas įsipareigoja „organizuoti statinio statybą ir ją finansuoti sutartyje numatytu laiku ir sąlygomis“ (10 str. 6 punktas). Statybų metu įvykdžius šias prievoles, statytojas turi „nustatyta tvarka organizuoti baigto statyti statinio priėmimą naudoti“ ir „teisiškai įregistruoti priimtą naudoti statinį“ (10 str. 11 ir 12 punktai). 

Taigi, įstatyme nepalikta vietos interpretacijoms – statytojas privalo tiek gauti leidimus statybai, tiek užtikrinti statybos eigą ir terminus bei priduoti ir įregistruoti eksploatavimui tinkamą pastatą. Yra padaryta išimčių dėl statybos eigos sudedamųjų dalių – pavyzdžiui, statantiems iki 80 kv. m pastatus nereikia projekto, tačiau prievolė įregistruoti pastatą galioja visiems statytojams.

Pagal naująjį Statybos įstatymą, įsigaliosiantį nuo kitų metų sausio, statytojo prievolės nesikeičia, tik sutrumpėja statybą leidžiančių dokumentų išdavimo terminas – jis trumpėja perpus. Dar vienas palengvinimas – pasikeitus statytojui, statybos darbai ir statybos užbaigimo procedūros galės būti vykdomos pagal tą patį statybų leidimą. Jo savo vardu nebereikės gauti naujajam statytojui.

Naująjį Statybos įstatymą detaliau reglamentuos techninis reglamentas, kuriame detaliai išaiškinta statybų leidžiančių dokumentų išdavimo tvarka, statybos užbaigimas, statybos sustabdymas, savavališkų statybos padarinių šalinimas.

Mokesčiai

Valstybė suinteresuota, kad pastatai būtų statomi ir registruojami ne tik dėl saugumo reikalavimų – pastatų savininkai turi mokestinę prievolę, todėl labai aiškus turtinis interesas. Per 2015 m. daugiau nei 33 tūkst. juridinių asmenų pateikė nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijas už 2014 m., kuriose deklaravo beveik 87,7 mln. eurų mokesčio, o 12 tūkst. gyventojų deklaravo apie 1,9 mln. eurų mokesčio.

Nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, kurį nustato kiekviena savivaldybė atskirai ir kurį turi mokėti prekybos, administracinių ir kt. statinių savininkai, gali kisti nuo 0,3 proc. iki 3 proc. NT mokestinės vertės.

Nuo 2015 m. sausio 1 d. fiziniams asmenims nuosavybės teise priklausančių ar jų įsigyjamų gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių (patalpų), žuvininkystės statinių ir inžinerinių statinių bendrai vertei, viršijus 220 000 eurų, viršijanti dalis apmokestinama 0,5 procento nekilnojamojo turto mokesčio tarifu.

Sankcijos

Neteisėtų, neregistruotų pastatų savininkams valstybė taiko sankcijas. Sankcijos taikomos tiek statybų etape, tiek jau pastatą eksploatuojant. 

Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo 13 str. numato, kad Valstybinė statybos inspekcija ir jos pareigūnai gali sustabdyti statybas, jei jos: yra savavališkos; atsiranda pavojingų deformacijų; pažeidžiamos projekto sąlygos; nesilaikoma terminų. Savavališkos statybos atveju nurodoma nevykdyti jokių statinio ar jo dalies statybos darbų, iki bus pašalinti savavališkos statybos padariniai, įrašyti savavališkos statybos akte, o neteisėtą statinį galima įteisinti tik tada, kai savavališkai pastatytas statinys savo charakteristikomis ir paskirtimi neprieštarauja galiojantiems teritorijų planavimo dokumentams ir kitiems teisės aktų reikalavimams. Tai reiškia, kad teks ruošti techninį projektą ir gauti statybos leidimą.

Atkreiptinas dėmesys, kad atitinkami reikalavimai numatyti ir prieš pradedant eksploatuoti statinį. Pagal galiojantį teisinį reguliavimą, pastatytą naują ypatingą ar neypatingą statinį, išskyrus gyvenamuosius namus, galima eksploatuoti tik jį įregistravus viešame registre. Taip pat esama situacijų, kai reikalinga įregistruoti pasikeitusius statinio kadastrinius duomenis, pavyzdžiui, kai rekonstravus ypatingą ar neypatingą statinį, atsiranda pakeitimų, jie iki naujų dalių naudojimo pradžios turi būti įregistruoti (netaikoma rekonstruojant gyvenamuosius namus, inžinerinius tinklus ir susisiekimo komunikacijas).

Atitinkamai, šių reikalavimų nesilaikymas lemia atsakomybės atsiradimą. Pavyzdžiui, remiantis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksu, statinio ir daiktinių teisių į jį registravimo ir nebaigtų statyti ar rekonstruoti statinių kadastro duomenų tikslinimo Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registre nustatytos tvarkos pažeidimas užtraukia baudą nuo 145 eurų iki 290 eurų. Taip pat statinio (jo patalpų) naudojimas pažeidžiant įstatymuose nustatytus reikalavimus ir (ar) naudojimas ne pagal paskirtį, užtraukia baudą nuo 144 iki 1 448 eurų.

Taip pat pastato registravimas turi reikšmės nustatant žemės mokesčio tarifus. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės mokesčio įstatymu, savivaldybių tarybos yra įpareigotos nustatyti žemės mokesčio tarifus ir juos diferencijuoti, atsižvelgiant į žemės naudojimo paskirtį ir kitas aplinkybes. 

Nagrinėjant nustatytus savivaldybių tarybų žemės mokesčio tarifus, matyti, kad nenaudojamiems žemės sklypams, o prie tokių priskiriami ir tie sklypai, kuriuose stovi nebaigti statyti statiniai, nustatomas ženkliai didesnis tarifas nei kitai žemei. Pavyzdžiui, Vilniaus mieste nenaudojamiems žemės sklypams nustatytas tarifas yra 3 proc., kai tuo tarpu kitai žemei – 0,2-0,4 procento. Esti savivaldybių, kuriose nenaudojamos žemės apmokestinamos taikant ir 4 proc. tarifą.

Kaip laikomasi nustatytų reikalavimų, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija tikrina nuolat. Kol kas statybos valstybinės priežiūros pareigūnai tik informuoja statytojus apie galiojančią tvarką ir numatytas sankcijas, tačiau jau nuo lapkričio mėnesio administracinė atsakomybė už šių prievolių nevykdymą bus taikoma griežtai. Tad norėdami išvengti įstatymuose numatytų sankcijų, nedelskite ir pasirūpinkite pastatytų statinių registracija.

deivis.valiulis@triniti.lt, +370 5 2312211 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-09-17 11:55
Slankiojančios prekybos centrų durys, žemi slenksčiai ar erdvūs liftai, kuriuose patogiame aukštyje įrengti dideli mygtukai su Brailio raštu, taip pat galimybė reguliuoti televizoriaus garsą, telefono ekrano apšvietimą, interneto svetainių puslapių dydį ir ryškumą, reguliuojamos automobilio sėdynės,...
nuotrauka
2021-09-17 10:20
Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija nusprendė kreiptis į Regionų apygardos administracinį teismą su prašymu ištirti, ar Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Klaipėdos tvarkymo ir švaros taisyklės neprieštarauja įstatymams.
nuotrauka
2021-09-17 10:17
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose priimtas nuosprendis baudžiamojoje byloje, kurioje M. B. pripažintas kaltu dėl neatsargumo pažeidęs teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles, dėl ko atėmė gyvybę kitam žmogui.
nuotrauka
2021-09-16 12:14
Didžiausio Baltijos šalyse ir Suomijoje greitojo maisto restoranų tinklo „Hesburger“, gavęs reikiamus statybos leidimus, pradeda statyti pirmąjį savo restoraną Druskininkuose, M.K. Čiurlionio g. 78. Naujasis restoranas turėtų pradėti veikti po metų, iš viso į šį projektą planuojama investuoti 1,3 ml...
nuotrauka
2021-09-16 11:48
Ant Tauro kalno sostinėje kuriamo naujo, modernaus ir daugiafunkcio meno centro – Nacionalinė koncertų salės „Tautos namai“ naujienos – projekto eiga ir tikslai nuo šiol bus skelbiami naujoje interneto svetainėje.
nuotrauka
2021-09-16 10:21
Įmonių grupė „Panevėžio keliai“, efektyvindama veiklą ir reaguodama į rinką, pertvarko dalį įmonių. Per artimiausius mėnesius bus įgyvendinti Grupei priklausančių kelių infrastruktūros įmonių pokyčiai, po kurių bus išgrynintas veikiančių įmonių portfelis, konsoliduotos kompetencijos ir atsakomybės.
nuotrauka
2021-09-16 09:32
Kokiais atvejais perkančiosios organizacijos privalo nurodyti reikalavimus taikyti statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodus, nustatys Aplinkos ministerijos parengtas nutarimas.
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-15 15:02
Vyriausybė trečiadienį, rugsėjo 15 d., Aplinkos ministerijai suteikė įgaliojimus vieningam visų pastatų renovacijos kompetencijų centrui sukurti.
nuotrauka
2021-09-15 11:42
Aplinkos ministerija sugriežtino atliekų deginimo metu susidariusių nepavojingųjų pelenų ir šlako atliekų tvarkymo reikalavimus. Nuo šiol šias atliekas bus galima saugiai panaudoti keliams tiesti, pastatų pamatams, šalinamų atliekų sluoksniams perdengti, sąvartynų uždarymui ir laikiniems keliams juo...
nuotrauka
2021-09-15 10:53
Mažos vertės pirkimai praėjusiais metais sudarė daugiau kaip 96 proc. visų Lietuvoje vykdomų viešųjų pirkimų. Tačiau tokių pirkimų vertės yra gerokai mažesnės, tad ir jų teisiniam reguliavimui bei kontrolei skiriama mažiau dėmesio. Teisininkai tame mato riziką, mat mažesnės pirkimų vertės gali būti ...
nuotrauka
2021-09-15 10:40
KLAUSIMAS. Nupirktų sklypų savininkas juos palygino, palikdamas nuolydį į kaimynų sklypą. Dėl to po lietaus kaimynų sklypo gruntas plaunamas į griovį. Ar įstatymai neįpareigoja žemės darbus talikti taip, kad kaimynams nekiltų problemų?
nuotrauka
2021-09-14 21:33
Statybų sektorius – viena svarbiausių šalies ūkio sričių, kurioje dirba 115 tūkst. žmonių ir veikia 9,3 tūkst. bendrovių. Per praėjusius metus mūsų statybininkai pastatė 7 425 pastatus ir 13 903 butus, išasfaltavo 372,25 km žvyrkelių ir nutiesė bei suremontavo 24 645 km dviračių takų. Užsienyje stat...
nuotrauka
2021-09-13 11:47
Pirmoje 2021 m. pusėje pasaulio ekonomika pasižymėjo itin sparčiu žaliavų kainų kilimu. Brangsta, atrodo, viskas: metalai, mediena, žemės ūkio produkcija. Kas tai sąlygoja ir ko tikėtis per šiuos ir ateinančius metus?
nuotrauka
2021-09-13 11:37
Svarbiausiuose maždaug 111 kilometrų ilgio sienos su Baltarusija ruožuose fizinio barjero statybos darbus atliks grupės UAB „EPSO-G“ įmonė UAB „Tetas“. Tam pritarė Ministrės Pirmininkės vadovaujama Projekto priežiūros komisija, pirmadienį patvirtinusi esmines sutarties su šia bendrove sąlygas.
nuotrauka
2021-09-13 10:18
Pašilaičiuose, Medeinos g. 12 iškilęs laidojimo namų pastatas atsidūrė Vilniaus savivaldybės akiratyje. Sklypo savininkams 2016 metais buvo išduotas leidimas statyti būtent prekybinės paskirties pastatą, o ne laidojimo namus.
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-10 06:12
Iki spalio 1 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) priima paraiškas paramai, skirtai gyvenamiesiems būstams prijungti prie centralizuotų nuotekų tvarkymo sistemų aglomeracijose, turinčiose daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų. Jas gali teikti viešieji geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkyto...
nuotrauka
2021-09-10 06:02
Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė pareiškėjos UAB „Biržų ranga“ skundą atsakovei Konkurencijos tarybai dėl paskirtos baudos sumažinimo.
nuotrauka
2021-09-10 05:45
Susisiekimo ministerija Seimo rudens sesijai teikia devynių teisės aktų paketus. Vieni iš svarbiausių – pertvarkyti Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų administravimo sistemą, įteisinti inovatyvią eSIM technologiją, taip pat numatomos Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) ir Ryš...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos