2021 gruodžio 5 d. sekmadienis, 3:27
Reklama  |  facebook

Kuria statybinių atliekų tvarkymo sistemą ir ieško būdo panaudoti šlaką

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ, tiesiogiai iš forumo „Atliekų tvarkymas 2015“ Druskininkuose      2015-09-25 12:50
Šiomis dienomis Druskininkuose vykstančiame forume „Atliekų tvarkymas 2015" Lietuva dėlioja schemas, kaip tvarkys atliekas. Vienos jų – statybinės atliekos.
nuotrauka
Lietuvoje siekiama kurti naują statybinių atliekų tvarkymo sistemą, nes tokios sistemos mūsų šalyje iš esmės nėra. Archyvo (Aplinkos ministerijos) nuotr.


Žada sukurti naują statybinių atliekų tvarkymo sistemą

„Mes šios sistemos kūrimą kiek užlaikėme, prisipažįstu. Dar pavasarį diskutavome, kad reikia kurti naują statybinių atliekų tvarkymo sistemą Lietuvoje, nes visi sektoriaus atstovai sako, kad tokios sistemos Lietuvoje iš esmės nėra“, – prisipažino Aplinkos ministerijos Atliekų valdymo departamento direktorius Dalius Krinickas.

Portalo Statybunaujienos.lt žurnalistei D. Krinickas teigė, jog statybinių atliekų tvarkymo sistema turėtų būti analogiška buitinių atliekų tvarkymo sistemai: savivaldybė nustatytų vietas, kur reikėtų vežti statybines atliekas, jas prižiūrėtų bendradarbiaudama su privačiu verslu, skelbdama konkursus. Ši paslauga būtų aktualesnė individualiems gyventojams, kurie statytų ar remontuotų savo būstus. Dirbant tokius darbus susidaro nuo betono iki pavojingų atliekų.

„Visi sako, kad tokios sistemos reikėtų. Ar tam galėtų būti panaudojamos dabartinės stambiagabaričių atliekų aikštelės? Tai priklausytų nuo savivaldybės – ji turėtų žiūrėti, kokie pas juos statybų mastai, kiek susidaro atliekų, kokių pajėgumų reikia, kad priimtum iš gyventojo statybines atliekas. O paslaugos užtikrinimas jau gali būti pačių tvarkytojų klausimas“, – dėstė D. Krinickas.

Šio tikslo bus griebiamasi nuo 2016-ųjų metų pradžios, tačiau pirmiausia, pasak Atliekų valdymo departamento direktoriaus, reikia labai aiškiai sudėlioti, kokios sistemos norime.

Pašnekovas sutiko, kad visuomet atsiras patinginčių statybines atliekas sutvarkyti tinkamai, tačiau svarbiausia – sukurti sistemą ir galimybę jas sutvarkyti tinkamai.

„Vėliau įsijungia kontrolė: kaip ir mums, ir savivaldybėms užtikrinti, kad tos atliekos būtų pristatytos ten, kur priklauso“, – teigė jis.

Pelenai – žaliava statybinių produktų kūrimui

D. Krinicko teigimu, pelenų šlakai – atlieka, kurią galima panaudoti, tačiau kol kas ji gabenama į sąvartyną. 

Lietuva jau pasidairė po Olandiją, Didžiąją Britaniją, Švediją. Ten pelenų šlakai naudojami įvairiausių statybinių medžiagų gamybai.

„Kitų šalių pavyzdžiai rodo, kad pagal šlako cheminę sudėtį, galima gaminti plytas gyvenamiesiems namams, galima gaminti statybinius mišinius pramoniniams pastatams. Kitu atveju gaminami mišiniai, kurie naudojami ten, kur neturi sąlyčio su žmonėmis – kad nebūtų jiems kenksmingi. Kitaip tariant, yra tam tikros kategorijos, klasės ir pagal tai nustatoma, kur tą šlaką galima panaudoti“, – sakė D. Krinickas.

Gaminant betoną taip pat galima naudoti tam tikrą dalį pelenų šlako – tai tiesiog turi būti reglamentuota teisės aktais.

„Esame numatę spalio pradžioje susitikti su visais šio sektoriaus dalyviais. Planuojame peržiūrėti teisės aktus: ko reikia, kad pelenų šlaką Lietuvoje būtų galima naudoti statybos produktų gamybai“, – planavo D. Krinickas. Jis rengiasi susitikti su pelenų šlako gamintojais, perdirbėjais, tačiau žada išklausyti ir statybininkus. 

Pašnekovas pabrėžė, jog, pavyzdžiui, olandai sugeba sunaudoti 100 proc. jų šalyje susidarančio pelenų šlako.

Dumblo panaudojimo klausimas jau iš dalies išspręstas: su miškininkais pavyko susitarti dėl dumblo panaudojimo miškams tręšti. Šiuo dumblu galima tręšti tik medelius iki 15-ųjų augimo metų.

Europos Komisijos vertinimu, dumblas visuomet bus atlieka. Kita vertus, kiekviena valstybė narė galės sau (neleidžiant eksportuoti) pasigaminti kokį nors produktą iš dumblo. 
Statybunaujienos.lt
Aplinka

nuotrauka
2021-11-25 07:47
Vyriausybė pritarė nuo 2023 m. laipsniškai atsisakyti šildymui naudojamo iškastinio kuro subsidijų, iki šiol taikomų angliai, koksui, lignitui, „raudonajam“ dyzelinui, suskystintoms naftos dujoms balionuose. Nuo 2023 m. akcizu taip pat bus apmokestinamos ir šildymui skirtos durpės.
nuotrauka
2021-11-20 07:24
Seime po svarstymo pritarus Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui, socialinių tinklų erdvėje pasirodė nepagrįstų baimių ir mitų apie šio įstatymo tikslą.
nuotrauka
2021-11-20 07:11
Savivaldybių administracijos ir regioniniai atliekų tvarkymo centrai (RATC) jau gali teikti paraiškas individualiems antrinių žaliavų konteineriams įsigyti. Tam iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos skirta 1,6 mln. eurų.
nuotrauka
2021-11-18 17:45
Seime pristatyti siūlomi Atliekų įstatymo pakeitimai. Vienas jų - įpareigojantis gamintojus nenaudoti mikroplastikų kosmetikos gaminiuose. Tai pirmasis žingsnis įgyvendinant ES įpareigojimą iki 2033 m. pasiekti nulinę taršą, kitaip tariant, visiškai išvalyti nuotekas nuo šių teršalų.
nuotrauka
2021-11-18 09:23
Seimas pradėjo svarstyti aplinkos ministro Simono Gentvilo pristatytas Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pataisas, kurios numato nuo 2023 m. didinti mokestį už nepavojingųjų atliekų šalinimą sąvartyne ir išplėsti mokėtojų už aplinkos teršimą sąrašą. Aplinkos ministerija dalijasi dažniausiai uždu...
nuotrauka
2021-11-16 11:53
Škotijoje, Glazge, vykusios Jungtinių Tautų klimato konferencijos COP26 delegatai iš 197 valstybių po ilgų sudėtingų derybų pasiekė naują pasaulinį susitarimą klimato kaitai mažinti.
nuotrauka
2021-11-16 11:48
Kasmet paskutinėmis lapkričio dienomis Europoje minima atliekų mažinimo savaitė, kurios metu visose Europos valstybėse atkreipiamas dėmesys į atliekų mažinimą ir rūšiavimą. Šia proga Sostinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų tvarkymo administratorius“ (VASA) kviečia šalies įmones atsisakyti pavi...
nuotrauka
2021-11-12 13:53
Šiaulių apskrityje nauja atliekų krizė – aplinkosaugininkams uždraudus Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) nerūšiuotas komunalines atliekas versti į sąvartyną, nebeliko kur jas vežti.
nuotrauka
2021-11-11 10:46
Nekilnojamojo turto (NT) plėtotoja „Realco“, prisijungusi prie sostinės savivaldybės inicijuojamos Žaliosios bangos, atkreipia dėmesį į nenumaldomai augančią žalumo svarbą vystant naujus NT projektus ir skelbia toliau stiprinsianti pozicijas kuriant bei puoselėjant žaliąsias erdves mieste.
nuotrauka
2021-11-10 07:19
Vilniuje baigiamas statyti „Do architects“ projektuotas biuro pastatų kompleksas „Business Garden Vilnius“, kurio aplinkos sutvarkymo klausimus spręsti ir įgyvendinti padėjo UAB „Betono mozaika“ bei želdynų dizainerė Rasa Laurinavičienė.
nuotrauka
2021-11-04 14:55
Kauno r. savivaldybės ir Batniavos bendruomenės pastangos sustabdyti žvyro kasėjų užmojus kasti žvyrą vaizdingame Nemuno slėnyje nenuėjo veltui. Lapkričio 3 d. teismas UAB „Benefaktor“ skundą atmetė kaip nepagrįstą.
nuotrauka
2021-11-04 14:41
Vilniaus miesto savivaldybė išsaugos apie 150 savaime sudygusių medžių, kurie šiuo metu auga ant Šeškinės kalno, būsimojo Daugiafunkcio komplekso teritorijoje. Prieš pradedant sklypo valymo darbus, jau ūgtelėję medeliai bus pervežti ir pasodinti netoliese esančiose gatvėse.
nuotrauka
2021-11-03 13:35
Palangos miesto bendruomenės ir Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjunga pastebi, kad jūroje ties Palanga pastačius vėjo jėgainių parką, jis vizualiai keistų kraštovaizdį.
nuotrauka
2021-10-27 15:21
Vilniaus miesto savivaldybės taryba apsisprendė – vilniečiai nebeturės kentėti smogo, kurį metai iš metų sukeldavo taršus kuras, naudojamas šildymui. Nuo 2023 m. birželio kūrenti anglį ar durpių briketus Vilniaus mieste bus draudžiama.
nuotrauka
2021-10-23 07:16
Konstitucijos prospekte ir toliau tęsiami Žaliosios bangos kūrimo darbai. Nuo spalio 22 d. 9 val. Konstitucijos pr. laikinai keisis eismo organizavimas tarp Lecho Kačinskio ir Kalvarijų g., ties Jono Jablonskio skveru. Planuojama, kad darbai vyks iki spalio 29 d.
nuotrauka
2021-10-22 07:40
Miestų želdynai – tema, kuri darosi vis aktualesnė brangstant sklypams, aktyvėjant statyboms, žaliųjų erdvių rekonstrukcijos projektams ir visiems siekiant turėti atgaivos suteikiančias žalias erdves didmiestyje. Jau daugiau kaip du dešimtmečius miestų ir privačių sklypų želdynus ir medžius prižiūri...
nuotrauka
2021-10-21 16:26
Kitų metų valstybės biudžeto projekte numatyti asignavimai Aplinkos ministerijai sudaro 352 mln. eurų, o konsoliduoti asignavimai auga 54 mln. eurų – iki 481 mln. eurų. Gerokai didėja atlyginimų dalis – nuo 49,86 mln. eurų šių metų biudžete iki 58,9 mln. eurų 2022-aisiais.
nuotrauka
2021-10-20 11:58
Šiaulių apylinkės teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį vienai Šiaulių įmonei kaip juridiniam asmeniui, jos direktoriui V. B. ir bendrovės darbuotojui Z. P. Įmonė kaip juridinis asmuo ir jos direktorius pripažinti kaltais dėl aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimo, neteisėto naudojimosi UAB „Šiau...
nuotrauka
2021-10-14 07:55
Aplinkos apsaugos departamentui stabdant dalį AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ („Klasco“) veiklos, aplinkos ministras Simonas Gentvilas atkreipia dėmesį, kad aplinkosaugininkai priėmė sprendimą surinkę reikalavimus pažeidžiančio dulkėtumo įrodymus.
nuotrauka
2021-10-12 15:38
Viena pagrindinių Vilniaus transporto arterijų – Konstitucijos prospektas – toliau keičiasi ir netrukus taps visapusišku Žaliosios bangos pavyzdžiu. Kiekvienas jo kilometras žaliuos medžiais, krūmais, vijokliais: želdiniais bus atskirta ne tik važiuojamoji dalis ir pėsčiųjų takai, bet kai kuriose at...

Statybunaujienos.lt » Aplinka