LED apšvietimas namuose – ką reikia žinoti?
Turbūt nieko nebenustebinsi pasakydamas, kad LED apšvietimas yra žymiai taupesnis nei kiti apšvietimo tipai, o ypač senosios kaitrinės lemputės. Tačiau LED apšvietime besispecializuojanti Visiled.lt teigia, jog LED apšvietimas pranašiausias savo pritaikomumu bei ilgaamžiškumu. O galvojant ne tik apie save, bet ir apie kitus, pažymėtina, jog LED apšvietimas yra draugiškas gamtai, nes jame naudojamos medžiagos gali būti visiškai perdirbamos.
Kadangi LED technologija jau yra plėtojama ne vienerius metus ir su ja yra atliekama gausybė bandymų, LED apšvietimą galima drąsiai naudoti tiek namuose, tiek pramonės poreikiams. Kaip pastebi Visiled.lt specialistai, dabartinės LED apšvietimo tendencijos yra labai įvairios, o pasirinkimą lemia objektas – ar tai yra butas, o gal namas – statomas ir įrenginėjamas naujai ar tiesiog norima pakeisti senus šviestuvus naujais.
Šiuo metu rinkoje yra siūloma platus spektras LED šviestuvų bei užmaskuojamo apšvietimo sprendimų. Be to, labai populiarėja linijinės sistemos, kuriose naudojamos LED apšvietimo juostelės ir vis plačiau LED apšvietimas yra naudojamas vonios kambaryje, integruojant jį į veidrodžius, bei LED juostele apšviečiant darbinę virtuvės stalviršio zoną. Kadangi labai stipriai populiarėja skandinaviško tipo dizainas, dažnai naudojamos LED panelės, kurios yra išties plonos ir visiškai susilieja su bendru būsto interjeru.
Plačios LED apšvietimo panaudojimo galimybės yra akivaizdžios, bet tai taip pat reiškia, jog galima pridaryti ir klaidų. Anot Visiled.lt ekspertų, dažniausiai renkantis LED apšvietimą neretas taupo kokybės sąskaita. Pigus sprendimas ne tik kad nebus ekonomiškas, bet gali erzinti net ir skleidžiamos šviesos spektras, ko tikrai nė vienas nenori.
Dar viena dažnai pasitaikanti klaida yra ta, kad dauguma vis dar viską matuoja vatais, – tai neteisingas požiūris. Būtina žinoti, jog vatas yra galios matavimo vienetas, tačiau jokiu būdu ne apšvietimo matavimo vienetas, o tam, kad tiksliai žinotume, kiek pasirinktas LED šviestuvas suteiks šviesos – reikia atkreipti dėmesį į deklaruojamą liumenų skaičių. Visgi, dažnai pigesnių šviestuvų gamintojai mini liumenus, nutylėdami, jog tokį kiekį išspinduliuoja pats šviesos šaltinis, ir neatskleidžia, jog pats šviestuvas atiduoda kur kas mažiau šviesos.
Tam, kad būtų išvengta klaidų, Visiled.lt profesionalai pataria renkantis LED apšvietimą visų pirma pasitarti su šios srities specialistais, kurie gali suskaičiuoti būtent jums reikalingą šviesos kiekį. Be to, net ir tokiu atveju nereikėtų pasitikėti vien tik tuščiais žodžiais ir visuomet iš specialistų prašyti tikslių šviesos kiekio paskaičiavimo vizualizacijų.
Kitas be galo svarbus momentas – LED apšvietimo spalva. Čia specialistai namų poreikiams rekomenduoja šiltą LED apšvietimo spektrą, nes šiltas spektras yra artimas vakarėjančios saulės spektrui. Kadangi namuose vakarais paprastai ilsimės ir atsipalaiduojame, tad sveikatos ir poilsio režimui vienareikšmiškai rekomenduojamas šilto atspalvio apšvietimas.
Prieš išsirenkant LED apšvietimą, svarbu žinoti štai ką:
Liumenai (lm). Tai apšvietimo prietaiso skleidžiamas šviesos kiekis. Palyginimui: kaitrinė 100 W lemputė skleidžia apie 1300 liumenų šviesos srautą.
Vatai (W). Rodo, kiek energijos sunaudoja apšvietimo prietaisas, kad pasiektų deklaruojamą šviesos kiekį.
Vatų ekvivalentas. Jei 100 W kaitrinė lemputė skleidžia apie 1300 liumenų šviesos, o su ja lyginama LED lemputė atitinkamą kiekį šviesos išgauna sunaudodama vos 10 W elektros energijos, tai ir reiškia, kad LED lemputė yra 100 W kaitrinės lemputės ekvivalentas, t. y. gali ją efektyviai pakeisti.
Eksploatavimo trukmė. Per tam tikrą laiką LED skleidžiamas šviesos kiekis mažėja. Šio tipo šviestuvuose kartais skelbiama informacija, kiek valandų gali šviesti šviesos diodas, kol jo projektinė galia nukrinta iki 70 proc. Tai yra normalus LED lemputės darbinis laikas. Reikėtų rinktis prietaisus, kurie iki šios nustatytos ribos gali šviesti ne mažiau kaip 50 000 valandų.
Atspalvių paletė. Palyginti su tradiciniais šviesos šaltiniais, naujausios LED technologijos turi daugiau nei 1,6 mln. spalvų ir atspalvių, suteikiančių beribę galimybę tarpusavyje derinti spalvas. Nepaisant didelių atspalvių galimybių, paklausiausias išlieka šiltai baltų (2700 K), kurie primena natūralų, vakarinį apšvietimą ir kaitrinių lempučių šviesą, ir neutraliai baltų (3000–4000 K) šviesos diodų apšvietimas.
Paprasta eksploatacija. Vienas iš pranašumų – šviesos diodai nemirga, nevargina. Juose nėra gyvsidabrio, dėl to sumažėja pavojus užteršti aplinką. Naujausios LED sistemos yra lengvesnės, universalesnės, joms nereikia daug priežiūros ir jos tapo lanksčiau pritaikomos erdvėje. Skirtingai nei liuminescencinės, natrio ar metalo halogeno lempos, LED šviestuvai įsižiebia vos įjungti. Dėl technologinės pažangos LED neturi stiklinių kolbų ir kaitinimo siūlų, dėl to yra tvirtesni ir patikimesni už kitus šviesos šaltinius. Jie yra atsparūs vibracijai ir smūgiams, lengviau transportuojami.