2022 sausio 16 d. sekmadienis, 12:08
Reklama  |  facebook

Labanoro apžvalgos bokštas: gražus ir patikimas statinys, pasmerktas tapti traukos centru

Viktorija MITKUTĖ      2015-09-29 07:08
Nuo šiol keliautojai, norintys pasižvalgyti po gražiausias Lietuvos vietas, į savo maršrutą turės įtraukti dar vieną objektą – per patį rudens lygiadienį lankytojams atvertas dar vienas apžvalgos bokštas. Ir ne bet koks. Mindūnų kaime, Molėtų rajone iškilęs Labanoro regioninio parko apžvalgos bokštas, – įspūdingos konstrukcijos.
nuotrauka
Mindūnų kaime, Molėtų rajone iškilęs Labanoro regioninio parko apžvalgos bokštas, – įspūdingos konstrukcijos. Jo generalinis rangovas – bendrovė „Empower-Fidelitas“. Andrejaus Litvinovo nuotr.


Minimos įmonės
Enersense (iki 2021 11 10 – Empower-Fidelitas), UAB
Molėtų r. savivaldybė,
Pramoninės metalo konstrukcijos, UAB
Rekreacinė statyba, UAB

Maža to, smėlio laikrodį primenantis apžvalgos bokštas, kurį jo atidaryme dalyvavęs aplinkos viceministras Linas Jonauskas „pakrikštijo“ Molėtų „Eifeliu“ – aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje.

Į gamtos turtus – iš paukščio skrydžio

Tie, kurie pasiryš įveikti 214 spirale besivyniojančių laiptelių, vedančių į 36 metrų aukštyje įrengtą apžvalgos aikštelę, tikrai nepasigailės, nes prieš jų akis atsivers įspūdingi Labanoro regioninio parko turtai.

„Šis bokštas pastatytas labai gražioje vietoje – miške, prie ežero, o užlipus į apžvalgos aikštelę atsiveria tikrai nuostabūs vaizdai“, – sako statybos ir montavimo darbus atlikusios UAB „Empower-Fidelitas“ generalinis direktorius Vaclovas Kirkilis.

Bendrovės, pastačiusios ne tik naująjį apžvalgos bokštą, bet ir didelio susidomėjimo nuo pirmųjų dienų sulaukusį Lajų taką Anykščiuose, vadovas teisus. Užkopus į Mindūnų bokšto aikštelę matyti ir Siesarties hidrografinis draustinis, apimantis Siesarties ežerą su salomis ir pusiasaliais, ir jo apylinkės, laikomos vienomis iš vaizdingiausių Aukštaitijoje, ir Lakajų kraštovaizdžio draustinis, apimantis Baltųjų ir Juodųjų Lakajų duburius, kuriuose gausu retų rūšių augalų ir gyvūnų.

Pats bokštas taip pat įspūdingas ir originalus. Anot ne vieną panašaus pobūdžio objektą pastačiusio, o dar daugiau jų mačiusio V. Kirkilio, daugelis bokštų – tiesiog metalo konstrukcijos su laipteliais, ir tik kai kurie iš jų įspūdingi kaip statiniai, „o šis futuristinio stiliaus bokštas – tikrai gražus architektų darbas“.

Unikalus statinys – bendro darbo rezultatas

Mindūnų apžvalgos bokštas pastatytas įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“. Jo sumanytojai ir užsakovai – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, Molėtų rajono savivaldybė bei Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija.

Išskirtinio aukščio bokštą projektavo UAB „Rekreacinė statyba“, projektavusi ir Lajų taką, projekto autorius Andrius Dirsė. O statybos ir montavimo darbus atliko jau minėta UAB „Empower-Fidelitas“, praėjusių metų lapkritį laimėjusi konkursą ir tapusi generaliniu šio projekto rangovu.

„Mūsų įmonė jau beveik 20 metų Lietuvoje stato metalo konstrukcijų statinius. Nors dažniausiai statome telekomunikacijos bokštus ir elektros linijų perdavimo atramas, darbų specifika yra panaši, todėl dirbti dideliame aukštyje, kelti kranais konstrukcijas ir jas montuoti mums įprasta“, – pasakoja V. Kirklis.

Tačiau apžvalgos bokšto statyba ir patyrusiems specialistams buvo iššūkis, pripažįsta jis, džiaugdamasis, kad geriausi įmonės darbuotojai ir pasirinkti tiekėjai sėkmingai įveikė visas kliūtis.

empower fidelitasNors įmonėje dirba patyrusi projektuotojų komanda, UAB „Empower-Fidelitas“ pakvietė bendradarbiauti taip pat patirties nestokojančius UAB „In re“ specialistus, kurie padėjo operatyviai viską suskaičiuoti ir parengti konstrukcinės dalies darbo projektą. O unikalias konstrukcijas pagamino kauniečiai – UAB „Pramoninės metalo konstrukcijos“.

Pasak V. Kirkilio (nuotraukoje kairėje), šiems tiekėjams taip pat buvo nelengva, nes visos konstrukcijos detalės skirtingos, kadangi skiriasi paties bokšto spinduliai, o atskiros dalys viena su kita turėjo „sueiti“ milimetro tikslumu. Todėl „Pramoninių metalo konstrukcijų“ specialistams buvo keliami itin griežti kokybės ir tiekimo reikalavimai.

„Statybos ir montavimo darbus atlikome vien mūsų komandos jėgomis. Tai buvo labai profesionalus, preciziškas darbas, tačiau mūsų aukštalipių montuotojų, kranų vadovų patirtis ir kvalifikacija labai aukšta, todėl jais drąsiai galėjome pasitikėti“, – pabrėžia V. Kirkilis.

Pasak jo, Labanoro regioniniame parke pastatyto bokšto plieninės konstrukcijos – patikimos ir ilgalaikės: jos pagamintos laikantis aukštų suvirintoms plieninėms statybinėms konstrukcijoms keliamų reikalavimų, o siekiant išvengti korozijos – karštai cinkuotos. Dalis plieninių bokšto konstrukcijų, kurios sveria apie 36 tonas, architektų pageidavimu buvo nudažytos.

Naujieji bokštai – ne tik turistų traukos centrai

UAB „Empower-Fidelitas“ vadovas džiaugiasi, kad visam kolektyvui buvo smagu statyti didelį įspūdį savo originalumu padariusį bokštą. Ar naujasis bokštas taps toks pat patraukus lankytojams, kaip irgi šios bendrovės kiek anksčiau pastatytas Lajų takas Anykščiuose, parodys artimiausia ateitis. Tačiau akivaizdu, kad žmonėms reikia tokių objektų. Kita vertus, pastebi V. Kirkilis, tai ne tik dar viena galimybė pamatyti gimtojo krašto grožį – tai ir naujos darbo vietos to regiono gyventojams.

„Pažiūrėkite, kiek naudos Lajų takas duoda Anykščiams. Atvažiuoja daug turistų, kurie aplanko ne tik Lajų taką, bet ir siauruku pasivažinėja, užsuka į muziejus, kitas įžymias rajono vietas. Be to, atvykėlius reikia ir pamaitinti. Vadinasi, kuriama visa infrastruktūra turistams aptarnauti. O tai – papildomos pajamos rajono gyventojams ir savivaldybei“, – pastebi jis.

Pašnekovas priduria, kad tai, kokios naudos iš naujojo bokšto turės Molėtų rajonas, priklauso nuo jų pačių pastangų priimti padidėjusį turistų srautą ir tinkamai pasirūpinti atvykusiais lankytojais. Ir žinoma, pačiu statiniu bei jo apylinkėmis. Tam, kad traukos centru tampantys statiniai būtų patrauklūs lankytojams ne vienerius metus, reikia nuolat rūpintis ne tik jais, bet ir juos supančia aplinka, pabrėžia V. Kirkilis.

„Nors mūsų specialistams, valdantiems galingus kranus, buvo nelengva, nes trūko vietos, dirbome taip atsargiai, kad išsaugojome visus medžius – nė vieno nenukirtome. Miško dangą, kuri statybos metu šiek tiek nukentėjo, prieš atiduodami objektą užsakovams, taip pat atkūrėme – dabar ji tokia, kokia buvo prieš pradedant darbus, – sakė bendrovės generalinis direktorius V. Kirkilis. – Bet dideli žmonių srautai taip pat veikia aplinką. Todėl lankytojų pamėgtais objektais ir juos supančia unikalia gamta ilgai džiaugtis galėsime tik tada, jei savivaldybė, nacionalinio ar regioninio parkų direkcijos, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ar pati Aplinkos ministerija ras lėšų jiems prižiūrėti.“  

Mindūnų apžvalgos bokštas (Andrejaus Litvinovo nuotr.)

Mindūnų bokšto statyba (UAB „Empower-Fidelitas“ archyvo nuotr.)

Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2022-01-14 11:56
2022 m. sausį oficialiai baigtas didžiausias šalies aviacijos istorijoje Vilniaus oro uosto aerodromo atnaujinimo projektas. Trejus metus trukusios rekonstrukcijos metu atnaujinti ir įrengti nauji orlaivių riedėjimo takai, pakeistos ir išplatintos dangos, sudarant sąlygas riedėti didesnės kategorijo...
nuotrauka
2022-01-14 10:01
Vilniaus m. savivaldybė ir Vilniaus vystymo kompanija pasirašė sutartį dėl Žirmūnų lengvosios atletikos maniežo projektavimo. Maniežą projektuos MB „Syrusas“, veikianti pavadinimu „IMPLMNT architects“ (architektai Aurimas Syrusas, Greta Šidlauskaitė, Eglė Gečaitė, Aurelija Kniukštaitė, Kotryna Bajor...
nuotrauka
2022-01-13 09:39
UAB Merko statyba baigė darbus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos inicijuotame projekte – bendrovė renovavo Lietuvos kariuomenės Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono kareivinių pastatą.
nuotrauka
2022-01-11 09:37
Metų pradžia – tinkamas laikas įvertinti praėjusių metų darbus. Apžvelgdamas juos, Kultūros infrastruktūros centro direktorius Šarūnas Šoblinskas teigė, kad 2021 m. padėjo labiau suprasti rinkos situaciją ir priimti sprendimus, kurie padėtų geriau rūpintis mūsų šalies istorijai svarbiais statiniais.
nuotrauka
2022-01-10 08:13
Kauno Žaliakalnyje atgimstančiame sporto ir laisvalaikio komplekse darbai vyksta ir šaltuoju metų laiku. Kauno sporto halėje liko paskutiniai rekonstrukcijos štrichai, o nuo pamatų statomame Dariaus ir Girėno stadione jau montuojamos žiūrovams skirtos kėdės.
nuotrauka
2022-01-07 12:31
Lietuvos paštas ir VšĮ „Kaunas 2022“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Joje numatyta, kad Lietuvos paštas 2022-aisiais metais atveria organizacijai buvusio Kauno centrinio pašto rūmus – juose visus metus vyks „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ renginiai.
nuotrauka
2022-01-07 10:22
Fondų valdymo įmonės UAB „Eika Asset Management“ (EAM) valdomas NT fondas UAB „Eika Real Estate Fund“ (EREF) užbaigė sandorį dėl inžinerinės didmeninės prekybos įmonės UAB „ViaCon Baltic“ gamybos bazės, įsikūrusios Kauno rajone, įsigijimo. „ViaCon Baltic“ ilgalaike sutartimi nuomojasi beveik 5 ha te...
nuotrauka
2022-01-06 09:07
Po kelerius metus trukusių derinimo procedūrų, Aplinkos ministerija pritarė restorano „Strandhalle“ statyboms Smiltynėje.
nuotrauka
2022-01-05 07:14
Rinkoje siūlomos įvairių formų ir dydžių fasadų plokštės. Tačiau šių plokščių tvirtinimas kabėmis ir varžtais ne visuomet atitinka architekto sumanymą, statytojo, vis labiau vertinančio estetiką, poreikį. „Soudal“ pasiūlė sprendimą, kuris patenkins ir architektų, ir estetiką vertinančių statytojų lū...
nuotrauka
2022-01-04 11:56
Šiandien, sausio 4 d., Vilniuje sunkioji technika pradėjo ardyti nuo 1993 m. užkonservuotas nebaigtas statyti stadiono konstrukcijas. Per 4 mėnesius bendrovė „Vilniaus BDT“ įsipareigojo nugriauti yrančias žiūrovų tribūnas, išvalyti teritoriją ir parengti aikštelę 85 tūkst. kv. m daugiafunkciam sveik...
nuotrauka
2022-01-04 09:47
Rekordais paženklintus 2021-uosius šalies būsto rinka užbaigė išlaikiusi didelį aktyvumą, tačiau perėjusi į stabilaus augimo trajektoriją. Tokią tendenciją atspindi darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ praėjusių metų būsto pardavimo rezultatai.
nuotrauka
2022-01-04 09:32
„Vilniaus metrologijos centras“, seniausia Lietuvoje metrologijos įmonė, teikianti aukštos kokybės teisinės, mokslinės ir industrinės metrologijos paslaugas, keičia pavadinimą ir nuo sausio 4 d. vadinsis „Nordic Metrology Science“.
nuotrauka
2021-12-31 09:18
Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas ir bendrovė „Infes“ pasirašė sutartį dėl modernaus policijos administracinio pastato statybos darbų. Sutartimi numatytų rangos darbų vertė 14,34 mln. eurų įskaitant pridėtinės vertės mokestį.
nuotrauka
2021-12-30 11:45
Privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ (BInF) per savo antrinę įmonę „Forest Investment“ skolina 6 mln. eurų biokuro kogeneracinės jėgainės statybai Alytuje. Projektą įgyvendina bendrovė „Biovatas“. Planuojama, kad šilumos ir elektros energijos gamyba kati...
nuotrauka
2021-12-30 10:07
Vilniaus savivaldybė kartu su Vilniaus pataisos namais sutvarkė ir išvalė teritoriją (apie 2365 kv. m) šalia Vizitiečių vienuolyno, Drujos g. 11. Anksčiau čia buvo griežtojo režimo pataisos darbų kolonijos gamybinė teritorija, užteršta sunkiaisiais metalais ir naftos produktais.
nuotrauka
2021-12-29 11:59
Pusantrų metų vykdyti Vilniaus universiteto (VU) centrinių rūmų ir Istorijos bei Filologijos fakultetų fasadų ir kiemų tvarkybos darbai pateikė reikšmingų staigmenų ne tik VU bendruomenei, bet ir šalies mokslininkams bei istorikams.
nuotrauka
2021-12-28 09:43
Statybų sektorius Europos mastu pradeda istorinę transformaciją, o įsibėgėjantys procesai per artimiausius keletą metų turėtų stipriai pakeisti tradicinių statybos medžiagų gavybos, pastatų statybos ir renovacijos industrijas.
nuotrauka
2021-12-20 11:58
Pavasarį rinkai oficialiai pristatytas ir nuomininkų paiešką pradėjęs sostinės Konstitucijos pr. „Lords LB Asset Management“ valdomo fondo statomas verslo centras „Artery“ skelbia išnuomojęs jau trečdalį patalpų. Pasaulinio garso architekto Danielio Libeskindo suprojektuotame pastate statybos vyksta...
nuotrauka
2021-12-20 09:03
Nekilnojamojo turto pirkimų–pardavimų rinkoje apie 26,5 proc. atsiskaitymų vis dar sudaro grynieji pinigai. Nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus strateginę analizę atlikę ir išnagrinėję per 11 tūkst. NT pirkimo ar įsigijimo sandorių Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai skaičiuoja,...
nuotrauka
2021-12-17 16:02
Kauno Aleksote, Vilties g. 2, atvertas naujasis Socialinių mokslų kolegijos (toliau – SMK) Kauno filialo pastatų kompleksas. Atnaujinti, XIX amžių menantys karininkų namai ir greta pastatytas naujas, modernus pastatas virto šiuolaikiška ir pažangia erdve, atliepsiančia ne tik studentų, bet ir miesto...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas