2021 birželio 16 d. trečiadienis, 3:32
Reklama  |  facebook

Lemputės namų apšvietimui: tik tiek, kiek reikia

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-08-21 14:22,      papildyta bendrovės „Gaudrė“ komentaru 2015-08-24 16:50
LED kol kas yra viena taupiausių pasaulyje sugalvotų apšvietimo technologijų. Tačiau gausu ir nusivylusių tokiomis lemputėmis: arba jos tarnauja per trumpai, arba skleidžia nemalonią šviesą.
nuotrauka
Šviestuvai. „Gaudrė“ nuotr.


Minimos įmonės
LA FORMA, UAB
Gaudrė, UAB
Jung Vilnius, UAB

Apšvietimo salono „LA Forma“ direktorius Aidas Launikonis sako, jog LED technologija yra tiksli ir patikima – tiesiog reikia pasidomėti prieš įsigyjant tokias lemputes. Ir tuo metu, kai visas pasaulis ima gręžtis į taupymą, kuo tiksliau ir efektyviau naudojamus šviesos šaltinius, mes turime potencialą pirmauti šioje srityje. Kodėl? Nes, priešingai nei turtingosios Vakarų Europos šalys ir JAV, dar nespėjome „apsišvitinti“ visų užkaborių, gatvių ir pakampių.

Kodėl lemputės šviečia taip šlykščiai? 

„Žmonės šiandien perka ne LED, bet tas labiau įprastas kompaktines liuminescencines lemputes. Pirkdami labai nesidomi, galvoja: „na ir ką? Lemputė. Švies". Pareina namo, įsisuka į savo šviestuvą ir stebisi – kokia šlykšti, šalta, melsva šviesa. Kaip ligoninėj. Tačiau tai yra žinių trūkumo pasekmė – lemputės turi savo spalvą: šiltą, šaltą. Žmonės nepasidomi, ką jie perka ir kodėl. Šviesa, galime sakyti, turi būti tiksli. Nekisti. Žmonės nusiperka LED šviesos šaltinių, kurie skleidžia kokią nors nemaloniai šaltą šviesą. Na, ji netinka namuose,“ – sako A. Launikonis.

Jis teigė, jog pirkėjai neretai nusivilia technologijomis todėl, kad sąmoningai nesidomi, ką jie perka. „Atkreipkite dėmesį į savybes daikto, kurį jūs perkate, – patarė Aidas Launikonis. – Pažvelkite į moteris, kurios renkasi kosmetiką. Jos juk puikiai žino, ką perka. Parduotuvėje joms bet ko neįkiš. Su šviesos šaltiniais žinių reikia daug, tačiau užtenka žinoti, į ką turi atkreipti dėmesį“, – palygino pirkimo ypatumus „LA Forma“ salono vadovas.

Dar vienas svarbus aspektas – baltos šviesos šiltų ir šaltų atspalvių kaitaliojimas. Tokiu būdu gali būti skatinamas darbuotojų darbingumas, arba priešingai – skatinama atsipalaiduoti.

„Tai labai įdomus dalykas. Moksliniais tyrimais jau įrodyta, kad šalta spalva kelia darbingumą, tonusą, koncentruoja žmogaus dėmesį, o šilta – atpalaiduoja. Būtent todėl šiuo metu rekomenduojama biuruose daryti kokybišką apšvietimą, kuris nepastebimai keistų atspalvius. Pavyzdžiui, 45 minutes būtų šaltesnė šviesa, vėliau pusvalandžiui šiltėtų. Žmogui dirbti būtų geriau – darbdavys iš jo ne išspaustų paskutinius syvus, o nepastebimai pagerintų jo savijautą“, – patarė A. Launikonis (nuotr. kairėje)

Lietuviškų statybų ypatumai: mums pigiausius!

Jis pridūrė, jog kad ir kaip darbdaviai norėtų, žmogus nuo ryto iki vakaro negali būti itin dėmesingas, įsitempęs, atiduoti visas savo jėgas. Tačiau iš tiesų niekas nesvarsto, kaip švitinti savo darbuotojus budrumą skatinančia šviesa. Todėl, kad visiems labiausiai rūpi maža kaina.

„Nubėkite pas kurios nors statybos bendrovės komercijos direktorių ir paklauskite, kokius šviestuvus jie stato biuruose. „Pigiausius!“, – jums atsakys. Mes savo darbe itin dažnai susiduriame su tokiu mentalitetu. Iš vienos pusės stovi architektas, sakantis: „Ne, ne, taip daryti negalima!“. Iš kitos – statybininkas, kuris nukerta: „Bet aš laimėjau konkursą su tokia ir tokia kaina. Neturiu pinigų daryti taip, kaip tu čia priprojektavai“, – lietuviškų statybų situaciją nupiešė A. Launikonis.

O kaipgi su apšvietimo technologijomis, kurios brangesnės šiandien, tačiau ateityje gali sutaupyti didžiulius elektros energijos kiekius, sumažinti sąnaudas?

„Turiu vieną pavyzdį iš patirties: į mus kreipėsi žmogus, kurio svetainėje buvo sumontuota 16 šviestuvėlių. Tiesiog taip buvo sugalvota ir jis tokį butą nusipirko. Lemputės buvo halogeninės, jas įjungus net karšta darydavosi. Žmogus sakė: „Ką daryti? Nenoriu griauti naujo buto". Peržiūrėjom technines galimybes ir patarėm – anas lempas išmetam, sudedam LED lemputes“, – prisiminė A. Launikonis.

Patarimo sąmata išėjo tokia: LED lemputės kainavo maždaug du kartus brangiau, nei būtų kainavusios įprastos halogeninės, tačiau elektros sąnaudos sumažėjo kelis kartus, o šviesos kiekis liko toks pats. Investicija į LED lemputes šeimininkui atsipirko per metus.

Tik tiek, kiek reikia

„Vilniuje pilna naujų biurų, dauguma jų sertifikuojami pagal vadinamąjį BREEM standartą. Pagal jį itin kruopščiai matuojamos apšvietimo sąnaudos, apšvietimas neturi būti didesnis kaip 11 vatų kvadratiniam metrui. Viskas, basta, nė vato daugiau. Įsukę liuminescencines lempas mes vos vos pasiektume tą reikalavimą, praktiškai reikėtų daryti su LED lemputėmis“, – svarstė A. Launikonis.

A. Launikonio pristatymas galerijoje  „LA Forma“

Jis prasitarė, jog šiandien dauguma klientų vis tik orientuojasi į kokybę ir ilgaamžiškumą, suprasdami, jog neverta eikvoti lėšų už elektros energiją, bei darbo jėgą, kviečiant meistrus pakeisti perdegusią lemputę.

„Dabar turime užklausą sutvarkyti Kalvarijų bažnyčios apšvietimą. Šviestuvai ten aukštai, tad ir siūlome rinktis LED lemputes, nes jos tarnaus, na, 50–60 tūkstančių valandų, tik tada reikės kviesti aukštalipius jas keisti“, – skaičiavo pašnekovas.

Statybunaujienos.lt jau rašė apie naujausias apšvietimo technologijas – derva užliejamus LED šviestuvus, kurie tampa itin atsparūs aplinkos poveikiui. A. Launikonis svarsto, jog šiuo metu vienas metras tokio šviestuvo kainuotų ne mažiau kaip 150 eurų. Brangu? Visuomet reikia apsvarstyti, ką gauname už tokią kainą.

Pavyzdžiui, šiuolaikinių LED juostų kaina kinta proporcingai jų skleidžiamam šviesos kiekiui.

„Jei turime 300 liumenų viename metre, tai kaina yra, pavyzdžiui, 30 eurų (5 metrų ilgio juostelės kaina). Jei juostelė skleis 600 liumenų šviesą, kaina, atitinkamai – 60 eurų. Dvigubai. Tad reikia protingai skaičiuoti – nereikia per daug šviesos. Jos reikia tiek, kiek reikia. Per mažai – irgi negerai“, – patarė A. Launikonis.

PAPILDYTA

Vienintelis trūkumas

Apšvietimo sistemas projektuojančios bendrovės „Gaudrė“ vadovas Vladislavas Mickevičius pritarė, jog LED šiuo metu viena tobuliausių apšvietimo technologijų ir neabejotinai apšvietimo technologijos toliau bus vystomas būtent LED šviesos šaltinių srityje.

„Dabar visus naujus gaminius projektuojame tik su LED šaltiniais. Ši technologija perspektyvi tiek elektros sąnaudų prasme, tiek šviesos kokybės“, – sakė V. Mickevičius.

Jis taip pat akcentavo, jog renkantis LED lemputes ar šviestuvus reikia turėti tam tikrų žinių, kad gautumėte tai, ko tikitės.

„Jeigu su liuminescencinėmis ir halogeninėmis lemputėmis viskas buvo kaip ir aišku – yra lemputė ir toks štai jos galingumas – tai su šviesos diodais (LED) yra kitaip. Įsimaišo įvairūs techniniai parametrai. Jei užsakovas ar pirkėjas renkasi šviestuvus tik pagal kainą – tikrai didelė tikimybė, kad tarnavimo laikas bus trumpesnis, šviesos kokybė – prasta“, – sakė bendrovės „Gaudrė“ vadovas.

Vyras neslėpė – geras šviesos diodų šviestuvas tikrai kainuos nepigiai. Todėl viską reikėtų įvertinti, skaičiuoti, kada ši investicija atsipirks.
Vis tik itin dažnas atvejis, kai klientai vadovaujasi „pigiau“ principu ir vėliau nusivilia apskritai visa šviesos diodų technologija – prastesnės kokybės šviestuvai skleidžia prastos kokybės šviesą, šviesos stiprumas nusilpsta, lemputė greičiau perdega.

„Pati technologija – šviesos ateitis. Tiesiog ji reikalauja daugiau investicijų tiek iš užsakovų (pirkėjų), tiek iš gamintojų. Ta didelė investicija turbūt yra vienintelis jos trūkumas“, – sakė V. Mickevičius.

Jis teigia, jog yra įvairių išeičių, jei užsakovui norisi sumokėti mažiau.

„Renkamės šaltesnio spektro šviesos šaltinius, jie skleidžia didesnį šviesos srautą – tuomet mažiau reikia šviestuvų. Vadinasi, bus mažesnė investicija“, – sakė „Gaudrė“ vadovas.

Šiuo metu jau tobulinami šviestuvai, kurie geba patys keisti šviesos spektro „šiltumą“. Tai aktualu ne tik biure, tačiau ir namuose.

„Rytinis apšvietimas turi būti šaltesnis, vakare – jis turi šiltėti. Šviestuvai įjungiami į išmaniojo valdymo sistemą. Bendras apšvietimo kiekis taip pat gali mažėti. Tai atitiktų žmogaus natūralius bioritmus. Tad šia kryptimi technologijos ir juda“, – sakė V. Mickevičius.

„Tamsuoliai“ lietuviai ir apakinti italai

Tendencija „tik tiek, kiek reikia“ plinta ir pasaulyje. Pavyzdžiui, Italijoje, A. Launikonio teigimu, leidžiama gatvių apšvietimui naudoti tik tuos šviestuvus, kurie „neteršia“ aplinkos šviesa. Kitaip tariant, jei tai šviestuvas, skirtas gatvei apšviesti, jo šviesa ir turi sklisti žemyn, tik ant tų objektų, kuriuos numatyta apšviesti.

Tokie įrengimai kaip reflektoriai, šviesos sklaidytuvai naudojami tam, kad šviesa nesklistų į dangų.

„Italai ne tik taupo elektrą. Jie galvoja plačiau – šviesos tarša kenkia gamtai, juk pažvelkite – į šviesą skrenda visi drugeliai, vabzdžiai. Daromas poveikis. Jei miestas labai šviečia, jis arba blokuoja tam tikrų paukščių skrydžius, arba priešingai – juos pritraukia, jie trenkiasi į dangoraižių stiklus ir žūsta. Jei pažiūrėsite į google žemėlapį, žemę iš viršaus, tai Amerika šviečia it lempa. Italija – irgi neblogai degina. Vakarų Europa – blausoka, o link Lietuvos – visiška tamsa! Bet gal tai nėra blogai? Juk tai savotiškai rodo žmonių sąmoningumo lygį“, – pokalbį baigė A Launikonis.

Apie šviesos taršą miestuose portale statybunaujienos.lt skaitykite Architektų sąjungos pirmininko Mariaus Šaliamoro inteviu artimiausiu metu.

 „LA Forma“,  „Jung“ ir portalo nuotr.

Statybunaujienos.lt
Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2021-05-27 18:17
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ir Prancūzijos bendrovė „Sagemcom Energy and Telecom“ SAS pasirašė išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkimo sutartį, kuria bus įsigyjama ir diegiama apie 1,2 mln. naujos kartos – išmaniųjų – elektros energijos skaitiklių bei sistemos duomenų valdymo ir ry...
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-04-21 11:54
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“, kurianti išmanųjį vandentiekį, artėja prie pirmojo etapo darbų pabaigos. Jau įdiegta daugiau nei 6 300 vnt. išmaniųjų nuotolinio nuskaitymo skaitiklių šuliniuose ir daugiabučių pastatų įvaduose.
nuotrauka
2021-01-25 07:34
Specifiniai virtuvės kvapai ir gaisru gresiantys ortakiuose susikaupę riebalai yra nuolatinės maitinimo įstaigų problemos. Rinkoje esama ir nemažai sprendimų. Tačiau tiek inžinerinių sistemų montuotojai, tiek pačios maitinimo įstaigos ieško būdų, kad problemos būtų sprendžiamos kuo paprasčiau, bet e...
nuotrauka
2021-01-21 11:26
Kiekviena būsto apdailos smulkmena ar, atrodytų, pakoreguota nereikšminga detalė gali būsto šeimininkams sukelti įvairių nepatogumų. Nekilnojamojo turto plėtotojai naujakuriams rekomenduoja būsto apdailos projektą parodyti statybų inžinieriams ir pasikonsultuoti su jais dėl techninių galimybių.
nuotrauka
2020-11-24 10:44
Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Panevėžio valdybos pareigūnai, tikrindami, kaip gyventojai tvarko buitines nuotekas, Panevėžio, Kupiškio, Rokiškio, Pasvalio, Biržų rajonuose jau atliko 22 reidus ir aplankė per 200 privačių namų valdų. Rezultatai ne itin džiugina – nustatytas 41 nuotekų tvarkymo...
nuotrauka
2020-10-20 07:45
Dėl nuolat griežtėjančių standartų ir tobulėjančių technologijų kiekvienais metais nauji pastatai tampa vis taupesni. Siekiant atitikti augančius reikalavimus, statomuose objektuose naudojami vis efektyvesni izoliavimo sprendimai. Taip pastatai tampa vis sandaresni, bet dažnai ima kelti asociacijų s...
nuotrauka
2020-10-19 07:30
Pasirenkant pastato vidaus vamzdynų sistemas, svarbi ne tik jų kokybė, kuri užtikrintų efektyvų ir nepriekaištingą veikimą. Aktualu, kad tokios sistemos būtų paprastai ir greitai montuojamos, lengvai aptarnaujamos ir nekeltų rūpesčių bent keliasdešimt metų. „Wavin“ siūlo kaip tik tokius variantus, k...
nuotrauka
2020-10-08 10:04
Netrukus dalyje Vilniaus pastatų karštas vanduo gali nusidažyti skaisčiai žalia spalva – tai reiškia, kad pastate įrengtas šilumokaitis nesandarus ir jį reikia nedelsiant keisti, siekiant užtikrinti kokybišką karšto vandens tiekimą.
nuotrauka
2020-09-10 07:30
Covid-19 priminė, kad virusai ir bakterijos yra pavojingi. Jeigu nuo koronaviruso ginamės kaukėmis, tai legionelės, sukeliančios sunkią plaučių uždegimo formą, gali tykoti kiekvienuose namuose ir bet kur, kur įrengtas vandentiekis.
nuotrauka
2020-09-08 10:31
Ar taupote energiją, vandenį kavai šildydami ant dujinės viryklės, o ne elektriniu arbatiniu? O galbūt jau renkate parašus savo daugiabučio renovacijai, nepaisydami nemažų išlaidų?
nuotrauka
2020-08-28 11:44
Vasarą, gulėdami ant lieptelio prie ežero, turbūt daugelis pasvajoja apie tai, kaip būtų galima vasaros šilumą ir energiją išsaugoti žiemos šildymo laikotarpiui. Pasak KTU Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) dėstytojo dr. Artūro Barono, toks uždavinys išsprendžiamas tiek teoriškai, tiek praktiš...
nuotrauka
2020-08-20 11:46
Rugsėjo mėnesį moksleiviai grįžta į mokyklas, tačiau šis grįžimas bus ne toks, kaip kiekvienais metais. SARS-COV-2 viruso plitimas įveda nemažai apribojimų, siekiant minimizuoti viruso sklidimo tarp moksleivių riziką. Apie virusų plitimą, oro užterštumą mokyklose ir priemones šioms rizikoms valdyti ...
nuotrauka
2020-05-07 08:32
Ketverius metus veikiančių ozono technologijų profesionalų „AirPLUS1 Lituanica“ klientai – nuo vandenvalos įmonių, pramonės objektų, iki didžiųjų prekybos centrų ir valstybinių įstaigų. Vienas pagrindinių ozono panaudojimo tikslų iki šiol buvo kvapų naikinimas, o pastaruoju metu išmanias ozonavimo s...
nuotrauka
2020-04-20 09:20
Aplinkos ministerija skirs kompensacines išmokas individualių gyvenamųjų namų savininkams, keičiantiems iškastinį kurą naudojančius šildymo katilus atsinaujinančius energijos išteklius naudojančiais įrenginiais.
nuotrauka
2020-03-31 10:51
Mokslininkai jau seniai yra įrodę, kad biurų pastatuose, kurie vėdinami prasčiau, žmonės serga dažniau. Tas pats galioja ir namams bei butams. Šiandieninės pandemijos akivaizdoje, siekiant likti sveikiems bei nesukelti pavojaus kitiems, norime paraginti daugiau dėmesio skirti patalpų vėdinimui ir at...
nuotrauka
2020-02-21 11:24
Senų baldų dalys, tuščios plastikinės pakuotės ar atliekų likučiai po remonto žiemos metu dažnai atsiduria gyventojų buitiniuose katiluose ar židiniuose. Nereikalingus daiktus tautiečiai degina tikėdami, kad taip tausos aplinką – sumažins atliekų kiekį, išvengs nelegalių sąvartynų. Tačiau ekspertai ...
nuotrauka
2019-11-26 07:15
Vonios kambaryje laisvai pastatoma vonia ar unikalios formos praustuvas gali tapti pagrindiniu vonios kambario akcentu. Gamintojas „Ravak“ siūlo ne tik įdomias laisvai pastatomų praustuvų formas, bet ir praktiškus bei saugius gaminius, kurie nuolat atnaujinami pagal vyraujančias tendencijas.
nuotrauka
2019-11-15 10:22
Neretai to paties pastato gyventojai skundžiasi, jog vieni gyvena pernelyg karštai ir priversti atverti langus, o kitų butuose pernelyg vėsu. AB „Panevėžio energija“ teigia, kad tai daugelio senos statybos daugiabučių namų problema, jos priežastis – seni, neturintys šiuolaikinių šilumos reguliavimo ...
nuotrauka
2019-11-11 11:23
Saulės kontrolės sistemos yra ne tik funkcionali, bet ir estetiška priemonė pastatų dizainui ir architektūrai kurti. Naudojant šias sistemas, galima reguliuoti vidaus mikroklimatą, temperatūrą, šviesos srautą. Saulės kontrolės sistemos, priešingai nei lauko žaliuzės, yra modernus sprendimas, leidžia...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos