2022 sausio 16 d. sekmadienis, 12:43
Reklama  |  facebook

Lietuvė ruošia perversmą pakuočių rinkoje – daugiau nebešvaistysime maisto

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ, tiesiogiai iš forumo „Atliekų tvarkymas 2015“ Druskininkuose      2015-09-24 13:35
„Esu pramoninė dizainerė. Ja esu todėl, kad mane labai erzina frazė: „Taip buvo visada. Toks yra standartas", – taip save XII Atliekų forume pristatė jauna lietuvė dizainerė Solveiga Pakštaitė. Jungtinėje Karalystėje studijavusi jauna mergina didžiąją dalį savo studijų laiko degė idėja, jog etiketė turi realiu laiku pirkėjui pasakyti, ar jo rankoje laikomas produktas – dar tinkamas vartoti, ar jau pagedęs. Taip būtų pradėta spręsti ir milžiniško maisto švaistymo problema.
nuotrauka
S. Pakštaitės asmeninio archyvo nuotr.


Pirmasis mokslininkas, su kuriuo merginai teko bendrauti, pagyrė ją už fantaziją, tačiau patarė verčiau grįžti prie elektroninės etiketės, kurią galima nuskenuoti išmaniuoju telefonu. Tačiau S. Pakštaitė nepasidavė. Tuo metu, kai kursiokai leido laiką dirbtuvėse tarp metalo, plastiko ir medžio, mergina laboratorijoje į nedideles talpas pilstė ir stingdė želatiną. Ši medžiaga tapo pagrindiniu „sufleriu“, pranešančiu apie pagedusį produktą.

Pirmiausia – pamaitinti skurstančius, tik tuomet – išmesti

Trečdalis pasaulio maisto nepatenka į mūsų burnas. Didžiojoje Britanijoje išmetama 12 mln. tonų maisto. Jeigu galėtume visą šį maistą atgauti, galėtume juo dykai išmaitinti visus londoniečius dvejus metus. Neretai maistas išmetamas tik dėl etikečių – nes jose rašoma, jog produktas jau nebegalioja. Švaistydami maistą, mes taip pat švaistome įvairias medžiagas, energiją“, – kalbėjo S. Pakštaitė. (Atliekų valdymo forumo nuotr.)

Maisto atliekų hierarchijos piramidė pataria, jog pirmiausia reikėtų atlikusiomis medžiagomis pamaitinti skurstančius žmones, jei nepavyksta – pamaitinti gyvulius, tik tuomet – kompostuoti.

Ir tik neberadus jokio kito panaudojimo būdo, atliekas išmesti į sąvartyną. Tačiau šiuo metu naudojamės atvirkščia piramide – daugiausia produktų keliauja į sąvartyną.

Maisto galiojimo datų žymėjimas nėra reglamentuojamas. Be to, tie, kurie nustato šias datas, nežino, kaip jūs parsinešę šį maistą laikysite – pačiame moderniausiame šaldytuve ar netyčia paliksite automobilyje vasarą? Juk nuo to ir priklauso realus maisto galiojimo laikas. Vis tik mes be etikečių visiškai susipainiotume. Ypač Didžiojoje Britanijoje, kur daugelis žmonių net nežino, kaip tas maistas yra auginamas“, – sako S. Pakštaitė.

Mergina jau prieš kelerius metus nusprendė, kad maisto galiojimo datos etiketė turi būti „gudresnė“.

Išmaniosios technologijos kūrėjos nedomino

Į maisto etiketes S. Pakštaitė atkreipė dėmesį praktikos su aklaisiais metu.

Projekto dalyvius iškankinau milijonais klausimų: kaip jie daro tą? O tą? Ir tą? Vieną dieną man į galvą šovė klausimas: o kaip jie žino, jog maistas baigia galioti? Paklausiau, ir, pasirodo, jie neturėjo atsakymo. Tai akliesiems buvo didelė problema. Tačiau juk kartu ir mūsų, sveikų ir matančių“, – prisiminė jaunoji dizainerė.

Ji žaibiškai nusprendė šia tema kurti baigiamąjį bakalauro darbą.

Iš pradžių mėginau eksperimentuoti su elektroniniais lipdukais. Šie lipdukai, jaučia, kada temperatūra kinta ir vėliau, juos nuskaičius, išmanusis telefonas gali parodyti tikslią produkto galiojimo pabaigos datą (įvertinus, jog, pavyzdžiui, jie buvo laikomi šiltesnėje temperatūroje, – red. past.)“, – savo darbo vadovą pradžiuginusius bandymus prisiminė jaunoji dizainerė.

Tačiau ji pati nenorėjo pasitikėti išmaniaisiais telefonais – dalis žmonių gali jų neturėti.

Vieną dieną pažvelgiau į bananą ir viskas pasikeitė, – šypsosi dizainerė. – Jo oda buvo tapusi tamsi ir taškuota. Vadinasi, bananas gedo. Pagalvojau, kodėl plastikinė pakuotė taip nedaro?!“

S. Pakštaitė išsiruošė į susitikimus su medžiagas tiriančiais mokslininkais.

„Mokslininkas mane pagyrė už fantaziją ir patarė grįžti prie to paties elektroninio lipduko. O dar geriau – tiesiog projektuoti kokį nors modernų baldą, kaip visi normalūs dizaineriai“, – prisiminė mergina.

Etiketė, gendanti kartu su maistu

Tuomet ji patraukė į Mokslų departamentą ir pabendravo su chemijos profesoriumi. Šis pasiūlė panaudoti želatiną.

Kol kursiokai įsikraustė į dirbtuves, aš gyvenau laboratorijoje, kasdien žaidžiau su želatina ir mėginau kurti etiketę. Visiškai nukankinau netoliese gyvenusią biomedicinos mokslų studentę“, – prisimena dizainerė.

Galiausiai buvo sukurta „Bump-mark“ – etiketė, gendanti kartu su maistu. Kaip ji veikia?

Šia etikete naudotis labai paprasta. Jei etikėte glotni – maistas šviežias. Jei atsiranda kauburiukai – vadinasi, nereikia rizikuoti ir valgyti šio produkto,“ – paaiškino S. Pakštaitė.

Dizainerė pasiekė trokštą rezultatą želatina padengusi gruoblėtą plastikinę plokštelę. Želatinai sugedus, ji suskystėja, galima pirštu justi plastmasinės detalės faktūrą.

Skirtingi produktai, žinoma, genda skirtingu greičiu. Tačiau didinant arba mažinant želatinos koncentraciją etiketėje, galima sukurti skirtingiems produktams pritaikytas etiketes. Mažos koncentracijos želė etiketė tinka greitai gendančių, pavyzdžiui, pieno produktų etiketėms“, – paaiškino S. Pakštaitė.

Kadangi etiketė įdedama produkto gaminimo metu, ji yra daug tikslesnė, nei ta, kuri atspausdinama parduotuvėje. Galingame šaldytuve laikomi produktai galios ilgiau ir etiketė tai rodys. Vadinasi, šio maisto be reikalo neišmesite, taip sutaupysite savo pinigus.

Kita vertus, jei netyčia maistą palaikysite šiltoje temperatūroje, etiketė taip pat tai parodys.

Susidomėjo net „Coca-cola“

Bump-mark“ sudomino daugybę stambių maisto ir dizaino industrijos kompanijų. S. Pakštaitė gavo pasiūlymą net iš „Coca-cola“. Ji nespėjo bėgioti po susitikimus ir pristatinėti savo produkto. Mergina įkūrė savo įmonę „Desing by Sol“, laimėjo daugybę įvairių dizaino prizų, gavo finansavimą iš įvairių fondų.

Jau po šių Kalėdų Didžiojoje Britanijoje į prekybą bus išleista pirmoji bandomoji šios etiketės partija.

Būčiau labai laiminga, jei „Bump – mark“ pasiektų ir Lietuvą. Negaliu nurimti, kai tiek maisto yra švaistoma. Laikas keisti standartą. Ir naudotis tomis etiketėmis, kurios pateikia tikslesnę informaciją apie maistą“, – savo pranešimą baigė S. Pakštaitė.

Sužinoję, jog revoliuciją maisto pakuočių rinkoje galintis sukelti produktas buvo merginos bakalauro baigiamasis darbas, atliekų bendrovių vadovai įvertino jaunąją dizainerę gausiais aplodismentais.

Statybunaujienos.lt
Aplinka

nuotrauka
2022-01-05 16:15
Po intensyvaus pareigūnų darbo, tarša Danės upėje lokalizuota, tačiau situacija atidžiai stebima toliau. Naujausia informacija pasidalinta bei tolimesni veiksmai aptarti šiandien vykusiame darbiniame aplinkosaugininkų, ugniagesių gelbėtojų, uosto direkcijos, savivaldybės specialistų susitikime.
nuotrauka
2022-01-04 09:33
Atsakomybė už taršą pavojingomis cheminėmis medžiagomis Dangės upėje Klaipėdoje gali siekti iki 35 tūkst. eurų, sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai šalina teršalų likučius ir ieško nelaimės kaltininko – taršos šaltino, tačiau darbus apsunkina nu...
nuotrauka
2022-01-03 09:42
Lietuvos gyventojai, kaip ir kitų šalių piliečiai, negaili pinigų ne tik dovanoms, bet ir įvairioms kalėdinėms namų bei eglutės dekoracijoms, girliandoms, LED lemputėms ar elektrinėms žvakėms. Seni, neretai naudojimui dar tinkami daiktai, vis dar dažnai nugula į šiukšliadėžę, o iš jos – į sąvartyną....
nuotrauka
2021-12-31 13:45
Gruodžio 31 d. nuotoliniu būdu vykusiame pasitarime, skirtame aptarti situaciją dėl naktį Danės žiotyse fiksuotos taršos, kaip spėjama, naftos produktais, konstatuota, kad prielaidų skelbti ekstremalų įvykį šiuo metu nėra. Vis dėlto kol kas niekas negali pasakyti, ar situacija nepasikeis, nes neaišk...
nuotrauka
2021-12-30 06:59
Vystant vėjo energetiką ar statant kitus aukštus statinius, nustatyti paprasti kriterijai, iš kokių vietų atsiveriančius vertingiausius Lietuvos kraštovaizdžių vaizdus bus būtina apsaugoti. Teisinį aiškumą sukuria parengtieji vertingiausių panoramų ir paveldo objektų apžvalgos taškų sąrašai.
nuotrauka
2021-12-25 07:07
Aplinkos ministerija parengė naująjį Valstybinio atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. planą ir kviečia visuomenę, suinteresuotas įstaigas ir organizacijas susipažinti. Pagal jį bus rengiami regionų ir savivaldybių Atliekų prevencijos ir tvarkymo planai, todėl aktyvumo teikiant pastabas ir pa...
nuotrauka
2021-12-17 10:45
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas sveikina Europos Komisijos paskelbtą pirmąjį Taksonomijos reglamento deleguotąjį aktą, kuriuo gyventojai ir įmonės galės aiškiai įsivertinti, kas yra tikroji žalioji investicija, o kas tik – „žaliasis smegenų plovimas“.
nuotrauka
2021-12-17 07:10
Seimui apsvarsčius Atliekų tvarkymo ir Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymų pataisas, Aplinkos ministerija supažindina su šių pokyčių tikslais, skatinant ir spartinant žiedinę ekonomiką.
nuotrauka
2021-12-16 15:02
Seime pateikus Akcizų įstatymo pataisas, nuo 2023 m. siūloma laipsniškai atsisakyti šildymui naudojamo iškastinio kuro subsidijų, iki šiol taikomų angliai, koksui, lignitui, „raudonajam“ dyzelinui, suskystintoms naftos dujoms balionuose. Nuo 2023 m. akcizu taip pat būtų apmokestinamos ir šildymui sk...
nuotrauka
2021-12-16 08:37
Klaipėdos apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimo pareikšti Šilutės rajono savivaldybės buvusiam mero pavaduotojui A. B., buvusiam administracijos direktoriui S. Š., ad...
nuotrauka
2021-12-14 12:44
Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) baigė paraiškų vertinimą pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Nuotekų surinkimo tinklų plėtra“ (toliau - priemonė) ir Vandentvarkos fondą (toliau - fondas).
nuotrauka
2021-12-13 10:48
Bendrovė „Vilniaus vandenys“ užsitikrino papildomą, didesnį nei 7,3 mln. eurų finansavimą Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcijai. Rekonstravus valyklą bendrovė efektyviau išvalys teršalus, kurių kiekiai nuotekose sparčiai auga (tai azotas, fosforas, bioskaidžios dalelės, taip pat mikroplastikai),...
nuotrauka
2021-12-07 13:56
Seimui pritarus Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinajam įstatymui, gyventojams suteikiama galimybė įteisinti naudojamus, tačiau neįregistruotus ar nelegaliai įrengtus gręžinius be jokių sankcijų ir atsakomybės.
nuotrauka
2021-11-25 07:47
Vyriausybė pritarė nuo 2023 m. laipsniškai atsisakyti šildymui naudojamo iškastinio kuro subsidijų, iki šiol taikomų angliai, koksui, lignitui, „raudonajam“ dyzelinui, suskystintoms naftos dujoms balionuose. Nuo 2023 m. akcizu taip pat bus apmokestinamos ir šildymui skirtos durpės.
nuotrauka
2021-11-20 07:24
Seime po svarstymo pritarus Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui, socialinių tinklų erdvėje pasirodė nepagrįstų baimių ir mitų apie šio įstatymo tikslą.
nuotrauka
2021-11-20 07:11
Savivaldybių administracijos ir regioniniai atliekų tvarkymo centrai (RATC) jau gali teikti paraiškas individualiems antrinių žaliavų konteineriams įsigyti. Tam iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos skirta 1,6 mln. eurų.
nuotrauka
2021-11-18 17:45
Seime pristatyti siūlomi Atliekų įstatymo pakeitimai. Vienas jų - įpareigojantis gamintojus nenaudoti mikroplastikų kosmetikos gaminiuose. Tai pirmasis žingsnis įgyvendinant ES įpareigojimą iki 2033 m. pasiekti nulinę taršą, kitaip tariant, visiškai išvalyti nuotekas nuo šių teršalų.
nuotrauka
2021-11-18 09:23
Seimas pradėjo svarstyti aplinkos ministro Simono Gentvilo pristatytas Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pataisas, kurios numato nuo 2023 m. didinti mokestį už nepavojingųjų atliekų šalinimą sąvartyne ir išplėsti mokėtojų už aplinkos teršimą sąrašą. Aplinkos ministerija dalijasi dažniausiai uždu...
nuotrauka
2021-11-16 11:53
Škotijoje, Glazge, vykusios Jungtinių Tautų klimato konferencijos COP26 delegatai iš 197 valstybių po ilgų sudėtingų derybų pasiekė naują pasaulinį susitarimą klimato kaitai mažinti.
nuotrauka
2021-11-16 11:48
Kasmet paskutinėmis lapkričio dienomis Europoje minima atliekų mažinimo savaitė, kurios metu visose Europos valstybėse atkreipiamas dėmesys į atliekų mažinimą ir rūšiavimą. Šia proga Sostinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų tvarkymo administratorius“ (VASA) kviečia šalies įmones atsisakyti pavi...

Statybunaujienos.lt » Aplinka