2021 birželio 14 d. pirmadienis, 21:05
Reklama  |  facebook

Lietuviškų ir vakarietiškų loftų skirtumai – ar nepermokame už madą?

Vaiva SAPETKAITĖ      2016-03-13 09:02
Neseniai Lietuvoje gausiai pradėti statyti loftai tapo vienais geidžiamiausių būstų didmiesčiuose. O kas geidžiama, tas ir brangu. Šiandien loftų variacijų vis daugėja – Statybunaujienos.lt nusprendė patyrinėti šią augančią madą.
nuotrauka
Nauji loftai statomi Ateities g. © Pauliaus Gvildžio nuotr.


Minimos įmonės
REES, UAB
Dar prieš dešimtmetį tūlas lietuvis būtų pasukiojęs pirštą prie smilkinio, jei būtų išgirdęs, kad tiek daug žmonių veršis gyventi perdarytuose pramoniniuose, gamybiniuose pastatuose.

Vakarų valstybėse loftų tipo būstai išpopuliarėjo dar praėjusio amžiaus 3–5 dešimtmetyje, kai didmiesčių centruose liko daug nenaudojamų menkaverčių pastatų ir juos suskubo okupuoti menininkai. Tuo metu Lietuvoje tokios būsto mados įsitvirtino palyginti neseniai. Tiesa, su trenksmu: anksčiau stereotipiškai studentų ir bohemos būstu laikyti loftai šiems tapo vargiai įperkami.

„Paneigčiau paplitusią nuomonę, kad Lietuvoje pagrindiniai loftų pirkėjai yra studentai. Veikiau juos renkasi kūrybingesnių profesijų atstovai, bet ne vadinamoji bohema: dizaineriai, rinkodaros, reklamos specialistai, taip pat teisininkai, informatikai. Menininkų tarp jų yra, bet gana nedaug“, – dėsto Andrius Voišnis, su loftų vystymo projektais dirbančios įmonės „Concept Lofts“ vadovas.

Prie „Soho lofts“ ir „Soho mini lofts“ Smolensko gatvėje, „Belmonto loftų“, „Radio lofts“ Kauno gatvėje, taip pat loftų Rusnėje bei kitų projektų dirbęs A. Voišnis pastebi, kad nuo tada, kai buvo pasiūlyti ankstyvieji „Kuro aparatūros“ gamyklos loftai iki šios dienos, kainos šoktelėjo dvigubai. Pasak jo, loftų poreikis nemažėja – kiekvienais metais jis imasi vis naujo projekto. Tiesa, iš mirties taško loftų rinka pajudėjo ne taip jau seniai – tik 2009–2010 m., per didįjį nekilnojamojo turto rinkos sąstingį.

Loftai geidžiamiausi sostinėje


Vis dėlto loftai – Lietuvos didmiesčių prabanga, o dar tiksliau – sostinės. Žavioje Žaliakalnio aplinkoje Kaune bendrovės „REES investicija“ vystomų „Pelėdų loftų“ projekto vadovas Nerijus Valikonis pripažįsta, kad Kaune tokio reiškinio kaip loftų rinka nėra – kol kas čia vos keletas įgyvendintų ar įgyvendinamų projektų.

„Pelėdų loftai“ Žaliakalnyje, Kaune, kuriuose planuojama įrengti kiemelius ir terasas ant stogo. Vystytojų vizualizacija

Tai nemaža dalimi lemia skirtinga pramonės raida Vilniuje ir Kaune. Sostinėje įvairių gamyklų statyta kur kas daugiau, be to, jos pasklidusios po visą miestą, kai tuo metu Kauno fabrikai koncentruotai telkėsi miesto pakraščiuose ar atskiruose pramoniniuose rajonuose. Kita vertus, Vilniaus gyvenamojo būsto rinka praktiškai sudaro didžiąją dalį šalies NT rinkos.

„Kaune senų gamybinių pastatų, tinkamų loftams, mažai, tad, manau, ateityje pasirodys tik vienas kitas konversijos projektas, – svarsto N. Valikonis. – Kita galimybė yra statyti naujus loftų tipo butus, apartamentus, tačiau čia galimybės vėlgi ribotos, kadangi naujai statomi loftai būtų kur kas brangesni nei standartiniai butai. Kodėl? Todėl, kad reikalingos didelės, aukštos erdvės, o tai reiškia papildomus kaštus“.

Lietuviški loftai kur kas mažesni už vakarietiškus

„Soho lofts“ vystytojai skelbia, kad tai – pirmieji „tikri loftai“ Lietuvoje. A. Voišnio teigimu, šio projekto erdvės savo dydžiu jau panašios į tikruosius vakarietiškus loftus.

Kitaip tariant, tai, ką lietuviai vadina loftais, vakariečio akimis, jais laikoma nebūtų. „Man vis kyla klausimas, ką žmonės vadina loftu? Lofto tipo būstas – tai erdvios, aukštos patalpos su galimybe įsirengti antresolę, įkurtos rekonstravus gamybinius pastatus. Visgi šiandien girdžiu, kaip žmonės loftais vadina palėpes ir panašias patalpas“, – dėsto N. Valikonis.

„Lietuviškus loftus nuo įprastų vakarietiškų skiria dydis, o būsto įrengimas, modernumas yra panašaus lygio. Sakyčiau, lietuviškieji dažnai net subtilesni, racionalesnio plano. Esmė ta, kad Lietuvoje dėl klimato šaltuoju periodu būstus būtina šildyti, kas brangiai kainuoja. Vargiai kas norėtų įsigyti kelių šimtų kvadratinių metrų būstą, todėl lietuviški loftai būna ženkliai mažesni“, – priduria ir A. Voišnis, pridurdamas, kad kaip tik dėl to 2014 m. jie irgi pradėjo vystyti loftų pastatą Vilniuje, Kauno gatvėje, kur patalpų vidurkis siekė vos 13–14 kv. m. Loftai buvo stebėtinai populiarūs.

Pamatę, kad nedidelio ploto loftai yra paklausiausi, vystytojai ėmė siūlyti mažesnes erdves su galimybe jas sujungti.

Mūsų šalyje loftai nuo vakarietiškų skiriasi ne tik dėl lietuviško noro sutaupyti  – tam įtakos turi ir šalių istorija, gyvenimo ypatybės. Tarkim, Didžiojoje Britanijoje įprasta, kad loftai statomi prie vandens. Todėl didelė dalis loftų šioje šalyje rekonstruota iš buvusių dokų, sandėlių uostuose. Tuo metu Lietuvoje tokių rasti sunku.

„Mano žiniomis, toks projektas Lietuvoje vos vienas. Tai yra Kaune vystomi Karaliaus Mindaugo apartamentai, kur šalia Nemuno rekonstruojama 15 tūkst. kv. m „Kauno pieno centro“ teritorija“, – sakoA. Voišnis.

Antra vertus, daug loftų ypatybių apibrėžia atitinkamas architektūrinis laikmetis. Lietuvoje daugiausia rekonstruojami skurdžios sovietinės statybos pastatai. Kitaip tariant, iš nuobodžių stačiakampių degtukų dėžučių tenka „išlaužti“ kuo patrauklesnius būstus. Pašnekovai aiškina, kad kardinaliai pakeisti statinio išorę sudėtinga. Tokiu atveju dažnai labiau apsimoka jį tiesiog nugriauti ir perstatyti. Nuobodūs sovietiniai gelžbetoninių konstrukcijų statiniai gelbėjami fasado apdaila ar pasitelkiant nesudėtingus triukus: tarkim, dabar apdailai populiaru naudoti natūralų akmenį ar įdomesnę akmens masę, taip pat pasitelkiamas apšvietimas ir kita. Tiesa, kartais, ieškant įdomių sprendimų, žengiamas žingsnis toliau ir, tarkime, kaip Ateities gatvėje, sugalvojama statyti loftus šlaitiniais stogais.

Dažnai nuobodžią išorę gelbėja išpuoselėtas interjeras. Tiesa, čia – jau paties pirkėjo užduotis, kadangi loftai įprastai parduodami tušti. „Tik pastaraisiais metais pradėta siūlyti įrengtų loftų, kita vertus, atsiranda antrinė rinka, didinanti visiškai įrengtų loftų pasiūlą. Kitaip tariant, žmonės pirko loftą, jį įsirengė, o po to nusprendė parduoti“, – pastebi A. Voišnis.

Neracionali mada?

Nors loftai tapo geidžiamu ir madingu pirkiniu, jie, kaip ir kiekvienas dalykas šioje žemėje, turi minusų. Vilniuje keliems loftams elektrą vedžiojęs elektrikas pastebėjo ne vieną jų minusą. Jis pasakoja, kad ten, kur jis dirbo, pasistatyti automobilį – tikras iššūkis. Tarp pastato ir gatvės beveik nėra tarpo – išėjęs atsiduri kone gatvėje.  Įrengtas vidinis kiemas, bet, kadangi pirmame aukšte įrengtos komercinės patalpos, visas kiemas išdalintas šių įmonių darbuotojų automobiliams. Negana to, kadangi kiemas bendras ir už tvarką niekas neatsakingas, tad jis užprogramuotas virsti šiukšlynu.

„Koridorius nepatogus – bendrabučio tipo. Iš butų tiesiai į jį išlindę vaikai ten triukšmauja kaip poligone. Aišku, gal jaunoms šeimoms pašaliniai triukšmai labai netrukdo, – pastebėjimais dalinosi jis. – Pasidomėjęs kainomis, nustebau: neįrengtas 50 kv. m butukas kainavo nemažai – apie 70 tūkst. eurų. Tiesa, kadangi lubos aukštos, apie 4,5–4,8 m, virš sanitarinio mazgo ar virtuvėlės padaryta miegamoji patalpėlė. Jei ją priskaičiuotume, gal išeitų apie 70–80 kv. metrų. Tai – pramoninis rajonas ir nepasakyčiau, kad turintis daug pliusų, nors ir netoli centro.“

N. Valikonis sutinka, kad sava erdvė – itin svarbus aspektas, todėl vystytojai stengiasi į tai atsižvelgti. Pavyzdžiui, „Pelėdų loftų“ projekte numatyti prieš pirmo aukšto langus įrengti kiemeliai ir terasos ant stogo. Juk kam pirkti būstą gražioje vietoje, jei negali ja normaliai pasigrožėti? 

„Kiemeliai ir terasos tampa tendencija, nes kiekvienas norime erdvės ne tik viduje, bet ir lauke. Antra vertus, ne visuose projektuose tai įmanoma įgyvendinti, be to, ir pirkėjas ne visada sutinka už tai papildomai mokėti“, – taip jis apibendrina lietuvių dilemą tarp taupymo ir estetikos.
 
Statybunaujienos.lt
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2021-06-07 17:19
„Lietuvos geležinkeliai" (LTG) kartu su Vilniaus miesto savivaldybe praneša, kad žengtas dar vienas svarbus žingsnis Vilniaus stoties rajono atgimimo link – 2021 m. kovo mėnesį paskelbtame tarptautiniame architektūros konkurse gauti net 33 pasiūlymai.
nuotrauka
2021-06-03 14:51
Verslo klasės lėktuvas „Bombardier CRJ200“, „nutūpęs“ biurų komplekso viduje. Tokią unikalią architektūrinę idėją įgyvendino nekilnojamojo turto valdymo bendrovė „VA Reals“ kartu su architektų komanda iš „2 Bricks Architects“. Jie tapo pirmieji pasaulyje, integravę orlaivį į kubo formos pastato kons...
nuotrauka
2021-04-30 11:22
Balandžio 22 d. tarptautiniame Europos fasadų konkurse „Baumit Life Challenge“ absoliučiu nugalėtoju išrinktas MO muziejus. Vilniuje įkurtas modernaus meno muziejus nurungė beveik 400 konkurentų iš 26 Europos šalių.
nuotrauka
2021-04-29 17:03
Vilniaus miesto savivaldybė pritarė dviejų naujų vaikų darželių Pilaitėje projektiniams pasiūlymams. Pagal savivaldybės užsakymą, vienas jų suprojektuotas Pajautos g. 7, kitas – Tolminkiemio g. 11A. Iš viso abiejuose darželiuose galės būti ugdoma apie 650 vaikų. Po praėjusį spalį įvykusio viešo pris...
nuotrauka
2021-04-29 13:30
Artėjant vasarai, norisi daugiau laiko praleisti gryname ore. Be didelių pastangų savo terasą, balkoną ar namų kiemą galima paversti patogia ir jaukia erdve, kurioje mėgausitės kavos pertraukėlėmis, susitikimais su artimaisiais ar mėgstama knyga.
nuotrauka
2021-04-29 11:21
Vilniaus Konstitucijos pr. intensyviai statomas pasaulinio garso architekto Danielio Libeskindo suprojektuotas pastatas suteiks naują veidą šalies biurų rinkai. Planuojama, kad 2023 m. vasarą iškils išskirtinis, 20 aukštų verslo centras ARTERY.
nuotrauka
2021-04-20 10:02
Gyvenamųjų namų su komercinėmis patalpomis projektas vietoj užmiesčio tipo prekybos centro – 1,14 ha teritorijos tarp Šeimyniškių, Raitininkų ir Sporto gatvės plėtros planai vis tikslesni ir vis artimesni tam, ko vyriausiasis Vilniaus architektas Mindaugas Pakalnis linkėtų centrinei miesto daliai. T...
nuotrauka
2021-04-15 12:11
Beveik trečdalis (31 proc.) lietuvių mano galintys būstą įsirengti patys, ir tik kiek daugiau nei dešimtadalis (13 proc.) planuoja kreiptis į interjero dizainerius. 26 proc. naujakurių teigia atsisakantys profesionalių interjero konsultacijų, nes jos jiems per brangios.
nuotrauka
2021-04-08 10:41
Sakoma, kad atnaujinti vonios kambario interjerą žmonės ryžtasi gana retai – maždaug kas dešimt metų, todėl įsirenginėjant svajonių ramybės oazę būtina atsižvelgti ne tik į vyraujančias tendencijas, bet ir tinkamai įvertinti kokybinį technikos svertą.
nuotrauka
2021-04-08 09:31
Vilniuje, šalia Lukiškių aikštės esanti Kražių arba dar kitaip vadinama Montvilos kolonija – vienas pirmųjų Vilniaus mikrorajonų. Šis nedidelis gyvenamųjų namų kvartalas 1911–1913 metais pastatytas bankininko, filantropo, žymaus visuomenės veikėjo Juozapo Montvilos užsakymu.
nuotrauka
2021-03-31 14:33
Panevėžio miesto savivaldybės taryba pritarė miesto autobusų stoties su požemine automobilių stovėjimo aikštele projekto įgyvendinimui.
nuotrauka
2021-03-31 14:16
Vilniaus miesto taryba šiandien, kovo 31 d., priėmė svarstymui komitetuose siūlymą papildyti ir patikslinti sąrašą objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus.
nuotrauka
2021-03-31 13:43
Sapiegų parko atnaujinimo planai atidedami – vienintelį architektūriniam parko ir jo prieigų tvarkybos konkursui pateiktą darbą konkurso įgyvendintojo, „Vilniaus vystymo kompanijos", viešųjų pirkimų komisija šiandien, kovo 31 d., atmetė dėl pasiūlytos kainos – ji (447 700,00 Eur) viršija projektui s...
nuotrauka
2021-03-31 13:28
Kaip atlikti būsto apdailą, kad erdvė būtų lanksti pokyčiams, darbui skirtą vietą nesudėtinga perkelti ir susikurtumėme patogią aplinką gyventi? Klausimai, į kuriuos dažnai atsakymo ieško naujakuriai.
nuotrauka
2021-03-30 10:59
1250 SEB grupės paslaugų centro („SEB Global Services“) darbuotojų kraustosi į naują biurų pastatą NOVA. Tai Suomijos nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Technopolis“ pastatytas 9 aukštų A+ energinio efektyvumo klasės biurų pastatas, suprojektuotas ir pastatytas pagal LEED aukso naujos statybos r...
nuotrauka
2021-03-25 10:46
Vonios kambaryje prasideda mūsų rytiniai ritualai, o vakare – pasiruošimas poilsio metui. Todėl norint įsirengti šią asmeninę erdvę ne tik jaukiai, bet ir patogiai, verta atkreipti dėmesį į dažniausiai kylančias vonios kambario dilemas.
nuotrauka
2021-03-24 11:29
Šeimos pagausėjimą planuojančios poros neretai ieško nuosavo, lūkesčius atitinkančio būsto, kuriame būtų erdvės ir vaiko kambariui. Interjero dizainerė Paulina Biežytė ir šeimos finansų ekspertė Giedrė Štuopė dalijasi patarimais, apie ką reikėtų pagalvoti įrengiant vaiko kambarį bei kaip elgtis, kad...
nuotrauka
2021-03-23 08:23
Kranto alėjos prieigose Kaune iki šiol besidriekiantį žvyrkelį pakeisianti tvarkinga gatvelė nepalieka abejingų. Į šančiškių pastabas ir pageidavimus įsiklausę projektuotojai kauniečiams pristatys planą, kaip turėtų būti atnaujinta vaizdinga erdvė Nemuno krantinėje. Atnaujinti projektiniai sprendini...
nuotrauka
2021-03-17 10:09
Sausį su Vilniaus miesto savivaldybės administracija sutartį dėl sostinės ledo arenos architektūrinio projektavimo pasirašiusios UAB „Projektų rengimo centras“ ir UAB „Tiksli forma“ pristatė pirmuosius pastato planus ir vizualizacijas. Vilniaus miesto savivaldybė kviečia visuomenę susipažinti su pir...
nuotrauka
2021-03-15 10:51
Stasio Eidrigevičiaus menų centras (SEMC) lankytojus pakvies jau 2023 metais. Šis projektas išsiskiria estetika ir modernumu, o saikingumas – išskirtinis jo bruožas. Apie architektūrinę SEMC idėją, pastato ypatybes ir išskirtinius architektūrinius sprendimus pasakoja vienas projekto autorių – archit...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

Požeminis vanduo ir geoterminė energija – tvarumo ir naudos garantija

Gręžiniai, skirti požeminio vandens gavybai ar geoterminei energijai išgauti, yra svarbūs įrenginiai. Netinkamai naudojami žemės gelmių turtai gali brangiai kainuoti sveikatai ir biudžetui.