Lietuvoje populiarėja modernus ir ekologiškas šildymosi būdas
2018-06-15 13:57
Pastaruoju metu tiek ES, tiek ir Lietuvoje pastebimas šilumos siurblių rinkos augimas. O tai ženkliai prisideda prie visos Europos tikslo stabdyti klimato kaitą. Pagal surinktus statistinius duomenis, jis stebimas ketvirtus metus iš eilės. Dėl palankių sąlygų statybų sektoriuje ir augančiu poreikiu naudoti atsinaujinančios energijos šaltinius ir didinti energetinį efektyvumą, ES šilumos siurblių rinka augo 9 proc., o per 2017 metus šilumos siurblių parduota beveik 1,1 milijono.
Šilumos siurblių ir vėdinimo sistemų asociacijos iliustr.
Ekspertai prognozuoja, kad ateityje rinka augs maždaug 10–15 % per metus. Sumontuotų šilumos siurblių kiekis dvigubai padidės per 6-7 metus, o 2030 m. jau bus keturis kartus didesnis. Dėl tokio natūralaus rinkos augimo, 2030 m. produktų kainos sumažės 36 %. Jei bus stebima papildoma technologijų plėtra ir rinkos sąlygos gerės, kainos sumažės ir greičiau.
Tai nulems būtinybę didinti gamybos pajėgumus ir investuoti į MTTP infrastruktūrą. Įsivaizduokite, kad 10 % metinis rinkos augimas atspindi bendrus Vokietijos, Austrijos ir Šveicarijos pardavimus. Tokie augantys šilumos siurblių kiekiai reikalauja daugiau apmokytų projektuotojų, architektų ir montuotojų. Tai rimtas iššūkis, kurį turi atremti ES valstybės ir sektoriaus žaidėjai, pasitelkdami viešąsias ir privačias investicijas.
Šilumos siurblių ir vėdinimo sistemų asociacijos, atstovaujančios 20 Lietuvos šildymo ir vėdinimo srities kompanijų, duomenimis, šilumos siurblių rinka Lietuvoje per pastaruosius 5 metus išaugo net kelis kartus. Tokį spartų augimą lemia gyventojų supratimas mažinti CO2, pereiti prie efektyvių ir ekologiškų šildymosi būdų.
Tačiau net dabartinis aukštas šilumos siurblių rinkos augimas Europoje nebus pakankamai greitas, kad šildymo ir vėsinimo sektorius būtų visiškai dekarbonizuotas. Būtinas nuolatinis politikos formuotojų ir įstatymų leidėjų palaikymas ir šilumos siurblių, kaip pagrindinės technologijos energijos transformavimo srityje, pripažinimas. Tam reikia ilgalaikių, stabilių sąlygų, kurios paskatintų pramonės žaidėjus didinti investicijas į mokslinius tyrimus ir gamybos pajėgumus, taip pat ir specialistų mokymus.
Šios bendros pastangos užtikrins geresnes, efektyvesnes ir ekonomiškesnes šilumos siurblių sistemas, kurios patenkins vartotojų lūkesčius ir padės priartėti prie pagrindinio bendro tikslo - dekarbonizuoti Europą.
Pagrindiniai skaičiai:
Europos šilumos siurblių asociacijos (European heat pump association) ataskaita rodo, kad su 1 milijonu (1.087.423) šilumos siurblių 2017 metais:
Sugeneruota šiluma: 16.9 TWh
Panaudota atsinaujinanti energija: 10.6 TWh
Sunaudota papildoma elektros energija: 6.3 TWh
Sumažinta CO2 emisija: 2.7 Mt
Bendras sutaupytas energijos kiekis: 13.6 TWh
Bendras ES instaliuotas šilumos siurblių kiekis – 10.5 milijono. Bendri rodikliai tokie:
Sugeneruota šiluma: 181 TWh
Panaudota atsinaujinanti energija: 116 TWh
Sunaudota papildoma elektros energija: 65 TWh
Sumažinta CO2 emisija: 29.8 Mt
Perjungimo vožtuvai gali būti naudojami šildymo terpės srautui perjungti tarp dviejų šilumos šaltinių arba imtuvų. Jie gerai veikia, pavyzdžiui, sistemose su šilumos siurbliais.
„Geberit FlowFit“ – tai inovatyvi vamzdynų sistema, skirta tiekti geriamąjį vandenį, tačiau ji gali būti naudojama ne tik atliekant įprastą funkciją – šildant vandenį, bet šaldyti, ar suspausti orą. Sistema sukurta siekiant išvengti montavimo klaidų, kasdien pasitaikančių statybvietėse, ir iš esmės ...
Neseniai užbaigti apšvietimo sistemų įrengimo darbai dviejuose sporto paskirties objektuose – Kauno lengvosios atletikos manieže ir Vilniaus padelio teniso kortuose. Apšvietimo sprendinius jiems tiekė LEDVANCE, vienas iš didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje.
Energetikos ministerija primena, kad verslo įmonės dar gali kreiptis paramos diegiant aplinkai draugiškas, naujesnes ir mažiau energijos vartojančias technologijas.
Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė įgyvendinti projektą „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“, finansuojamą 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...
Vyraujant šaltiems orams, namų vėdinimas atvėrus langus tampa ne itin malonus, tačiau turint efektyvią rekuperacinę vėdinimo sistemą to daryti nereikia. Bendrovės „Realco statyba“ ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje dar nemažai žmonių yra linkę vėdinti namus atidarydami langus, nors gyvena auk...
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpro...
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
Net 85–95 % Europoje esančių pastatų dar bus eksploatuojami 2050 m., tad senesniems pastatams reikės iki 20 kartų daugiau energijos nei naujesniems, energiškai efektyviems pastatams. Kadangi per metus renovuojama tik 1 % šių pastatų, būtina ieškoti energiją taupančių priemonių, kurios ne tik sudaryt...
Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) kartu su Europos energijos efektyvumo fondu (EEEF) įsteigta KŪB „Tvarių investicijų plėtros skatinimas” (TIPS) pasirašė paskolos sutartį su UAB „Venteos“, kuri viešosios–privačios partnerystės būdu įgyvendins Kauno rajono gatvių apšvietimo sistemos modern...
Statant modernią 19 tūkst. kv. m ploto Vokietijos polimerų milžinės REHAU gamyklą, ypatingas dėmesys buvo skiriamas priešgaisrinei saugai. Įgyvendinant pagrindinius užsakovo reikalavimus dėl saugumo, inovatyvumo ir tvarumo, buvo parinktos padidinto atsparumo ugniai medžiagos, įdiegtos efektyvios sau...
„CityCharge V2“ elektromobilių įkrovimo stotelė pelnė konkurso „Lietuvos metų gaminys 2022“ aukso medalį. Tai elektromobilių įkrovimo stotelių gamintojo „Elinta Charge“ naujos kartos gaminys, išskirtinis savo dizainu, inžineriniais sprendimais bei išmaniosiomis funkcijomis.
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skelbia pradedanti naują išmanaus vandentiekio sostinėje diegimo etapą, kurio metu vilniečių namuose mechaniniai šalto vandens skaitikliai bus keičiami išmaniaisiais įrenginiais. Skaitiklių keitimą gyventojų namuose bendrovė ketina prad...
Kiekvieno miesto puošmena – seni, praeitį menantys statiniai kultūros paveldo vietovėse. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena nusprendusiems ant tokių pastatų fasado įsirengti kondicionierių ar kitą inžinerinį įrenginį, kad š...