2022 sausio 16 d. sekmadienis, 11:47
Reklama  |  facebook

Lietuvos ir užsienio verslininkai juokiasi, bet antspaudą įsigyja „dėl šventos ramybės“

2015-04-20 15:52
Įvairiuose teisiniuose dokumentuose Lietuvoje įprasta naudoti žymą A.V., reiškiančią vietą antspaudui. Paprastai Lietuvoje privačios įmonės šioje vietoje deda antspaudą. Todėl neretai, pamatę dokumentą be antspaudų, išsigąsta dėl jo galiojimo ir teisinio svorio.
nuotrauka
Verslas neturi laiko įrodinėti nei biurokratams, nei paprastai provincijoje veikiantiems verslininkams, kad antspaudas nėra privalomas. Todėl bendrovės, veikiančios Europoje, Skandinavijoje, antspaudus pasigamina „dėl šventos ramybės“. Asociatyvi portalo nuotr.


Minimos įmonės
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,
Ruukki Lietuva (nuo 2020 05 25 d. NORDEC), UAB
Staticus, UAB

Verslininkas pareikalavo atspaudo, kaip įmonės patikimumo įrodymo

Portalo www.statybunaujienos.lt redakcijai žinomas konkretus atvejis, susijęs su atspaudo naudojimu arba veikimo be jo. Dvi verslo įmonės susitarė dėl paslaugos. Vienai iš šalių paslaugą atlikus, antrajai buvo nusiųsta sutartis be antspaudo. Vietoj jos buvo parašytos raidės B.A., reiškiančios, kad įmonė veikia be antspaudo. Reakcija buvo greita. Pirmoji sutarties šalis, t. y. pirkusi paslaugą, paskambino paslaugos teikėjui ir pareikalavo antspaudo. Nors paslaugos teikėjas paaiškino, kad tokio daikto neturi, nes Lietuvoje galioja abi formos – su antspaudu ir be jo, – pirmoji šalis pareikalavo, kad paslaugos teikėjo vadovas indentifikuotų savo asmenybę, parašydamas įgaliojimą. 

Situacija turėjo būti tokia: įmonės, veikiančios be atspaudo, vadovas privaląs parašyti įgaliojimą ar patvirtinimą, kad vadovas tikrai yra vadovas. Tik kaip patvirtinti? Vėl vadovas turėtų pasirašyti ir prirašyti – B.A. Pagaliau verslininkas, reikalavęs antspaudo, paaiškino, kad paslaugos teikėjo įmonė yra nepatikima, vienadienė, nes veikia be antspaudo. Nors dėl suteiktos paslaugos jis pastabų neturėjo, bet pareiškė, kad su įmone, kuri neturi antspaudo, jis nenorįs turėti reikalų.

„Dėl šventos ramybės“

„Dėl šventos ramybės – antspaudą naudojame, nes taupome laiką, nors visi suvokia, kad daugeliu atveju jis yra visiškai nereikalingas“, – sako Artūras Barysas, UAB „Ruukki Lietuva“ projektinių pardavimų ir gamybos direktorius. Tarptautinėje erdvėje veikiančios įmonės vadovas skaičiuoja, kad geriau turėti antspaudą, negu, nuvykus kur į regioną, pusę dienos įrodinėti, kad parašas yra svarbiausias ir registrų centras tvirtiną ne atspaudą, o parašą.

„Turime antspaudą nuo senų laikų ir naudojame. O užsieniečiams jo nereikia“, – sako A. Barysas.

SSAB, kuriai priklauso UAB „Ruukki Lietuva“, centrinė būstinė įsikūrusi Stokholme, Švedijoje. SSAB turi pasidariusi antspaudą specialiai tai Europos daliai, kurioje buvo įprasta naudoti antspaudą, bet kitos kultūros šalyse jo nenaudoja. Kaip sako A. Barysas, „dėl šventos ramybės“. Paklaustas, kaip užsienio partneriai vertina tokį sovietmečio reliktą, A. Barysas sako, jog šie žiūri atlaidžiai, nes antspaudas yra tik maža biurokratija, palyginus su verslo (ne)kultūra, kai nesilaikoma žodžio. „Uždėjai atspaudą ir visiems ramu“, – sako verslininkas.

Tą patį tvirtina ir Vaidas Vičius, UAB „STATICUS“ rinkodaros ir komunikacijos vadovas. Bendrovė, veikianti Švedijoje, Norvegijoje, Jungtinėje Karalystėje, taip pat turi antspaudą, kuri naudoja tik Lietuvoje, nes niekur daugiau jo nereikia.

Verslas neturi laiko įrodinėti nei biurokratams, nei paprastai provincijoje veikiantiems verslininkams, kad antspaudas nėra privalomas. Todėl bendrovės, veikiančios Europoje, Skandinavijoje, antspaudus pasigamina „dėl šventos ramybės“, dėl sovietinio mentaliteto verslo partnerių. Jie sutinka, kad neoru pataikauti tiems, kurie gyvena aname laikmetyje.

Kaip sako A. Barysas, UAB „Ruukki Lietuva“ projektinių pardavimų ir gamybos direktorius, tuo turėti užsiimti valstybinės institucijos, aktyviau keisdamos verslo požiūrį. 

Dokumentas be antspaudo yra tiek pat galiojantis, kiek ir dokumentas su antspaudu

„Civilinis kodeksas numato, jog dokumentas privalo būti patvirtintas juridinio asmens antspaudu tik tais atvejais, kai pareiga turėti antspaudą nustatyta juridinio asmens steigimo dokumentuose arba įstatymuose“, – paaiškino advokatų kontoros TRINITI partneris, NT ir statybos praktikos grupės vadovas Vytautas Kalmatavičius. Vadinasi, apsispręsti dėl antspaudo naudojimo ar jo nenaudojimo paliekama kiekvienai įmonei individualiai, o dokumentas be antspaudo (tik su parašu) yra tiek pat galiojantis ir saistantis, kiek dokumentas su antspaudu. 

Taigi jei įmonės steigimo dokumentuose nenumatytas antspaudas, antspaudo galima nenaudoti. Siekiant išvengti dokumentų galiojimo klausimų, sako V. Kalmatvaičius, rekomenduotina, gavus dokumentą, aiškiai nurodyti, kad įmonė neturi antspaudo.

Antspaudai vis dar privalomi institucijoms, kurios vykdo valstybės ar savivaldybių funkcijas (teismams, ministerijoms ir pan.), taip pat antstolių bei notarų veikloje.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-01-14 15:36
Įvairių vėjo energetikos specialistų skaičius išaugs penkis kartus, prognozuoja „Deutsche Welle“ (DW). Portalo duomenimis, dabar vėjo energetikos sektoriuje visame pasaulyje dirba beveik 1,3 mln. žmonių. Daugiausia – apie 600 000 dirba vėjo parkų planavimo sektoriuje. Dar beveik 450 000 žmonių – tur...
nuotrauka
2022-01-14 15:26
Kelių ir gatvių priežiūros, lietaus nuotekų tinklų priežiūros ir plėtros, avarinių situacijų lokalizavimo, viešųjų miesto teritorijų, kiemų priežiūros ir remonto bei kitas paslaugas Vilniuje teikianti UAB „Grinda" turi naują vadovą – viešą Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą konkursą laimėjo Andriu...
nuotrauka
2022-01-14 11:56
2022 m. sausį oficialiai baigtas didžiausias šalies aviacijos istorijoje Vilniaus oro uosto aerodromo atnaujinimo projektas. Trejus metus trukusios rekonstrukcijos metu atnaujinti ir įrengti nauji orlaivių riedėjimo takai, pakeistos ir išplatintos dangos, sudarant sąlygas riedėti didesnės kategorijo...
nuotrauka
2022-01-13 08:14
Jei esi statytojas ir nuomojamoje valstybinėje žemėje planuoji statybas – svarbu žinoti apie Žemės įstatymo pakeitimą, kuris įsigalios jau nuo 2022 m. kovo 1 dienos.
nuotrauka
2022-01-12 09:13
Trys asmenys siunčiami į teisiamųjų suolą dėl galimai apgaule įgytų per 48 tūkst. eurų lėšų iš „Sodros“ administruojamo Garantinio fondo. Jiems pareikšti kaltinimai apgaule įgijus didelės vertės svetimą turtą. Ikiteisminį tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėž...
nuotrauka
2022-01-11 10:25
Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmai išnagrinėjo civilinę bylą,– Rokiškio rajono savivaldybės administracijai leista nugriauti Juodupės miestelio buvusį gyvenamąjį pastatą be bendrasavininkų sutikimo.
nuotrauka
2022-01-11 09:57
Lietuvos darbo rinka stabilizavosi – tai rodo gruodžio mėnesio registruoto nedarbo lygis. Jis sausio 1 d. siekė 10,2 proc. ir, palyginti su lapkričio mėnesiu, didėjo 0,1 proc. Tokios tendencijos, kai žiemos sezono paveikta darbo rinka pasižymi lėtesniais įdarbinimo procesais ir mažėjančiu darbo viet...
nuotrauka
2022-01-10 14:44
Statant ir rekonstruojant naujus pastatus, jų parkingo aikštelėse elektromobilių įkrovimo prieigų turės būti įrengta 20 proc. nuo bendrų automobilių stovėjimo vietų skaičiaus.
nuotrauka
2022-01-10 14:42
Vykdant teismo sprendimą, kuriuo buvo patenkintas Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, ieškinys, praėjusių metų paskutinėmis dienomis buvo nugriauti Vilniuje valstybinės žemės sklype neteisėtai pastatyti statiniai.
nuotrauka
2022-01-10 14:22
Dar 2020 metais Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenys rodė, kad žalieji pirkimai sudarė tik 5 proc. visų viešųjų pirkimų vertės. Baigiantis 2021 metams, remiantis VPT duomenimis, žaliųjų pirkimų vertė siekė beveik 15 proc. Nors skaičiai dar toli gražu nėra dideli, tačiau pokytis matomas. Prie jo t...
nuotrauka
2022-01-10 11:12
Šių metų pradžioje Registrų centras baigė svarbų Nekilnojamojo turto registro ir naujai pradėjusio veikti Sutarčių ir teisių suvaržymo registro modernizavimo projektą. Šis technologinis pokytis gyventojams ir verslui sudarė daugiau galimybių savarankiškai nuotoliniu būdu susitvarkyti įkeitimo (hipot...
nuotrauka
2022-01-10 09:55
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), siekdama didinti Statybos inspekcijos veiklos efektyvumą, mažinti įstaigos sukeliamą priežiūros ir administracinę naštą, tobulinti informacinėmis sistemomis teikiamų paslaugų kokybę, įsteigė Pata...
nuotrauka
2022-01-10 08:52
Šiaulių apygardos teismas baudžiamojoje byloje dėl galimos korupcijos Raseinių rajono savivaldybėje organizuojant ir vykdant kai kuriuos viešuosius pirkimus, paskutinį žodį tarė kaltinamieji. Kiek anksčiau išklausyta šioje byloje valstybinio kaltintojo baigiamoji kalba, kurioje jis teismo prašė visu...
nuotrauka
2022-01-07 12:51
Už „Rail Baltica” projekto Lietuvoje vykdymą atsakinga „LTG Infra” paskelbė dar vieną rangos darbų konkursą. Pastarojo nugalėtojas įrengs beveik 18 km ilgio naujo geležinkelio sankasą dvikeliui bei pastatys inžinerinius statinius Jonavos rajone, konkrečiai – atkarpoje tarp Žeimių ir Šėtos.
nuotrauka
2022-01-07 10:18
Pandemija, kaip praneša Lietuvos statistikos departamentas, didelės įtakos įmonių skaičiaus kitimui neturėjo. Ryškiau pasikeitė tik vienas sektorius.
nuotrauka
2022-01-07 07:02
Rinkai pristatyta naujų pramoninių geoterminių šilumos siurblių serija „IGLU Max“. Tai inovatyvus įmonės IGLU TECH gaminys, skirtas visuomeninės ir komercinės paskirties objektams, daugiabučiams namams.
nuotrauka
2022-01-06 13:52
Žaliojo koridoriaus iniciatyva paskatino stambius investuotojus plėstis regionuose. Ekonomikos ir inovacijų ministerijai su bendrovėmis „Teltonika EMS“ „ir „Vilmers“ pasirašius stambaus investicinio projekto sutartis, verslininkai planuoja sukurti 784 naujas darbo vietas Šiauliuose ir Molėtuose.
nuotrauka
2022-01-06 11:14
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai paskelbus apie galimybę gauti kompensaciją už būsto šildymą, apgauti pasijuto tėvai, kurių vaikai yra studentai.
nuotrauka
2022-01-06 10:57
Statytojas UAB „Briko LT“ prie savo projektuojamo prekybos paskirties pastato (Pilaitės pr. 65) planuoja ir privačią 0,5 ha parko teritoriją, kuri bus atvira visiems vilniečiams. Bendrovė netrukus pristatys viešos erdvės projektinius pasiūlymus gyventojams viešame aptarime. Visuomenei svarstyti pate...
nuotrauka
2022-01-06 10:00
Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiemet pajūryje, netoli Gargždų statys didžiausią Lietuvoje saulės parką, kurio galingumas sieks 13 megavatų (MW). Bendrovė šio parko statybai jau turi preliminarius leidimus, pradeda projektavimo darbus ir planuoja investuoti apie 8 mln. eurų.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos