2022 sausio 21 d. penktadienis, 14:13
Reklama  |  facebook

Lietuvos pramonės įmonėse atlyginimai auga, darbuotojų skaičius – ne

2016-12-07 16:15
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) ekspertų atlikta Lietuvos ekonomikos apžvalga parodė, kad, nepaisant ne itin palankios situacijos išorės rinkose, nuo eksporto ypač priklausoma Lietuvos pramonė demonstruoja stabilius plėtros tempus. Taip pat pastebima, jog įvairiuose pramonės sektoriuose atlyginimai auga, tačiau naujų darbuotojų neskubama ieškoti dėl pasiteisinusių investicijų į efektyvumą.
nuotrauka
Asociatyvi portalo nuotr.


Stabilus augimas

Šiemet I–III ketv. gamybos augimo tempas visą laiką buvo didesnis nei 5 proc., o trečiąjį šių metų ketvirtį siekė net 6,3 proc. Vertinat sektorines tendencijas pramonėje, šiuo metu pozityviausi rodikliai matomi metalo ir metalo gaminių, elektronikos, tekstilės, medienos ir baldų, plastikų segmentuose.

„Geriausiai sekasi tiems pramonės segmentams, kurie nuolat investuoja į efektyvumo didinimą ir konkurencingumą, turi ilgalaikius kontraktus su užsienio partneriais ir dirba užsakomųjų paslaugų pagrindu. Taip pat tie sektoriai, kurie gamina nišinę, mažai konkurentų turinčią produkciją“, – sako Aleksandras Izgorodinas, LPK patarėjas ekonomikai.

Konkurencija 

Pramonės įmonės kol kas stabiliai vertina savo galimybes konkuruoti ES rinkoje, nepaisant to, kad pastaruoju metu dėl įtampos darbo rinkoje įsibėgėjo darbo užmokesčio augimas. Jos itin daug dėmesio skiria gamybos efektyvumo didinimui, tačiau prognozuojamas tolesnis gana spartus darbo užmokesčio augimas ateityje gali kelti grėsmių šalies eksportuotojams, ypač tuo atveju, jeigu lėtai augs įmonių produktyvumas.

„Mažai ir atvirai Lietuvos ekonomikai iššūkių kels ir padidėjusi geopolitinių veiksnių rizika bei lėtėjanti besivystančių rinkų plėtra, kuri kitąmet gali riboti ES eksporto plėtros tempus, o spartesnis naftos ir pasaulinių žaliavų kainų augimas gali stipriai pakenkti ES vartojimo plėtrai. Besitęsianti migracijos krizė, „Brexit“ bei politiniai nesutarimai pačioje ES taip kelia grėsmę ES ir atskirų valstybių, taip pat ir Lietuvos, ūkio atsigavimui“, – teigia A.Izgorodinas.

Lietuvos pramonė yra itin priklausoma nuo eksporto – vidutiniškai eksportuojama apie 70 proc. pagamintos produkcijos. Nors Lietuvos eksportas 2016 m. stabiliai augo, tačiau teigiamų tendencijų eksporto rodikliuose nėra daug. Pagrindinė problema, kad šiemet eksporto augimas yra itin segmentinis – neauga eksportas į ES rinką, eksportas į NVS rinką toliau krenta, eksporto apimčių daugiausia didėjimą užtikrino Kinijos, Japonijos, JAV rinkos.

Darbo užmokesčio augimas

Augant gamybos apimtims bei kylant įtampai darbo rinkoje, šiemet pramonėje darbo užmokestis padidėjo beveik dešimtadaliu. Tačiau pastebima ir tai, kad nors Lietuvos pramonės įmonėse 2013–2016 m. gamybos apimtys išaugo beveik penktadaliu, tačiau darbuotojų skaičius beveik nepakito (padidėjo 3,6 tūkst. asm., arba tik 1,7 proc.). Tai lėmė ženkliai išaugęs gamybos efektyvumas ir gamintojų akcentas į produktyvumo didinimą.

„Pozityviai nuteikia itin aukštas pramonės gamybinių pajėgumų panaudojimo lygis, kuris neseniai sumušė ir viršijo pokrizinio laikotarpio rekordą ir šiuo metu siekia 76,6 proc. Toks aukštas rodiklis rodo, kad artimiausiu metu galima tikėtis augančių gamintojų investicijų į pajėgumų didinimą“, – teigia LPK patarėjas ekonomikai A.Izgorodinas. 
Aktualijos

nuotrauka
2022-01-21 10:31
Valstybės turtą valdantis ir jo priežiūrą užtikrinantis Turto bankas paskelbė administracinių pastatų modernizacijos statybos darbų pirkimą, kuris vykdomas naudojantis dinamine pirkimų sistema. Rangovų paraiškų laukiama iki šio mėnesio pabaigos, o pirmuosius užsakymus planuojama pateikti jau kovo mė...
nuotrauka
2022-01-21 07:59
Seimas priėmė Teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos gyvenamosioms vietovėms galės būti suteikiamas ne tik kurorto ar kurortinės teritorijos, bet ir istorinės sostinės teritorijos statusas.
nuotrauka
2022-01-21 07:49
Seimui pritarus Teritorijų planavimo įstatymo pakeitimui, saulės energetiką plėtojančiam verslui mažėja administracinė našta. Nuo šiol įmonėms, planuojančioms statyti didesnes nei 500 kW galios saulės elektrines, nebereikės laikytis perteklinio reikalavimo šiuos konkrečius objektus numatyti teritori...
nuotrauka
2022-01-20 07:12
Įmonės reputacija, organizacijos kultūra, atsakingumas, įmonės valdymas, netgi įmonės savininkai, vadovai – yra tos dedamosios, kurios ne tik turi lemiamos įtakos gaminiui ir jo populiarumui rinkoje, bet ir padeda išgyventi sunkmečiais. „Kauno šilas“ yra realus to įrodymas.
nuotrauka
2022-01-19 07:05
Darnios NT plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ yra viena iš dviejų Lietuvos statybos įmonių, kurių net du projektai pelnė konkurso „Lietuvos metų gaminys 2021“ aukso medalius.
nuotrauka
2022-01-18 14:25
2021-aisiais su darbuotojų trūkumu susidūrė daugiau nei pusė Užimtumo tarnybos apklaustų darbdavių. Praėjusių metų pabaigoje vykdytoje apklausoje nuomonę išreiškė 2,5 tūkst. šalies įmonių.
nuotrauka
2022-01-18 13:27
Nuo šių metų balandžio 1 d. kiekvienas statybos darbus atliekantis fizinis asmuo privalės turėti galiojantį Skaidriai dirbančio ID kodą. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimui bus naudojama „Sodros“ informacinė sistema, apdraustųjų ir išmokų gavėjų registrai bei juose šiuo metu jau kaupiami duom...
nuotrauka
2022-01-17 07:33
Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą dėl kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo tarnyba. Kaltinimai dėl galimai įvykdytų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų pareikšti 5 asmenims: Biržų rajono savivaldybės merui, buvusiems minė...
nuotrauka
2022-01-17 07:24
Statybos inspekcija praneša pradėsianti tyrimą dėl penktadienio (sausio 14 d.) vakarą gautos informacijos apie apie Vilniuje, Geležinio Vilko ir Mokslininkų gatvių sankryžoje, naujai statomo daugiaaukščio (verslo centro) avariją.
nuotrauka
2022-01-14 15:36
Įvairių vėjo energetikos specialistų skaičius išaugs penkis kartus, prognozuoja „Deutsche Welle“ (DW). Portalo duomenimis, dabar vėjo energetikos sektoriuje visame pasaulyje dirba beveik 1,3 mln. žmonių. Daugiausia – apie 600 000 dirba vėjo parkų planavimo sektoriuje. Dar beveik 450 000 žmonių – tur...
nuotrauka
2022-01-14 15:26
Kelių ir gatvių priežiūros, lietaus nuotekų tinklų priežiūros ir plėtros, avarinių situacijų lokalizavimo, viešųjų miesto teritorijų, kiemų priežiūros ir remonto bei kitas paslaugas Vilniuje teikianti UAB „Grinda" turi naują vadovą – viešą Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą konkursą laimėjo Andriu...
nuotrauka
2022-01-14 11:56
2022 m. sausį oficialiai baigtas didžiausias šalies aviacijos istorijoje Vilniaus oro uosto aerodromo atnaujinimo projektas. Trejus metus trukusios rekonstrukcijos metu atnaujinti ir įrengti nauji orlaivių riedėjimo takai, pakeistos ir išplatintos dangos, sudarant sąlygas riedėti didesnės kategorijo...
nuotrauka
2022-01-13 08:14
Jei esi statytojas ir nuomojamoje valstybinėje žemėje planuoji statybas – svarbu žinoti apie Žemės įstatymo pakeitimą, kuris įsigalios jau nuo 2022 m. kovo 1 dienos.
nuotrauka
2022-01-12 09:13
Trys asmenys siunčiami į teisiamųjų suolą dėl galimai apgaule įgytų per 48 tūkst. eurų lėšų iš „Sodros“ administruojamo Garantinio fondo. Jiems pareikšti kaltinimai apgaule įgijus didelės vertės svetimą turtą. Ikiteisminį tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėž...
nuotrauka
2022-01-11 10:25
Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmai išnagrinėjo civilinę bylą,– Rokiškio rajono savivaldybės administracijai leista nugriauti Juodupės miestelio buvusį gyvenamąjį pastatą be bendrasavininkų sutikimo.
nuotrauka
2022-01-11 09:57
Lietuvos darbo rinka stabilizavosi – tai rodo gruodžio mėnesio registruoto nedarbo lygis. Jis sausio 1 d. siekė 10,2 proc. ir, palyginti su lapkričio mėnesiu, didėjo 0,1 proc. Tokios tendencijos, kai žiemos sezono paveikta darbo rinka pasižymi lėtesniais įdarbinimo procesais ir mažėjančiu darbo viet...
nuotrauka
2022-01-10 14:44
Statant ir rekonstruojant naujus pastatus, jų parkingo aikštelėse elektromobilių įkrovimo prieigų turės būti įrengta 20 proc. nuo bendrų automobilių stovėjimo vietų skaičiaus.
nuotrauka
2022-01-10 14:42
Vykdant teismo sprendimą, kuriuo buvo patenkintas Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, ieškinys, praėjusių metų paskutinėmis dienomis buvo nugriauti Vilniuje valstybinės žemės sklype neteisėtai pastatyti statiniai.
nuotrauka
2022-01-10 14:22
Dar 2020 metais Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenys rodė, kad žalieji pirkimai sudarė tik 5 proc. visų viešųjų pirkimų vertės. Baigiantis 2021 metams, remiantis VPT duomenimis, žaliųjų pirkimų vertė siekė beveik 15 proc. Nors skaičiai dar toli gražu nėra dideli, tačiau pokytis matomas. Prie jo t...
nuotrauka
2022-01-10 11:12
Šių metų pradžioje Registrų centras baigė svarbų Nekilnojamojo turto registro ir naujai pradėjusio veikti Sutarčių ir teisių suvaržymo registro modernizavimo projektą. Šis technologinis pokytis gyventojams ir verslui sudarė daugiau galimybių savarankiškai nuotoliniu būdu susitvarkyti įkeitimo (hipot...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos