2023 birželio 2 d. penktadienis, 7:32
Reklama  |  facebook

M. Pakalnis: Vilniuje yra apie 500 ha nevykusiai išnaudojamų teritorijų

Vaiva SAPETKAITĖ      2016-03-06 09:20
Atsakomybę už sostinės veidą perima naujai išrinktas vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis. Jo ambicijos Vilniui didelės, nors jis pripažįsta, kad įsisenėjusių problemų greitai išspręsti nepavyks.
nuotrauka
M. Pakalnis išrinktas naujuoju vyriausiuoju Vilniaus miesto architektu. Vilniaus savivaldybės (Sauliaus Žiūros) nuotrauka


Kokie yra svarbiausi Jūsų, kaip naujojo vyriausiojo architekto, planai Vilniui?

Kuriant miestą, negali būti vienvaldžio diktatoriaus, tačiau aš norėčiau, kad kiekviena miesto dalis išgrynintų savo charakterį, taptų savita.

Kitas dalykas: miestai pirmiausia yra viešųjų erdvių sistema, pastatai seka tik po to. Sutvarkytos, rišlios viešosios erdvės teikia daug patrauklumo. Taip pat reikia koncentruotis į sovietmečiu statytų daugiabučių rajonus. Kol kas net nekalbama, ką su jais daryti. Ką gi turime? Dauguma praturtėjusių jaunų žmonių iš tokių rajonų bėga į individualius namus. Paprasta: jei pakilus socialiniam statusui, išsikraustoma, reiškia ten formuojasi socialinių problemų židiniai.

Taip pat bandysiu suteikti daugiau atsakomybės miesto seniūnijų architektams. Vyriausiasis miesto architektas negali būti atsakingas už kiekvieno Vilniaus pastato lango rėmo spalvą.

Kai projektų derinimas buvo perkeltas į elektroninę erdvę ir užtenka sudėti atitinkamas varneles, galima net į patį projektą nepažvelgti. Visgi mikrorajonams reikia architektų, žinančių apie kiekvieną savo kuruojamos teritorijos kioską, gatvės kampą, suoliukų dizainą, dviračių takų tinklą bei kitką ir jaučiančių asmeninę atsakomybę, kad viskas būtų tinkama. Deja, dabar padėtis kitokia: jei, vertinant projektą, žiūrima per „Google Street View“ į tai, kas buvo prieš kokius penkerius metus, nėra gerai. Taigi, sieksiu, kad vietos architektai išgrynintų strategiją, kaip turėtų vystytis Verkiai, Fabijoniškės ar Antakalnis. Politikai, su kuriais teko apie tai kalbėtis, sutiko, kad tai būtų racionalu.


Vilnius. S. Žiūros (Vilniaus m. savivaldybės) nuotr. 

Taip pat man svarbus vietinių bendruomenių įtraukimas. Kai supranti, ko reikėtų kiekvienam mikrorajonui, kai žinomos plėtros kryptys, jau galima mąstyti, kaip įtraukti jas į diskusijas, apie tai, ko norėtų patys gyventojai. Vis dar būna taip, kad imamas vykdyti verslo projektas ir kyla triukšmas, jog kažkas kažkam nepatinka. Pritrūksta aiškumo: bendruomenės turi iš anksto žinoti, kas planuojama.

Deja, Vilniaus miesto plėtros politika iki šiol nebuvo pakankamai aiški. Turėtų būti išgryninti konkretesni tikslai. Apskritai dabar miesto plėtros iniciatyvą yra perėmęs verslas, nors plėtros politiką turi formuoti savivaldybė.

Vilniuje, net patraukliausiose jo dalyse, yra daug tuščio arba menkaverčiais pastatais apstatyto ploto: apleisti namai, senos gamyklos su aplinkinėmis teritorijomis ir kita. Nepaisant to, miestas nenustoja plėstis, kas reiškia didesnes sąnaudas infrastruktūrai įrengti bei palaikyti, sudėtingesnį susisiekimą bei daug kitokių nepatogumų. Koks vertinate tokią situaciją?

 Dalis to yra paveldas ir šie pastatai turės išlikti, kita vertus, rengiant Vilniaus miesto bendrąjį planą, akivaizdžiai pamatėme, kad Vilniuje yra net apie 500 ha tokių teritorijų. Jei jas sugebėtume efektyviai panaudoti, miestui nereikėtų plėstis nė vieno papildomo hektaro visą dešimtmetį. Tada mums visiems mažiau kainuotų vandens tiekimas, viešasis transportas ir kita.
Jei gyventojų daugėtų, viskas būtų gerai, bet, jei jų mažėja, o miestas vis tiek plečiasi, išlaidos auga: gyventojai tampa vis labiau priklausomi nuo nuosavo automobilio, reikia tiesti daugiau kelių ir šaligatvių, statyti automobilių stovėjimo aikštelių... Negalima drausti žmonėms keltis už miesto, nors yra valstybių, kur tai stabdoma (tarkim, Anglijoje už Londono ribos negalima statyti individualaus namo).

Beje, Europos Komisija kaip tik rengia gaires, kad nuo šio amžiaus vidurio tokia miestų plėtra ES taptų negalima. Jei norėsime statyti daugiau pastatų, tai darysime viduje ir tankinsime miestą.

Didelė tokių neefektyviai naudojamų teritorijų bėda yra fragmentuota nuosavybė, kitaip tariant, tai, kad nuosavybė priklauso keletui savininkų. Neturime mechanizmų šiam turtui konsoliduoti, nebent vienas iš jų nuspręsta viską supirkti iš kitų.

Užsienio šalių patirtis rodo, kad viešos struktūros efektyvesnės jau vien dėl to, jog atsiranda galimybių kompensuoti paimtą turtą. Jeigu miestas paskelbia prioritetinį projektą, žaidimo taisyklės keičiasi ir reikalai gali judėti greičiau. Tiesa, pirma reikia padirbėti su įstatymais, planuoju teikti pasiūlymų dėl šios problemos sprendimo.


Šnipiškės. © Pauliaus Gvildžio nuotr.

Ką manote apie garsiąsias Šnipiškes ir kokią ateitį prognozuotumėte šiai vietai?

Mūsų paveldosauga paremta draudimais. Protingai besielgiančių valstybių paveldosauga paremta ne tik draudimais, bet ir parama. Nepaneigsi, kad dalis ten išlikusių pastatų vertingi (pavyzdžiui, abipus Giedraičių gatvės). Jei bandysime spręsti problemą draudimais, tie pastatai anksčiau ar vėliau tiesiog supus ar sudegs. Sakyčiau, jei vertingas pastatas rekonstruojamas pagal savivaldybės, saugančios Šnipiškes, nustatytą programą, gyventojas turėtų gauti tam tikrą paramą. Turime aiškiai pasakyti, kurios teritorijos turi būti išsaugotos, ir skirti tam lėšų. Jei neišgalime to padaryti, kam tada išvis bandyti kažką išsaugoti? Jei nieko nesiimsime, per 20-30 metų paprasčiausiai nebeliks, ko saugoti.

Šnipiškės keičiasi, tačiau lėtai. Būsto kainos aukštos, nuosavybė fragmentuota, o ten gyvenantis problematiškas sociumas sunkiai traukiasi.

 Dažnai girdime kritikos, kad užsienyje dideli prekybos centrai dažnai statomi priemiesčiuose, o, štai, Lietuvoje jų pridygę net miesto centruose. Koks Jūsų požiūris į tai?

Sakyčiau, šaukštai jau po pietų.

Šnipiškės. © Pauliaus Gvildžio nuotr.

Į tai žiūrima skirtingai. Vienas požiūris siūlo iškelti didelius prekybos centrus už miesto ir jų nebeįsileisti. Taip dažniausiai elgiamasi tose šalyse, kur stiprus šeimos verslas, mėgstamos nedidelės parduotuvėlės, vyrauja tradicinė prekybos infrastruktūra. Pavyzdžiui, į miestus jų neįsileidžia olandai, vokiečiai, prancūzai... Tuo metu tose šalyse, kur dažnai būna blogas oras, žiemą itin šalta, o dienos palyginti trumpos (tarkim, Šiaurės šalyse), priešingai, prekybos centrus stengiamasi išnaudojami kaip patogias dengtas erdves. Pastebėkite, jie dažnai atlieka socialinę-kultūrinę funkciją ir neretai šis aspektas tampa jų tarpusavio konkurencijos dalimi, kai, tarkim, organizuojami įvairūs renginiai, kad pritrauktų šeimas.

Žinoma, baisuokliai prekybos centrai su didelėmis automobilių stovėjimo aikštelėmis iš tiesų turėtų stovėti užmiestyje, tokių centre pačiame mieste geriau vengti. 

Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2023-06-02 06:01
Tarptautiniu kokybės ženklu, Mėlynąja vėliava, pasipuošė du Klaipėdos paplūdimiai – Smiltynės ir II Melnragės. Kad paplūdimys turėtų teisę iškelti Mėlynąją vėliavą, jis turi atitikti reikalavimus aplinkosaugos, saugumo ir paslaugų kokybės kategorijose. Kartu su Mėlynosios vėliavos iškėlimu Klaipėdoj...
nuotrauka
2023-06-01 14:50
Darželių laukiančioms jaunoms vilniečių šeimoms džiugi žinia – pasirašyta rangos sutartis dėl darželio augančiame Pilaitės rajone. Planuojama, kad mažieji darželį galės pradėti lankyti 2026-aisiais. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų: 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo ...
nuotrauka
2023-05-30 06:26
Po Europos Komisijos paskelbtos Naujojo Europos bauhauzo iniciatyvos Aplinkos ministerija pradeda skatinti daugiabučių kvartalinę renovaciją. Modernizuojant daugiabučius itin daug dėmesio bus skiriama kvartalo visumai. Planuojama atrinkti iki dešimties Lietuvos savivaldybių, kuriose ši iniciatyva bū...
nuotrauka
2023-05-24 08:00
Šią vasarą Kretingoje, Vytauto gatvėje, prasidės rekonstrukcijos darbai – bus rekonstruojamas beveik kilometro ilgio ruožas, miesto teritorijoje jungiantis magistralinį kelią A11 Šiauliai–Palanga ir krašto kelią Nr. 216 Gargždai–Kretinga. Kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, ši...
nuotrauka
2023-05-23 14:49
Vilniaus daugiafunkcio komplekso Šeškinėje projektas keliasi į naują etapą – šiandien, gegužės 23 d., išduotas statybos leidimas Nacionaliniam stadionui ir jame įsikursiančiam sporto muziejui. Stadiono statybos darbai – kartu su visu Daugiafunkciniu kompleksu – turėtų būti baigti 2025 m. Projektą vy...
nuotrauka
2023-05-23 13:32
Ekonomikos ir inovacijų ministerija septynių šalies savivaldybių infrastruktūros projektams vystyti paskirstė 11,7 mln. eurų finansavimą. Savivaldybėms suteiktos lėšos padės įrengti ir tobulinti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ), pramonės parkuose ir kitose pramoninėse teritorijose esančią infras...
nuotrauka
2023-05-23 11:47
Naujoji Juodkrantės keleivinių laivų uosto prieplaukos marina (teritorija) projektuojama į šiaurę nuo esamos keleivinių laivų prieplaukos. Planuojama, kad Juodkrantės uostas talpins apie 80 įvairaus dydžio laivų ir taps visam Klaipėdos regionui svarbiu objektu, kuris leis reguliariu viešojo vandens ...
nuotrauka
2023-05-19 09:23
Klaipėdiečių ir miesto svečių laukia naujovė. Savivaldybė inicijavo naujos muzikinės programos išmaniajam fontanui Danės skvere sukūrimą. Sumanymą įgyvendino Klaipėdos koncertų salė, kuri iš ryškiausių įstaigoje atliekamų kūrinių parengė unikalią ir originalią muzikinę programą.
nuotrauka
2023-05-19 06:48
Seime buvo baigtas svarstyti Kurortų ir kurortinių teritorijų darnaus vystymo įstatymo projektas, kuriuo numatomas vientisas ir tikslingas šio sektoriaus teisinis reglamentavimas. Po įvykusio balsavimo įstatymui pritarta – jis turėtų įsigalioti jau šių metų liepą.
nuotrauka
2023-05-18 06:45
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), reaguodama į viešojoje erdvėje skelbiamą informaciją ir periodiškai gaunamus pranešimus dėl įtariamo savivaldybių lėšų neskaidraus, nepagrįsto naudojimo ir atskaitomybės trūkumo bei skaidrumo stokos savivaldoje regimybės, nuolat vertina informaciją, bendradarbiauja ...
nuotrauka
2023-05-12 13:57
Kauno apygardos teismas priėmė apkaltinamąjį nuosprendį byloje, kurioje Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Mindaugas Šaučiūnas kaltintas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi bei dokumentų klastojimu, bendrininkaujant kartu su artimu giminaiči...
nuotrauka
2023-05-12 13:23
2013-2021 m. gyvenimo kokybė gerėjo visose kaimiškosiose savivaldybėse, labiausiai jose išvystytos švietimo paslaugos bei viešoji infrastruktūra. Didžiausią pažangą padarė Kalvarija, 2013-2020 m. užėmusi paskutinę savivaldybių gyvenimo kokybės indekso (GKI) vietą ir 2021 m. pakilusi į 55-ą poziciją.
nuotrauka
2023-05-12 10:54
Plungės rajone įsikūręs nedidelis Žemaitijos miestelis gali pasigirti ne tik turtinga istorija, bet didžiuojasi ir kultūros paveldo pastatų ansambliu, originaliomis lauko skulptūromis, meno kūrėjus iš viso pasaulio liepos mėnesį viliojančiu SOFIJOS festivaliu.
nuotrauka
2023-05-12 10:41
Bus rekonstruojamas Vilniaus Elektrinės tiltas prie Bukčių miško, vilniečių pramintas Bruklino vardu. Jis sujungs kairėje upės pusėje projektuojamus takus palei Eigulių ir Elektrinės gatves – su Miškinių gatve ir Lazdynų rajonu dešinėje pusėje. Iki šiol naudotas tik inžineriniams tinklams, po rekons...
nuotrauka
2023-05-11 10:09
Konkurso būdu atrinktoms trims Lietuvos savivaldybėms Ekonomikos ir inovacijų ministerija skyrė 5 mln. eurų kelių, vedančių į pramonines teritorijas ir laisvąsias ekonomines zonas (LEZ), tiesimui ir tvarkymui. Lėšos skirtos Kauno ir Kėdainių rajonų bei Klaipėdos miesto savivaldybėms.
nuotrauka
2023-05-11 09:56
Aplinkos ministerija ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rekomenduoja savivaldybėms, kokios tvarkos reikėtų laikytis mokant kredito, paimto daugiabučiam namui atnaujinti įmokas ir apmokant palūkanas. Šią tvarką nustato Kredito, paimto daugiabučiam namui atnaujinti (modernizuoti), ir palūkanų...
nuotrauka
2023-05-10 14:50
Klaipėdos apygardos prokuratūra vadovauja Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos atliekamam ikiteisminiam tyrimui dėl Palangos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo Petro Keinio, jo pavaduotojos Danutės Mikienės galimo kyšininkavimo ir dokumento suklasto...
nuotrauka
2023-05-05 13:28
Sostinėje aplinką prižiūrinčios įmonės jau pradeda šienauti miesto teritorijas. Vilniaus savivaldybė pranešė, kad „įsiklausius į gyventojų nuomones, šiemet bus šienaujama visame mieste“. Parkuose, skveruose, kur vaikšto daug žmonių, ir daugiabučių kiemuose bus prižiūrima trumpa veja. Natūralios piev...
nuotrauka
2023-05-02 11:28
Per artimiausią mėnesį bus baigta didžioji dalis rekonstrukcijos darbų Klaipėdos senamiestyje. Įvertinus likusių darbų apimtis, numatyta, jog iki birželio 1-os dienos bus atidarytos visos šiuo metu tvarkomos gatvės, darbai ilgiau tęsis tik nedidelėje Žvejų gatvės atkarpoje nuo Teatro iki Pilies g.
nuotrauka
2023-05-01 20:01
Kaune pradėjo veikti didžioji dalis fontanų ir geriamojo vandens stotelių.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse