2024 kovo 29 d. penktadienis, 0:30
Reklama  |  facebook

M. Pakalnis: Vilniuje yra apie 500 ha nevykusiai išnaudojamų teritorijų

Vaiva SAPETKAITĖ      2016-03-06 09:20
Atsakomybę už sostinės veidą perima naujai išrinktas vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis. Jo ambicijos Vilniui didelės, nors jis pripažįsta, kad įsisenėjusių problemų greitai išspręsti nepavyks.
nuotrauka
M. Pakalnis išrinktas naujuoju vyriausiuoju Vilniaus miesto architektu. Vilniaus savivaldybės (Sauliaus Žiūros) nuotrauka


Kokie yra svarbiausi Jūsų, kaip naujojo vyriausiojo architekto, planai Vilniui?

Kuriant miestą, negali būti vienvaldžio diktatoriaus, tačiau aš norėčiau, kad kiekviena miesto dalis išgrynintų savo charakterį, taptų savita.

Kitas dalykas: miestai pirmiausia yra viešųjų erdvių sistema, pastatai seka tik po to. Sutvarkytos, rišlios viešosios erdvės teikia daug patrauklumo. Taip pat reikia koncentruotis į sovietmečiu statytų daugiabučių rajonus. Kol kas net nekalbama, ką su jais daryti. Ką gi turime? Dauguma praturtėjusių jaunų žmonių iš tokių rajonų bėga į individualius namus. Paprasta: jei pakilus socialiniam statusui, išsikraustoma, reiškia ten formuojasi socialinių problemų židiniai.

Taip pat bandysiu suteikti daugiau atsakomybės miesto seniūnijų architektams. Vyriausiasis miesto architektas negali būti atsakingas už kiekvieno Vilniaus pastato lango rėmo spalvą.

Kai projektų derinimas buvo perkeltas į elektroninę erdvę ir užtenka sudėti atitinkamas varneles, galima net į patį projektą nepažvelgti. Visgi mikrorajonams reikia architektų, žinančių apie kiekvieną savo kuruojamos teritorijos kioską, gatvės kampą, suoliukų dizainą, dviračių takų tinklą bei kitką ir jaučiančių asmeninę atsakomybę, kad viskas būtų tinkama. Deja, dabar padėtis kitokia: jei, vertinant projektą, žiūrima per „Google Street View“ į tai, kas buvo prieš kokius penkerius metus, nėra gerai. Taigi, sieksiu, kad vietos architektai išgrynintų strategiją, kaip turėtų vystytis Verkiai, Fabijoniškės ar Antakalnis. Politikai, su kuriais teko apie tai kalbėtis, sutiko, kad tai būtų racionalu.


Vilnius. S. Žiūros (Vilniaus m. savivaldybės) nuotr. 

Taip pat man svarbus vietinių bendruomenių įtraukimas. Kai supranti, ko reikėtų kiekvienam mikrorajonui, kai žinomos plėtros kryptys, jau galima mąstyti, kaip įtraukti jas į diskusijas, apie tai, ko norėtų patys gyventojai. Vis dar būna taip, kad imamas vykdyti verslo projektas ir kyla triukšmas, jog kažkas kažkam nepatinka. Pritrūksta aiškumo: bendruomenės turi iš anksto žinoti, kas planuojama.

Deja, Vilniaus miesto plėtros politika iki šiol nebuvo pakankamai aiški. Turėtų būti išgryninti konkretesni tikslai. Apskritai dabar miesto plėtros iniciatyvą yra perėmęs verslas, nors plėtros politiką turi formuoti savivaldybė.

Vilniuje, net patraukliausiose jo dalyse, yra daug tuščio arba menkaverčiais pastatais apstatyto ploto: apleisti namai, senos gamyklos su aplinkinėmis teritorijomis ir kita. Nepaisant to, miestas nenustoja plėstis, kas reiškia didesnes sąnaudas infrastruktūrai įrengti bei palaikyti, sudėtingesnį susisiekimą bei daug kitokių nepatogumų. Koks vertinate tokią situaciją?

 Dalis to yra paveldas ir šie pastatai turės išlikti, kita vertus, rengiant Vilniaus miesto bendrąjį planą, akivaizdžiai pamatėme, kad Vilniuje yra net apie 500 ha tokių teritorijų. Jei jas sugebėtume efektyviai panaudoti, miestui nereikėtų plėstis nė vieno papildomo hektaro visą dešimtmetį. Tada mums visiems mažiau kainuotų vandens tiekimas, viešasis transportas ir kita.
Jei gyventojų daugėtų, viskas būtų gerai, bet, jei jų mažėja, o miestas vis tiek plečiasi, išlaidos auga: gyventojai tampa vis labiau priklausomi nuo nuosavo automobilio, reikia tiesti daugiau kelių ir šaligatvių, statyti automobilių stovėjimo aikštelių... Negalima drausti žmonėms keltis už miesto, nors yra valstybių, kur tai stabdoma (tarkim, Anglijoje už Londono ribos negalima statyti individualaus namo).

Beje, Europos Komisija kaip tik rengia gaires, kad nuo šio amžiaus vidurio tokia miestų plėtra ES taptų negalima. Jei norėsime statyti daugiau pastatų, tai darysime viduje ir tankinsime miestą.

Didelė tokių neefektyviai naudojamų teritorijų bėda yra fragmentuota nuosavybė, kitaip tariant, tai, kad nuosavybė priklauso keletui savininkų. Neturime mechanizmų šiam turtui konsoliduoti, nebent vienas iš jų nuspręsta viską supirkti iš kitų.

Užsienio šalių patirtis rodo, kad viešos struktūros efektyvesnės jau vien dėl to, jog atsiranda galimybių kompensuoti paimtą turtą. Jeigu miestas paskelbia prioritetinį projektą, žaidimo taisyklės keičiasi ir reikalai gali judėti greičiau. Tiesa, pirma reikia padirbėti su įstatymais, planuoju teikti pasiūlymų dėl šios problemos sprendimo.


Šnipiškės. © Pauliaus Gvildžio nuotr.

Ką manote apie garsiąsias Šnipiškes ir kokią ateitį prognozuotumėte šiai vietai?

Mūsų paveldosauga paremta draudimais. Protingai besielgiančių valstybių paveldosauga paremta ne tik draudimais, bet ir parama. Nepaneigsi, kad dalis ten išlikusių pastatų vertingi (pavyzdžiui, abipus Giedraičių gatvės). Jei bandysime spręsti problemą draudimais, tie pastatai anksčiau ar vėliau tiesiog supus ar sudegs. Sakyčiau, jei vertingas pastatas rekonstruojamas pagal savivaldybės, saugančios Šnipiškes, nustatytą programą, gyventojas turėtų gauti tam tikrą paramą. Turime aiškiai pasakyti, kurios teritorijos turi būti išsaugotos, ir skirti tam lėšų. Jei neišgalime to padaryti, kam tada išvis bandyti kažką išsaugoti? Jei nieko nesiimsime, per 20-30 metų paprasčiausiai nebeliks, ko saugoti.

Šnipiškės keičiasi, tačiau lėtai. Būsto kainos aukštos, nuosavybė fragmentuota, o ten gyvenantis problematiškas sociumas sunkiai traukiasi.

 Dažnai girdime kritikos, kad užsienyje dideli prekybos centrai dažnai statomi priemiesčiuose, o, štai, Lietuvoje jų pridygę net miesto centruose. Koks Jūsų požiūris į tai?

Sakyčiau, šaukštai jau po pietų.

Šnipiškės. © Pauliaus Gvildžio nuotr.

Į tai žiūrima skirtingai. Vienas požiūris siūlo iškelti didelius prekybos centrus už miesto ir jų nebeįsileisti. Taip dažniausiai elgiamasi tose šalyse, kur stiprus šeimos verslas, mėgstamos nedidelės parduotuvėlės, vyrauja tradicinė prekybos infrastruktūra. Pavyzdžiui, į miestus jų neįsileidžia olandai, vokiečiai, prancūzai... Tuo metu tose šalyse, kur dažnai būna blogas oras, žiemą itin šalta, o dienos palyginti trumpos (tarkim, Šiaurės šalyse), priešingai, prekybos centrus stengiamasi išnaudojami kaip patogias dengtas erdves. Pastebėkite, jie dažnai atlieka socialinę-kultūrinę funkciją ir neretai šis aspektas tampa jų tarpusavio konkurencijos dalimi, kai, tarkim, organizuojami įvairūs renginiai, kad pritrauktų šeimas.

Žinoma, baisuokliai prekybos centrai su didelėmis automobilių stovėjimo aikštelėmis iš tiesų turėtų stovėti užmiestyje, tokių centre pačiame mieste geriau vengti. 

Statybunaujienos.lt



Savivaldybėse

nuotrauka
2024-03-28 14:43
Šiauliuose po žiemos sezono startavo darbai tranzitinėse miesto gatvėse – kapitalinio remonto darbai prasidėjo intensyvioje Pramonės gatvėje, toliau rekonstruojama ir modernizuojama Aukštabalio gatvė. Abu šie valstybei svarbūs vietinės reikšmės kelių projektai iš dalies finansuojami Kelių priežiūro...
nuotrauka
2024-03-28 11:33
Po daugiau nei 3 metus trukusios rekonstrukcijos atidaryta Švenčionių nuotekų valykla. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) administravo daugiau nei 3 mln. eurų vertės projektą, modernizuojant Švenčionių miesto nuotekų valymo įrenginius ir užtikrinant nepertraukiamas, patikimas ir kokybiškas pa...
nuotrauka
2024-03-27 16:45
Nuo balandžio mėn. vilniečiai ir sostinės svečiai galės nemokamai naudotis Vilniaus miesto savivaldybei priklausančiais viešaisiais tualetais. Vilniaus miesto Taryba šiandien pritarė sprendimui panaikinti anksčiau galiojusį 30 eurocentų vienkartinį mokestį. Taip pat per artimiausius dvejus metus pla...
nuotrauka
2024-03-27 13:32
2024 m. Vilniaus miesto savivaldybės planuose – net 120 kilometrų ištisiniu būdu išasfaltuotų gatvių, apie 40 km sutvarkytų šaligatvių ir 12,5 km įrengtų dviračių takų. Šiemet sostinės susisiekimo infrastruktūros tvarkymui bus skiriama 74 mln. Eur.
nuotrauka
2024-03-26 14:22
Dar viena rekordinio susidomėjimo sulaukusios senamiesčio pastatų fasadų tvarkymo programos galimybė Klaipėdos senamiesčio pastatų valdytojams: siekiant pilnai išnaudoti lėšų likutį – 70 tūkst. eurų, skelbiamas pakartotinis kvietimas teikti paraiškas. Jų laukiama iki š. m. balandžio 10 dienos.
nuotrauka
2024-03-21 13:52
Daugiau nei pusė maisto atliekoms rūšiavimui skirtų priemonių atsiėmusių sostinės gyventojų ėmėsi rūšiuoti maisto atliekas. Tai atskleidė naujausias Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) atliktas tyrimas. Kaip teigia VAATC direktorius, džiugina ne tik rūšiuojančių žmonių skaičius, bet ...
nuotrauka
2024-03-21 10:23
Pradėta unikalaus kultūros paveldo objekto – Jokšų tilto, pastatyto per Karaliaus Vilhelmo kanalą, rekonstrukcija. Šiuo metu jau demontuotos tilto perdangos ir ruošiamasi pagrindiniams rekonstrukcijos darbams.
nuotrauka
2024-03-21 10:16
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) teisėjų kolegija 2024 m. kovo 20 d. administracinėje byloje dėl Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos (Taryba) sprendimo nepritarti UAB „Dantora“ planuojamai ūkinės veiklos galimybei Ketvergiuose (Klaipėdos r.) pareiškėjo apeliacinį skundą atmetė.
nuotrauka
2024-03-20 10:58
Iš Vilniaus centro viešuoju transportu pasiekiamas vienintelis miestas mieste monotoniško pramoninio miestelio rūbą siekia iškeisti tapti išskirtine vieta vaikščiojimo entuziastams. Grigiškių Vokės bendruomenės iniciatyva Vokės pakrantėje pradėtas rengti 1 kilometro gamtos stebėjimo takas.
nuotrauka
2024-03-20 08:40
Panevėžio miesto savivaldybė modernizuoja pagrindinių miesto gatvių apšvietimo tinklus – įdiegtos išmaniosios technologijos leis efektyviai eksploatuoti miesto gatvių apšvietimo sistemą. Tamsiuoju paros metu bus automatiškai reguliuojamas apšvietimo srautas, pritaikant pritemdymo sistemą ir taip sum...
nuotrauka
2024-03-19 12:45
Naujasodžio gatvėje – įkurtuvės. Į naujuosius savo namus persikraustys 10 žmonių, turinčių intelekto ir (ar) psichosocialinę negalią. Tai pirmieji naujai pastatyti grupinio gyvenimo namai Vilniuje. Įgyvendinant institucinių globos namų pertvarką šiais metais ruošiamasi atidaryti dar vienus naujus gr...
nuotrauka
2024-03-19 10:18
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė UAB „Urbasta“ apeliacinį skundą ir paliko galioti apygardos teismo sprendimą, kuriuo atmestas ieškovės UAB „Urbasta“ ieškinys atsakovei Kauno miesto savivaldybės administracijai, prašant panaikinti sprendimą dėl naujo baseino Kaune, Vaidoto g., statybos laimėtojo ...
nuotrauka
2024-03-18 13:40
Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje – pokyčiai. Vadovo pareigas pradėjo eiti viešojo konkurso būdu išrinktas direktorius Juozapas Blažiūnas.
nuotrauka
2024-03-18 09:48
Ar žinojote, kad Vilniuje galima išvysti vienas didžiausių lašišų pasaulyje? Arba tai, kad dažnas vilnietis yra ne kartą vaikščiojęs vienu seniausių miškų Europoje, besidriekiančiu palei Neries vingį? NT plėtros bendrovė „Darnu Group” ir Lietuvos hidrobiologų draugija kviečia artimiau susipažinti s...
nuotrauka
2024-03-15 12:18
Panevėžio rajono visuomenės viešo intereso gynimo grupės atstovai šią savaitę susitiko su Panevėžio rajono meru Antanu Pociumi iškilusiems klausimams aptarti, po to, kai „Rail Baltica" Panevėžio geležinkelio linijos infrastruktūrinės plėtros SPAV, koncepcija 2023 metų rugpjūtį buvo pristatyta visuom...
nuotrauka
2024-03-15 09:07
Per artimiausius 3-4 metus Vilkpėdėje planuojama pastatyti tiek pat butų, kiek iki šiol buvo pastatyta per 17 metų. Šiuose suplanuotuose ir jau statomuose projektuose galės apsigyventi apie 3 tūkst. gyventojų. Plėtotojų investicijos per pastaruosius dvejus metus iš šiaurinės miesto dalies ėmė labiau...
nuotrauka
2024-03-15 09:00
Klimato kaita yra grėsmė, su kuria kovoti padeda tradicinės energijos šaltinių pakeitimas atsinaujinančių išteklių gamyba. Taip mano vis daugiau Lietuvos gyventojų, įskaitant ir Klaipėdos rajono Vėžaičių bei Endriejavo seniūnijų gyventojus. Šiose seniūnijose, 85 proc. gyventojų sutinka, kad pasaulyj...
nuotrauka
2024-03-15 06:14
Ateinančią savaitę startuos istorinio Klaipėdos pastato – miesto rotušės atnaujinimo darbai. Pradedamas kapitalinis stogo remontas, kuris, numatoma, truks apie pusę metų.
nuotrauka
2024-03-15 06:04
Įmonė „Rinktinės NT", be leidimo nukirtusi ąžuolą sostinės Ceikinių gatvėje, Vilniaus miesto savivaldybei sumokės 150 tūkst. eurų kompensaciją. Lėšas sostinės savivaldybė panaudos apželdinimo projektams.
nuotrauka
2024-03-14 15:22
Per praėjusius metus specializuota transporto priemone su lazerinio skenavimo įranga nuskaityta beveik 1,2 tūkst. sostinės gatvių kilometrų. Itin tikslūs skenavimo rezultatai jau antrus metus iš eilės leidžia įvertinti Vilniaus gatvių asfalto dangos būklę ir pagal tai sudaryti tvarkomų gatvių ruožų ...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse