2025 m. balandžio 21 d. pirmadienis, 11:18:39
Reklama  |  facebook

Manipuliacija apšvietimu: ką daryti, kad biologinis laikrodis neužmigdytų žiemos miegu? Fotogalerija

2016-10-13 12:24
Sulig elektros lemputės išradimu ėmėme kryptingai judėti link 24 valandas per parą aktyvios visuomenės. Visgi rudenėjant dėl saulės šviesos stokos ir ilgėjančių vakarų nukenčia ne tik gyvenimo kokybė bei darbingumas, bet ir bendra savijauta. Tai patvirtina ir psichologai, teigiantys, jog taip vadinamojo laimės hormono seratonino, už kurio gamybą atsakinga šviesa, kiekis mūsų smegenyse pastebimai sumažėja būtent rugsėjo–sausio mėnesiais.
nuotrauka
Bendrovės Jung Vilnius nuotr.


Minimos įmonės
JUNG Vilnius, UAB
Laimei, ir medicinos verdiktui, ir net metų laikams iššūkį meta pastatų automatika, padedanti prisitaikyti prie šiuolaikinio gyvenimo tempo ir lengvai adaptuojama prie individualių poreikių. Kaip kompensuoti natūralios šviesos stygių ir nugalėti rudeninį slogutį, pataria Vilniaus Antakalnio poliklinikos psichologė Rita Keževičienė ir automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo bei techninės priežiūros centro „Jung Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis.

Kada biologinis laikrodis veikia „kaip užsuktas“?

Pasak psichologės, šviesa – ypač svarbus išorinis faktorius, reguliuojantis mūsų smegenyse „tiksintį” vidinį laikrodį. Pastarasis kontroliuoja daugybės kūne vykstančių procesų paros ir sezoninius ritmus, tiesiogiai susijusius su žmogaus savijauta.

Rita Keževičienė„Vidinis laikrodis reguliuoja dienos aktyvumui svarbius cirkadinius ritmus kaip, pvz., budrumas, mieguistumas, nuotaika, darbingumas, nuovargis. Budrumui ir miegui didelės reikšmės turi ir hormonai, kurie taip pat suaktyvėja priklausomai nuo paros laiko“, – aiškino R. Keževičienė.

Tuo tarpu R. Skurdenis pastebėjo, jog mūsų dienomis dėl natūralios šviesos stokos kylančias problemas namuose, darbovietėse ar kitose visuomeninėse patalpose gana efektyviai sprendžia šiuolaikinės apšvietimo sistemos bei jas valdanti pastatų automatika. Pasak jo, šaltuoju, tamsiuoju metų laiku tinkamai sureguliuotas apšvietimas gali kiek pareguliuoti ir „žiemos miegui“ mus ruošiančio biologinio laikrodžio režimus. Nebent, žinoma, galime sau leisti keltis ir būti aktyviems tik sulig šviesa, o biuro duris uždaryti sulig popiet įsiplieskiančiais gatvių žibintais.

Protinga šviesa: ne įsijungia, o įsilieja

„Automatikos valdomame būste, siekiant kuo efektyviau išnaudoti natūralius šviesos resursus, šalia langų įrengiami jutikliai, kurie reaguoja į šviesos pokyčius už lango ir atitinkamai „matuoja“ šviesos kiekį patalpoje. Apšvietimas prie pamažu mažėjančios dienos šviesos lauke taip pat prisitaiko laipsniškai, t. y. pamažu intensyvėja papildydamas natūralų apšvietimą dirbtiniu. Taigi, skirtingai nei įprasti šviestuvai, išmanioji šviesa pilnu pajėgumu įsijungia tik užslinkus aklinai tamsai, – pasakojo R. Skurdenis. – Tai ir ekonomija, mat kol nereikia, šviestuvai neveikia visu 100 proc. Ir kartu tai – technikų ir medikų pasiektas aukščiausias subtilumo laipsnis, mat įlieti dirbtinės šviesos srautą į natūralų taip, kad nesupyktų nei mūsų akis, nei galva ar vestibiuliarinis aparatas nėra taip paprasta. Kai apšvietimas efektyviai reguliuojamas, žmonės ne tik kad nepajaučia diskomforto dėl sutrumpėjusio šviesiojo paros laiko – tinkamai sureguliuota šviesa patalpoms, pvz., namams, suteikia daugiau harmonijos, jaukumo, neša saugumo jausmą“.

Kuo čia dėtos žaliuzės?

apšvietimo technologijosGal ir nustebsite, tačiau pastatų automatikos specialistai namus nuo šalčio ir nepageidaujamų žvilgsnių saugančias žaliuzes taip pat priskiria prie patalpų apšvietimo. Sureguliuotos, pavyzdžiui, pagal saulės kilimo ir leidimosi laiką, jos gali atsidaryti, pasikelti sulig pirmais kad ir labai silpnos saulės spinduliais ir taip padėti atsibusti. „O suderinta prie paros laiko išmanioji namų sistema gali net atstoti žadintuvą ir kas rytą, „sutartu“ laiku, žadinti įjungdama šviesą ir pakeldama žaliuzes. Žinoma, taip reguliuojant sistemą reikia būti realistais, o ne optimistais, mat pasitaiko atvejų, kad žmogus tokį „žadintuvą“ ir dar įsijungiantį radiją nusistato ne pagal taip, kaip gyvena, o kaip norėtų gyventi ir paprasčiausiai nepajėgia išlipti iš lovos penktą ar šeštą ryto“, – galimus žaliuzių panaudojimo scenarijus ir atvejus iš gyvenimo vardijo R. Skurdenis.  

Ar saulės šviesą kompensuos šviestuvas?

Vilniaus Antakalnio poliklinikos psichologė atkreipia dėmesį į neabejotiną biologinio laikrodžio ryšį ir su natūraliu, ir su dirbtiniu apšvietimu. R. Keževičienės teigimu, būtent šviesa mūsų biologinį laikrodį suderina su aplinkos laiku. T. y. organizmas savaime prisitaiko prie į akis patenkančio šviesos kiekio ir ima funkcionuoti pagal 24 valandų trukmės šviesos ir tamsos ciklą, kuris proporcingai pasiskirsto pagal metų laiką.

„Rytinė šviesa padeda sumažinti melatonino, kitaip tariant – miego hormono kiekį organizme ir žvaliai prabusti. Taip pat ryte padidėja kortizolis – hormonas, atsakingas už žmogaus aktyvumą, energingumą. Panašiai organizmas reaguoja ir į metų laikų kaitą: kai anksčiau temsta, vyksta tam tikros hormoninės reakcijos, gaminasi miego hormonas melatoninas, mažėja darbingumas, aktyvumas. Kai mažiau saulės, trumpėja dienos ir daugiau žmonių apima depresinė nuotaika. Taigi, šiuo laikotarpiu ypač svarbų vaidmenį atlieka tinkamas patalpų apšvietimas, kuris gali bent kažkiek kompensuoti saulės šviesos trūkumą ir palaikyti gerą savijautą”, – pasakojo R. Keževičienė.

Pasirodo, žmogaus savijautai įtakos turi ne tik šviesos buvimas arba ne, bet ir jos atspalviai. Anot R. Skurdenio, šilti ir šalti šviesos atspalviai žmogų veikia skirtingai, todėl galimos skirtingos apšvietimo programos, parenkamos pagal apšvietimo poreikį konkrečiu paros metu ar net patalpų paskirtį.

„Tokia tendencija jau įsitvirtino šiuolaikiniuose biurų kompleksuose, kuomet derinami skirtingi apšvietimo scenarijai. Pavyzdžiui, darbo metu šviesa būna šiek tiek ryškesnė ir šaltesnė, skatinanti produktyvumą, o per poilsio pertraukėlę apšvietimas sušvelnėja – galima greičiau atsipalaiduoti, pailsėti. Natūralu, jog žmogus geriausiai jaučiasi dienos šviesoje, todėl automatizuota apšvietimo kontrolė padeda sukurti nors ir dirbtinį, tačiau saulės šviesai itin artimą apšvietimą”, – sakė „Jung Vilnius“ vadovas.

Ruošiatės miegui? Išjunkite televizorių

apšvietimo technologijosŠviesos terapijos metodą dar 1971 metais medicinoje pradėjo taikyti amerikiečiai. Iki mūsų dienų šiuo metodu gydoma sezoninė depresija, miego sutrikimai, profilaktiškai stiprinama žmogaus imuninė sistema ir gerinami medžiagų apykaitos procesai.                                                       

Vis dėlto norint naudotis dirbtinės šviesos privalumais reikia žinių, o jų neturint savo biologinį laikrodį galima net išvesti iš rikiuotės, pvz., per didelis apšvietimo intensyvumas gali savijautą pabloginti. Jei vakare kambaryje dega ryški šviesa, slopinamas miego hormonas melatoninas, padedantis pasiruošti miego ciklui ir atsipalaiduoti. Sutrikus šio hormono pusiausvyrai organizme, gali išsiderinti žmogaus vidinis laikrodis, dėl ko padidėja rizika susirgti depresija, kyla kiti sveikatos sutrikimai.

Psichologė priduria, jog panašų žalingą poveikį turi ir taip vadinama mėlyna šviesa, kurią skleidžia televizorių, kompiuterių ekranai, telefonai.

 

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2025-04-18 06:23
Norint namuose užtikrinti jaukią ir komfortišką aplinką vien tik patrauklių interjero sprendimų gali nepakakti – didelę įtaką gerai savijautai turi ir patalpų mikroklimatas bei supantys kvapai. Nemalonius kvapus neretai bandoma pašalinti pasitelkiant įvairius oro gaiviklius ar smilkalus. Tačiau, ano...
nuotrauka
2025-04-16 08:14
Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai. Elektra – neatsiejama ir bene būtiniausia kiekvieno būsto dalis, yp...
nuotrauka
2025-04-02 13:19
JUNG pristato naują inovatyvų produktą, skirtą išmaniesiems namams: belaidžius „Matter" mygtukus. Didžiausias šių mygtukų privalumas – galimybė valdyti skirtingus įrenginius, suderinamus su „Matter" standartu, nepriklausomai nuo gamintojo ekosistemos. Tai suteikia galimybę kurti ypatingai lanksčius ...
nuotrauka
2025-04-02 09:19
Gargždų mieste, šalia Taikos g. 11 ir 12 daugiabučių, pradėtas vykdyti projektas „Paviršinių nuotekų valymo įrenginių – išlaikymo tvenkinio su pakartotiniu vandens naudojimu nauja statyba“.
nuotrauka
2025-04-02 07:37
ALTECH – tai pastatų inžinerinėms sistemoms skirtas DAHL (Skandinavija) prekinis ženklas, kurį Lietuvoje pristato UAB „Dahlgera“ – didmenine prekyba santechnine įranga besiverčianti bendrovė. Šis prekinis ženklas jau plačiai žinomas Skandinavijos šalyse, o dabar tampa prieinamas ir Lietuvos rinkai, ...
nuotrauka
2025-03-31 15:14
Gyventojai, norintys pasikeisti turimus neefektyvius ir taršius šilumos gamybos įrenginius į modernius, vėl galės pasinaudoti valstybės parama. Jau rytoj, balandžio 1 d., Lietuvos energetikos agentūra skelbs naują paramos kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-03-28 16:41
Apšvietimas namuose – ne tik būtinas funkcionalumas, bet ir svarbi interjero detalė, kurianti atmosferą, daranti įtaką emocijoms bei gyvenimo kokybei. Šiuolaikinės technologijos leidžia sujungti funkcionalumą, estetiką ir energijos taupymą, o modernūs sprendimai suteikia galimybę kiekvienam pritaiky...
nuotrauka
2025-03-06 08:05
Vilniaus miesto savivaldybė, skatindama tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, skirs dalinį finansavimą gyventojams, atsisakantiems iškastinio kuro šildymo įrenginių. Gyventojai, kurie diegs atsinaujinančius energijos išteklius arba prisijungs prie AB „Vilniaus šilumos tinklai“ centralizuotos ši...
nuotrauka
2025-02-12 09:30
Namai – vieta, kur atsipalaiduojame, bendraujame su artimaisiais ir ilsimės. Apšvietimas čia atlieka itin svarbų vaidmenį ne tik formuojant namų atmosferą, bet ir veikia mūsų nuotaiką, produktyvumą ir gyvenimo kokybę. Čia ypač padeda išmanusis apšvietimas, kuris leidžia pritaikyti šviesą pagal indiv...
nuotrauka
2025-02-11 09:50
VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninėje jau veikia unikalios hibridinės šilumos siurblių sistemos šildymui ir karšto vandens ruošimui. Siekiant mažinti visuomeninio pastato sukuriamas emisijas, karšto vandens ir šilumos energijos gamybai naudotos gamtinės dujos pakeistos į atsinaujinančius energijo...
nuotrauka
2025-02-10 07:49
LEDVANCE specialiai „Žalgirio“ arenai sukūrė arenoms skirtus LED prožektorius, pasižyminčius išskirtine apšvietimo kokybe, lengva priežiūra ir efektyviu energijos naudojimu.
nuotrauka
2025-01-31 11:26
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skatina gyventojus jungtis prie esamų centralizuotų nuotekų tvarkymo sistemų ir pakartotinai kviečia iki š. m. vasario 17 d. pateikti prašymus dėl prisijungimo.
nuotrauka
2025-01-28 18:24
Aplinkos ministerija primena, kad, siekiant didinti energinį efektyvumą daugiabučiuose pastatuose ir mažinti išlaidas už šildymą, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kai...
nuotrauka
2025-01-28 09:41
Nacionalinis plėtros bankas ILTE kviečia šilumos tiekėjus ir nepriklausomus šilumos gamintojus kreiptis dėl paskolų centralizuoto šilumos ir vėsumos tiekimo (CŠVT) sistemų atnaujinimui. 102 mln. eurų skirti finansuoti investicijas į sistemų energinį efektyvumą ir atsinaujinančių energijos išteklių (...
nuotrauka
2025-01-17 09:15
Energetikos ministerija informuoja, kad šių metų pirmąjį ketvirtį planuojamas naujas kvietimas norintiems gauti kompensaciją įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginius namuose. Naujajame kvietime, kurį preliminariai planuojama skelbti kovo mėnesį, dotacijoms numatyta 15 mln. eurų. Šįkart dotaci...
nuotrauka
2025-01-16 08:09
Konkursas „Lietuvos metų gaminys 2024“ Mašinų ir prietaisų pramonės grupėje tapo reikšmingas įmonės „Kalvis“ istorijai. Auksu įvertintas naujasis įmonės gaminys – 500 kW galios granulėmis kūrenamas katilas K500MG – pelnytai tapo dėmesio centru. Apdovanojimas įvertina ne tik įmonės techninę kompetenc...
nuotrauka
2025-01-03 17:23
Antrus metus iš eilės Vilnių drebina daugiabučių sprogimai. Pernai Viršuliškių mikrorajone dėl sprogimo ir kilusio gaisro žuvo du žmonės, o gyventojams grįžti į savo namus prireikė beveik metų. Šiandien sprogimas sudrebino Naujininkų mikrorajone esantį daugiabutį, kurio gyventojai evakuoti, o prieža...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-23 09:42
Artėjant didžiosioms metų šventėms daugiabučių priežiūrą užsiimantys specialistai ragina pagalvoti ne tik apie namų puošimą ir dovanas, bet ir apie priešgaisrinę saugą namuose. Kokios dažniausiai pasitaikančios gaisrų namuose priežastys ir kaip jų išvengti, pasakoja daugiabučių administravimo ir pri...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos