2024 gegužės 24 d. penktadienis, 23:56
Reklama  |  facebook

Merdinčią nekilnojamojo turto rinką gaivina tik valstybės aukcionai

2023-06-16 10:00
Nekilnojamojo turto (NT) pasiūla sostinėje šiuo metu itin menka, vienintelis šviežio oro gurkšnis rinkoje – Turto banko ir savivaldybės organizuojami aukcionai, sako NT ekspertai. Tiesa, Turto bankas šiuo metu valdo tik apie 10 proc. viso viešojo sektoriaus NT, likusi dalis priklauso atskiroms organizacijoms, bendrų standartų nėra, todėl neaišku, ar turtas išnaudojamas efektyviai.
nuotrauka
Diskusijos organizatorių nuotr.


Minimos įmonės
Turto bankas, VĮ,
LNTPA (Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija),
Eriadas, UAB
PRIMUS Legal Advisors, advokatų kontora,
Tokiomis mintimis Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA), Turto banko ir advokatų kontoros „PRIMUS“ organizuotoje diskusijoje dalijosi NT rinkos ekspertai.

„Daug kas galvoja, kad Turto bankas valdo visą valstybės nekilnojamąjį turtą, tačiau taip nėra. Mes šiuo metu esame atsakingi tik už 10 proc. valstybės NT. Likusią dalį valdo įvairiausios įstaigos, kurioms atrodo, kad to turto reikia, nors iš tiesų objektyviai suskaičiuoti, nesant standartams, sudėtinga. Nesunku paskaičiuoti, kiek biuro ploto reikia vienam darbuotojui, tas skaičius gali būti 25 kv. m., idealiu atveju 15–17 kv. m. Bet kaip paskaičiuoti, kiek ploto reikia mokslinius tyrimus atliekančioms ir kitoms netradicine veikla užsiimančioms įstaigoms“, – Turto banko pranešime cituojamas diskusijoje dalyvavęs Mindaugas Sinkevičius, Turto banko generalinis direktorius.

Mindaugas Statulevičius, LNTPA prezidentas, sako, kad pagrindiniams NT rinkos žaidėjams Turto banko aukcionai šiandien – itin aktualūs.

„Šiandien valstybinio NT sektoriaus pasiūlos tempai yra didesni nei privataus, tad valstybė tampa viena pagrindinių žaidėjų, formuojant pasiūlos apimtis šiandieninėje rinkoje. Be abejo, turime pastabų dėl pernelyg trumpų terminų norint įsigilinti į aukcionuose siūlomus objektus bei atsiskaitymo tvarkos, dėl kylančios neapibrėžtumo rizikos: ką galiausiai pavyks įsigyti, kokios procedūros vėliau dar gali laukti – tai sumažina valstybės galimybes gauti maksimalią kainą už savo parduodamą turtą. Bet reikia pasidžiaugti, kad aukcionų procesai gerėja, kad siūloma patrauklių, potencialo turinčių objektų, kurie investuotojus tikrai domina“, – diskusijoje sakė M. Statulevičius.

Elektroninių aukcionų efektyvumas ir skaidrumas


„Pastaraisiais metais nekilnojamojo turto pirkimas-pardavimas elektroninio aukciono būdu įgauna vis didesnį populiarumą Lietuvoje. Šiam augimui didžiausią įtaką turėjo aktyvumas nekilnojamojo turto rinkoje, smarkiai tobulėjantys technologiniai sprendimai, aukcionų skaidrumas, prieinamumas, proceso išgryninimas ir abiejų šalių interesų užtikrinimas“ – pabrėžė Ernesta Žiogienė, advokatė, advokatų kontoros PRIMUS vadovaujanti partnerė Lietuvoje.

Nepaisant augančių aukcionų skaičių ir parduodamo turto kainų, vis dar pasitaiko iššūkių, su kuriais susiduria tiek valstybinio turto pardavėjai, tiek aukcionų dalyviai. Anot advokatės, valstybinio turto pardavimas aukciono būdu yra griežtai reglamentuotas, aiškios taisyklės įrėmina abi šalis ir piktybiškų dalyvavimų aukcionuose itin sumažėję. Tačiau ginčų vis dar pasitaiko ir dažniausia jie kyla dėl informacijos apie turtą nepakankamumo, jo kokybės bei nuostolių valstybei kompensavimo, ypač dėl kainų skirtumo, jeigu naujame aukcione daiktas buvo parduotas už mažesnę kainą negu ta, kurios nesumokėjo nesąžiningas pirkėjas.

Norėtų daugiau laiko

Donatas Jurevičius, statybos valdymo įmonės „Eriadas“ akcininkas, svarstė, kad investuotojams iki šiol daugiausia problemų kelia greitis ir nežinomybė.

„Vis dar pasitaiko atvejų, kai perkame iki galo nežinodami, ką gausime, kokios pastate bus kultūros paveldo vertybės. Manyčiau, kad mėnuo įsigilinimui į siūlomą objektą taip pat yra pernelyg mažas laikas“, – svarsto D. Jurevičius.

M. Sinkevičius antrino, kad problema yra žinoma, ją stengiamasi spręsti ilginant aukcionų laiką.

„Žinome šią problemą ir sprendžiame. Kai kuriuos konkursus prailginome du–tris kartus, duodame dalyviams laiko rasti finansavimą, įsigilinti į objektą, kurį parduodame. Bet matome, kad paklausa, konkurencija didelė, kainos smarkiai išauga. Kartais net ne procentais, o kartais. Mūsų tikslas yra sukurti didžiausią vertę valstybei“, – sako M. Sinkevičius.

Būtina konsoliduoti

Didžioji dalis valstybinių pastatų priklauso įvairioms švietimo įstaigoms, socialinės apsaugos sistemai. Nepriklausomų ekspertų atliktos studijos, kaip būtų galima racionaliai valdyti apie 10 mln. kvadratų valstybei priklausančio nekilnojamojo turto, yra pateiktos sprendimų priėmėjams.

„Yra skaičiavimai, siūlymai centralizuoti turimą turtą vienose rankose ar bent atlikti inventorizaciją sukuriant lokalius „turto bankus“. Kol to nebus, niekas nejudės. Yra daugybė turto, kuris naudojamas neefektyviai. Mes dažnai klausiame, kam jums tiek patalpų, gal galime perimti, skelbti aukcionus ir parduoti, bet galiausiai gauname atsakymus, kad patalpos reikalingos ir naudojamos“, – kalba M. Sinkevičius.

Anot jo, valstybės įstaigų vadovai vis dar be jokių priežasčių dažnai laikosi įsikibę į turtą, kurio iš esmės jiems nereikia – išlaikomi tūkstančiai kv. m., nors tokioms patalpoms efektyviai išnaudoti reiktų bent du–tris kartus daugiau darbuotojų.

„Šiandien turime situaciją, kai didžiąją dalį valstybės turimo NT naudojame neefektyviai, nors mes su savo valdomais objektais įrodėme, kad ir efektyvumą pasiekti galima, ir pardavus nereikalingą turtą valstybei uždirbti pinigų, renovuoti nugyventus pastatus“, – teigia M. Sinkevičius.

Išskirtinis aukcionas

Turto bankas neseniai NT investuotojus informavo apie netrukus vyksiantį išskirtinį aukcioną – bus siūloma įsigyti buvusios sovietinės armijos priešlėktuvinės gynybos dalinio teritoriją, iš viso 20 ha žemės sklypą Kalnėnuose, Vilniuje.

Pradinė sklypo kaina – 15 mln. eurų. Sostinės Kalnėnų bendruomenei tai taip pat gera žinia – numatyta daugiau nei 4 ha valstybės žemės perduoti Vilniaus savivaldybei parkui įrengti.

Retai nekilnojamojo turto rinkoje pasitaikančio dydžio sklypas daugiabučių ir vienbučių gyvenamųjų namų kvartalo statybai Kalnėnuose, Vilniuje, aukcione bus parduodamas trečiąjį šių metų ketvirtį. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  NT rinka, AukcionasAktualijos

nuotrauka
2024-05-24 16:57
Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis". Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias inv...
nuotrauka
2024-05-24 11:36
Per pirmąsias tris savaites nuo finansinės priemonės „Milijardas verslui" starto įmonės suskubo aktyviai teikti paraiškas finansavimui gauti. Nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA sulaukė 25 paraiškų paskoloms, kurių bendra prašoma suma viršija 1 mlrd. eurų, tad nuo šiol klientų teikiamos paraiškos sko...
nuotrauka
2024-05-24 11:08
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) darbuotoją. Įtarimai šiuo metu pareikšti vienam asmeniui.
nuotrauka
2024-05-23 10:55
Kaip pranešė Finansų ministerija, VĮ Turto bankas, centralizuotai valdantis administracinės paskirties valstybės nekilnojamąjį turtą, turi naują vadovą. Nuo šių metų gegužės 22 d., laimėjęs Finansų ministerijos paskelbtą konkursą, VĮ Turto banko generalinio direktoriaus pareigas pradeda eiti Gintara...
nuotrauka
2024-05-23 10:39
Nuo 2025 m. daugiau nei du aukštus turinčiuose daugiabučiuose namuose SND balionai negalės būti naudojami. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais e...
nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...
nuotrauka
2024-05-23 10:01
2024 m. padėtas pagrindas ilgai lauktam architektūros ir urbanistikos kokybės proveržiui Lietuvoje. Sukurti įrankiai savivaldybėms, regioninėms architektų taryboms, architektams ir projektuotojams, kurie suteikia daugiau aiškumo, skaidrumo verslui, įtvirtina gyventojų ir bendruomenių lūkesčius.
nuotrauka
2024-05-22 15:16
Vyriausybės kanceliarija, bendradarbiaudama su Latvijos investicijų ir plėtros agentūra (LIAA), paskelbė dizaino konkursą dėl bendro Baltijos (Latvijos ir Lietuvos) paviljono statybos tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“, kuri vyks nuo 2025 m. balandžio 13 d. iki spalio 13 d. Osakoje, Kansai reg...
nuotrauka
2024-05-22 07:04
Prasidėjus šildymo ar vėsinimo sezonui, viena iš svarbiausių aktualijų tampa klausimas, kaip palaikyti norimą temperatūrą namuose be didelių šildymo ar vėsinimo sąnaudų. Populiariausias veiksmų planas – sienų izoliacija ir alternatyvūs šildymo-vėsinimo būdai. Tačiau paprastai pamirštama, kad didžiau...
nuotrauka
2024-05-21 14:36
Investicija į nekilnojamąjį turtą (NT) lietuviams visada buvo viliojantis pasirinkimas, tai atskleidė ir pandemija, kai dažnas puolė ieškoti antro būsto pajūryje ar sodybos užmiestyje. Pranešime cituojamas NT ekspertas Marius Bružas sako, kad nors šis bumas jau praėjo, išskirtinio būsto poreikis yra...
nuotrauka
2024-05-21 13:26
Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdymo galimybes teritorijose, kuriose taikomos specialiosios že...
nuotrauka
2024-05-21 07:11
Apie 40 % visų šalčio tiltų pastate susidaro dėl sienų ir kolonų. Ir tai lemia apie 10 % šildymo energijos nuostolių. Vokietijos įmonė SCHÖCK BAUTEILE GmbH sukūrė ir rinkai pasiūlė tvarių, patogių ir aukštos kokybės sprendimų – SCHÖCK SCONNEX gaminių asortimentą, prisidedantį prie tvaraus pastato ko...
nuotrauka
2024-05-20 14:31
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, dokumentų klastojimu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2024-05-17 08:39
Ketvirtadienį, gegužės 16 d., Seime pritarta Krašto apsaugos ministerijos inicijuotam Gynybos ir saugumo pramonės įstatymo projektui, sudarančiam palankesnes sąlygas šios srities pramonės augimui, kartu stiprinant šalies saugumą, gynybos technologijų pažangą ir Lietuvos pramonės tarptautinį konkuren...
nuotrauka
2024-05-17 07:58
Turto bankas sostinėje, J. Kairiūkščio g. 10, įgyvendins atnaujinimo projektą, kurio metu bus pastatyti keli modernūs pastatai. Planuojama, kad bendras pastatų plotas sudarys apie 6 200 kv. m, o jų statyba kainuos apie 16,7 mln. Eur. Atnaujinimo projektui gegužės pradžioje pritarė LR Vyriausybė, sta...
nuotrauka
2024-05-17 06:35
Seimas priėmė Aplinkos apsaugos įstatymo, Aplinkos oro apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kurios padės spręsti lokalias taršos problemas gyvenamosiose vietovėse ir sustiprins savivaldybių galias įgyvendinant funkcijas aplinkos apsaugos srityje.
nuotrauka
2024-05-17 06:30
Vilniaus miesto apylinkės teismas, išnagrinėjęs Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro pareiškimus dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamaisiais įsakymais, skyrė baudas dėl korupcijos teritorijų planavimo ir statybų valstybinės priežiūros srityse. Kaltais dėl kyšininkavimo pripažinti 2 asmenys, ji...
nuotrauka
2024-05-17 06:14
Aplinkos ministerija kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir teikia derinti Medžiagų ar daiktų priskyrimo prie šalutinių produktų kriterijų nustatymo ir priskyrimo šalutiniams produktams tvarkos aprašą. Jame siūloma šalutiniams produktams priskirti visose ūkio šakose, ne tik apdirbam...
nuotrauka
2024-05-16 10:43
Vyriausybė nutarė papildyti nutarimą, kuris reglamentuoja Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatus. Šis sprendimas atitinka praėjusių metų pabaigoje priimtas Teritorijų planavimo įstatymo pataisas ir aiškiau detalizuoja teritorijų plan...
nuotrauka
2024-05-16 10:35
Trečiadienį Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnai UAB „Geovika" priklausančiame sklype nustatė, kad po žeme yra įrengtas pastatas, surašė faktinių duomenų patvirtinimo aktą, užfiksavo inžinerines kondicionavimo sistemas bei šviežiai žole uždengtas dangas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos