2024 gruodžio 12 d. ketvirtadienis, 9:10
Reklama  |  facebook

Mini rekuperatorius įvertino net katinas

Karolina ANDRIUŠAITYTĖ      2018-01-13 08:38
„Mini rekuperatoriai? Gal jūs langų neturite?“ – sulaukėme ne vieno panašaus klausimo, kai nusprendėme savo namelyje įrengti vėdinimo įrangą. Pritariu: kam šaldytuvas, jei Lietuvoje net vasarą šalta? Kam dulkių siurblys, jei yra grindų skuduras ir kilimų daužyklė? Kam skalbyklė, jei netoliese upelis. Apie kavos aparatą net nekalbu. O jei rimtai, pavargom nuo pelėsio – tiek akivaizdžiai matomo, tiek nosimi jaučiamo. Tai jau ne tik estetikos, tai – sveikatos reikalas.
nuotrauka
Mikas džiaugiasi gaiviu oru ir šiluma. Karolinos Andriušaitytės nuotr.


Minimos įmonės
Gaivus oras, UAB

Jau devintus metus gyvename sodų bendrijoje. Namelis, kažkada žmonių statytas vasaros poilsiui, tapo mūsų nuolatiniu būstu. Iš sodo į gyvenamąjį namą jį rekonstravusi šeima (iš kurios įsigijome šį būstą) stengėsi namelį padaryti tokį, kad jame būtų galima gyventi bet kuriuo metų laiku. Tačiau jei pinigais nelyja, žmonės taupo – pataupė ir buvusieji savininkai. Neįrengė ventiliacijos. Rezultatas – jau minėtas pelėsis ir didžiulė drėgmė, siekianti iki 80 proc. ir net daugiau. Žinia, kai santykinė oro drėgmė peržengia 70 proc. ribą, sparčiai intensyvėja metalų korozija, mikroorganizmų ir pelėsių dauginimasis.

pelesis ant ago mikroklimatas

Pelėsis ant lango

Pirmiausia, ką padarėme, nusipirkę šį namelį, ėmėmės ieškoti, kaip vėdinti patalpas – miegamajame vietoje neatidaromo lango (aišku, čia nebuvo ir kitokio ventiliacijos įrenginio) įstatėme duris-langą – padarėme mini balkonėlį. Nors jos beveik visada būdavo praviros, tačiau vėdinimo akivaizdžiai trūko – sieninėje spintoje ėmė jaustis pelėsio kvapas. Mano kiekvienos vasaros darbas – nuolat vėdinti drabužius, įvairiausiomis priemonėmis valyti sienas, kad kaip nors panaikinčiau prastą pelėsio kvapą. Langų rėmai nuolat pasidengdavo juodu pelėsiu. Rytais nuo langų stiklų tiesiog varvėdavo vanduo. Vėdinimas tebuvo primityvus – pravėrus duris-langą.

rekuperacija, vedinimas, sildymas, gaivus oras

Ieškojome informacijos, kaip šią problemą spręsti. Pasitarėme su UAB „Gaivus oras“ direktoriumi Žydrūnu Jakubėliu. Pirmą kartą pas jį nuvykome pavasarį, aptarėme, kas mūsų nedideliame (70 kv. m) namelyje būtų tinkamiausia. Kadangi artėjo vasara – neskubėjome apsispręsti: natūralus vėdinimas šiltu metų laiku kažkiek sprendžia problemą.

Kai rudeniop apsisprendę vis tik įsirengti vėdinimo įrangą vėl apsilankėme šioje įmonėje, p. Žydrūnas pasakė, kad dabar jis jau žinąs, ką mums patarti – iš parodos Italijoje grįžęs su naujų produktų katalogu. Mūsų „dėžutei“, pasak Žydrūno, pakaktų dviejų mini rekuperatorių ICO RECO 100, kurie savo techniniais parametrais yra bene geriausi, iš šiuo metu esančių rinkoje. Vieną jų įrengus miegamajame, kur labiausiai jaučiamas pelėsio kvapas ir didžiulė drėgmė, o kitą – virtuvėje-valgomajame, kur taip pat pakankamai drėgmės, būtų užtikrinama oro kaita patalpoje ir problema turėtų sumažėti ar net išnykti.

mikroklimatas

Be to, šie mini rekuperatoriai itin kompaktiški, turi nuotolinio valdymo pultelį ir yra galimybė juos sujungti į vieną sistemą (jie dirbtų sinchroniškai: vienas tuo pačiu metu pūstų orą iš lauko vidun, o kitas – iš patalpos į lauką, tokiu būdu būtų užtikrinamas intensyvesnis oro judėjimas patalpoje).

Dėl trijų oro srauto lygių, penkių skirtingas funkcijas atliekančių režimų, nuotolinio valdymo, priešpriešinio oro srauto šilumokaičio (ko kiti mini rekuperatoriai neturi) ir tik vienos skylės sienoje – šis irenginys mums pasirodė patraukliausias. Juolab, kad prietaise naudojamo šilumokaičio naudingumo koeficientas siekia apie 95 proc., todėl į patalpą tiekiamas gaivus oras, kurio temperatūra yra panaši į vidaus temperatūrą. Štai taip galima kur kas labiau taupyti šilumą nei vėdinant patalpas įprastu būdu (atidarant langą).

Pridursiu, kad žiemomis vėdinant miegamąjį, ne kartą nušalo kambarinės gėles, kai ilgesnį laiką užmiršau uždaryti langą.

Ryžomės rekuperacijai

Sutartą dieną iš pat ryto su aparatūra ir darbo priemonėmis atvykę „Gaivaus oro“ meistrai mus, vis dar nepatikliai žvelgiančius į kompaktiškus rekuperatorius, nuramino ir paaiškino, kad šiuose įrenginiuose be šilumokaičio yra sumontuoti du ventiliatoriai, kurie, dirbdami rekuperacijos režimu, veikia priešingomis kryptimis. Išeinantis oras šilumokaityje sušildo įeinantį, tačiau prietaiso konstrukcija neleidžia užterštam orui patekti į patalpų vidų. Blogas oras šalinamas į lauką.

rekoperacija, gaivus oras, mikroklimatas

rekoperacija, gaivus oras, mikroklimatas

Taigi meistrai ėmėsi darbo – išmatavo tinkamą lauko sienos ir kambario vidaus aukštį, surado optimalią vietą įrenginio montavimui. Atidžiai, tikrai labai atidžiai išsimatavę ėmėsi grąžto (sienos – iš gipso plokštės, tad nebuvo sudėtinga). Moteriškai pasidžiaugiau, kad visos grąžto „gaminamos“ dulkės iš karto gražiausiai nukeliaudavo į dulkių siurblį, prijungtą prie grąžto, o ne į kambarį, tad namai nebuvo pridulkinti. O meistrams, be abejo, kur kas svarbiau, kad dulkės neužterštų gręžimo karūnos – pagrindinio prietaiso šiame darbe.

Išgręžę sienoje angą, paprastuoju „įdėjimo būdu“ į angą įdėjo išorinę įrenginio dalį, į šią – vidinę. Rekuperatorių sutvirtino montavimo putomis, kad būtų stabilus ir kad nesusidarytų šalčio tiltas. Viskas. Analogiškas darbas buvo padarytas ir virtuvėje. Iki pietų darbas buvo baigtas.

O aš tą pačią dieną pradedu savo eksperimentą – vėdinu visus spintos drabužius, pelėsio bijančiomis priemonėmis išvalau visą spintą. Sąžiningai nuvalau langų rėmus, kurie eilinį kartą jau buvo apaugę pelėsiu – jį matant raudoti norėjosi. Stebėsiu, ar vėdinimo sistema darys įtaką pelėsiams, ar leis jiems augti toliau. O gal, išsigandęs „vaikštančio oro“, pelėsis dings kaip pelės iš namų, išsigandusios katino, nusprendusio iš laukinio tapti naminiu.

mikroklimatas, rekuperacija, gaivus orasEksperimento pradžioje nusiperkame dar vieną drėgmės matuoklį – dabar ją matuojame abiejose patalpose, kuriose įrengti rekuperatoriai. Reikia pridurti, kad rekuperatoriai nesujungti, kad dirbtų sinchroniškai, tad kiekvienas dirba atskirai tokiu režimu, kurį nustatome. Yra penki režimai, visi jie veikia trimis oro srauto lygiais:

  • Rekuperacija – prietaisas veikia šilumokaitos režimu (tuo pat metu šalinamas blogas oras ir į vidų įpučiamas sušildytas švarus oras).
  • Oro ištraukimas – įrenginys veikia tik oro ištraukimo iš patalpos režimu.
  • Oro įtraukimas – vėdinimo režimas, kai oras įtraukiamas iš lauko į vidų.
  • Auto1 – įrenginys veikia budėjimo režimu. Kai oro drėgmė patalpoje viršija nustatytą prietaise drėgmės lygį (58 proc.), jis įsijungia ir veikia rekuperacijos režimu, kol drėgmės lygis nukrinta iki nustatytų parametrų.
  • Auto2 – taip pat „budėjimo režimas“. Kai oro drėgmė patalpoje viršija prietaise nustatytą drėgmės lygį (58 proc.), rekuperatorius įsijungia ir veikia tik ištraukimo režimu, kol drėgmės lygis nukrinta iki nustatytų parametrų.

Pasirinkome rekuperacijos režimą (kad oro srautas 70 sekundžių orą pūstų iš lauko vidun ir tiek pat laiko kambario oras būtų ištraukiamas į lauką). Naktį bandėme miegoti neišjungę prietaiso. Reikia pridurti, kad miegamasis nedidelis, tad bet kokiu atveju įrenginys yra netoli ausies. Nustatome patį žemiausią lygį, kad veiktų tyliausiai (triukšmo lygis DB: žemiausiu lygiu – 29, vidutiniu – 31, aukščiausiu – 33). Užmiegame, tačiau katinui sumiaukus prabundame ir pajuntame, kad kambaryje nuo mažutėlės režimo atpažinimo LED lemputės gana šviesu, ir tuos 29 decibelus vis tik girdime. Po keleto naktų nusprendėme naktimis rekuperatorių išjungti, o ryte – įjungti.

gaivus oras, rekuperacija, mikroklimatas

mikroklimatas, rekuperacija, gaivus oras

Štai tokie mūsų dviejų mėnesių eksperimento rezultatai: virtuvėje-valgomajame drėgmė dabar tobula – apie 50-60 proc. (komforto norma – nuo 40 iki 70 proc.). Be abejo, čia tobulybę pasiekti kur kas lengviau nei miegamajame – grindys šildomos, tai irgi padeda reguliuoti drėgmės kiekį. Miegamajame stengiamės palaikyti žemesnę oro temperatūrą, tai ir drėgmės yra daugiau, ypač lietuvišką žiemą, kai lauke arba lyja, arba sninga. Juk oras iš lauko ateina taip pat šiek tiek „sušlapęs“. Tačiau situacija ir miegamajame iš esmės pagerėjo – vidutiniškai apie 60–65, na, kartais iki 70 proc. drėgmės). Vis tik įvertinant tai, kad naktį rekuperatorius išjungtas, o kambarys šildomas labai trumpą laiką (kad miegoti nebūtų per šilta), tai situaciją vertiname gerai. O ir spintos kol kas neskleidžia pelėsio kvapo. Langų rėmams užtenka elementaraus dulkių nuvalymo. Agresyvių cheminių medžiagų pelėsiui naikinti eksperimento metu dar nenaudojau.

Žinia, dar prieš įsigydami šiuos įrenginius pasidomėjome elektros sąnaudomis. Jos, kaip nurodyta įrenginio specifikacijoje, minimalios (atitinkamai pagal oro srauto lygį) – 3.7/4.1/4.6 W. Oro srautas, kuris per valandą patenka į patalpą (ir/arba ištraukiamas į lauką) – 75/87/93 kub. m.

rekuperatorius, gaivus oras, mikroklimatas

Ir dabar – svarbiausia!

Kai gamindavome maistą, dar kitą dieną svečias galėdavo atspėti, ką vakar valgėme (čia turiu pabrėžti, kad virš viryklės pakabintas pakankamai geros traukos gartraukis).

Dabar parėjus namo kotletų kvapo – nė kvapo! Įžengus į namus iš karto jaučiasi gaivus oras. Sakoma, kad visi namai kvepia savaip, mes dabar labai džiaugiuosi savo namų kvapu!

Kilo įtarimas, kad mūsų katinas taip pat įvertino gaivų namų orą ir iš lauko gyvūno rimtai pretenduoja tapti kambariniu katinu. Jis, ko gero, nemato reikalo išeiti į lauką pakvėpuoti grynu oru. 

Karolinos Andriušaitytės nuotr.

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-12-10 09:25
Energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis" atkreipia klientų dėmesį – jei fiksavote elektros energijos tiekimo kainą prieš maždaug metus – gali būti, kad jums artėja kainos fiksavimo pabaiga, o tai reiškia – metas pasirinkti jums palankiausią elektros energijos tiekimo planą. „Ignitis" privačių klient...
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-12-03 12:35
Šildymo sezonas jau įsibėgėjo visoje Lietuvoje, atnešdamas ne tik šilumą į namus, bet ir naujus iššūkius bei rizikas. Dauguma gyventojų kliaujasi patogiu centriniu šildymu, tačiau nemaža dalis namų ūkių yra šildomi alternatyviais būdais – dujomis, kietuoju kuru, elektra. Todėl šildymo sezono metu pa...
nuotrauka
2024-10-24 16:01
Išmaniuosiuose namuose patogumas ir efektyvumas yra svarbiausi prioritetai. Naudojant JUNG KNX sistemą ir įvairius jai skirtus valdiklius, palaikyti komfortišką temperatūrą namuose yra paprasta. Toks patalpų temperatūros valdiklis kaip JUNG F 50 pranoksta paprasto termostato galimybes, nes siūlo dau...
nuotrauka
2024-10-17 10:58
Trumpėjant dienoms, natūralios šviesos trūksta vis labiau. Geras apšvietimas namuose tampa ypač svarbus. JUNG KNX išmaniųjų namų sistema gali padėti sukurti jaukesnį ir natūraliai šviesai artimesnį apšvietimą, tiksliai pritaikytą prie metų laiko ir individualių namų ūkių poreikių. Šiame straipsnyje ...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-10-10 07:52
AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradeda eksploatuoti naują įrenginį – absorbcinį šilumos siurblį, kuris yra galingiausias Baltijos regione. Šis įrenginys padidins biokuro katilo efektyvumą daugiau nei 13 proc., o tai vilniečiams per metus sutaupys apie 1,36 mln. eurų. Technologijos tiekėjo ir gene...
nuotrauka
2024-10-07 15:27
Būsto saugumas ir patogumas dažnai priklauso net ir nuo tokių smulkių detalių kaip elektros kištukiniai lizdai. Elektros inžinierius atskleidžia, kaip neapsirikti ir išsirinkti tinkamiausio tipo bei galios kištukinius lizdus su USB jungtimi virtuvei, darbo ar miegamojo kambariui.
nuotrauka
2024-10-02 16:37
Paskelbti kvietimai teikti paraiškas valstybės kompensacijoms už gyventojų keičiamus neefektyvius, biomasę ar iškastinį kurą naudojančius katilus. Energetikos ministerijos inicijuota 8,5 mln. eurų paramos priemonė padės individualių namų gyventojams įsigyti efektyvesnius šildymo įrenginius, gerinti ...
nuotrauka
2024-09-12 09:32
Geras vėdinimas vonios kambaryje yra būtinas norint palaikyti optimalią temperatūrą, oro kokybę ir apsaugoti nuo pelėsio susidarymo. Naudojant pažangius JUNG sprendimus, ventiliacija vonioje ir klimatas yra valdomi automatiškai, tad nebereikia kaskart prisiminti rankiniu būdu įjungti ventiliatorių a...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-09-04 07:45
Kauno oro uoste šiemet buvo sumontuoti įmonės TECHNOGAJA naujos kartos vėdinimo sistemų filtrai. Tai daugiau nei 50 oro filtrų, įrengtų keleivių terminale, oro uosto administracinėse patalpose ir gaisrinės tarnybos patalpose. Kauno oro uosto specialistai teigia, kad pirmieji eksploatavimo mėnesiai j...
nuotrauka
2024-09-03 16:17
Prasidėjus kalendoriniam rudeniui Vilniaus miesto gyventojai jau gali kreiptis dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavimo. Kreipiantis nuo rugsėjo 1 d. iki šildymo sezono pabaigos, kompensacija yra skiriama visam šildymo sezonui. Norint gauti kompensacijas 2024-2025 metų šildymo sezonui, prašymą...
nuotrauka
2024-09-02 09:46
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šį kartą Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatytas didžiausias finansavimas iki šiol – net 2...
nuotrauka
2024-08-28 10:41
Kai dienos darosi trumpesnės, o darbų vis daugėja po vasaros atostogų, kokybiškas poilsis tampa kaip niekada svarbus. Mūsų miegui įtakos turi įvairūs namų aplinkos veiksniai, kuriuos gerai supratus ir išmokus jais manipuliuoti, galima susigrąžinti kokybišką, gerą miegą. Tam ypač praverčia išmaniųjų ...
nuotrauka
2024-08-19 09:00
Siekiant didinti energinį efektyvumą pastatuose ir mažinti išlaidas už energiją, gyventojai kviečiami teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. Taip pat šioje priemonėje nepasiturintiems gyventojams numatyta maksimali kompensacijos suma – 100 proc. iš...
nuotrauka
2024-08-06 14:43
Jei plastikiniai vamzdžiai ir iš plastiko pagaminti WC puodo bakeliai šiandien yra tapę standartu santechnikoje, dar septintajame dešimtmetyje tai buvo laikoma ekstravagantiška inovacija, o potinkiniai bakeliai ar apiplovimo funkciją turintys puodai atrodė lyg ištraukti iš fantastinio filmo. Santech...
nuotrauka
2024-08-06 09:34
Šaldomos lubos – tai inovatyvus būdas kontroliuoti patalpų temperatūrą. Tokia sistema susideda iš šilumos siurblio ir specialių plokščių, kuriose išvedžioti ploni vamzdeliai aušinimo skysčiui cirkuliuoti. Tokios plokštės gali būti montuojamos ne tik lubose, bet ir sienose ar grindyse. Plokštės gali ...
nuotrauka
2024-08-02 13:14
Praėjusiais metais įmonės sutaupė iš viso 161 GWh energijos. Su 33 valstybės ir savivaldybių įmonėmis pasirašyti energijos sutaupymo susitarimai jau rodo teigiamus rezultatus, o Energetikos ministerija ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų.
nuotrauka
2024-07-22 11:37
Namų jaukumą galima kurti ne tik gražiais interjero dizaino sprendimais. Tai tik viena dalis – likusioji yra techniniai sprendimai, leidžiantys namų šeimininkams kontroliuoti apšvietimą bei patalpų klimatą. Optimalios temperatūros palaikymas yra aktualus ištisus metus, tačiau tai reikalauja nemažų e...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos

nuotrauka

Svarbus žingsnis tvaresnės aplinkos link: Šiaulių rajone pastatytas pažangus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas

Šiaulių rajone rugsėjo 24 d. oficialiai atidarytas modernus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas, kurio tikslas – efektyviai mažinti atliekų kiekį sąvartynuose bei sumažinti šiltnami...