2022 sausio 19 d. trečiadienis, 16:06
Reklama  |  facebook

Namo statyba – rangos ar ūkio būdu?

2015-09-29 10:53
Gyventojai, apsisprendę statyti namą ūkio būdu, tikisi sutaupyti, tačiau neretai dėl to patiria nuostolių.
nuotrauka
Renkantis statybos organizavimo būdą reikėtų įvertinti ne tik numatomas faktines išlaidas, bet ir neišvengiamai statytojo prisiimamos rizikos kainą. Asociatyvi portalo nuotr.


Samdomi pavieniai statybininkai ar jų brigados, nesudarant sutarčių, atsiskaitoma grynaisiais. Užbaigę statybą, o būna, kad ir nebaigę darbų, tokie statybininkai dingsta, palikę nemažai broko. Teisybės paieškos šiuo atveju bevaisės, statybos defektus tenka taisyti savo lėšomis. Niekuo negali padėti ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI), į kurią galiausiai kreipiasi nukentėję statytojai. Tik galima sulaukti dar didesnių nemalonumų, jei statyba buvo vykdoma neorganizavus jos techninės priežiūros ar nepasamdžius statybos vadovo.

Pagrindinis statybos ūkio būdu požymis – rangos sutarties nebuvimas. Riziką dėl tinkamo darbų organizavimo, kokybės trūkumų ar išaiškėjusių defektų baigtame statyti statinyje prisiima statytojas. Šiuo atveju jis turi teisės aktų nustatytas tiek statytojo (užsakovo), tiek ir rangovo pareigas ir teises.

Dar gana dažnai ūkio būdu individualius namus statantys gyventojai mano, kad norint teisėtai vykdyti statybą pakanka turėti statybą leidžiantį dokumentą, darbus atlikti pagal projektą, o juos užbaigus pateikti tvirtinti VTPSI paties surašytą deklaraciją apie statybos užbaigimą. Apie prievolę prisiimti rangovo pareigas pamirštama.

Neypatingo statinio (šiai kategorijai priskiriamas didesnio kaip 80 kv. m bendrojo ploto individualus gyvenamasis namas ar ūkio pastatas) statybos ūkio būdu atveju viena iš statytojo perimamų rangovo pareigų – paskirti ar pasamdyti statybos vadovą. Vykdydamas statytojo pareigas, jis taip pat privalo organizuoti statinio statybos techninę priežiūrą, tai yra pasamdyti statybos techninį prižiūrėtoją. Jeigu statytojas turi statybos inžinieriaus diplomą ir bent poros metų profesinę patirtį, jis pats gali vadovauti statybai. Tačiau tas pats asmuo, nors ir atitinkantis kvalifikacinius reikalavimus, negali vykdyti statinio statybos vadovo ir techninės priežiūros vadovo pareigų, o galiojantys teisės aktai nenumato išimčių dėl prievolės samdyti abu specialistus statybos ūkio būdu atveju. Pirmiausiai pats statytojas turėtų būti suinteresuotas pasisamdyti kvalifikuotą ir atsakingą statinio statybos techninį prižiūrėtoją, atstovaujantį jo interesams. Šio specialisto rūpesčiu turi būti užtikrintas tinkamas projekto įgyvendinimas, darbų normatyvinė kokybė.

Statytojui, neturinčiam statybos inžinieriaus diplomo, patartina statybą pavesti rangovui. Organizuoti statybą rangos būdu gyventojai vengia dėl santykinai didesnių išlaidų. Rangovas į darbų kainą įskaičiuoja ir civilinės atsakomybės draudimo kainą, ir savo planuojamą pelną. Be to, privaloma visą statybos eigą fiksuoti statybos darbų žurnale. Ūkio būdu statant ne didesnį kaip 500 kv. m bendrojo ploto vieno ar dviejų butų gyvenamąjį namą ir pagalbinio ūkio paskirties pastatą statybos darbų žurnalo pildyti neprivaloma. Tačiau šis statybos vykdymo dokumentas naudingas statytojui. Statybos darbų žurnale aprašoma statybos darbų eiga nuo statybos pradžios iki statinio statybos užbaigimo, atliktų statybos darbų kokybė, atskirų darbų perdavimas statytojui, į jį įrašomi visų statybos priežiūros dalyvių atliktų patikrinimų rezultatai ir reikalavimai. Šie įrašai labai reikšmingi tuo atveju, kai išaiškėja statybos defektai ar įvyksta statinio avarija per garantinį terminą. Turint rašytinių įrodymų, paprasčiau pareikalauti statybos techninio prižiūrėtojo, rangovo ar projektuotojo atsakomybės.

Taigi renkantis statybos organizavimo būdą reikėtų įvertinti ne tik numatomas faktines išlaidas, bet ir neišvengiamai statytojo prisiimamos rizikos kainą, primena Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos.

VTPSI primena, kad reikalavimas statytojui Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ arba tiesiogiai VTPSI teritoriniam skyriui pateikti informaciją apie statybos pradžią, rangovo (kai sudaroma rangos sutartis) pasamdymą, taip pat statinio statybos vadovo ir statybos techninio prižiūrėtojo pasamdymą turi būti vykdomas nepriklausomai nuo statybos (išskyrus statinio remontą ir nesudėtingo statinio statybą) organizavimo būdo.

Statybunaujienos.lt
Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2022-01-19 15:21
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pradėjo tirti sausio 14 d. Vilniuje, Mokslininkų g. 6 įvykusią statomo mokslo paskirties pastato avariją. Artimiausiu metu rizikingiausi statybos dalyviai ir objektai sulauks daugiau patikrinimų.
nuotrauka
2022-01-17 07:24
Statybos inspekcija praneša pradėsianti tyrimą dėl penktadienio (sausio 14 d.) vakarą gautos informacijos apie apie Vilniuje, Geležinio Vilko ir Mokslininkų gatvių sankryžoje, naujai statomo daugiaaukščio (verslo centro) avariją.
nuotrauka
2022-01-17 06:48
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija), reaguodama į gyventojų skundus, įvertinusi valstybės registruose ir informacinėse sistemose esančią informaciją ir dokumentus, 2022-01-13 atliko T. Ševčenkos g. 25, Vilniuje, vykdomų statybos darbų patikrinimą.
nuotrauka
2022-01-10 09:55
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), siekdama didinti Statybos inspekcijos veiklos efektyvumą, mažinti įstaigos sukeliamą priežiūros ir administracinę naštą, tobulinti informacinėmis sistemomis teikiamų paslaugų kokybę, įsteigė Pata...
nuotrauka
2022-01-05 09:34
KLAUSIMAS. Ar pagalbinio ūkio paskirties pastate galima gyventi?
nuotrauka
2021-12-30 12:00
Gyventojams įsigyjant atokiau nuo miestų esančias sodybas, prireikia remontuoti ne tik gyvenamuosius namus, bet ir pagalbinio ūkio paskirties pastatus, t. y. garažus arba sandėliukus. Neretai nusprendžiama tik šiek tiek pagerinti negyvenamosios paskirties pastatų estetinę išvaizdą, arba kitaip – atl...
nuotrauka
2021-12-28 10:51
Mėgėjų sodo sklype, Statybos įstatymo nustatyta tvarka, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius arba vieną sodo namą ir jo priklausinius, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų, nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties.
nuotrauka
2021-12-17 11:10
KLAUSIMAS. Ar galima daugiabučio namo bendro naudojimo ventiliacijos angoje bute montuoti virtuvinį garų surinktuvą?
nuotrauka
2021-12-17 06:10
Populiarėjant pirčių kultūrai neretai žemės sklypo savininkas susimąsto apie nuosavą pirtį. Vienas iš paprastesnių pirties statymo būdų – suręsti ją ant polių. Tačiau statytojui veikiausiai kiltų klausimų, kokiai pastatų kategorijai toks objektas būtų priskiriamas ir ar norint jį statyti privaloma g...
nuotrauka
2021-12-08 11:49
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kad statytojas, norėdamas įteisinti savavališką statybą, privalo sumokėti Statybos įstatyme nurodyto dydžio įmoką. Įmokos dydis yra nustatomas atsižvelgiant į savavališkos statybos darbų ...
nuotrauka
2021-11-23 14:27
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) statytojui UAB „Ligamis“ surašė ritualinių paslaugų patalpos savavališkos statybos aktą. Už neteisėtas statybas bendrovei gresia bauda iki 9 000 eurų.
nuotrauka
2021-11-23 07:44
Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmai (teismas), išnagrinėję Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) prašymą, priėmė sprendimą Lietuvos valstybei iš Klaipėdos apskrities viršininko administracijos neteisėtai veikusi...
nuotrauka
2021-11-18 09:11
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), atlikusi reidą Užliedžių seniūnijoje, Kauno rajono savivaldybėje, nustatė itin šiurkščių statybos pažeidimų – net 12 gyvenamųjų namų statomi savavališkai. Statytojui už šiuos pažeidimus gresia be...
nuotrauka
2021-11-16 07:55
KLAUSIMAS. Didelio ploto butą jo gyventojai nori pritaikyti gyventi dviem šeimoms: įrengti papildoma virtuvę ir vonios kambarį, tačiau kapitalinės sienos nebūtų ardomos. Ar reikia tokiems darbams statybos leidimo, jeigu daugiabutis namas yra kultūros paveldo zonoje?
nuotrauka
2021-11-15 12:27
Ar administracinės paskirties pastatas yra viešasis pastatas? Tai klausimas, kurio dažnai sulaukia Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija).
nuotrauka
2021-11-12 14:34
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) informuoja apie žymiajai Kražių kolonijai (Montvilos kvartalui) priklausančiame pastate J. Tumo-Vaižganto g. 7 nustatytus statybos pažeidimus.
nuotrauka
2021-11-03 14:53
KLAUSIMAS. Ar reikia kokių leidimų, projektų, norint vietoj mažos virtuvės padaryti darbo kambarį, o virtuvę perkelti į svetainę, t. y. pakeisti buto patalpų paskirtis?
nuotrauka
2021-10-25 10:41
Svarbu žinoti, kad įvairios įrangos, inžinerinių sistemų ar konstrukcijų tvirtinimas ant pastato fasado, šlaitinio stogo ar ant pastato plokščiojo stogo, kai jos iškyla daugiau kaip 1 m virš plokščiojo stogo parapeto, laikomas pastato išorės išvaizdą keičiančiais darbais, primena Statybos inspekcija...
nuotrauka
2021-10-22 08:39
Planuojate statybos darbus, tačiau nežinote, ar jiems vykdyti būtinas statybą leidžiantis dokumentas (SLD)? Nuo šiol atsakymą į šį klausimą galėsite sužinoti vos per akimirką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) pristato naują automatinį įrankį, skirtą pasiti...
nuotrauka
2021-10-19 10:23
Statant pagalbinio ūkio pastatą, žinotina, kad dokumentus, kurių reikia arba be kurių galima apsieiti, lemia grupė, kuriai priskiriamas tas pastatas.

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja